Az MI történelme
Ha teljesen az alapokig megyünk vissza, akkor a 17. századig kell ugranunk, René Descartes és Blaise Pascal idejéig, akiknek a gondolkodásmódja, az elért eredményeik segítették az utánuk következőket. A mesterséges intelligencia kezdetét 1943-ra tehetjük, Warren McCulloch(1898-1969) és Walter Pitts(1923-1969), akik egy mesterséges neuron modellt javasoltak, és már a tanulás lehetőségét is felvetették. 1950-ben Alan Turing(1912-1954) bevezette a Turing-tesztet, a gépi tanulást, a genetikus algoritmusokat és a megerősítéses tanulást az MI fogalomvilágába. 1956-ban kapta a ma is használt nevét (artificial intelligence) John McCarthytól (1927-2011).
Az MI folyamatos fejlődésnek örvendhet. A kezdetekben is nagy sikereket ért el, az akkori technológia keretein belül. Az első nagyobb siker az általános probléma megoldó program, GPS(General Problem Solver) Allen Newell(1927-1992) és Herbert Alexander Simon(1916-2001) munkája. A GPS az első olyan program, mely leginkább hasonlított az emberi gondolkodásra. Úgy tervezték, hogy az emberi problémamegoldás protokolljait imitálja. Az IBM-nél fejlesztették ki a korai MI programokat, Nathaniel Rochester(1919-2001) és társai. 1952-től Arthur Samuel(1901-1990) dámajáték programot írt, amelyik annyira elsajátította a játékot, a gondolatmenetét a játéknak, hogy egy erős amatőr versenyzői szintet ért el. Ezzel sikerült megcáfolnia azt, hogy a számítógép csak arra képes, amire utasítják.
1958 sok újdonságot hozott az MI életébe, csupán egyet emelnék ki: John McCarhty megalkotta a Lispet, az elsődleges MI programozási nyelvet, melyet napjainkig is használnak.
Egy nagyobbat ugorva az idővonalon, 1980-ban az MI iparrá válik, majd 1987-ben tudománnyá. Lényeges változásokat az utóbbi években értek el, és ahogy említettem már, rohamosan és folyamatosan fejlődik.
Az MI részletesebb történetét itt olvashatja.
A Mesterséges Intelligencia
Két fő típust különböztetünk meg: szoftveralapú MI-t és a fizikait.
- Szoftver alapú: virtuális asszisztens (Cortana, Siri, Alexa, Bixby, Google asszistens), képelemző szoftverek, beszéd- és arcfelismerő rendszerek, keresők (Google, FireFox, Enternet, stb. keresői)
- Fizikai: robotok, a dolgok internetje-IoT, drónok, önvezető autók(Tesla, Ford stb.)
Az MI a mindennapjainkban
A mesterséges intelligencia a hétköznapok szerves részévé vált. Gondoljunk csupán arra, hogy rákeresünk valamire az interneten, a keresőmotorok mind az MI-re alapulnak, és a hatalmas adatmennyiségben megkeresik az általuk relevánsnak gondolt cikkeket, oldalakat. Nem telik el úgy nap, hogy ne használnánk az MI-t, olyan helyeken lapul, amikről talán nem is gondolnánk, hogy hozzá köthető.
1. Reklámok, hirdetések: a cégek nagy szeretettel használják a mesterséges intelligenciát a reklámjaikban, hogy minél inkább személyre szabják hirdetéseiket, ezzel is vásárlásra buzdítva az embereket. Az MI raktározza, elemzi korábbi kereséseinket, vásárlásainkat, ijesztő de talán még beszélgetések alapján is kiszűri, hogy mire lehet szükségünk. Erről több érdekes videó található a youtube-on
3. Fordítók: a gépi fordítók az MI egyik azon területe, amelyik elég távol áll a tökéletességtől. Több problémába is ütközik, de ezektől eltekintve mégis nagyon hasznos tud lenni, ha csupán egy idegen nyelvű szöveg megértésére, az információ kiszűrésére használjuk. Ezek a fordítók képesek írott és szóban elmondott szöveget is fordítani, de nem 100%-ban hitelesen.
4. Okosotthonok, okos városok: az okosotthonok technikai megoldások együttese, egymással kommunikáló eszközök, melyeket akár egy eszközről is irányíthatunk. Az okos városok a fenntartható városfejlesztést tarják szem előtt, a problémák megoldását főképp a digitális technológiával próbálják meg. Ezek már áthajlanak a dolgok internetébe (IoT)
- Mi a mesterséges intelligencia?
- Mesterséges intelligenciáról mindenkinek
- Mesterséges intelligencia
- Mesterséges intelligencia története
- Az egészségügynek égető szüksége van a mesterséges intelligenciára
- A világ első robot-állampolgárának esete
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése