- Te használsz e-book olvasót? Szerinted a többséghez, vagy a kisebbséghez tartozol?
- Mi volt a fejlesztés célja?
- elképzelés, kialakulása
- elterjedése, pozitív/negatív h.
Az e-book egyik legnagyobb pozitívuma talán az, hogy az olvasni kívánt dokumentum az ország bármely részén elérhető, ahol van internetlefedettség, és a hozzáférés is egyszerű. Szóval annak aki például vidéken lakik, adott esetben, nem kell felutaznia a fővárosba, hogy kikölcsönözze a dokumentumot. Ezen kívül, ha például az olvasó eszközt vesszük szemügyre, sokan azért szeretik, mert kicsi, nem foglal nagy helyet, és nem kell félni, hogy esetleg meggyűrődik szállítás közben, vagyis teljesen praktikus eszköz.
A rendszer a 2000-es évek elején még komoly fejlesztésekre szorult, és azt hiszem el lehet mondani róla, hogy a mai napig vannak hibái, nincs tökéletesítve.
A negatívumokhoz tartoznak, a tartalmak letöltésének nehézségei, néha a rossz internetkapcsolat miatti rossz hozzáférés, (pl. nem tölt be az oldal), fejlesztések miatti átmeneti szünetelés. Ezen kívül, bár fejlődni fontos, de az emberek így is rengeteg időt töltenek a számítógép, és egyéb elektromos eszközök előtt, aminek az egészségre való káros hatásain az online tartalmak keresgélése és akár több órás olvasgatása sem segít.
- miért nem lett áttörés?
Sok helyről hallani, hogy az e-book nem érte el a kívánt eredményeket. Ennek egyik oka véleményem szerint az lehet, hogy az e-book megjelenésével az emberek nem váltottak az olcsóbb online könyvek vásárlására, hanem részben megmaradtak a hagyományos formátumnál, és inkább a drágább, de papír alapú műveket vették meg. Így tulajdonképpen egy olyan helyzet alakult ki, ahol mind a két formátumot ugyan úgy elfogadják, használják, mert mind a kettőnek van hasznos, pozitív oldala.
- Volt egy időszak, amikor sokat emlegették
- bővítik?
Tehát, ahogy fentebb említettem, az e-book a megjelenése óta párhuzamosan van jelen a papír alapú dokumentumokkal. Az azonban, hogy nem vette át a vezetést nem jelenti, hogy nem is foglalkoznak már vele. Nemrég olvastam például egy októberi cikket, melyben az Amazon egy fejlesztéséről volt szó. Olyan színes képernyős (Kindle) e-book olvasót hoztak létre, melynek kijelzője nem irritálja a szemet, mint a legtöbb hasonló elektronikus eszköz (mobiltelefon, számítógép). Bővebben kifejtve, ezt az eszközt kimondottan olvasáshoz fejlesztették ki, tehát figyeltek rá, hogy a képernyőnek ne legyen erős, durva fénye. Ezen kívül a készülék számos előnnyel rendelkezik az említett tulajdonságain kívül. Ilyen többek között: a gyors "lapozhatóság", a jobb kontraszt és minőség, a fényerő állíthatósága, végül az, hogy színes "szövegkiemelőket" is használni lehet a dokumentumokban. Ami viszont kevésbé jó hír, az az, hogy még, az előrendelés szakaszában, 208 dollárba kerül, ami átszámítva nagyjából 103 ezer forintnak felel meg.
-mi a jelen helyzet?
- változhat?
- Sikernek indult, de én személy szerint úgy vettem észre, hogy visszaesett ez e-bookok népszerűsége, és olvasót sem használnak már annyian, mint amikor az e-book népszerű lett.
Régebben én is használtam e-book olvasót, ami elsőre fantasztikusnak, és egyszerűnek tűnt, de többféle módon is bebizonyosodott számomra, hogy közel sem tökéletes. Ez például abban mutatkozott meg, hogy habár az olvasón van rengeteg előre feltöltött ingyenes tartalom, azok nem feltétlenül tükrözik a használó érdeklődési körét, így nem talál köztük számára olvasható tartalmat(, és sajnos az új tartalmak feltöltése is okozhat olyannak problémát, aki nem jártas benne). Ezen kívül fontosnak érzem megemlíteni, hogy ezek az eszközök (például az enyémmel is előfordult) könnyen elromolhatnak, már attól is, ha hosszabb ideig nem voltak bekapcsolva, és ilyenkor csak a szervizben tudják helyreállítani az eszközt.
- Más eszközök: telefon, számítógép...
https://magyar-irodalom.elte.hu/vita/vitaforum/palfi.html
https://ebookgyt.wordpress.com/ii-az-e-book-fogalma/
https://hvg.hu/tudomany/20241017_amazon-kindle-colorsoft-szines-kijelzo-e-konyv-megjelenes
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése