keresés

2024. február 29., csütörtök

A libegő a megoldás az amerikai forgalmi dugókra?

Az Amerikai Egyesült Államokban a helyváltoztatás elsődleges eszköze az autó – az egyre növekvő forgalom pedig csak nagyobb forgalmi dugókhoz vezet. Texas állam szerint a megoldás az „égen” van.
 
Példájukat követve egyik-másik állam is egy ritka megoldással kísérletezik.

Bécs élhetőbb lesz



Az osztrák főváros, Bécs legújabb szlogenje: „Smart City”. Az új városrész, Aspern gyökeresen formálná át a közlekedést, az épületek energiafelhasználását, a területek elosztását és a lakosok életmódját – mindezt a polgárok bevonásával.

Az új városrészt a térségben eddig ismeretlen megoldásokkal alakítják ki: a metróállomás előbb épült meg, mint a lakóépületek; a teremgarázsok hulladékhőjével fűtenék a lakásokat, valamint az elektromos autók árammal látnák el a lakóházakat.

Lila kagylók, nyaraló rómaiak és a gépi tanulás

Bármily érdekesen hangzik is a cím, rögtön némi igazításra szorul: lila színű kagylókról ugyanis nem lesz szó, legfeljebb azokat a fajokat említhetjük meg, melyekből az ókorban a lila festéket nyerték. És hogy ez miért érdekes? πορφύ̣ρ̣ας̣ vagy πορφυ̣ρ̣ας̣, (porphyras), vagyis lila (festék, amit anyagok színezésére használtak)  ez az a szó, amelyet elsőként sikerült kiolvasni a legújabb, gépi tanulást is felhasználó módszerekkel a PHerc Paris 4-es számú herculaneumi papirusztekercsről.

A Google és a Windows-dilemma


Sokunk napi rendszerességgel használja a Windows 10-et és a hozzátartozó jól bevált alkalmazásokat, mint a Word vagy a PowerPoint. Irodai munkára és tanulmányi feladatok elvégzéséhez is egyaránt szükséges, előírt programok. Viszont a Windows 11 megjelenésével talán szükséged lesz a váltásra, hiszen a frissítések nincsenek örökre biztosítva az előző verzióhoz. Ha neked is olyan géped van, ami nem kompatibilis az új Windows 11-gyel, akkor érdekes lehet számodra az alábbi téma.

2024. február 28., szerda

Pénz beszél, a Swarovski lát


A Swarovskiról mindenkinek csak a csillogó "gyémánt" ékszerek jutnak az eszébe de emelett senki nem gondol arra, hogy mindezek melett van egy másik Swarovski (Optik) cég is, ki nem is akármilyen távcsöveket gyárt! Hiszen ha Dóra kinek a meséi során mindig elengedhetetlen szövetségese volt a távcsőve napjainkban újra felfedezné a világot egy reboot során akkor a hű társa biztosan egy Swarovski távcső lenne, nem egy gyémántokkal teli, hanem az a Swarovski amelyik olyan okos, hogy még azt is meg tudja mondani, hogy épp milyen állatot nézünk vele!

1 tonhalkonzervnyi por - 1,2 milliárd dollárért

 

Nem akármilyen por, hanem aszteroidapor! Talán sokunkat érdekel, hogyan keletkezett a naprendszer, mi történhetett a kezdetekkor. Így vannak ezzel a NASA tudósai is, ezért építették az OSIRIS-Rex űrszondát, hogy aszteroidaport gyűjtsön a vizsgálataikhoz. Az űrügynökség az Arizonai Egyetemmel és a Lockheed Martinnal éveken át együtt dolgozott, hogy megvalósítsák az izgalmas küldetést.


A küldetés


A NASA 2016 szeptemberében küldte fel az OSIRIS-REX űrszondát, azzal a szándékkal, hogy érintetlen, földi szennyeződésektől mentes mintákat gyűjtsön a tudósok számára. Az így gyűjtött mennyiség ugyan elég  kicsinek hangzik, mégis hússzor annyi, mint amit egy japán küldetés során sikerült gyűjteni és pontosan kétszerese a minimálisan szükséges mennyiségnek. A vizsgálatokkal a tudósok igyekeznek megfejteni az élet eredetét és a "Naprendszer hajnalán uralkodó körülményeket". 

2024. február 27., kedd

Sikerült újra kapcsolatot teremteni a japán holdszondával

Az 1969-es holdraszállás az emberiség egyik legnagyobb cselekedete volt. 
A televízió a világ minden részén közvetítette az eseményeket és a nézők egy emberként szurkoltak az asztronautáknak. 
A világűr azóta sokkal kevésbé titokzatos számunkra. Szondák, műholdak meglepő gyakoriságga kerülnek kilövésre a Földről.

A világ digitális gyűjteményei

 Napjainkra a digitalizáció az élet részévé vált. Ahogy fejlődik a technika, ez a folyamat a kultúra és a tudományok minden területén egyre nagyobb hangsúlyt kap.  Hazánkban is egyre több gyűjtemény lesz digitalizálva, szemlémben viszont arra szeretnék utalni, hogy mi a helyzet világszerte. Első szemlémben a könyvtárakról számolok be az online térben.


Könyvtárak



A digitális könyvtárak és a digitális kiadás utat törnek az irodalmi forradalomnak, elsősorban az információk elérését, megosztását megváltoztatva modern korunkban. Ez a törekvés demokratizálja a hozzáférést az irodalomhoz, és a kiadói ágazaton belül innovatív változatokat hoz létre. 

A technológia gyors fejlődésével egyre bővülnek a lehetőségek az irodalom felfedezésére. A számítógépes hálózatok és a digitális technológia bevezetése korszerűsítette az információk gyors ütemű tárolását, visszakeresését és terjesztését. A digitális könyvtárak figyelemre méltó fejlődést értek el a technológia és az alkalmazások terén is. 

Nemzetközi skálán bőven van digitális könyvtári kezdeményezésekből. Ott van például a  Google Books Library Project és a Carnegie Mellon Egyetem Million Book Project-je.

A modern társadalomban szükség van digitális könyvtárakra. Ezek ugyanis lebontják az információ és az irodalom akadályait. Ezek a könyvtárak virtuális tereket tesznek elérhetővé, ahol a felhasználók széles körben kereshetnek forrásokat, leküzdve a papíralapú könyvtárak korlátait és megszüntetve a hozzáférés földrajzi akadályait.    

 .

A digitális kiadás és a fejlődése

A digitális kiadás az irodalmi világot megreformáló befolyásos erő. Magában foglalja az irodalmi anyagok digitális formátumban történő létrehozását, terjesztését és fogyasztását. A digitális kiadás megváltozott az E-Book-októl az interaktív multimédiás élményekig, hogy megfeleljen a digitális olvasók változó preferenciáinak, biztosítva a rugalmas és megfelelő olvasási élményt. 

A digitális könyvtárak beépített előnyei, például a képesség a hatalmas mennyiségű információ különböző formátumokban tárolására, a jól szervezett keresési és visszakeresési képességek, bármikor könnyű hozzáférés több eszközről, az azonnali letöltés és a gyors frissítések arra bíztattak kormányokat, hogy digitális könyvtári projekteket indítsanak. 

Átállás hagyományosról digitális olvasási platformokra 

A digitális olvasási platformoknak köszönhetően az olvasók azt a luxust élvezhetik, hogy kéznél tartsák kedvenc irodalmi műveiket, bárhol is legyenek. A mindig mozgásban lévő modern bibliofilek számára az E-Book olvasók, tabletek és okostelefonok nélkülözhetetlen eszközökké váltak. 

Előnyök és kihívások

A digitális hozzáférés páratlan alkalmassággal és mozgathatósággal foglalkozik, viszont olyan kihívásokat is jelent, mint a digitális jogkezelés és kompatibilitási problémák. Ennek ellenére a digitális hozzáférést világszerte kedvelt választás az olvasók körében, ami olyan előnyöknek tudható be, mint az azonnali letöltések és az interaktív funkciók. 

Hozzáférhető tartalom

A digitális könyvtárak folyamatosan fejlődő entitások. Céljuk. hogy javítsák a felhasználói élményt és hozzáférhető tartalmakat kínáljanak, hogy megfeleljenek az olvasók sokszínű szükségleteinek. Az innovatív funkciók és interaktív elemek beépítésével a digitális könyvtárak formázzák az irodalmi hozzáférés jövőjét a digitális korszakban. A technológia fejlődésével ezek a könyvtárak páratlan szerepet fognak játszani az írott szó jövőjének formázásában. Egy hozzáférhető, innovatív irodalmi tájat fognak létrehozni.

expresscomputer 2024. február 27.

kép


2024. február 26., hétfő

E-könyv olvasás, a szerzői jogok tiszteletben tartása mellett

Az elmúlt évek során az e-könyvek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Az e-könyv praktikus, könnyen elérhető, apró helyet foglal, pénztárcabarát és a környezetet is kíméli. Használatakor nem szükséges minden könyvhöz megfelelő könyvespolc beszerzése, és a portalanítással sem kell vesződni. 
Azonban az e-könyvek elterjedése a szerzői jogok sérelmét hozta magával. A papíralapú könyvek másolása, digitalizálása az egyszerű felhasználó számára nehezen megvalósítható feladat. Nem így van az e-könyvek esetében. Amint az olvasó a saját eszközén megjelenteti a digitális tartalmat, viszonylag könnyedén más felhasználónak is tovább tudja küldeni, Így a könyv digitális megfelelője követhetetlen számú, tökéletesen egyforma digitális utód "szülőjévé" válik. 

2024. február 24., szombat

A Meta felcímkézi az AI-generált képeket

A Meta bejelentette, hogy olyan techológia fejlesztésén dolgoznak, ami felismeri és megjelöli a más cégekhez köthető mesterséges intelligenciák által létrehozott képeket a Facebookon, az Instagramon, illetve a Meta legújabb közösségi oldalán, a Threads-en. A cégóriás már korábban kifejlesztett olyan eszközöket, melyek a saját mesterséges intelligenciáival generált képeket szűrik ki, a fejlesztés alatt álló új eszköztől pedig azt remélik, további lendületet hoz az AI-féle hamis, félrevezető tartalmak elleni küzdelemben. 

2024. február 23., péntek

Az Európai Unió vizsgálatot indított a TikTok ellen


Az Európai Unió által tavaly bevezetett 
digitális szolgáltatásokról szóló jogszabálycsomag (DSA - Digital Service Act) alapján az Unió eljárást indított a rendkívül népszerű TikTok nevű videómegosztó közösségi média platform ellen. A TikTok-kal kapcsolatban felmerült kérdések a kiskorúak védelmére, az algoritmus működésére, az adatok felhasználására, illetve a reklámok tárolására vonatkoznak.

2024. február 22., csütörtök

Most akkor ez cybersickness vagy tengeribetegség?


Cybersickness halottál már róla? Ha nem lehet ismerősebbek lesznek ezek a panaszok mint a fejfájás, elgémberedés, a szédülés, hányinger és, vagy a szemmozgási zavarok, okulomotoros tünetek vagy az általános dezorientáció? Na így már ismerősebben hangzanak mi! Ha igen és te is tapasztaltad már vagy kíváncsi vagy arra mi a hasonlóság a kiberbetegség és a tengeribetegség között akkor tarts velem!

2024. február 20., kedd

Hamisítások hálójában: A választások és az MI "harca"

Felgyorsult világunkban egyre többet halljuk (hol pozitív, hol pedig negatív értelemben) a következő kifejezést: "Mesterséges Intelligencia" (lásd még: MI). Ez is egy informatika-által létrehozott lehetőség, mely egyszerre hívogató, és félelmetes. Többeknek talán a szófordulat kapcsán a híres (1984-es) sci-fi film "Terminátor- A halálosztó" jut az eszébe, mely film az MI egy fiktív jövőképét mutatta be. A film hatására talán felmerülhetnek a következő kérdések: mennyire tud az MI beleavatkozni az ember mindennapi életébe? Mennyire tudja a mesterséges intelligencia kiváltani az embert, és hogyan tud hatni a döntéseinkre?