MEK – Magyar Elektronikus Könyvtár
A Magyar Elektronikus Könyvtár megalapításához és működésének szabályozásához az Ajánlás elkészítését 1994-ben egy workshop-on határozták el. Pár hónappal később egy levelezőlistán keresztül gyűjtötték az ötleteket, illetve hasonló külföldi gyakorlatokat is igyekeztek megismerni. Először két teszt gyűjtemény jött létre. Ugyanebben az évben bekerült a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program hároméves tervébe a MEK projekt. 1999-ben a MEK támogatására megkezdődött egy közhasznú egyesület szervezése és ettől az évtől kezdve már az Országos Széchényi Könyvtár adott otthont a MEK projektnek és létrejött egy – kezdetben csak 2 fős – önálló osztály az OSZK-ban. 1999 és 2001 között a MEK keretein belül működött a MIT-HIT, később a LIBINFO internetes tájékoztató szolgálat is. 2001-ben saját szerveren indult el, továbbá elkezdték építeni az Elektronikus Periodika Archívumot is, 2007-ben pedig elindítottak egy újabb különgyűjteményt, a Digitális Képarchívumot.
1996 és 2002 között a könyvtár állománya több mint
4000 darabra, látogatóinak száma pedig 60-70.000-re nőtt.
A MEK csak magyar nyelvű és magyar, illetve
közép-európai vonatkozású tudományos, oktatási vagy kulturális célokra
használható dokumentumokat tartalmaz. Elsősorban szöveges műveket gyűjtenek, de
megtalálhatók térképek és kották, elektronikus újságok, folyóiratok is.
A MEK Magyarországon a legnagyobb virtuális könyvtár, és a legismertebb szöveg-archívum, bárki részt vehet a könyvtár fejlesztésében, az állomány gyarapításában akár különböző művek felajánlásával, akár azzal, hogy átvételre, archiválásra javasol más szervereken lévő anyagokat, vagy segíthet a dokumentumok más formátumra való átalakításában.
Gutenberg Projekt
Michael S. Hart alapította 1971-ben, ez volt az első olyan szolgáltató, amely ingyenesen hozzáférhetővé tett e-könyveket. Célja a kulturális művek digitális megőrzése, illetve "az elektronikus könyvek létrehozásának és terjesztésének támogatása". A gyűjtemény a könyvek teljes szövegét tartalmazza. A honlapon 2010-ben több, mint 30000 könyv szerepelt.
EPA – Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázis
A MEK-en belül már az 1990-es években elkezdődött a Weben elérhető elektronikus időszaki kiadványok nyilvántartása, több mint 1300 dokumentum került nyilvántartásba.
2003-ban kezdődött az Elektronikus Periodika Archívum fejlesztése, kezdetben csak a gyűjtemény létrehozásával. Nagyrészt más forrásokon is megtalálható kiadványokat tartalmaz, de vannak olyan dokumentumok is, amelyek csak az Elektronikus Periodika Archívumban találhatók meg. Az EPA-szolgáltatásnak köszönhetően az e-folyóiratok számára stabil hozzáférést és megjelenésbeli, illetve formátumbeli egységet biztosítanak. Az archivált tételek többségében lehetőség van a teljes szövegű keresésre. Állománya folyamatosan gyarapszik. 2004 nyarán vált nyilvánossá a bibliográfiai adatbázis, amely az EPA által archivált tételek mellett leírja az interneten, illetve offline módon megjelent magyar, illetve magyar vonatkozású elektronikus időszaki kiadványokat.
DKA – Digitális képarchívum
A Digitális Képarchívum az E-könyvtári Szolgáltatások Osztály fejlesztése, amely az Országos Széchényi Könyvtárban működik. 1994-ben indult a Magyar Elektronikus Könyvtár projekt, melynek első eredménye a könyvjellegű anyagok gyűjteménye (MEK), második eredménye az időszaki kiadványok adatbázisa (EPA), harmadik eredménye pedig a Digitális Képarchívum.
2007-ben jött létre, a képi dokumentumok
szolgáltatására a MEK Egyesület, illetve az Internet Szolgáltatók Tanácsa
támogatásával.
Anyaga többféle forrásból származik: a MEK és az EPA
kiadványaiban található képeket, illetve más, az interneten, illetve egyéb
offline kiadványokon megjelenő digitális képeket tartalmazza, amennyiben azok
megfelelnek a gyűjtőkörnek, és tulajdonosuk hozzájárul a szolgáltatásukhoz.
A gyűjtemény állóképeket, animációkat és
mozgóképeket egyaránt tartalmaz. Egy-egy dokumentum több állományból is állhat
(pl. diasorozat), és több alternatív formátumban is megtalálható. A képek
felbontását a dokumentum alkotója/tulajdonosa határozza meg.
Sokféle szempont szerint kereshető egy adott
dokumentum: sorszám szerint, felkerülési sorrend szerint visszafelé, a
megtekintések száma szerint, vagy alkotó, illetve cím szerint, de akár
tematikus kategóriák szerint is.
Terveik között szerepel, hogy később speciális funkciókat is beépítsenek, mint például, a kották lejátszása, interaktív nagyítás, illetve a diafilmek automatikus vetítése.
Webarchiválás az OSZK-ban
A webarchiválási almunkacsoport az Országos
Széchényi Könyvtárban az Országos Könyvtári Rendszer Projekt Könyvtárszakmai
Munkacsoportján belül 2017-ben indult el, melynek feladata a webarchiválás
technológiájával való ismerkedés, illetve a leendő tevékenység kialakítása. A
projekt 2018-ig tartott.
Célja, hogy megalapozza a magyar internet archívum feltételeit (legyen egy műszaki infrastruktúra, mely képes az internetről nagy tömegű, sokféle formátumú digitális tartalmat begyűjteni, feldolgozni, megőrizni és szolgáltatni; legyenek a magyar közgyűjteményekben dolgozók között szakemberek, akik értenek ehhez a tevékenységhez; legyenek olyan dokumentumok, amelyek szabályozzák a munkafolyamatokat, például gyűjtőköri leírás, válogatási szempontok)
Források:
https://mek.oszk.hu/html/tortenet.html
https://www.oszk.hu/okr-webarchivalas