1. Mi az a geolokáció?
A geolokáció meghatározza a hollétünket és hozzájárul az utazásunkhoz. Segítségünkre van, ha ismeretlen helyen járunk és valamit keresünk. A geolokációt szokták másnéven “hely alapú szolgáltatásnak” is nevezni. Ez a szolgáltatás rendkívül hasznos, főleg ha olyan helyen járunk, ahol nem ismerjük a környezetünket.
2. Hogyan jött létre és hol jelenik meg?
A geolokáció alapja a GPS ezért a létrejöttét a egy idejűnek tekintjük. A GPS elsőnek Amerikában jelent meg az 1970-es években, majd tíz évvel később elterjedt a világ többi részén is.
3. Hátrányai és előnyei?
A térképeket már nagyon régóta használják az emberek a tájékozódáshoz, a digitalizálás fejlődésével a térképek használata is fejlődött. Sokak szerint ugyanakkor vannak hátulütői. 2012-ben kutatók megkérdeztek 1000 embert, hogy mitől tartanak és a legtöbben attól féltek, hogy a hirdetők illetéktelenül juthatnak hozzá az adatainkhoz és hogy a földrajzi helyzetük információja veszélyes helyzetbe sodorja őket.
A geolokációt felhasználják különböző adatok kiszűrésére. Az online marketingesek felhasználják ezt a lehetőséget. Ha rákeresünk valamire, például múzeum, vagy könyvtár, akkor a hozzánk legközelebb eső helyet fogja bedobni. Ez egy rendkívül hasznos szolgáltatás, mely sok időt spórol meg és nem csak a kereső személynek jó, hanem a keresett helynek is.
4. A Google térképről
A Google térkép segít a navigálásban, útvonalterveket készít és az aktuális információkat felhasználva a leggyorsabb utat jelöli ki. Be lehet állítani a hangos navigálást, amely vezetésnél úgy segít, hogy szól mikor melyik irányba kell menni. Viszont hátránya, hogy ez nem elérhető minden nyelven és országban. Használatához szükséges a GPS bekapcsolása.
5. GPS működése, hogyan határozza meg az aktuális helyet a térkép?
6. Mi az a Google Earth és, hogyan működik?
A Googlenak sok projektje van, de ez az egyik legkülönlegesebb és legnehezebben megvalósítható terve. A célja az, hogy a Föld egészét feltérképezze olyan módon, hogy azt úgy adják vissza, mintha egy videót néznénk az adott helyről. Pontosan ezért a Google Earth úgy nevezi önmagát, hogy “a világ legrészletesebb földgömbje”. Ez gyakorlatilag sok fotóból álló térkép, ahol úgy látjuk a képeket és úgy haladhatunk, mintha egy virtuális sétát tennénk a már feltérképezett utcákon, tereken, túrázási helyeken, boltokban de még akár múzeumokban is. A képek 360 fokos kamerával készülnek, így átadva a még jobb és élethűbb képet. Ez úgy lehetséges, hogy nem csak az ezzel munkával megbízott személy végzi a Föld feltérképezését, hanem magánszemélyek is feltölthetnek fotókat. Ennek azonban vannak különféle hátrányai is, például nem mindig adnak meg helyénvaló koordinátákat a képekhez, amit feltöltenek, vagy előforduló probléma, hogy nem egy ilyen szolgáltatáshoz illő fotókat töltenek fel.
7. Egyéb térkép típusok ismertetése
A térképeknek rengeteg fajtája van, ezért biztos, hogy mindenki megtalálja a neki való térképet, viszont, ha mégse, abban az esetben létre lehet hozni egy saját térképet is a Power Map lehetőségével. Vannak tematikus térképek is, amelyeknél a legelterjedtebb, a természettudományi térképek, ide tartozik az időkép, ami az aktuális időt mutatja és több térkép is elérhető rajta. Az MBFSZ térképszerver rengeteg típusú térképet tartalmaz, ahol mindenki megtalálja a neki való térképet. Az Apple map az Apple saját térképalkalmazása, amely az IOS-eszközökön van rajta. Funkciói között szerepel az autós navigáció, gyalogos irányítás és a helyek részletes információinak leírása. A Waze egy közösségi alapú navigációs alkalmazás, amely az autósokat valós idejű információkkal segíti. A felhasználók jelenthetik a baleseteket, dugókat és egyéb út viszonyokat. A Here WeGo egy alternatív térkép és navigációs alkalmazás, amely offline térképeket is kínál. Kiváló alternatívát nyújt a Google Maps-hez, és elérhető több platformon. A Komoot kifejezetten túrázóknak és kerékpárosoknak tervezett térképalkalmazás, amely offline térképeket, részletes útvonaltervezést és navigációt kínál. A Mapillary lehetővé teszi, hogy a felhasználók saját fényképeikkel hozzájáruljanak a térképekhez. A közösség által generált adatok segítenek a térképek pontosításában.
Tehát a térkép képes az oktatásra, a tájékoztatásra, iránymutatásra és felfedezni új területeket, éttermeket és látnivalókat. Az egész geolokáció alapja a GPS, melynek működése rendkívül precíz kialakítást igényel. Mint mindennek ennek a szolgáltatásnak is vannak előnyei és hátrányai. A különböző térképes alkalmazások mindenkinek segítséget nyújtanak, ahogy az napjaink gyorsuló világában egyre fontosabbá vált.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése