keresés

2025. március 11., kedd

A chipek háborúja. Vajon az OpenAi-nak sikerülni fog, ami eddig senkinek?

Mostanában gyakran felugró név az OpenAI. Akit leginkább az általuk készített ChatGPT miatt ismerhettünk meg. Ezúttal azonban saját chipet készít. Amit olyan szerverekbe terveznek, amik elméletileg képesek lesznek mesterséges intelligencia modellek tanítására. 

A terv

Az OpenAI 2026-ra tervezi saját gyártású gyorsítóchipjüknek tömeggyártását, ami nagy valószínűséggel a TMSC 3 nanométeres gyártósorán készülhet majd. Valamint olyan cégek is segédkezhetnek majd az előállításában, mint a híres Broadcom. Az ütemtervet csak az tudná felborítani, ha valamilyen hibát fedeznének fel a gyártási folyamat során. Aminek következtében újra kéne tervezniük egyes részeit az általuk tervezett chipnek. Nagyobb részben a tervezési munkálatokért az előzőleg Google-nél dolgozó Richard Ho és még vagy 40 főből álló mérnöki csapat a felelős.

Követik a nagy technológiai multik stratégiát. Olyan, mint a Microsoft vagy Amazon is. Azonban az utóbbiak folyamatos próbálkozásaik ellenére sem tudták felvenni a versenyt az Nvidia Hopper vagy más ezen a területen erős cégek chipjeivel sem.  A mesterséges intelligencia nagy számításigénye miatt már csak egy modell betanítása is sok erőforrást igényel. De még akkor is egy erős hardverre van szükség a további futtatásához. Ha sikerül véghez vinniük, akkor az OpenAI számára megnyílik a terep a piacon. Így esélye van arra, hogy felvehesse a versenyt olyan beszállítókkal szemben is, mint az Nvidia.

Verseny kínával?

A DeepSeek, ami egy nyílt forráskódú mesterséges intelligencia-fejlesztő cég nemrég közzétette a harmadik generációs modelljét. Ami minden jel szerint felveszi a versenyt, mitöbb akár túl is szárnyalhatja az amerikai versenytársak által készülő modellt. A kínaiaknak a korlátok és nehézségek ellenére is sikerült hatékony megoldásokkal szolgálnia. Ami azért is meglepő mert jelenleg nem vásárolhatnak az NVIDIA legújabb chipjéből. A siker titka abban rejtőzhet, hogy a DeepSeek nem a hardvert, hanem a szoftvert próbálja meg fejleszteni. A háttérben viszont az is felmerült, hogy a a kínai cég az OpenAI által készített modellt csupán csak lemásolta és olcsóbb áron szolgáltatja a nagyközönségnek.

A cikkről többet

Versenyről többet

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése