keresés
2020. szeptember 29., kedd
Covid-19: valós probléma vagy csak egy felfújt lufi
A Cloud Gaming Története
Az Apple napjainkban
Mi is az Apple?
- Mac
- iPhone
- iPad
- Watch
- TV
- Music
- Airpods
- Ipod touch
- Egyéb kiegészítő tartozékokMinden év őszén piacra dobnak újabb termékeket, szolgáltatásokat, megújult IOS-t, melyért az egész világ rajong.
E-book kialakulása
- Az e-book olyan elektronikus könyv ami egy számítógépes adatállomány, más néven fájl, letölthetsz a saját számítógépedre és onnan átmásolhatód e-könyv-olvasódra vagy olvashatód a számítógépeden, monitoron.
A Library Thing és egyéb könyves közösségek, alkalmazások, appok
A Ford a Big Datával tenné biztonságosabbá a közlekedést
A videómegosztás múltja, jelene és jövője
Netflix, HBOGO, Youtube - a televíziózás alternatívái
Az internet megjelenése és elterjedése több szempontból is veszélyt jelent az országos hálózatokra Amerikában, rengeteg időt szánnak rá a felhasználók, ezt pedig sok esetben a televíziózás kárára teszik. Ma már nem a televízió a leggyorsabb információszolgáltató eszköz, hanem az okostelefonok vagy bármely eszköz, amelyen van internetelérés. Másrészt az interneten sokkal több forrásunk lehet, egy-egy információt sokkal mélyebben és széleskörűbben tudunk megvizsgálni a hatalmas információmennyiségnek köszönhetően.
Booktuberek és könyvbloggerek
A mobil hálózatiság jövőképe - neonomádok, homeworking
A Microsoft napjainkban
Streaming Média Hatásai - E-sportok
Mesterséges intelligencia
A képmegosztás története, jelene
„A valóságot, a fontos eseményeket, pillanatokat, amik elmúlnak, megörökíthetjük kis fényes papírokon, vagy manapság, ebben a modern világban digitálisan, a számítógépen akár, ahol nem károsodik a fénykép, nem gyűrődik, nem kopik, és nem vesztődik el.”
Internet of Things - A dolgok internete
A dolgok internete elnevezés nagyjából le is fedi a fogalom jelentését - élettelen tárgyak egymással való kommunikációja az internet hálózaton keresztül. Ezek lehetnek lehetnek a háztartási felszereléseken, vállalati kamerákon keresztül egészen a könyvtárban megtalálható RFID-vel ellátott könyvekig bármilyen eszközök. Bár még gyerekcipőben jár, a jövőről gondolkodó emberek már teljes városokat vizionálnak egy hálózatra kötve.
Az Internet Archive és a Wayback Machine
A technika fejlődése és az internet használat mindennapossá válása sok változást hozott az életünkbe.
Egyre több tartalmat publikálunk és fogyasztunk különböző online felületeken, használjuk a közösségi oldalakat, blogokat olvasunk, esetleg írunk, de még a nyomtatott sajtót is kiegészíti, lassan talán kiváltja az internetes hírportálok megjelenése.
Míg a kézzel írt vagy nyomtatott dokumentumokat megőrzik a könyvtárak, levéltárak és múzeumok, addig az interneten fellelhető információk könnyen törlődnek, módosulnak, elvesznek. Erre a problémára kíván megoldást nyújtani az Internet Archive.
Az Amazon fejlődéstörténete
Az Amazon egy
elektronikus kereskedelemmel foglalkozó amerikai cég. Az oldal online
könyváruházként indult, később rengeteg felvásárlás eredményeként bővült a kínálat: DVD-kkel, CD-kkel,
számítógépes programokkal, videójátékokkal, elektromos berendezésekkel,
ruházati cikkekkel, bútorokkal, élelmiszerekkel, és még sok egyéb termékkel. De hogyan is sikerült egy internetes kiskereskedelmi vállalatnak ilyen hatalmas méretűvé és sokrétűvé fejlődnie? Milyen lehetőségeket látott meg alapítója (Jeff Bezos) az internetes vásárlásban?
Zenei streaming a LastFM-től napjainkig
Nem is olyan régen a manapság divatos zenehallgatási szokások és módszerek egy science fiction filmbe illőek voltak: a reggeli munkába menet pusztán a hüvelykujjunkkal végigfuthatunk több tízmillió számon egy zsebben elférő kütyün, amely az életünk meghatározó részévé vált.
A zene technológiai történetében sorra jöttek olyan áttörések, melyek megszabadítottak minket a korlátoktól. A rádió azt jelentette, hogy már nem volt szükség fizikálisan jelen lennünk egy-egy előadáson, ha zenét szerettünk volna hallgatni, a vinyl lehetőséget nyújtott, hogy magunk dönthessük el és választhassuk ki, hogy mit és mikor szeretnénk az otthonunkban hallgatni, ezután a kazetták hordozhatóvá tették a személyes zenegyűjteményünket, így azokat gyakorlatilag bárhol meghallgathattuk.
Ma már a digitális korszak mélyén vagyunk, felbontottuk a zenék és a fizikai adathordozók közötti kapcsolatot. Mindössze 15 évvel ezelőtt az emberek még extázisban voltak, mikor egy pakli kártya méretű adathordozón maguknak tudhattak néhány száz, esetleg néhány ezer számot. Manapság viszont már egy tucatnyi, az internetre csatlakoztatott eszközünkön található program ajánl nekünk több millió elérhető zenét egy másodperc alatt.
De hogyan is jutottunk el idáig?
2020. szeptember 26., szombat
A MEK és a Gutenberg Project
Ma már a digitális fejlődésnek hála több tízezer könyv és egyéb dokumentum érhető el online ingyenesen, ami nagy segítséget jelent főleg most, a vírushelyzetben. Azonban ez nem volt mindig így, külföldön a '70-es évekig, míg Magyarországon egészen a '90-es évekig kellett várni az első elektronikus könyvtárak létrejöttére. Ebben a cikkben a legrégebbi hazai és külföldi kezdeményezés kerül bemutatásra.
2020. szeptember 22., kedd
Digitális bölcsészet
,, A digitális bölcsészet olyan tudományos diszciplína, amely számítógépes technológiákat használ, fejleszt bölcsészeti, társadalomtudományi kutatások során. Így hagyományos tudományos kérdésekre keres többnyire matematizálható válaszokat, valamint az új módszerek révén új kérdésfelvetésekkel gazdagítja a bölcsészet-és társadalomtudományokat. A digitális bölcsészet ennélfogva trandiszciplináris kutatási terület, ahol a számítógép számolási kapacitását irodalomtudományi, kulturális, emlékezeti, médiatudományi, történettudományi és nyelvészeti kulturális programban használja fel..." (Wikipédia)
Robotika(Robotics)
"Robotics is the study of robots. Robots are machines that can be used to do jobs. Some robots can do work by themselves. Other robots must always have a person telling them what to do."