keresés

2024. október 1., kedd

'Letöltenél egy kocsit?' - A fájlmegosztás története

A fájlmegosztó szolgáltatások közel egyidejűleg fejlődik az internettel, és ahogy egyre több felhasználói igényt elégítenek ki, annál több problémába ütköznek ezeket a szervereket üzemeltető cégek és személyek. Egy rövid összefoglaló során megtudhatjuk az első fájlmegosztó oldalakat, a működésüknek és alapjait, a következménye és a módja ahogy próbáltak harcolni az illegális szolgáltatások ellen.


P2p és a Torrent

Peer-to-peer (röviden P2p) az egy számítógépes netkör, a legfőbb funkciója hogy fájlokokat oszthasson meg az egyik személy a másiknak (peers). Technikai szempontból, minden felhasználókhoz tartozik egy személyes kliens, akik egy ehhez a szolgáltatáshoz létrehozott alkalmazáson, a  szerveren keresztül kapcsolódnak egymáshoz. A szolgáltatások között létezik fájl- és zene megosztás, letöltés, listázás, vagy akár maga a fájlt szolgáltató személy teheti közre szerzeményét a publik számára mint hivatalos forrás.

Minden kliens maga egy szerver is, a feladata hogy tárolja és segítse összekötni további kliensekkel. A decentralizált netkör gyorsabb és biztonságosabb a tradicionális netkörökhöz képest.

Torrent a p2p rendszerén alapozva teszi több felhasználó lehetővé a fájlokot, részletekre bontva a nagyobb fájlméreteket.

Az első fájlmegosztó szolgáltatások 

A Napster 1999-ben kezdte üzemeltetését Shawn Fanning amerikai hallgató által, ami elérhetővé tette, hogy MP3 fájlokokat lehessen megosztani a felhasználók között. Az oldal gyorsan népszerűvé vált, de végül 2001-ben szerzői jogok megsértése és perei miatt leállították az üzemeltetését.

2000-ben jelent meg a Gnutella, a rendszerezése változtatott az önálló szerver jelenlétehez való szükséghez, és helyette további szerverekből gyűjti össze és listára rakja az igényekhez függően. Ezen rendszerezése később alapja lett az utána megjelenő programoknak, továbbá újításnak számított a többszálúság, ami lehetővé teszi hogy egy fájlt több kliensről lehessen egyszerre letölteni.

A mai napig hasonló oldalak léteztek, például az Audiogalaxy, egy 2001-ben megjelent fájlmegosztó- és letöltő oldal. Az akkori versenytársakhoz képest olyan  különlegessége volt, hogy a letöltés folyamata nem veszik el kilépés után, és bejelentkezéskor ott folytatja ahol megállt.

BitTorrent - 'felszeletelni', Bram Cohen
2001-ben Bram Cohen tervezte meg a Torrent alapján a programot

A KaZaa P2p zenefájlmegosztó megjelenése a 2000-es években hamarosan egy súlyos problémába keveredett a copyright sértések mellett. A rendezetlen rendszerezés megnehezítette a listázást, illetve ezen fajta netkörökön kezdtek el terjedni a vírusok (vagy 'fake files'), és ezzel veszélyessé tenni KaZaA és további más szolgáltatás felhasználói biztonságát.

'Lopás az bűn'

A szolgálgatók legnagyobb problémája a szerzői jogokhoz való rendelkezés a fájlok ingyenes vagy fizetős szolgáltatásokhoz. 

Copyright (Napster)
Piracy - Pirate Bay


Anti-piracy

eMule

You wouldn't steal a car ('Nem lopnál egy autót') reklám 2004-től jelent meg DVD-ken azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a lopásra. A videóban szerepel lopás fizikai filmekről, járműről, táska, televízió, illetve illegális letöltésekről. Az anti-piracy kampány az ijesztés mellett viszont felhívta a figyelmet az akkor sokak számára ismeretlen lehetőségre, hogy hozzájussanak filmekhez az interneten keresztül, késztetve embereket hogy az elkerülés helyett részt vegyenek az illegális tevékenységben.

Könyvtár 'torrentek'

A könyvek digitális példányához is vannak igények a filmek és zenefájlokok mellett az interneten, okok között lehet a fizikai példány elérhetőségének hiánya vagy nehézsége a felhasználók számára. Az utóbbi években számos olyan könyvtári online adatbázis jellegű szolgáltatás található az interneten, akik szolgáltatnak ingyenes elérhetőséget a szerzői jogokkal (részben) legálisan rendelkezve.

Internet Archive

Az internet megjelenésével egyidőben kezdődött el az Internet Archive projekt azzal a céllal, hogy archiválja az internetes oldalakat és tartalmát digitális formában. Az digitális tartalmak mellett nemzetközi könyvtári állományok is elérhetők megnézésre és kutatásra, illetve 2005-től kezdődött a projekt hogy könyveket digitalizáljanak a gyűjteménybe. Mára több mint 44+ millió digitalizált szöveg található felhasználásra.
Idén Október 8.-án az oldal egy cyber-támadás részese volt, veszélyeztetve több mint 20 éves gyűjtemény elvesztését. Következtében az Archive-ot csak megtekintésre volt lehetőség látogatni amíg kezelték a problémát, végül visszatérve a normális helyzetbe a hónap végén.

Library Genesis 
 
Wikibooks

Planet ebook

Smashwords









vázlat referencia/for later:
https://www.diigo.com/profile/fodorjanos/p2p
https://www.diigo.com/profile/fodorjanos/copyright
https://www.britannica.com/technology/P2P
https://www.engadget.com/2008-03-14-verizon-gloms-onto-p4p-doubles-up-on-the-competition.html
https://m.sg.hu › a-fajlcsere-fejlodese
https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-a-peer-to-peer-P2P-network-and-a-torrent
https://hvg.hu/tudomany/20240406_pirate-bay-the-high-chaparral-legregebbi-torrent-letoltes

javítani_ Könyvaktualitás 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése