Sztereotípiák és a valóság
Mi motivál egy nőt, hogy megméretesse magát ebben sportágban?
Az évek elteltével a nemi sztereotípiák fellazultak és szinte már nem is tűnnek olyan fontosnak. A nők is bizonyíthatnak, hogy képesek arra mint a férfiak, hiszen itt nem számít a súly és az erőnlét. Ezek az online játszmák "fejben" dőlnek el. Ide nem egy robosztus testalkat kell hanem egy jó logikai és stratégiai látásmód szükséges. Szemben a valódi sporttal, ahol igenis számít az erőnlét és a fizika jelenlét. A játékok során rengeteg impulzus éri a játékost, amelyek megerősíthetik önbizalmát és új megoldások keresésére sarkallnak. A versenyzők mindig a legjobb eredmény elérésére törekednek. Minden új megoldás megtalalása egy újabb adrenalin fröccsöt jelent, amely egy felfokozott versenyszellemet idéz elő.
Női gamerek nehézségei a metaverzumban
Sajnos az esélyegyenlőség ellenére a játékok alatt nagyon sok szóbeli sértést és szexuális jellegű kérdést kapnak, emellett sokszor negatív véleménnyel is illetik őket és a játékstílusukat is. Nemcsak az online játék során, hanem a megrendezett eseményeken is kioktató, lealacsonyító és bántó megjegyzéseket kapnak a férfi játékosoktól. Ennek következményeként a női játékosok nagy része nem mer elindulni versenyeken akár nemzetközi szinten sem. Viszont az online tér előnye az, hogy ingoknyitóban vagy fiktív személyazonosság mögé bújva játszhatnak és így nemük felvállalása nélkül sikerül elkerülni az esetleges konfliktusokat. Erre a megoldás egy biztonságos közeg megteremtése a női játékosok számára, így ki tudnak bontakozni és el tudják mondania a véleményüket. Több olyan lehetőséget kéne biztosításítani számukra, ahol megfelelő ellenség ellen játszhatnak, ezáltal mindkét fél tud a másik hibájából tanulni és fejlődni az adott verseny/játék során.
Problémaként tekinthetünk arra is, hogy a videójátékok nagyrészén férfiak szerepelnek és ez a reklámvilágban is megjelenik, hiszen a gamer felszereléseket is ők reklámozzák, ezért úgy tűnhet, hogy ez nem egy feminím hobbi.
Hazai helyzet
Nemzetközi helyzet
Hazai női esportolók:Az esport női szekciója nemzetközi szinten elterjedtebb és fejletebb, mint hazánkban. Külföldön sokkal nagyobb érdeklődés és nézettség övezi a sportág ezen részét. A női esportolók legnagyobb része a Valorant névre hallgató játékkal indul a versenyeken. Népszerűségének hála e-köré szervezik a versenyek többségét illetve a nyertesek jelentős nyereményekre tehetnek szert. Az European Grassroots Esports kialakított egy kisérleti programot, aminek célja az volt, hogy a nőket jobban bevonják az esport világába és az esport klubbokba, ahol egy támogató és biztonságos közeget hoznak létre számukra az online térben. A kísérleti program Norvégiában sikert aratott ugyanis nőtt az esportban résztvevő női játékosok száma. Ez a kezdeményezés a jövőben jelentős előre lépést jelenthet a női esportolók körében.
Női esportolók:
Hazai női esportolók
- Keszeli Nikolett, nylon felhasználónéven ismert játékos. Jelentős sikereket ért el a CS:GO (Counter-Strike: Global Offensive)játékban.
- Németh Eszter képviselte a magyar női esportolókat a 2024-es Global Esports Federation kínai versenyén. Eszter az Assetto Corsa játékban ért el nagy sikereket.
- Takács Kornélia győztes lett az legelső női Quake versenyen (1997), ahol több mint 100 induló indult. További játékok amikkel játszott: Call Of Duty: Black Ops.
- Nagy Krisztina az e-football (FIFA) területén erősití a női helyzetet. Sikerült bebizonyítania,hogy a FIFA világában nemcsak a férfiak jeleskedhetnek, hanem a nők is játszhatnak profi nemzetközi szinten.
Nemzetközi női esportolók:
- Sasha Hostyn, Scarlett felhasználónéven ismert kanadai játékos. A 2023-as kimutatás szerint ő volt a legjobban keresett női esportoló. A játékok amikkel játszott: Dota 2 és StarCraft II. Az utóbbi játékban ő érte el az első jelentősebb sikert a női játékosok körében.
- Stephanie Harvey, Missharvey felhasználónéven ismert kanadai játékos. Talán az egyik legismertebb női CS:GO (Counter-Strike: Global Offensive)játékos. Ezzel a játékkal öt világbajnoki címet is elnyert.
- Katharine Gunn, Mystic felhasználónéven ismert amerikai játékos. 2010-ben megnyerte a WCG Ultimate gamer sorozat 2.évadát,ahol 12 játékosnak kellett összemérniük játokos tudásukat. Később pedig részt vett a Championshi Gaming series-ben. A játékok amikkel játszott: Dead or Alive és Halo.
- Kim Se-yeon, Geguri néven ismert dél-koreai játékos. Karrierjét nagyon fiatalon (17 évesen) kezdte. Ő volt az első női versenyző, aki az Overwatch League és az Overwatch Apex csapatához leszerződött.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése