keresés

2024. október 1., kedd

Segítség, meghackelték a hűtőmet!



A dolgok internete az úgynevezett "okos otthonok" velejárója - az okos háztartartási eszközök összekapcsolt hálózata.

Ezek a modern eszközök az internethez kapcsolódnak, szoftverfrissítéseket töltenek le, és a beépített érzékelők segítségével képesek hatékonyabbá és könnyebbé tenni a mindennapi eszközök használatát.
 
Egy ilyen eszközökkel felszerelt otthon kényelmes és hasznos, azonban számos veszéllyel is rendelkezhet. Miért jó az IoT, és mik azok a veszélyek, amik mögötte leselkedhetnek?

Hogyan működik?
 
Egy okos, IoT-csatlakozott eszközben az adatok rögzítésére, továbbítására, és fogadására képes hardver van beleépítve. Ezek az internethez csatlakozva képesek ezeket az adatokat tárolni és felhasználni, illetve egymással is kommunikálni, így egy kiterjedt hálózatot alkotnak.

Az IoT rétegekből áll: érzékelő, kommunikációs, felhő, működtetési, és alkalmazási rétegből.

Az érzékelő réteg fő elemei a csatlakoztatott tárgyak érzékelői, mint azt a neve is sugallja. Az eszközök ez által képesek az adatok tárolására. A kommunikációs réteg kezeli az eszközök közötti kommunikációt és adatcserét, ezeket az adatokat pedig a felhő réteg tárolja, feldolgozza és elemzi. A működtetési (menedzsment) réteg felelős az eszközök működéséért, az alkalmazási réteg pedig a felhasználó igényeihez szabott szolgáltatásokat kínál - ez az a réteg, amelyiket az adott eszköz tulajdonosa használ is.

Az okos otthon

A dolgok internete közéletben leggyakoribb felhasználása az okos otthon. Ez egy egész otthonon belül működtetett hálózat, amely okos eszközökből áll. Ezek segítségével a ház tulajdonosa egy gombnyomással, akár a távolból irányíthat mindent; a sütőtől kezdve a lámpákon át egészen az ablakredőnyökig.

Ezeket persze nem csak a ház tulajdonosa teheti; az okos otthonok egyik fő vonzereje, hogy mindezek automatikusan működnek. Az időjárás hatására a fűtés automatikusan le- vagy felkapcsol, a lámpák felkapcsolnak, ha a tulajdonos hazaér, és még sok minden más. Ezeket a mesterséges intelligencia segítségét bevonó okos eszközök tudják még hatékonyabbá tenni; a folyamat elindításához, már tulajdonos sem szükséges.

Az okos otthonok eszközök nagy előnyei az elérhetőség és a kényelem. Mivel az eszközök az internethez kapcsolódnak, egy applikáció segítségével bárhonnan meg tudod nézni a házad biztonságát, vagy tudsz állítani az állapotokon. Nem kell többé félni, hogy esetleg bekapcsolva maradt a sütő vagy a gáztűzhely - egy gombnyomással meggyőződhetsz róla, és kikapcsolhatod, ha szükség van rá.

Tényleg meghackelhetik a hűtőmet? - Avagy az IoT veszélyei

Hogyha az okos eszközök nincsenek megfelelően szabályozva, akkor illetéktelen felhasználók könnyen hozzáférhetnek. A kibiztosítatlan eszközök veszélyei számosak: többek között az adatvédelem megsértésével adatokat szivárogtatnak ki, botnet-támadások eszközeivé válhatnak. A megfelelő titkosítás hiánya és az elavult rendszerek, amik ismert gyengeségekkel rendelkeznek pedig csábító célpontot nyújtanak a támadóknak. Ezek a veszélyek nem mindig a használóra vannak negatív hatással; a botnet-támadások például az így feltört eszközöket használják fel spam, adathalászat, és más célokra.

Sajnos a dolgok internetéhez kapcsolódó eszközök 70%-a nincsen eléggé védve, függetlenül a funkciójuktól. Ezekbe beletartozhat minden, a világítástól a riasztóberendezésekig. Hogyha a hűtődet meghackelik, az is baj, de talán nehéz megérteni, milyen rosszat tud okozni. Viszont azt ki szeretné, hogy mások irányítsák az autóját, vagy az otthona riasztóját?
 
Források:
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése