Egy kulcscsomó eltűnése önmagában még nem lenne hír, azonban az utóbbi időszakban a Facebook egyfajta eltűnt emberek és talált tárgyak osztálya lett. A rejtélyes Thököly úti kulcscsomó történetét kiemelkedően sokan, 8734-en osztották meg e cikk megírásáig. Arról egyelőre nincs információnk, hogy a misztikus kulcscsomó (amiről az azért kiderült, hogy nem a Tower eltűnt ajtónyitója) gazdája megkerült-e.
Gyakran hasonlítjuk össze magunkat embertársainkkal, és hajlamosak vagyunk túlbecsülni mások életének pozitív dimenzióit a sajátunkéval szemben. Mindannyian boldogságra törekszünk, de ez nem elég. Ismerőseinknél is boldogabbak szeretnénk lenni, ami felturbózza a versengést. Ez sokakat el is kedvetleníthet a a közösségi oldalakon, és szimpla kis lúzereknek érezhetik magukat saját ismerőseik társaságában. Pedig a látszólagos tökéletesség mögött általában sok negatívum rejlik, melyeket inkább elrejtünk.
A közösségi oldalak lassú, de kínokkal teli halálának első jele a szaknyelven elpriviponthusodásként emlegetett jelenség, nemzetközileg pedig a MySpace nevét szokták bedobni. A lényeg annyi, hogy hirtelen túl menővé válik a szolgáltatás, ami miatt a szokásos mindenhez értő felnőttek mellett megjelent az a két csoport, amivel tényleg senki nem akar közösséget vállalni: az általános iskolások és a gimnazisták.
Mennyiszer hallottam én az elmúlt hónapokban: minek blog, ha van Facebook? Nem egyszerűbb ott egy oldalt csinálni, és azt használni blogszerűen?
a mobilos verzióban lehetőség van telefonszám alapján rákeresni felhasználókra. Ezt eredetileg azért tette lehetővé a Facebook, hogy az olyan embereket könnyen meg tudjuk találni, akik a telefonkönyvünkben szerepelnek, de még nem ismerőseink az oldalon. A szakértő azt vette észre, hogy a telefonszámalapú keresés semmilyen módon nincsen lekorlátozva, véletlenszerű számot beütve az oldal kiadja a hozzá tartozó felhasználót, ha az valaha megadta a számát az oldalon.
a hamis profillal könnyen megszerezhető egy valódi Facebook-felhasználó azonosítója is. A Three Trusted Friends (három megbízható barát) alkalmazás ugyanis lehetővé teszi, hogy a megbízhatónak tartott ismerősök megkaparintsák az illető jelszavát, ezek után egy hacker pedig könnyen megváltoztathatja mind a jelszót, mind a felhasználó mailcímét. Ugyanezzel a metódussal pedig mások profiljához is hozzáférhet.
Az igazságtalan és félrevezető gyakorlattal vádolt Facebook megállapodást kötött az Egyesült Államok kormányával, hogy a következő húsz évben rendszeresen vizsgálják adatkezelési módszereit. Az Amerikai Kereskedelmi Bizottság (FTC) megállapította, hogy a Facebook nyilvánossá tett olyan információkat, amiket a felhasználók rejtve akartak tartani.
A közösségi szolgáltatással kísérletező Facebook aa Google egyik legnagyobb ellenfele, mégis az általa kifejlesztett Android lehet a Facebook-mobil alapja. A HTC segít összerakni a cég okostelefonját.
A ...ville sikersorozatot jegyző Zynga legújabb játéka, a Castleville egy héttel a nyitás után már napi ötmillió aktív játékossal büszkélkedhet. Ez azt jelenti, hogy növekedése gyorsabb volt, mint a cég bármelyik korábbi játékának – pedig a Farmville a saját idejében üstökösként hasított a facebookos kattintgatós játékok között, népszerűsége pedig máig megkérdőjelezhetetlen.
A Paypal pénteken újra elindította Facebook alkalmazását, amellyel könnyedén küldhetünk pénz ismerőseinknek. A Techcrounch szerint néhányan félreértik a helyzetet: a két cég között egyáltalán nincs együttműködés.
Az amerikai igazságügyi minisztérium hivatalosan kiállt a nagy vihart kavart törvény mellett, ami bűncselekménnyé nyilvánítja a weboldalak felhasználói szerződésének megsértését. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy bűncselekményt követ el, aki nem a saját nevén regisztrál egy közösségi oldalra, vagy megszépíti a valós adatokat egy társkereső oldalon az adatlapja kitöltésekor.
Új vírus terjed a Facebookon, ami egy régóta ismert módszerrel, de minden eddiginél látványosabban barmolja szét a mindenre elővigyázatosság nélkül klikkelő, naiv felhasználók üzenőfalait. A rosszindulatú kód egy kattintáscsalogató sztori (most éppen Kim Kardashian amerikai valóságshowsztár és megélhetési celeb) mögé bújik, és elég rákattintanunk, hogy megfertőzzük az oldalunkat.
A Facebook dolga többszörösen nehéz. Nemcsak hatalmas adatmennyiséggel kell szembenéznie, de felhasználóit sem ijesztheti el. "Nagyon fontos leszögezni, hogy ami valakinek bántó lehet, azt a többiek akár szórakoztatónak is találhatják, akár egy malacviccet a kocsmában. Az ilyesmik miatt senkit sem dobunk ki az oldalról"
A szolgáltatás hasznossága akkor mutatkozik meg igazán, ha valamilyen oknál fogva elfelejtjük mind a Facebook-, mind az e-mail fiókunkhoz tartozó jelszavunkat. Ilyenkor ugye a közösségi oldal sem tudja velünk felvenni a kapcsolatot, cserébe szól három barátunknak, akik kapnak egy-egy biztonsági kódot, amit aztán nekünk kell beírnunk a megfelelő helyre. A kelleténél hosszabb folyamat ez, főleg akkor, ha valaki ellopta a profilunkat, de még mindig szerencsésebb, mintha vissza sem kaphatnánk azt. A szeptemberi F8 konferencián megemlítették még azt is, hogy a szintén nem túl távoli jövőben a harmadik féltől származó Facebook-alkalmazások felvételekor egy egyedi kódot kapunk, így az adathalászok dolgát megnehezítendő nem adunk hozzáférést minden adatunkhoz.
Thilo Weichert és kollégája, prof. dr. Jonathan Caspar hamburgi adatvédelmi biztos azt akarják elérni, hogy a Facebook korlátozza az automatikus arcfelismerési funkcióját és ezáltal kevesebb személyes adat kerüljön az Egyesült Államokba.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése