Adósság és annak következményei
Az International Business Times szerint az országban 8,3 millió ember kerül a szociális szolgálatok feketelistájára adósságaik miatt. Ezek az adósságok még a Korona-vírus időszaka alatt keletkeztek, viszont egyáltalán nem vagy nehezen sikerül ezeket törleszteni.
Azokat a feketelistára került embereket, akik még nem tudták adósságaikat vissza fizetni, telefon hívásaik - mind beérkező, mind kimenő - során hangjelzés figyelmezteti a hívásban résztvevőket a pénzügyi problémára. Ezt a jelzést a hívásban lévő nem érintett fél is hallja, így felhasználva a megszégyenítés eszközét is. Ez a figyelmeztetés azonban csak az adósság rendezése után kerül törlésre.
A fentin kívül még más következményei is vannak a fizetés hiányának. Más büntetéseket is felrónak a tartozóknak:
- nem foglalhatnak szállást,
- nem utazhatnak,
- nem vásárolhatnak ingatlant;
- nem férhetnek hozzá magasabb biztosítási fedezethez;
- nem használhatnak fizetős utakat vagy fizetési alkalmazásokat,
- nem szállhatnak fel a nagysebességű vonatokra vagy repülőre;
- nem tölthetnek be állami intézményekben magas beosztású tisztséget
A Bank of China 2023 első negyed évében közel 12,3 milliárd dollárnyi lejárt, kifizetetlen hiteltartozásról számolt be. Ez 3,54%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A jelentős "adósság-deflációs spirál" növekvő kockázata által súlyosbodhat a háztartások pénzügyi sebezhetősége, ami ahhoz vezethet, hogy még több nemteljesítő kerül feketelistára.
Szociális kreditrendszer és a feketelista
A polgárok monitorozása és adataik gyűjtése folytán egyszerű a fenti lépéseket hatékonyan megtenni. Bár a feketelista rendszer nem ugyanaz, mint a szociális kredit rendszer. Kína legfelsőbb bírósága nyilvános online adatbázist vezet a feketelistán szereplőkről. Minden név alatt megtalálhatók a részben szerkesztett kormányzati azonosító adatok, életkor, lakóhely és adósságnyilvántartás. Viszont mindkettő része egy szélesebb körű kampányának. Ennek célja az illegális tevékenységek akadályozása, a bűnösök megbüntetése és az engedelmeskedők jutalmazása.
Itt jön képbe a szociális kredit rendszer. Ez a "bizalom megtartása dicsőséges, a bizalom megszegése pedig szégyenletes" alapelvén alakult ki. Nyomon követi az emberek mozgását és viselkedését, hogy megfelelő lépéseket tegyen, és kreditpontokkal rangsorolja őket, a felvett adatokat egy adatbázisba gyűjtik. Ezeket az adatbázisokat a National Development and Reform Commission (NDRC), a feljebb is említett People’s Bank of China (PBOC) és az ország bírósága üzemelteti. A legtöbb adat pénzügyi, bűnügyi és kormányzati nyilvántartásokból, továbbá anyakönyvi hivatalok meglévő adatai és harmadik féltől származó források. Ilyenek például online hitelplatformok adatai. A pontok számításához még hozzájárulnak a számlafizetések és a büntetőítéletek is. Valamint az élet más aspektusait is figyelembe veszik. Hiszen büntettek már meg embereket az utcán való lézengésért, az álhírek terjesztéséért, az ittas vezetésért és még a túl sok videojáték vásárlásáért is.
Hogyan is működik ez a rendszer pontosan?
A vállalkozásoknak a saját tevékenységük mellett partnereikre és beszállítóikra vonatkozó információkat kell benyújtaniuk a helyi és nemzeti hatóságoknak. Az önkormányzatoknak is ugyanezt kell tenniük. A kínai bírósági szabályok szerint a helyi önkormányzatok megbízhatatlannak minősülnek, ha nem fizették ki időben a vállalkozókat, vagy ha adatokat hamisítottak. Ezen kívül a magatartás és a megbízhatóság, valamint még a beszállítók és az ügyfelek minősítései is befolyásolják a vállalat saját kreditpontszámát. A jó minősítés jutalmakat eredményez.
Rossz minősítés esetén az egyén vagy a vállalat büntetést vagy szankciókat kaphat. Az ilyen személyek számos korlátozással szembesülhetnek, amelyek a hitelek, a légi és vasúti utazás, valamint az oktatás terén is érintheti őket. A feketelistára került vállalatok rendszeresebb, célzott ellenőrzésekkel, a földhasználati jogok és a beruházási engedélyek kormányzati jóváhagyásának korlátozásával szembesülhetnek. Továbbá kizárhatják őket támogatásokból és adókedvezményekből, valamint a közbeszerzések terén is hátrányos helyzetbe kerülhetnek. A megbízhatatlannak ítélt személyeket és vállalatokat nyilvánosan megnevezik és megszégyenítik.Ennek köszönhetően felszámolnak vagy megbüntetnek olyan vállalatokat és helyi önkormányzatokat, amely szabálysértést követett el. Ilyen szabálysértés például a munkavállalók és vállalkozók nem időben történő kifizetése és az illegális adománygyűjtés. Bár az etikai oldala itt sem kedvező, hiszen nyilvánosan megnevezik és megszégyenítik ezeket az intézményeket.
Felhasznált cikkek: Kínában még vonatra se ülhet az, akinek adóssága van; China Has 8.3M People Who Can't Repay Their Debts: Here Are The Shocking Ways They Are Punished; What is China’s social credit system and why is it controversial?
Kép: B_Me felhasználó a pixabay oldalon, Bank of China logója a Bank of China honlapról, gstudioimagen a freepik oldalon
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése