keresés

2024. november 5., kedd

Produktív alkalmazások

Nem ér senkit meglepetésként, ha azt mondom ma már szinte bármit eltudunk intézni online, az internet segítségével. Ugyanis minden amire szükség van, megtalálható egy helyen. Legyen ez telefon, táblagép, számítógép vagy ehhez hasonló okos eszközök. Ha valaki írói vénáját, vagy éppen kreativitását szeretné kiélni, az interneten weboldalak sokasága áll rendelkezésére. Talán ebből is adódhat az, hogy az emberek ebben a felgyorsult világban is egyre gyorsabban, könnyebben akarják megoldani a feladataikat. Ezeknek az rendszerezéséhez, véghez viteléhez pedig, ún. produktivítást segítő  alkalmazásokat próbálnak használni.

Önfejlesztés felsőfokon - Produktívítást segítő alkalmazások

Az elmúlt években nagy sikernek örvendenek az olyan alkalmazások, amik segítik növelni a produktivitásunkat. A cél lényegében, hogy minél több dolgot tudjunk rövid idő alatt elvégezni. Fontos megjegyezni azonban, hogy ami öt embernek bevált, az nem biztos hogy a hatodiknak is befog. Tehát egyénenként változó az, hogy kinek mi fog a segíteni. Mert míg valaki appokat használ, legyen az egy TO-DO lista, szimpla naptár vagy a COVID időszak alatt népszerűvé váló - nem alkalmazás ugyan, de a youtube "study with me streamek", a lényeg az, hogy az egyén megtalálja a saját útját. Ezért is lényeges, hogy tisztában legyünk a lehetőségekkel. 

A Zapier szerint - ami maga is egy online elérhető automatizáló weboldal -  ezekbe a csoportokba tudjuk sorolni őket:

To-do lista: Itt gondolhatunk egy sima papírra írt listáról vagy akár - már a mai technológiával haladva - a különböző eszközökre telepíthető alkalmazásokról. Amik most már sokkal többre is képesek tudnak lenni, mint egy egyszerű teendő lista. Ilyenre jó példa a Todoist vagy akár a Notion is.

AI asszisztens: Ahogy lassan mindenhova ide is beférkőzött az AI. Ha szeretnénk az előbb említett teendőinket a mesterséges intelligencia segítségével akár rendszereztetni is tudjuk fontosság szerint.

Naptár: Minden okos eszközön található egy alapértelmezetten. Persze ebből is léteznek már olyanok, amik többet tudnak annál, hogy csak napokat/hónapokat/éveket mutassák.

Szokáskövető alkalmazások: Olyan alkalmazások vagy applikációk, amik segítenek abban, hogy egy új szokást hozzá tudjunk adni a napi életünkhöz. Vagy éppenséggel pont az ellentéte, vagyis segítenek leszoktatni egyes rossz szokásainkról.

És még ezeken kívül sok más. 

Egy gyors Google kereséssel egyszerűen megtalálhatjuk, hogy ezekben a csoportokban a legnépszerűbbeket. Amit viszont saját használat alapján ajánlani tudok az nem más, mint a Focus Plant. Ha valakinek nem hangzana ismerősen, ez egy fókuszt segítő alkalmazás, amit a Google Playről vagy akár Steamről is le lehet tölteni. A "játék" célja, vagyis pontosabban a feladatunk a játékban, hogy minél többet - anélkül, hogy elkalandozna a figyelmünk - koncentráljunk arra a feladatra, amit éppen kiszabhatunk magunknak. Ezáltal esővizet gyűjtve, amivel különböző növényeket tudunk termeszteni. Persze ezen felül még számos olyan funkcióval, ami izgalmasabbá teszi ezt a folyamatot.

De mikről is beszélünk mikor produktív alkalmazásokról van szó. Ezek tulajdonképpen azok a webes felületek vagy alkalmazások amik valamilyen csoport igényeinek vagy egy funkció kielégítésére jöttek létre. Ide sorolhatjuk például az olyan webes felületeteket, amik írásra szolgálnak. 

Alkossunk a weben?

Nem kell az internet legsötétebb gödrében megfordulnia valakinek, ha egy már általa jól megszokott felületet szeretne használni. Ugyanis a legtöbb Microsoft alkalmazás online is elérhető. Azonban, ha valaki változtatni szeretne van bőven választási lehetősége. Itt is jó, ha tudjuk mire szeretnénk használni és milyen funkciókat is keresünk pontosan.  A manapság legnépszerűbbek:

ChatGPT: Ez az OpenAi által fejlesztett modell. ami társalgást szimuláló módon old meg különböző feladatokat. Beszélhetünk itt egy három oldalas esszéről különböző témákban egészen egy program kód írásában kaphatunk tőle segítséget. 

Grammarly: Elsősorban a szövegben előforduló hibákat veszi észre. Legyen az kontextusbeli probléma, nyelvtani- vagy helyesírási hiba. De akár a szóhasználat, stílus, az írásjelek vagy akár plágium kezelésére is használhatjuk. Itt fontos megjegyezni, hogy ez csak angol nyelven lehet használni.

Copy.ai: Mesterséges intelligencia segítségével a vállalkozások fejleszthetik a piacra lépési stratégiájukat. Egyszerű tartalomkészítést, személyre szabást, marketingkampány optimalizálást és még egyéb más ehhez hasonló feladatot tudunk végrehajtani a segítségével.

Googledocs: Ez egy online szövegszerkesztő, amit böngészőn keresztül elérhető webalapú alkalmazásként, mobilon(Android, IOS) vagy akár asztali alkalmazásként is. Olyan dokumentumokat tudunk létrehozni, aminek segítségével valós időben több felhasználóval együttműködve lehet szerkeszteni.

Evernote: Lehet használni jegyzetelésre, projektek tervezésére és egy rendszert ad, hogy könnyen és egyszerűen meg tudjuk találni azt amire szükségünk van.

Persze nem szabad elmennünk azok mellet a hátrányok mellet, amik a webes felületek használatával járnak. Ugyanis  ezek leginkább csak internet kapcsolat segítségével elérhetőek.

Mit tud még?

Ezen kívül persze ha produktív alkalmazásokra/webes felületekre gondolunk nem csak ez ez egyetlen dolog amire használni tudjuk. Itt is tényleg csak az ember képzelete, igényei szabnak határt. Ha a kreativitáson belül gondolkodunk, akkor weben keresztül akár képeket is tudunk szerkeszteni. Ezek alatt olyan oldalakat értünk, amik képesek a képjavítás vagy a kép manipulációjára. Ide értünk olyan műveletek, mint az egyes dolgok kivágása, kép színeinek korrigálása vagy a kép átméretezése is. Valamint ezeken kívül még sok más. Ezeket képszerkesztőtől függően vagy manuális vagy automatizált folyamat részeként is megtudjuk tenni.
Vagy akár használhatunk mesterséges intelligenciával ellátott oldalakat is. Amik csupán néhány szóból képesek a semmiből is képet alkotni vagy éppenséggel szerkeszteni a már meglévőt. 

Ilyen webes felületek a Pixlr, Canva vagy az Adobe Lightroom is.

Források:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése