Az internet szerepe Magyarországon is egyre meghatározóbb, és egyre több az olyan tartalom, amelyet csak online érhetünk el. Ám miközben újabb és újabb tartalmak kerülnek fel a hálóra, a régebbiek sokszor elvesznek.
"Az UNESCO Közgyűlésének 32. ülésszakán, 2003. október 17-én elfogadott „Charta a digitális örökség védelméről” (http://www.unesco.hu/index.php?type=node&id=508) világosan megfogalmazza az ezzel kapcsolatos feladatokat, és külön kiemeli, hogy a válogatott archiválás esetén a „born digital” anyagoknak prioritást kell adni." Ezen kívül innen tudhatjuk meg azt is, kiket terhel a felelősség.
A nemzeti könyvtárak felelőssége kiemelt, de több kérdést is felvet (pl. mi tartozik a gyűjtőkörükhöz a digitális objektumok közül?). Magyarországon az OSZK szolgáltatásai, a MEK és az EPA őriznek meg ilyen tartalmakat, valamint a "kiállítóterem", ahol teljes honlapokat is megtalálhatunk.
Egy Magyar Internet Archívum (MIA), amely hatalmas feladat és rengeteg kérdést vet fel, nem valósítható meg egyetlen intézmény keretében. A nemzeti könyvtáraknak szükségük van partnerre ilyen szolgáltatások létrehozásához. "Ezért az OSZK MEK osztálya javasolja egy konzorcium alakítását, amelyben a közgyűjtemények mellett informatikai intézmények és cégek is társulnak a MIA megvalósítása érdekében."
A cikk definiálja az "internetarchívum" vagy "webarchívum" kifejezést, és bemutatja a teljes szolgáltatások mentésének kétféle módját, a fájlrendszerbe való mentést és az adatstruktúrába való mentést. Ezen kívül néhány külföldi példát is felhoz (Internet Archive, IIPC, NWA, PANDORA, PADI, Web Archiving Consortium, Minerva, NDIIPP, WebArchive), képekkel.
Ezt követően a cikk javaslatokat tesz azzal kapcsolatban, hogy miként lehetne egy magyar internetarchívumot létrehozni (pl. milyen munkacsoportokra volna szükség).
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése