A márciusban újabb, a felhasználók privát szféráját érintő botrány robbant ki. Ezúttal a Verkada - felhő-alapú megfigyelésre szakosodott - biztonsági cégnél találtak rést a pajzson a hackerek.
A felhő alapú kamerák tulajdonképpen IP kamerák, amelyeknél a felvételek rögzítése, tárolása, megtekintése egy interneten keresztül elérhető webes felületen valósul meg. Az ilyen jellegű szolgáltatásra szakosodott cégek általában úgy reklámozzák magukat, hogy a felvételek biztonságos helyen vannak, s ezekhez illetéktelen személy természetesen nem férhet hozzá. Ez az állítás most megdőlni látszik, a kaliforniai Verkada céget érintően mindenképp.
Mi történt?
A cég azzal védekezik, hogy csak kevesen fértek hozzá ezekhez a fiókokhoz, illetve ezt is szigorú engedélyekhez kötötték. Ezt közben több információ és kutató is megcáfolta. Szerintük a biztonsági cég emberei mindenki tudta, s hozzájárulása nélkül tekinthettek bele az ügyfelek kameráiba, s ezzel közvetve az állampolgárok magánszférájába is.
A Verkada kamerái és szolgáltatásai azért is népszerűek, mert a használt elemzőszoftver képes konkrét személyre arcfelismeréssel egybekötött megfigyelést és szűrést végezni. Ez mindenesetre felveti azt az etikai kérdést, hogy vajon a profit mennyiben írja felül a biztonságot, s vajon ha a megfigyelés ilyen mértékű, tényleg biztonságban vagyunk-e?
Forrás: PCWorld, Bloomberg, ITCafé
Képek forrása: Pixabay
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése