Ahogy fejlődnek a digitális pénzügyi szolgáltatások, a csalók egyre kifinomultabb módszerekhez folyamodnak a bankszámlatulajdonosok károsítása érdekében, miközben a támadási felületek is folyamatosan bővülnek. A védekezéshez modern és proaktív megoldások szükségesek, köztük a mesterséges intelligenciát is használó 2025 júliusától élesben működő Központi Visszaélésszűrő Rendszer, amely a hazai bankokat mesterséges intelligenciával és szabályalapú szűréssel segíti gyanús tranzakciók felderítésében. Az új rendszer nemcsak technológiai mérföldkő lesz, hanem egy fontos lépés a hazai pénzügyi biztonság megerősítésében.
2025 júliusától csökkenhet annak az esélye, hogy ismeretlenek kifosszák a gyanútlan számlatulajdonosokat, ugyanis éles üzembe áll a GIRO Zrt. által fejlesztett és működtetett Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR). Ez az új, bankokon kívül álló, AI- és szabályalapú védelmi vonal egy újabb biztonsági réteget visz az utalási folyamatba.
Elsőre talán meglepő lehet, hogy a banki csalásokkal szembeni védelem témája felmerül a Mobile World Congress rendezvényen, ugyanakkor figyelembe véve, hogy az átverések jelentős része okostelefonokon keresztül történik, a távközlési szektor szereplőinek is van keresnivalójuk ezen a területen. A Magyar Telekom európai szinten is egyedülálló IT fejlesztése, a GIRO megbízásából készül, és a célja, hogy jelentősen visszaszorítsa a pénzügyi visszaélések sikerességét a hazai bankszektorban.
Fontos megjegyezni, hogy ez az együttműködés nem újkeletű: több mint egy éve dolgozik együtt a két cég egy olyan fejlett szűrőrendszeren, amely a bankok saját csalásmegelőző rendszerei felett áll, és célja a pénzügyi visszaélések számának minimalizálása. A Központi Visszaélésszűrő Rendszerhez, minden hazai banknak kötelező lesz csatlakoznia, több lépcsőben, a tranzakciók típusától függően.
2025. július 1-jétől az összes azonnali átutalás ezen a rendszeren keresztül fog történni, míg 2026 júliusától már minden forintalapú utalásnak – beleértve az IG1 és IG2 tranzakciókat is – át kell mennie a KVR szűrőjén. A tervek szerint 2027 júliusától már a devizaalapú, határokon átnyúló tranzakciókat is bevonják a rendszerbe.
A visszaélésszűrő rendszer szíve egy hibrid döntési motor, amely ötvözi a hagyományos, szabályalapú megközelítést a fejlett mesterséges intelligencián és gépi tanuláson alapuló megoldásokkal. Ez a kombináció gyors és hatékony fellépést tesz lehetővé a gyanús tranzakciók kiszűrésében.
Gyakorlatilag egy új kockázatelemző (scoring) rendszerről van szó, amely valós időben értékeli a tranzakciók csalási kockázatát, és azonnali visszajelzést küld a bankoknak. Így olyan plusz információval látja el az intézményeket, amit saját elemzéseik alapján nem tudnának előállítani.
Fontos azonban, hogy a rendszer csak a banki (interbank) átutalásokkal kapcsolatos visszaéléseket képes kiszűrni, a bankkártyás tranzakciókhoz kapcsolódó csalásokra nem terjed ki a hatásköre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése