keresés

2016. április 20., szerda

Cyberbullying - a kiközösítés új színtere

A cyberbullying - vagy másképp cyber megfélemlítés korunk egyik új, borzalmas találmánya a kiközösítésre. Az internet terjedésével egy új felületet kaptunk a kapcsolattartásra, de ezzel együtt egy új támadási felületet is. Ez azért problematikus, mert manapság már az internettel kelünk és fekszünk - reggel a telefonunk ébreszt, ami már látjuk az új üzeneteket és értesítéseket.




Cenzúra, kényes adatok védelme vs. információszabadság

Kutatás az internetes cenzúráról
Az internetes-cenzúra egyre erősebb a világban. Egy korábbi tanulmány alapján 40 megvizsgált országból 26 blokkolja/megszűri a politikai vagy társadalmi érdekeltségű tartalmakat. Iránban, Kínában és Szaúd-Arábiában számos témát cenzúráznak, és az ezekkel kapcsolatos tartalmak széles skáláját blokkolják, politikai, szexuális jellegű, kulturális vagy vallással kapcsolatos alapon. Míg Dél-Koreában csak egyetlen témát korlátoznak erősen: Észak-Koreát. A kutatásból az is kiderül, hogy hat országban módszeresen szűrik a politikai tartalmakat. Ezek Mianmar, Kína, Irán, Szíria, Tunézia és Vietnám. Illetve hét olyan országot találtak, ahol a társadalmi szempontokat érintő tartalmakat szűrik széles körben. Ide tartozik Irán, Omán, Szaúd-Arábia, Szudán, Tunézia, az Egyesült Arab Emirátusok és Jemen. Ezekben az országokban jellemzően azokat a tartalmakat blokkolják, amelyeket a cenzorok szerint sértik a társadalmi normákat (pl. pornográfia, a melegekkel és a leszbikusokkal kapcsolatos információk, illetve a szerencsejáték). Emellett társadalmi szempontokat Franciaországban és Németországban is érvényesítenek, ahol a holokauszt tagadását és a náci eszmék népszerűsítését akadályozzák. A felmérés megállapította, hogy Myanmarban, Kínában, Iránban, Pakisztánban és Dél-Koreában a „legkiterjedtebb a nemzetbiztonsági szempontokat érvényesítő szűrés”.

2016. április 13., szerda

Gyerekek és fiatalok a weben

A mai világban már szinte mindenkinek van okostelefonja. Bármerre is járunk a nap folyamán azt látjuk, hogy a körülöttünk lévők telefonjaik képernyőjébe bújnak. Mikor metróval utazok reggelente, szeretek körbenézni, és feltérképezni ki mit csinál. Jó esetben akad egy-egy beszélgető baráti társaság, újságot olvasó néni vagy bácsi, zenét hallgató fiatal, az összes többi utas viszont fel sem pillant telefonjából, okoskészülékéből. Szorgalmasan gépelnek, nyomkodják kütyüjeiket és nem törődnek azzal, mi zajlik körülöttük. Sajnos ez nem csak utazás közben van így, hanem az iskolában, munkahelyünkön, baráti összejövetelek, mozizás, séta alkalmával is. Hiába vagyunk körülvéve emberekkel, mi mégis telefonunkkal vagyunk elfoglalva. Sokan úgy gondolják, hogy manapság ez a fiatal generáció nagy problémája, vannak akik úgy vélik, hogy a mai világban ez a legfontosabb információszerzési lehetőség. 

2016. április 6., szerda

Biztonságos adattárolás és veszélyek

Vint Cerf, a google hivatalos evangelistája és az internet egyik atyja 2014 decemberében egyik előadása során arra hívta fel a figyelmet, hogy digitális javaink könnyen eltűnhetnek. Ha nem teszünk semmit a digitális adatok megőrzéséért, akkor semmi esélyünk sincs arra, hogy megismerhessük a múltat. Az a paradox helyzet áll fenn, hogy a 60-as évekbeli levelezéseket könnyebben fel tudjuk tárni, mint amik a 80-as években keletkeztek, amikor beköszöntött az internet korszak, és egyre több információ ment át a számítógépesítés folyamatán. Ennek pedig az az oka, hogy az emberek nem rendszerezik az elektronikus dokumentumokat, akár még le is törlik, mondván, hogy azok már nem fontosak. Pedig lehet, hogy a jövő emberei számára nagyon is azok.

Globális terrorizmusveszély

A terrorizmusveszély egyre jobban elterjed napjainkban és már számos példája van. Bár világszinten (manapság lassan már csak Európa szinten) Magyarországon a terrorveszély a többi országhoz képest alacsony, a kibertérben már más a kérdés.
A számtalan lékkel rendelkező biztonsági rendszerekből mindössze néhány év elteltével a központosított magyar kibervédelem képes volt egy olyan erős rendszert kiépíteni, hogy még a NATO és a visegrádi négyek kibervédelmében is központi szerephez jutott. A magyar politika viszont nem hazudtolta meg önmagát és ebből a sikertörténetből is bukást csinált. A magyarok informatikai képességei pár hónap alatt eltűntek, egy korábban a kibervédelmi központot vezető szakember véleménye szerint nagy rá az esély, hogy orosz nyomás áll ennek a hátterében (ezzel elvesztettünk egy még ki se robbant kiberháborút).

Szerzői jogi problémák, lopások

A 21. században adatbiztonsági szempontból nagyon fontos minden személy számára, hogy csak olyan információk kerüljenek ki nyilvánosan, amelyeket meg is szeretne osztani másokkal. Azonban mára ez már nem ilyen egyszerű. Számos interneten terjedő vírust hoztak létre annak érdekében, hogy mások adatait elvehessék és alkalomadtán azzal visszaéljenek. Mindezt úgy, hogy a sértett személy nem is biztos, hogy tud róla.
Ilyen, ehhez hasonló lopások nem csak magánszemélyekkel fordulhatnak elő, hanem akár cégekkel is. Ilyen esetek a könyvtárakkal is megtörténhetnek, általában a digitalizált források nyilvánosságra hozatala által. Az általam választott cikkeket is ezzel kapcsolatban írták meg.

Fiatalok a közösségi hálón

Veszélyes a Facebook?

A mai világban már egyre jobban elmondható az a tény, hogy a fiatalok és idősek is már digitálisan is léteznek. Élő, működő tagja és része az olyan hálózatoknak, mint az amerikai Facebook vagy az orosz Vkontaktye. Fényképeket töltenek fel, kommenteket írnak, különböző cikkeket,/híreket osztanak meg, ismerkednek és kapcsolatokat építenek. Sokan azon a véleményen vannak, hogy ártalmatlan, ami többé kevésbé igaz, ha okosan és bölcsen használják.
"Mi is az a közösségi háló?

A digitális Akasha-krónika felé : digitális lábnyomok mindenütt

A ciklikus világszemlélet szerint a világ "fejlődése" lényegileg azonos köröket fut be, amelyben az univerzális analógia elv hatja át a létet. A kortárs anyagi világ párhuzamos virtuális valóságában felépülő világkönyvtár leképezi az ősi hindu tradíció Akasha-krónikáját. Az Akasha-krónikában a létezés minden szférájának minden mozzanata "automatikusan" leképződik: a tettek, lények, állapotok, tárgyak, szándékok, gondolatok, érzelmek lenyomatai az éterben maradnak fenn. Ezt a krónikát nem írja senki, a lét és archiválása nem különíthető el, együttállásuk biztosítja a totális "létkönyvtár" lehetőségét. A (poszt)modern irodalom (Borges) és könyvtár törekvései (általános digitalizálás, világkönyvtár felépítése) közvetlen előkészítései a webes létkönyv megszületésének. A digitális lábnyom jelensége arra a földi-emberi kísérletre utal, ahol hasonlóan teljes, világszerű, "örök" lenyomatai képződnek a világhálóra költöző életnek. Az infokommunikációs technológia fejlődése lehetővé teszi a digitális feljegyzések széles körűvé és önmozgóvá válását is. Az Akasha-krónika személytelenségének és ugyanakkor abszolút (létet meghaladó) alanyiságának (Brahman) párhuzamos minősége a digitális Akasha-krónika esetében vajon hová mutathat?

Szólásszabadság, jó hírnév védelme; véleményszabadság (az érte való felelősség); netneurality

Mint minden fórumon, az interneten is nagyon fontos a semlegesség. És hogy mit is jelent ez pontosan? A Tim Wu által megalkotott netsemlegesség fogalom arra utal, hogy az interneten mindenféle tartalom, minden adat egyenlő, ezért minden adathoz ugyanúgy hozzáférést kell biztosítani az internetnetfelhasználóknak. Továbbá az internetes szolgáltatóknak is egyenlő értékűként kell tekinteniük minden weboldalt, nem szabad egyiket sem a másik fölé helyezni, rangsorolni, engedni kell a felhasználónak (internetes hírportál esetében az olvasónak), hogy ő döntse el, melyik tartalom helyes és egyezik az értékrendjével.

Whaling, social engineering, hack

Social engineering


A social engineering, melyet a magyarban pszichológiai manipulációnak neveznek, azt takarja, amikor egy jogosultsággal nem rendelkező személy, egy jogosultsággal rendelkező átverésével, illetve megtévesztés által adatokat akar kinyerni vagy a rendszerbe szeretne bejutni. Azért manipulatív a tevékenység, mert az emberek két tulajdonságát használja ki: az emberek általában segítőkészek és próbálnak segíteni azokon, akik segítséget kérnek, valamint az emberek többsége kerüli a konfliktust.

A pszichológiai manipuláció lépései


Adatbiztonság, adatvédelem - szoftverrel, vagy anélkül?

A hálózatiság, illetve az Interneten való jelenlét mára közel sem olyan elérhetetlen, mint korábban volt. Egyik példa erre, hogy már 2012-ben minden 5. ember rendelkezett szélessávú-internetkapcsolattal Magyarországon, mindezek mellett pedig Deutsch Tamás 2016. 04. 07-én megerősítette a korábbi ígéreteket, miszerint 2018-ra a magyar kormány minden településen elérhetővé teszi az ingyenes (szélessávú) wifi-t.
Ennek hozományaként azonban kérdés, hogy az átlagfelhasználó fel van-e/lesz-e készülve erre?