A dolgok internete elnevezés nagyjából le is fedi a fogalom jelentését - élettelen tárgyak egymással való kommunikációja az internet hálózaton keresztül. Ezek lehetnek lehetnek a háztartási felszereléseken, vállalati kamerákon keresztül egészen a könyvtárban megtalálható RFID-vel ellátott könyvekig bármilyen eszközök. Bár még gyerekcipőben jár, a jövőről gondolkodó emberek már teljes városokat vizionálnak egy hálózatra kötve.
IoT technológia
Persze a szóhasználat csak a technológia robbanékony fejlődését követte. Hiszen a megjelenése tulajdonképpen csak jól követhető következménye mindannak a elektronikai és kommunikációs technológiai fejlődésnek, amely az elmúlt pár évtizedben hirtelenséggel lezajlott. Ahogy a mikroelektronika fejlődött, és az előállítási anyagok ára csökkent, egyre több szerkezetet tudtak felszerelni egyre zsugorodó szenzorokkal és processzorokkal és egyéb alkatrészekkel. Az „okos” készülékek elterjedtek majdnem mindenhol a világon, most már csak össze kell kötnünk őket.
Természetesen az is erősen közrejásztik, hogy a napi átlagos termelt és átnézendő információ exponenciálisan növekszik. Ez meghaladja már azt az értéket, amit emberi mértékkel fel lehet dolgozni, tehát segítségül kell hívnunk a technológiát, illetve ezen próbál segíti a szintén viszonylag új „Big Data” körül szerveződő kutatás is.
De mi is a „dolgok internete”(IoT)? Bár feljebb egymással kommunikáló tárgyakként írtam csak le őket, ez nem elégséges magyarázat. Ahhoz, hogy az eszközeink kommunikálni tudjanak, tudniuk kell, miről is "beszélnek". Tehát egyre több szenzor vesz körbe minket, amelyek rögzítenek mindent, a gép belső tulajdonságaitól a külső elemekig akár (hőmérséklet, páratartalom, fényerő). Illetve kiterjedhet a saját- és más tárgyak térbeli érzékelésére, köszönhetően a GPS- és RFID (Radio Frequency Identification) technológiáknak.
Egyes berendezéseknél talán ki is merül ennyiben a funkció, mások pedig valamilyen változtatást is végezhetnek (’actualizators’) saját, vagy más szerkezet bemérései alapján, ezzel tulajdonképpen önállósodva az embertől.
Hogy ezek a „okos tárgyak” kommunikálni tudjanak a többi tárggyal illetve a felhasználóval, különböző csatornákra van szükség. Az emberrel való kommunikációjának legelterjedtebb módja az úgynevezett felhasználói felület (’user interface’). Ahogy fejlődtek ezek az eszközök, egyre többön jelent meg valamiféle egyszerű grafikus felület, amelyet már bármely utcáról belépett személy is egyszerűséggel tudna kezelni.
Ezzel jön létre a Web of Things (’dolgok hálózata’) kezdeményezés, amely a World Wide Web működésére alapozva HTTP szerverekkel és a Web 2.0-ás technológiával dolgozik, ahol a AJAX technológia például kiválóan működik a nagyon egyszerű okosrendszerekkel is, levéve róluk a terhelést. A Web of Things-en belül minden rákapcsolódó tárgy saját IP címmel rendelkezik, URL címekkel elérhetők, és sima HTTP műveletekkel irányíthatók egy felületen keresztül. Ám nem csak egymással kommunikálhatnak így, a felhasználó is képes lesz egy böngészőablakon keresztül is kommunikálni a készülékkel, illetve a készülék folyamatos adatokat közvetíthet különböző szolgáltatásoknak.
A terület fejlődése meglátszik persze csak a befektetők számán és személyén is. Közéjük tartozik például az IBM, Google, CISCO, Apple és Samsung, a legtöbb tech óriás. A Samsung vállalat 2014-ben 200 millió dollárért felvásárolta a "Smart Things" vállalatot, ami akkor még gyakorlatilag ki se nőtte magát. Az Apple termékei, mint az okosórák, aktivitásmérők is népszerűségnek örvendenek, így kapható valamilyen változatuk konkurenseiknél is már. A manapság működésben lévő felhasználói egyéni okostermékek számát közel 30 milliárdra becsülik, és 2025-re már a 75 milliárdot is meghaladhatja.
Smart home, smart city
Az IoT technológia egyik magától adódó felhasználási területe a lakossági otthonok, hiszen a mindennapi előkészületeinknek és a házi munkának temérdek lépése van, amelyet ráhagyhatunk kényelmesen a gépekre. Ha fel szeretnénk osztani kategóriákra az okosotthon technológiáját, a két fő dolog, amit megenged, az a folyamatok automatizálása (automatization), valamint az otthonunk távoli elérhetőségének (remote access) biztosítása.
"Az okos város olyan település vagy település csoport, amely természeti és épített környezetét, digitális infrastruktúráját, valamint a területén elérhető szolgáltatások minőségét és gazdasági hatékonyságát korszerű és innovatív információtechnológiák alkalmazásával, fenntartható módon, lakosainak fokozott bevonásával fejleszti."
Egy város ezirányú fejlesztéséit komplexitásuk miatt a következő hat alrendszer szerint szokták csoportosítani és mérni:
- Okos kormányzás - innovatív és fejlesztés-szempontú döntéshozók
- Okos közlekedés - IKT integráció a közlekedési eszközökbe és utakon
- Okos környezet - fenntartható erőforrás-gazdálkodás, levegőminőség javítása, stb.
- Okos gazdaság - IKT technológiára épült helyi- és globális vállalati ökoszféra
- Okos életkörülmények - személyes biztonság, környezetbarát turisztika, közösségi élmények, stb.
- Okos emberek - versenyképes munkaerő képzése, élethosszig tartó tanulás elősegítése, befogadó társadalom
Aggályok és veszélyek
Források
MATTERN, Friedemann; FLOERKEMEIER, Christian. From the Internet of Computers to the Internet of Things. In: From active data management to event-based systems and more. Springer, Berlin, Heidelberg, 2010. 242-259. p.
IoT Analytics: Why the Internet of Things is called Internet of Things. Definition, history, disambiguation
Benson Hougland: What is the Internet of Things? And why should you care? (videó)
Infineon Technologies: Smart Home - Everything you need to know
Enginess.io: What is smart home technology?
Thales Group: Secure, sustainable smart cities and the IoTSecure, sustainable smart cities and the IoT
Lechner Tudásközpont: Okos város
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése