Mi is az a MEK?
A MEK egyszerűen kezelhető és átlátható online felülete miatt szinte bárki tudja használni az oldalt, térítésmentesen. Ám nem volt ez mindig így, a modern technikai fejlődés korszakában elő emberek számára természetes, hogy az interneten mindhez hozzá lehet férni, de sajnos még ma sem történik ez így mindenkinél, legalábbis nem úgy ahogy kéne. A szabad információáramlás a mindennapi élet velejárója manapság, és úgy mint minden szakmabeli, a könyvtárosok is érzik a változás szelét, az internet áldását és átkát egyszerre. A jövő generációi talán megfejtik a kényes egyensúly fenntartásának mivoltát, hogy egyszerre legyen jelen egy online közi tér, amit bárki szabadon használhat – a közkönyvtárakra vonatkozó törvények alapjaira építkezve – ám ugyanakkor fizikai tényezők is megmaradhassanak, mint a könyvtár sajátos jellemvonásai életünkben. Ezért is fontos a MEK, kialakulásának kezdetén forradalmi ötletek közé sorolták, ami majd megváltoztatja mint a könyvtárosok, mint az emberek életét, de vajon sikerült ezt elérni?
A MEK múltja
Ahhoz, hogy megértsük a jövőt, mindig vissza kell tekintenünk a múltba. A kezdetek kezdetén Drótos László könyvtáros, egyetemi pályafutását követően, Miskolci Egyetem könyvtárához csatlakozott, a internet elérhetősége miatt. Fő feladata az adatbázisokban való információkeresés és az internetes szolgáltatások fejlesztése volt, ez kapcsán is született meg az ötlet egy online mindet körbe ölelő „adatbázis” létrejöttére azaz a MEK-re. 1993-ban ő és még néhány lelkes könyvtáros hobbiból kezdte el gyűjteni az adatokat a magyar kibertérből. Egy évre rá később a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program teveibe felkerült a MEK projekt és 1995-ös években meg is kezdődtek a gépen való munkálatok, majd kialakult a szolgáltatás Web felülete http://mek.iif.hu/ oldalon. A következő években rengeteg önkéntes ember munkájának köszönhetően állománya elérte a 4000 kötetet, és ekkora már több mint 50 ezerre volt tehető a látogatóinak száma.
Honnan származnak a művek?
A történeti áttekintés során a születő könyvtár anyagait az internet segítségével tudták megszerezni, avagy épp a digitalizálás trükkjeit kihasználva gyarapodott a könyvtár gyűjteménye. Elképzelhetetlen számokra ugrott a művek nagysága, de ezt az önkéntesek nélkül nem lehetett volna megcsinálni. De kik azok az önkéntesek? Lényegében bárki részt vehetett a könyvtár fejlesztésében, akár csak a művek felajánlásával (akár saját, akár másokét), természetesen nem sértve a szerzői jogok kérdését, segíthetett a fájlok exportálásban, konvertálásában, archiválásban.
És akkor mi is az a Gutenberg- Project?
A Gutenberg-Project lényegében egy amerikai közösségi szervezésű gyűjtemény, aminek célja az elektronikus dokumentumok létrehozása és terjesztése az interneten. 1971-es alapítása óta ma már több mint 30 ezer dokumentumot lehet elérni a felületén, és több mint 100 ezer olyan hivatkozást tartalmaz, ami több ehhez hasonló célú és elvekkel bíró partnerek szövegeire mutat rá. Feladatukban szerepel, hogy a lehető legszabadabban, rendszerfüggetlen és nyílt formájú szövegek publikálása a nagyközönség elé, hogy bárki számára elérhetőek legyenek. A MEK létrejöttét lényegében ez a projekt megismerése tette lehetővé, erre alapozva alkották meg a projektet.
A MEK jövője hazánkban
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése