Az egyre digitálisabbá váló világunkban történelmi feljegyzéseink, kulturális tárgyaink és személyes emlékeinket egyre gyakrabban tároljuk digitális formátumban. Egy aggasztó tendencia azonban megjelent, digitális történelmünk jelentős részét elveszítjük
A digitális formátumok és adathordozók rendkívül rövid időn belül elavulhatnak. Például a hajlékonylemezek, CD-k és még bizonyos fájlformátumok (például a Flash) már nem használatosak. A technológia fejlődésével a régebbi rendszereket és formátumokat gyakran eldobják, vagy olvashatatlanná válnak, ami a bennük lévő adatok elvesztéséhez vezet.
Sok digitális platform a „használd vagy elveszted” filozófia szerint működik. A felhasználók gyakran törölnek fájlokat vagy fiókokat anélkül, hogy felismernék azok történelmi jelentőségét. Ezenkívül a digitális adatokat gyakran felhőszolgáltatásokban tárolják, amelyek tulajdonosi változáson, szabályzaton vagy akár bezáráson eshetnek át, ami potenciális adatvesztéshez vezethet.
Az információs túlterheltség korában digitális tartalmaink nagy része átmeneti. A közösségi médiában megjelenő bejegyzések, videók és blogok élettartama gyakran rövid, mivel a tartalomkészítés könyörtelen tempója miatt jelentős mennyiségű digitális információ gyorsan feledésbe merül vagy törlődik.
Ellentétben a fizikai archívumokkal és könyvtárakkal melyek rendszerszinten működnek a világ minden táján, a digitális megőrzés még mindig kialakulóban van. A digitális tartalom megőrzéséhez gyakran nincs elegendő finanszírozás vagy tudatosság.
Szerzői jogi kérdések, adatvédelmi törvények és etikai megfontolások nehezítik a digitális történelem megőrzését. Előfordulhat, hogy sok alkotó nem hajlandó megengedni munkái archiválását, mert félnek a visszaéléstől vagy a tartalom feletti ellenőrzés elvesztésétől.
Ahogy a fizikai könyvtárak és múzeumok őrzik a kulturális tárgyakat, úgy nyilvános digitális archívumokat is létre kell hozni. Ezek az intézmények a fontos digitális tartalmak tárházaként szolgálhatnak, biztosítva, hogy azok a jövő generációi számára is hozzáférhetők legyenek.
Rendszeres biztonsági mentési gyakorlatot kell alkalmaznunk, többféle tárolási lehetőség használatával, például külső merevlemezekkel, felhőalapú tárolással és fizikai másolatokkal. Az adatkezelési protokollok segíthetnek a fontos fájlok integritásának megőrzésében.
Digitális történelmünk elvesztése sürgető probléma, amely azzal fenyeget, hogy kollektív és egyéni tapasztalataink jelentős részét eltörli. Ha megértjük a veszteség mögött meghúzódó okokat, és proaktív lépéseket teszünk annak kezelésére, biztosíthatjuk, hogy digitális tartalmainkat megőrizzük a jövő generációi számára.
Utószavak az Internet Archiveról:
A digitális könyvtár Internet Archive (IA) elvesztette fellebbezését a nagy kiadók ellen indított szerzői jogok megsértése miatt indított perben. A Hachette, a HarperCollins, a Penguin Random House és Wiley először 2020-ban nyújtotta be szerzői jogi keresetét, hogy megvitassák, vajon a digitalizált nyomtatott könyvek IA általi megosztása szerzői jogsértésnek minősül-e. A fellebbezési dokumentumban leírtak szerint „Az Internet Archívum digitális másolatokat hoz létre nyomtatott könyvekről, és közzéteszi ezeket a másolatokat a webhelyén, ahol a felhasználók teljes egészében, ingyenesen hozzáférhetnek hozzájuk. Ez a szolgáltatás hozzáférést biztosított könyvekhez és oktatási anyagokhoz világszerte olyan emberek számára, akiket pénzügyi, földrajzi vagy egészségügyi okok akadályozhatnak. Az Egyesült Államok Bírósága megerősítette a korábbi, 2023 márciusában hozott döntését, amely szerint az IA gyakorlata sérti a szerzői jogi törvényeket,így IA 500 000 könyvet eltávolított archívumából.
Források:
https://www.searchformygrandparents.com/home/are-we-at-risk-of-losing-our-digital-historyhttps://www.bbc.com/future/article/20240912-the-archivists-battling-to-save-the-internet
https://s3.documentcloud.org/documents/25091194/internet-archive-appeal.pdf
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése