keresés
2025. április 4., péntek
Aldebaran Robotics: Mi lesz a Nao és Pepper sorsa?
2025. április 3., csütörtök
Az információs háború modern eszközei: A moldovai példa
A nemzetközi kapcsolatok egyre inkább az információs hadviselés színterévé válnak. Az államok különböző stratégiákkal próbálnak befolyást gyakorolni más nemzetek politikai rendszereire, például dezinformációval, kiberhadviseléssel vagy gazdasági eszközökkel. Egy friss példa erre a Moldovában lezajlott beavatkozás, amelyet az Egyesült Királyság is szankciókkal sújtott.
A moldovai eset: külső manipuláció a politikai folyamatokban
"A propaganda öl"

Az Egyesült Királyság 2025 áprilisában szankciókat vezetett be egy oroszbarát csoporttal szemben, amelyet azzal vádoltak, hogy megpróbálta befolyásolni a moldovai népszavazás eredményét. A brit kormány célpontba vette a Moszkvában működő Evrazia nevű szervezetet, valamint annak kulcsfiguráit, akik aktívan részt vettek a moldovai demokratikus folyamatok alásásában.
David Lammy brit külügyminiszter egyértelművé tette, hogy az Egyesült Királyság nem nézi tétlenül, ha baráti államok szuverenitását fenyegetik. Ez az eset is rámutat arra, hogy az információs hadviselés nem csupán elvont fogalom, hanem valós fenyegetés, amelyet konkrét szereplők valósítanak meg.
Az információs hadviselés legfontosabb eszközei
Az információs háború sokrétű stratégiát foglal magába, amelyek közül a leggyakoribbak a következők:
-
Dezinformációs kampányok: Célzott hamis információk terjesztése a közvélemény befolyásolására.
-
Kiberhadviselés: Hackertámadások állami vagy kritikus infrastruktúrák ellen.
-
Gazdasági nyomásgyakorlás: Szankciók, kereskedelmi akadályok alkalmazása.
-
Politikai befolyásolás: Pénzügyi támogatás nyúj tása bizonyos politikai szereplőknek.
Hogyan védekezhetnek az államok?
Az ilyen típusú fenyegetések ellen az országoknak közös fellépéssel kell védekezniük:
-
Szankciók bevezetése az agresszív szereplők ellen.
-
Nemzetközi összefogás az információs fenyegetések kezelésére.
-
Médiaműveltség fejlesztése, hogy a lakosság felismerje a dezinformációt.
Az információs hadviselés ma már a geopolitika részévé vált, és komoly kockázatokat jelent a demokratikus értékek számára. A moldovai események csak egy példát jelentenek arra, hogy az államok hogyan próbálják egymás politikai folyamatait befolyásolni. A nemzetközi közösség együttműködése kulcsfontosságú, hogy ezek a tényezők ne veszélyeztessék a világ stabilitását.
Újdonságok az e-könyvek terén
A technológia fejlődésével és az olvasók változó preferenciájával fejlődnek, újulnak az e-könyvek is. Olvasóként is fontos, hogy ezekhez a változásokhoz alkalmazkodni tudjunk és a legtöbbet hozzuk ki ebből az úgynevezett e-könyv revolúcióból, hiszen nem csak maguk az elektronikus könyvek, hanem az is gyorsan fejlődik, ahogy olvasunk. De milyen fejlesztések várhatóak?
VR az orvostudomány szolgálatában
VR és az orvostudomány
A VR az orvostudományban hozzájárul a képzések eredményességéhez, különböző szimulációk révén támogatja a kutatásokat. A tanulók tapasztalatokat gyűjthetnek, gyakorolhatják az emberi testet is érintő feladatokat. Ez a tanulási módszer jóval hatékonyabb a hagyományos, tankönyvi oktatáshoz képest.
2025. április 2., szerda
Az Országos Széchényi Könyvtár kerekasztal beszélgetése, ezen a héten is izgalmas témát dolgozott fel. A kitárgyalt témakör a Közgyűjteményi digitalizálás és a online tartalom szolgáltatás volt. A beszélgetés egy írányított kérdés sorozat alapján történik, amit a résztvevők már az esémény előtt megkaptak.
A beszélgetés résztvevői:
Takácsné Bubnó Katalin (Könyvtártudományi Szakkönyvtár osztályvezető)
Derzsy Dorottya (MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Országos Muzeológiai Módszertani és Információs Központ)
Hegedűs Henriett (Osztályvezető Forum Hungaricum Nonprofit Kft. Digitálisarchívum-fejlesztési Osztály)
Bánki Zsolt (Magyar Nemzeti Levéltár Digitális Szolgáltatásfejlesztési Osztály)
Hegedűs István (Magyar Nemzeti Levéltár Tartalomfejlesztési Osztály)
Uri-Kovács József (MNMKK OSZK Digitális Bölcsészeti Központ Alkalmazás- és Digitálistartalom-fejlesztési Osztály)
Kérdések
1.A résztvevő intézmények bemutatása, kitérve a digitális tartalom szolgáltatásra vonatkozó feladatokra.
Henriett: Forum Hungaricum 2017-ben jelentős változáson ment keresztül, beleértve az adatbázist(MaNDA) is. 2014 óta digitális tartalom szolgáltatás az Europeana adatbázisának. A közgyűjtemények és a magángyűjtemények (non profit módon) digitalizálásán kívűl civil szervezetekkel is együttműködnek.
Thaiföld segíti a kínai cenzúrát a külvilág felé
![]() |
Forrás: WIRED |
2025. április 1., kedd
Elfeledett mobilok: Magyarország fiókban pihenő telefonjai
A Közösségi Média Hatása a Véleménybuborékok Kialakulására
Az internetes platformok, különösen a közösségi média, forradalmasították az információhoz való hozzáférésünket. Egy kattintással tájékozódhatunk a világ eseményeiről, érintkezhetünk különböző nézőpontokkal, de ezzel egyidőben a közösségi platformok algoritmusai egyre gyakrabban zárnak minket digitális véleménybuborékokba.
Hogyan működnek a véleménybuborékok?
A közösségi média algoritmusai azokat a tartalmakat helyezik előtérbe, amelyeket nagy valószínűséggel (!) kedvelni fogunk. Ez a személyre szabott tartalomfogyasztás ahhoz vezet, hogy főként olyan információkkal találkozunk, amelyek megerősítik már meglévő meggyőződéseinket. Egy idő után ez a folyamat egy buborékot hoz létre, amelyben a mi preferenciáinktól eltérő vélemények alig vagy egyáltalán nem jutnak el hozzánk.
A Meta döntése: veszélyes változás?
A The Guardian nemrégiben megjelent cikke rámutatott arra, hogy a Meta eltávolította a hivatásos tényellenőröket a Facebookról az Egyesült Királyságban. Ez a lépés sokak szerint jelentősen megnövelheti az álhírek terjedését, különösen az idősebb felhasználók körében. Az ilyen intézkedések súrlyosbíthatják a véleménybuborékok kialakulását, mivel az emberek még kevésbé fognak szembesülni az általuk fogyasztott információk hitelességét megkérőjelező tényekkel.
A polarizáció erősödése
A véleménybuborékok egyik legnagyobb veszélye a társadalmi megosztottság fokozódása. Amikor az emberek csak a saját világnézetüket megerősítő információval találkoznak, hajlamosabbak lesznek elutasítani más nézőpontokat, ami erősíti a politikai és társadalmi megosztottságot. Ez különösen problémás lehet választási időszakokban, amikor a dezinformáció tovább fűti az ellentéteket.
Mit tehetünk?
Bár az algoritmusok hatásait nem lehet teljesen elkerülni, néhány lépéssel csökkenthetjük a véleménybuborékok hatását:
Tudatos tartalomfogyasztás: Törekedjünk arra, hogy különböző forrásokból szerezzük be az információt.
Tényellenőrzés: Mielőtt megosztanánk egy hírt, ellenőrizzük annak hitelességét megbízható forrásokon keresztül.
Nyitottság: Legyünk nyitottak más nézőpontokra, és keressük az értelmes vitákat.
A közösségi média hatalmas lehetőségeket rejt magában, de tudatos használat nélkül hozzájárulhat a társadalmi polarizáció fokozásához. Fontos, hogy kritikusan gondolkodjunk az elénk tárt információkról, és törekedjünk a sokszínű tájékozódásra.
Wikimédia vs. MI
A gond különösen drámai módon mutatkozott meg Jimmy Carter elhunytakor, amikor egy archív videó tömeges megtekintése miatt túlterhelődött a hálózat.
Vajon melyik könyvtár kapja meg 2025-ben a "Public Library of the Year Award" kitüntetést?
Az új építésű könyvtáraknak 2025. március 18-május 28. között lehet pályázni, a díjakat 2025 augusztusában, Kazahsztánban, a 89. IFLA Világkönyvtári és Információs Kongresszuson (WLIC) adják át ünnepélyes keretek között. A nyertes könyvtár 5000 dollár nyereménnyel is gazdagodik.
Magyar könyvpiac - növekedés a nehézségek ellenére
Vannak, akik szerint a könyvpiac kezd visszaszorulni. Viszont erre Európán belüli viszonylattal nézve országunk rácáfolt.
Mesterséges intelligencia áttörést hozhat az Alzheimer-kór ellen?
STOP! a telefontolvajoknak, Identity: checked
Tolvajok mindenhol előfordulnak, legtöbb esetben célpontjuk okostelefonjaink. Ez manapság még nagyobb gondot okoz, ugyanis mostanra a legtöbb embernél a telefonja felváltotta pénztárcáját, bérletét és mindenféle papíralapú jegyét. Sok embernek munkaeszköz is készüléke. Ha ellopják nem sok esély van rá, hogy visszakerül hozzánk, ez külföldi utazások során még nagyobb probléma. A lopás után a legtöbb telefon illegális módon eladásra kerül. Személyes adataink védelme érdekében, és az eladás megakadályozására személyazonosságunk igazolását lehetővé tevő funkciókat épít be az okostelefonokba a Google és az Apple.