keresés

2024. november 5., kedd

Produktív alkalmazások...

Nem ér senkit meglepetésként, ha azt mondom ma már szinte bármit eltudunk intézni online, az internet segítségével. Ugyanis minden amire szükség van, megtalálható egy helyen. Legyen ez telefon, táblagép, számítógép vagy ehhez hasonló okos eszközök. Ha valaki írói vénáját, vagy éppen kreativitását szeretné kiélni, az interneten weboldalak sokasága áll rendelkezésére. Talán ebből is adódhat az, hogy az emberek ebben a felgyorsult világban is egyre gyorsabban, könnyebben akarják megoldani a feladataikat. Ezeknek az rendszerezéséhez, véghez viteléhez pedig, ún. produktív alkalmazásokat próbálnak használni.

Önfejlesztés felsőfokon - Mik is a produktív alkalmazások?

Az elmúlt években nagy sikernek örvendenek az olyan alkalmazások, amik segítik növelni a produktivitásunkat. A cél lényegében, hogy minél több dolgot tudjunk rövid idő alatt elvégezni. Fontos megjegyezni azonban, hogy ami öt embernek bevált, az nem biztos hogy a hatodiknak is befog. Tehát egyénenként változó az, hogy kinek mi fog a segíteni. Mert míg valaki appokat használ, legyen az egy TO-DO lista, szimpla naptár vagy a COVID időszak alatt népszerűvé váló - nem alkalmazás ugyan, de a youtube "study with me streamek", a lényeg az, hogy az egyén megtalálja a saját útját. Ezért is lényeges, hogy tisztában legyünk a lehetőségekkel. 

A zapier szerint - ami maga is egy online elérhető automizáló weboldal -  ezekbe a csoportokba tudjuk sorolni őket

- To-do lista

- Képernyő rögzítő

- AI asszosztens

- Naptár

- Jegyzet készítő alkalmazások

- Szokáskövető alkalmazások

-

Egy gyors Google kereséssel egyszerűen megtalálhatjuk, hogy ezekben a csoportokban a legnépszerűbbeket. Amit viszont saját használat alapján ajánlani tudok az nem más, mint a Focus Plant. Ha valakinek nem hangzana ismerősen, ez egy fókuszt segítő alkalmazás, amit a google playről vagy akár streamről is le lehet tölteni. A "játék" célja, vagyis pontosabban a feladatunk a játékban, hogy minél többet - anélkül, hogy elkalandozna a figyelmünk - koncentráljunk arra a feladatra, amit éppen kiszabdtunk magunknak. Ezáltal esővizet gyűjtve, amivel különböző növényeket tudunk termeszteni. Persze ezen felül még számos olyan funkcióval, ami izgalmasabbá teszi ezt a folyamatot.




Alkossunk a weben?


Nem kell az internet legsötétebb gödrében megfordulnia valakinek, ha egy már általa jól megszokott felületet szeretne használni. Ugyanis a legtöbb Microsoft alkalmazás online is elérhető. Azonban, ha valaki változtatni szeretne van bőven választási lehetősége. Itt is jó, ha tudjuk mire szeretnénk használni és milyen funkciókat is keresünk pontosan. 

A manapság legnépszerűbbek:

-chatgpt - Az egyik legnépszerűbben használt ai, ami számos dologra képes...

-grammarly -

-copy.ai -

google docs

 evernote

scrivener


Persze nem szabad elmennünk a hátrányai mellett sem. Hiszen ezeket nagyrészben internet kapcsolattal tudjuk csak használni.


 Azonban még ezeknek a tekintetében is nagy népszerűségnek örvendenek.  


Mit tud még?

Azonban az online teret nem csak írásra, hanem képszerkesztésre vagy AI-al által kép alkotásra is tudjuk használni.

2024. november 4., hétfő

Zene streaming kezdetben és napjainkban (?)

Manapság szinte egyértelműnek tekintjük, hogy minden, ami szem-fülnek ingere egy kattintásra van tőlünk, ingyen és gyorsan. Valamint az internet bárkit felhatalmaz arra, hogy a kanapéjáról szerkesszen enciklopédiát, árulja az agyagszobrait, vagy váljon éppen zenésszé. Ez az a mindenható érzés, mind a fogyasztói, mind a készítői oldalon, amelynek a zene streaming eleget tesz. Ma a népszerű szolgáltatók az interneten elérhető zene két kérdését célozzák megválaszolni egyben: a beszerzést és a felfedezést, és mi sem sikeresebb ebben, mint a Spotify.

Megnyitva az oldalt megannyi ajánlás tárul elénk, hol emberi válogatásban, hol algoritmus által. Napi mixek, heti kalandok, kedvenc előadóink Best Of válogatásai, személyre szabott lejátszási listák műfaj, korszak, vagy akár hangulat szerint. Talán szükség is van a felhasználót ily módon kézen fogva vezetni, amikor naponta százezer zeneszám kerül fel a platformra. Ez az a választék, ami mellett büszkén kiálthatja ki magát a zeneipar védőszentjének – hiszen a kétezres évek elejére jellemző kalózkodás értelmét veszti, ha egy szolgáltató gyorsabban és kényelmesebben nyújtja mindazt, amiért tengerre kéne szállni. Ráadásul ingyen, ha hajlandóak vagyunk megbékélni egy-két korlátozással.

A kalózkodás visszaszorítása egykor az egyik legfőbb érv volt, ami segített meggyőzni a nagy lemezkiadókat abban, hogy a platformra bocsássák a katalógusukat. *töri rész, napster, soulseek stb*

Természetesen hátrányai is vannak egy ekkora állománynak. Amint fentebb említettem, a bőség zavara gyakran megvonja az embert a döntésképességétől. Így van az, hogy valaki miután húsz percet vonaglott a keresőben, mégis a jól bevált régi kedvenceihez tér vissza. A Spotify esetében azonban ez az előadókra is hatással van, mégpedig a kifizetődést illetően. Ugyanis a bevételek a hallgatottsághoz arányosan oszlanak meg az előadók között, szétforgácsolódva a teljes katalóguson, Taylor Swifttől kezdve a binaurális fehérzajig.

Ha a zenénket a Spotify-on szeretnénk viszontlátni, elég keresni egy forgalmazót – pl. CD Baby, TuneCore, DistroKid –, fizetni egy bizonyos összeget, feltölteni fájljainkat és a hozzájuk tartozó információkat, és az lefutja a szükséges köröket számunkra. A szolgáltatás többnyire 10 és 25 dollár között mozog, attól függően, hogy lemezenként vagy előfizetés formájában fizetünk. Ez viszonylag könnyű belépést biztosít a független zenészek számára is. Ugyanakkor mint minden rendszert, ezt is van, aki kijátssza.

A mesterséges intelligencia térnyerésével egyre könnyebb nem csak szöveget, de beszéd- és énekhangot, vagy akár dallamokat is generálni. Továbbá hallgatókat is szerezhet nekünk a gépezet, automatizált botok formájában. Így nem csoda, hogy egyre több az olyan, aki a kettőt kombinálva próbál pénzt kicsalni a közös kasszából. Nem teljesen új jelenség – egykor Justin Bieber is bajba került, amiért arra ösztönözte a rajongóit, hogy mesterségesen megtolják akkori új száma, a Yummy streamjeit, hogy az a Billboard Hot 100 slágerlista tetején tündököljön. Továbbá mióta ismert, hogy a Spotify 30 másodperctől számít egy streamet, többen ennek tudatában építenek fel egy-egy dalt, nehogy a hallgató megunja, és idejekorán eltekerjen.

Ugyanakkor kellőképpen elharapódzott a probléma ahhoz, hogy a Spotify közbelépjen. Tavaly ősszel frissítették a streaming fizetési irányelveiket, ami három főbb elemből állt: a zaj tartalmak szigorúbb szabályozása, az 1000 alatti lejátszással rendelkező dalok kifizetésének megszüntetése, és a mesterséges streamek visszaszorítása. A lejátszási minimum nem kedvez a kisebb előadóknak, de ennél is nyomasztóbb kérdés, hogy hogyan szűri ki a platform a mesterséges streameket, illetve hogyan reagál ilyen esetben.

*hibásan jelölt mesterséges streamek

*bandcamp + bandcamp friday