A kép forrása |
Valójában az e-book fogalmát sokféleképpen lehet meghatározni.
Legáltalánosabb megfelelője az elektronikus könyvek, amelyek a nyomtatott könyveket digitalizált és letölthető formátumai melyeket szoftver segítségével mobilon, számítógépen és e-book olvasón is lehet olvasni. Ezen tartalmak elérhetőek ingyenesen is, de többségükért fizetni kell. (Léteznek előfizetéses, illetve kölcsönzési megoldások is.)
Az e-könyvek megjelenése legfőképp az internet létrejöttéhez köthető. Amint kialakult egy könnyen rendezett és letölthető formája a nyomtatott könyveknek, a folyamat csak előre fejlődött.
Már a középkor óta folyamatos megoldásokkal álltak elő különböző pionírok, hogy hogyan lehetne a temérdeknyi információtöbbletet rendszerezni és ebben miképpen lehetne egyszerűen eligazodni. Az ehhez alkotott szerkezetek és gépek, valamint a valóra nem vált prototípusok, projektek a mai internet és Windows első generációjának felelnek meg (olvasókerék, Index Thomisticus, Xanadu, FRESS, Dynabook stb.). Ezek a próbálkozások a nyomtatott könyvek tárolására és hordozhatóságára voltak alkalmasak.
A legnagyobb változást 1971-re tehetjük, amikor is Michael Hart elkezdte a Gutenberg projektet, aminek célja az volt, hogy a világirodalmak elektronikus kiadásai ingyenesen elérhetőek legyenek.
Mostanra viszont magunk is készíthetünk e-bookokat szoftverek segítségével és ezeket az olvasmányokat ki is adhatjuk fizikális nyomtatvány nélkül is.
Az e-olvasók felbukkanásával kezdett szélesebb körökben elterjedni a digitális olvasás.
A Sony készülékei voltak az elsők, azonban se a Japánban, se az USA-ban megjelentek nem dobta őket a globális piacra. Ellenben az Amazon Kindle első verziójával, amely az USA-ban berobbant a köztudatba és egy nap alatt piacvezető termék lett.
Az első generációs készülék az elektronikus papír kijelzőjével, bővíthető tárhelyével, beépített hangszórójával és viszonylag kedvező árával nyerte el az emberek tetszését. Az eszköz közel 30 verziójával és folyamatos fejlesztésével továbbá különböző funkciók hozzáadásával mai napig az e-olvasók élén maradt. Népszerűségéhez hozzá tesz, hogy az olvasó készüléke össze van kötve az amazon fiókjával és a Kindle Store felülettel is, ahonnan könnyedén beszerezhet a felhasználó kedvezményezett könyveket és audio fájlokat is. Ezzel a termékkel pedig az e-könyvet olvasók száma kevesebb mint öt év alatt a 20-szorosára emelkedett. (vmi kép)
A 2010-es évekre az Amazon Kindle-k mellett több különbző modellek is jelentek meg más-más cégektől (Barnes&Noble Nooks, PocketBook International stb), (popularitásuk azonban még mindig nem érte utol a nagysikerű terméket.)
E-book-ot azonban nem csak erre fejlesztett termékeken lehet olvasni, az okostelefonok, táblagépek és számítógépek kézenfekvőbb és pénztárcabarátabb megoldások....
Amerikában az eladott e-könyvek száma az olvasó eszközök mindennapossága után lecsökkent. Mára a lakosságuk közel 15%-a olvas, vásárol illetve hallgat csak digitális és audio könyveket, míg több mint 45%-a teszi ugyanezt nyomtatott könyvekkel és kevesebb, mint 40%-a mindkét formáját használja a publicitásnak.
Könyvtípusok közt is <70% a nyomtatott könyv (kemény kötéses, papír borítós), a maradék 30% eloszlik audio és e-book-ok között... +számok +jelenlegi helyzet, trendek, közösségi média befolyása
+ Európa (pár szó)
Magyarországon
hazai adatok (számok), fórumok, csoportok, legális vagy másodkézről szedett publikációk stb
(vmi kép)
Hivatkozások:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése