keresés

2024. október 1., kedd

Az Amazon fejlődéstörténete - Mit kínál ma az Amazon?



Kép forrása

Amazon története

Az amazon mai felhasználói közül sokan nem is tudják már, hogy a világhírű cég online könyvesboltként kezdte meg működését 1994-ben. Az ötlet megálmodója az Új-Mexikói származású Jeff Bezos mindössze 30 évesen hozta létre cégét. Az amazon nevet 2 okból adta vállalkozásának. Mindenképpen "A" betűvel kezdődő nevet szeretett volna választani, hogy a vállalta "abc" sorrendes találati listák élén tűnjön fel. A cég végül az Amazon folyóról kapta a nevét, abban a reményben, hogy nagyméretűvé és változatossá fogja kinőni magát. Ez meg is valósult, ugyanis az elsődleges termékkínálata kiszélesedett. A logóban szereplő nyíl pedig nem véletlenül mutat a "a" betűtől a "z" betűig, A-Z-ig terjedő változatos termékkínálatukat szimbolizálja.

Termékei, szolgáltatásai

1998 végére szélesítette ki a megvásárolható termékek listáját zenei, audiovizuális és egyéb termékekkel. Bezos azóta is minden érdekeltségeb tartozó területen igen szorosan követi a trendeket, és alkalmazkodik is azokhoz.

Amazon originals

Amazon Kindle
Amazon Kindle

Az amazon Kindle e-könyv olvasó termékcsalád az amazon által tervezett olyan hálózati képességekkel ellátott eszköz, mely szoftverének segítségével e-könyvek és más digitális adatik megjelenítésére használható. A cég igazi áttörését is a Kindle hozta meg 2007-ben.

Hardverje az úgynevezett "e-tinta" elektronikus papíron alapszik, ez a szürke 16 árnyalatát képes megjeleníteni. Az elektronikus papír előnye a klasszikus TFT monitorokkal szemben, ugyanaz mind a könyvé, szemkímélő hatású. Némelyik Kindle-típusok hangszórót és fülhallgató-csatlakozót is tartalmaznak, és MP3 formátumú zenét képesek lejátszani.  Ugyanezen  típusok plusz funkciói, hogy kísérleti szövegolvasó szoftverrel is rendelkeznek, amelyek angol nyelvű szöveget képesek felolvasni női és férfi hangon. Az eszközökben Wi-Fi is található, mellyel csatlakozhat helyi hálózatokra. Az interneten keresztül újságokat, könyveket, magazinokat lehet vásárolni. Ezeken kívül a Kindle egy egyszerű internetböngészőt is tartalma.

Előnyös funkciója még, hogy az éppen olvasott szövegből kijelölhetünk egy szót, a beépített szótár segítségével pedig megtudhatjuk annak jelentését. Két Oxford szótár található meg az olvasókban. 

Prime video

Amazon Prime Video 

Az amazon prime video egy reklámmentes streaming szolgáltatás, amely több ezer filmet és sorozatot kínál, köztük számos olyat amelyek kifejezetten a Prime Videora készülnek és más platformokon nem is érhetőek el. A szolgáltatás az Amazon Prime teljes körű tagsággal együtt jár, de önálló előfizetésként is elérhető. Korábban az olcsóbb streaming szolgáltatók közé tartozott a prime video. 2024. szeptemberétől azonban havi 899Ft-ról 1900Ft-ra emelték a havidíjat.

Amazon Go és Amazon Fresh

Amazon felhasználói számára megalkotott kasszás hagyományos és önkiszolgáló kassza nélküli üzletei. A boltba való belépéskor az amazon alkalmazásban a felhasználó számára egyedileg generált QR kódot kell beolvasni, távozáskor pedig a kiválasztott termékek árainak végösszege kerül levonásra kártyánkról. Mindez sorban állás nélkül, ezt hívja az amazon "Just Walk Out" technológiának.  

Az amazon go egy kisbolt-lánc, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban nyíltak eddig meg üzletek. Az első amazon go-t Seattleben  meg, nagyjából 170 négyzetméter alapterületű boltként. Kínálatukban megtalálható frissen főzött kávé, reggelinek és ebédnek valók, valamint nassolni valók és helyi pékáruk is. Továbbá lehetőség van csomag visszaküldésre is. 

Ügyfél azonosítás legérdekesebb módja a biotermikus azonosítás, ami Amazon ID létrehozása után alkalmazható az üzletekben, ekkortól elegendő a tenyerünket az olvasó fölé helyeznünk, és már be is enged a kapu.

Amazon fresh
Amazon Go

Az amazon fresh pedig fizikai üzletként és online üzletként is üzemel. Az amazon go-nál nagyobb alapterületű és tágabb termékkínálatú bolt, készételeket és háztartási termékeket is árusítanak. 2007-ben élelmiszerbolti kiszállítási szolgáltatásként működött, együttműködve egyes élelmiszerboltokkal. 2017 márciusában az amazon bejelentette az amazon fresh pickup béta verziójának  elindítását. Ez az amazon prime előfizetők számára elérhető szolgáltatás volt. Olyan üzleteket nyitottak, ahova a felhasználók online rendelés után, a kiválasztott időpontban mehettek el átvenni a megvásárolt termékeket. Az üzletlánc az amazon go-hoz hasonlóan az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban található meg. 

Youtuberek körében közkedvelt vlog videó ötlet az amazon go és amazon fresh üzletek tesztelése, összehasonlítása más kisboltokkal. 





Amazon drón futárok

Az amazon 2022-ben jelentette be, hogy az évek óta tartó ígérgetés után végre drónokkal is fognak szállítani. A kaliforniai Lockeford megrendelői lesznek, akik elsőként élvezhetik a Prime Air szolgáltatást. Jeff Bezos még 2015-ben vetette fel a drónos kiszállítás ötletét, de az FAA (Szövetségi Légi közlekedési Hivatal) azonban csak 2020-ban adta meg az engedélyt. A Today Show-ban a vállalat azt nyilatkozta, hogy az 5 fontnál olcsóbb csomagokat tervezik drónnal kézbesíteni, ami egy órán belül a megrendelőnél lesz. A drónok nagyjából egy 24 kilométerre lévő gyárból fognak szállítani. A tervek szerint a a drónok - amelyek képesek azonosítani és kikerülni a a repülési útvonalukba eső dolgokat - a megrendelők hátsó udvarában fogják biztonságos magasságból leengedni a csomagokat. A cégalapító álma, miszerint öt éven belül amazon drónok fogják uralni a csomagszállítási piacot nem valósult meg, ugyanis 2023 márciusában mindössze két kisebb helyszínen volt jelen a szolgáltatás a texasi College Stationben és a korábban említett Lockefordban. Az üzletág vezetője, David Carbon szerint ennek elsősorban az FAA szigorú szabályozása az oka, miszerint a drónok nem repülhetnek tömeg és utak felett, ezzel megnehezítették az útvonalak kialakítását. Az amazon előállt új fejlesztésű drónokkal,de a hatóságokat továbbra sem sikerült megnyerniük.

Hogyan értékesítsünk az amazonon?

Az amazon világszerte piacvezető az online értékesítésben és több mint százmillió aktív felhasználóval rendelkezik, és ma már szinte minden megtalálható a kínálatukban. A hatalmas felhasználó kör óriási lehetőséget jelent azok számára, akik saját termékeiket akár világszerte is értékesítenék. Az amazonon való értékesítés még induló vállalkozásoknak is alkalmas, hiszen egy már jól bevált, kiépített, megbízható webáruházon történik az eladás. Ezáltal csökken a kockázatok száma. 

5 lépésben válhatunk eladókká az amzonon. Saját vásárlói fiókunk mellett létrehozhatunk egy eladói fiókot, ehhez szükséges egy új e-mail cím, ami kizárólag a vállalkozásunkhoz fog tartozni. Szükségünk lesz még egy nemzetközileg terhelhető bankkártyára, bankszámlára, adóinformációkra, személyiigazolványunkra valamint egy telefonszámra. Ezt követően meg kell adnunk, hogy milyen terméket szeretnénk árusítani, ehhez pedig minél pontosabb és részletesebb leírást érdemes megadni. Mindenek előtt azonban át kell tekintenünk, a szabályozott termékek listáját. Valamint a versenytársak számát, termékeik minőségét, népszerűségét is érdemes áttekinteni. Következő lépésben be kell áraznunk termékeinket, figyelembe véve a platform különböző felszámolt díjait, amelyek a következőek. Csomagok díjai: Két lehetőségünk van, attól függően, hogy menyi terméket szeretnénk eladni. Az Individual előfizetés az eladások után számol fel egy 0,99$-os díjat. A Professional pedig egy havi előfizetést ajánl 39,99$-ért. Egyénfüggő, hogy melyik lesz számunkra a jó választás. Az eladott termékek után járó összeget közvetlenül a bankszámlánkra kaphatjuk meg. Közvetítői díj: Az amazon a csomagárakon felül egy százalékos jutalékot is felszámol eladásaink után. Kategóriánként eltér, hogy mennyi jutalékot kér a cég. Az összes közvetítői díjról előre tájékozódhatunk. Logisztikai díjak: attól függenek, hogy saját magunk tervezzük-e kiszállítani a termékeinket, vagy a Fullfillment by amazon szolgáltatást vesszük igénybe. Köztes megoldás, ha csak a kiszállítást bízzuk amazonra, a raktározást és az ügyfélszolgálat ellátását magunk intézzük. Ennek díjai eltérnek termékkategóriánként és célországtól függően. Továbbá magánszemélyként és cégként is különböző összegre számíthatunk. Az FBA szolgáltatás díjai, pedig a termék nagyságától és súlyától függ. Az amazon teljesítési díjairól érdemes előre tájékozódni. Egyéb díjak: Vannak olyan különleges esetek, amikor egyedi díjakkal kell számolnunk. Ilyen plusz költség például, ha termékünket több 12 hónapja nem vásárolták, 0,005$ havidíjat számítanak fel utána, vagy ha valaki visszaküldi a terméket, az amazon visszatéríti az árat, tőlünk pedig levon egy adminisztrációs díjat. Az amazon díjkalkulátorával egy konkrét termékre vonatkozóan magunknak is kiszámíthatjuk a díjakat. 

Mit kínál ma az amazon?

Amazon best sellers


Furcsaságok, érdekességek az amazonról (influenszer tesztelések)
















 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése