keresés

2024. október 1., kedd

Neonomádok és homeworking

digitális forradalom egyik legizgalmasabb és legforradalmibb hatása, hogy az irodai jelenlétet igénylő pozíciók egyre kevésbé jelentenek vonzó alternatívát az emberek számára, ezzel párhuzamosan pedig a hagyományos értelemben vett munkakörnyezetnek és a munkavégzés gyakorlatának  radikális megváltozása figyelhető meg. Olyan új fogalmak jelentek meg a munkaerőpiacon, mint a neonomádok, digitális nomádok, a távmunka vagy a home office, lehetőséget biztosítva az egyének számára a rugalmasabb munkavégzésre, valamint a munka és magánélet hatékonyabb egyensúlyának összehangolására.


Új munkavégzési formák - hóbort vagy a jövő?
Magyarországon ezek az új munkavégzési formák pár éve még csak elvétve voltak jelen, egy világjárvány kellett ahhoz, hogy a vállalatok fontolóra vegyék bevezetésüket. Bár már mintegy körülbelül 4 éve jelen vannak a munka világában, míg mindig nem teljesen elterjedtek vagy elfogadottak, ezért úgy tűnhet, hogy a távmunka és home office igény csupán néhány a fiatalok körében elszigetelt és elnagyolt esetet takar. Azonban ez koránt sincs így! Valójában már egy globális trendről beszélünk, amely fokozatosan átformálja a tér és idő fogalmát, és a nagyobb, progresszívabb vállalatok a munkaerő-megtartás és fenntarthatóság figyelembevételével muszáj, hogy igazodjanak hozzá. A kérdés már csak az, hogy ezek a változások hogyan alakítják majd a munka világát? Hogyan lehet a professzionális munkavégzést egy tengerparti, kávéházi ejtőzéssel összehangolni? S hogyan hat ez a látszólagos elszigeteltség a munkahelyi kapcsolatokra?


Kik azok a neonomádok?
A neonomádok a középkori nomádokhoz hasonlóan nem feltétlen helyhez kötött életmódot élnek, mobilitásra törekednek, távoli munkavégzésre építik életmódjukat. Olyan
Coworking iroda
szakemberek ők, akik gyakran szabadúszóként, vállalkozóként dolgoznak kávézókból, coworking irodákból, az otthonukban vagy attól távol, akár a lakhelyüktől eltérő városokból, vagy a világ különböző részeiről is. De neonomád egy munkaszerződéssel rendelkező munkavállaló is lehet, ha a munkáltatója lehetőséget biztosít számára, hogy helyfüggetlenül dolgozzon. 
Tehát életmódjuk és munkarendjükből adódóan a digitális nomádok munkahelyük nem kötődik egy adott helyhez, ez pedig rugalmas időbeosztást biztosít a számukra, amely segíti az egyensúly megteremtését a munka, a magánélet, az utazás és a szórakozás között.
Természetesen nem mindenki lehet neonomád, és az első lépés, hogy az embernek lehetősége legyen rá, az az, ha piacképes tudást szerez. Ilyen lehet például a szövegírói, korrektori, programozói vagy könyvelői munka, illetve az olyan manapság nagy népszerűségnek örvendő szabadidős elfoglaltságok, mint az influenszerkedés, ami inkább már a digitális nomádok sajátossága, és az olyan népszerű platformokon történő tartalomgyártásból áll, mint az Instagram, Youtube vagy a TikTok.


Neonomádok - digitális nomádok? Egy és ugyanaz? Vagy nem?
Bár ez a két kifejezés gyakran összekeveredik, következvén abból, hogy mindkettő helyfüggetlen életmódot és munkavégzést takar, valójában van közöttük némi különbség.
videókonferencia
A digitális nomádok hatékony munkavégzése (a kifejezés nevéből adódóan) a digitális eszközökre és platformokra, valamint digitális kompetenciákra támaszkodik, ezek alapvetően szükségesek a feladatok távoli elvégzéséhez és a kapcsolattartáshoz is. Eszközeik a laptop, okostelefon, tablet, internetes kapcsolat, felhőalapú tároló, headset, VPN. A kapcsolattartáshoz olyan kommunikációs platformokat használnak, amelyek alkalmasak aká videókonferencia megtartására is, mint például a Teams, Zoom. Munkavégzésükhöz olyan helyet választanak, ahol megfelelően fejlett, és jól kiépített a technológiai infrastruktúra, ami alapvető fontosságú a hálózathoz való csatlakozásuk szempontjából. A neonomádok ezzel szemben életmódjukat társadalmi vagy kulturális mozgalomként élik meg, s nemcsak online munkát választanak.


Előnyök és hátrányok kereszttüzében
Mint már említettem, a neonomád/digitális nomád életmódnak vannak kézzel fogható előnyei: rugalmas munkavégzés, a magánéleti igényekkel való könnyű összehangolás, nyelvtanulási (és használati) lehetőségek élő anyanyelvi környezetben,  a munkahelyi  stressz csökkenése azáltal, hogy a mindennapos utazásból (ingázásból) kiszakadhatnak az emberek, kényelmes, inspiráló környezetben dolgozhatnak, ami kreativitásukat is növeli.
A helyhez kötöttség hiánya azonban kihívásokat is rejthet magában: problémát okozhat a stabilitás hiánya, a munkahelyi kapcsolatok gyengülése, valamint a közösségi érzés csökkenése. Ezek a tényezők azt mutatják, hogy ez az életforma ugyan szabadságot kínál, de a tartós egyensúlyozottság érdekében átgondolt stratégiákat igényel.

Ilyen átgondolt stratégia például a:
  • mindfulness gyakorlatok
    stabilitás biztosítása: napi rutin kialakítása (munkaidő, étkezési rend, pihenőidő), költségvetés-tervezés vésztartalék fenntartásával az esetleges váratlan kiadások kezelésére
  • társas kapcsolatok fenntartása: akár virtuálisan, webináriumokon keresztül
  • mentális egészség támogatása: rendszeres testmozgás, mindfulness gyakorlatok


Érdekes tények a neonomádokról
  • A digitális nomád közösségek már külön városokat is alakítottak, például Chiang Mai (Thaiföld), Bali (Indonézia) vagy Lisszabon (Portugália) népszerű központok a neonomádok körében.
  • Egyes országok, például Észtország, digitális nomád vízumokat vezettek be, hogy megkönnyítsék a hosszabb távú tartózkodást a külföldi távmunkások számára.


Távmunka
Munka otthonról vs. munka az irodából
Korábban a neonomád életmód mellett két másik fogalmat is megemlítettem, a távmunka és a home office intézményét. Előbbit sokszor összekeverik az utóbbival, ennek oka a fogalom rosszul honosodásában keresendő. Távmunka esetén a munkavállaló hosszútávon a munkahelyétől "távol",általában otthon dolgozik, míg home office esetén a munkavállaló a munkahétből minimum 1 napot a munkahelyén kell, hogy töltsön. Ilyenformán a távmunka a két másik fogalom között helyezkedik el, mivel lehetőséget ad a munkahelyi helytől való valamennyi távolságra, de nem feltétlenül jár a folyamatos utazással. A távmunkások nagy többségében alkalmazottként otthonukban, vagy előre meghatározott, fix munkavégzési helyen dolgoznak.
A távmunka gyesen lévő kismamáknak, kisgyerekes anyukáknak, pedagógusoknak, mozgásában korlátozott személyeknek ideális, illetve mindenkinek, aki szeret otthon tartózkodni. 


Távmunka szabályok
Fontos eszközök a távmunkához
A Leitz kutatása szerint a gazdaságilag fejlett országokban a munkavállalók fele a munkaidő egy részében otthonról dolgozik, ez az arány pedig a szellemi munkát végzők esetén nagyon magas. Itt is, mint a neonomád életmódnak, nagyon fontos a megfelelő technológia és infrastruktúra kiépítettsége, ez a legtöbb esetben pedig költségmentesen is biztosított a számunkra. A nagyobb cégek azonban a szerződésben határozzák meg, hogy a távmunkához a munkavállalónak milyen munkaállomásra van szüksége: előírják például, hogy az otthontól leválasztott helyiségeben kell történjen a munkavégzés, feltétel lehet az asztal nagysága, az irodai szék megléte, a helyiségben rendelkezésre álló szabad tér mértéke, vagy a megvilágítottság. 
A szabályzás több a munkavállaló munkavégzésére való elemre is kitérhet. Például ha nem szabályozzák, a munkavállaló maga határozhatja meg a munkaidő beosztását, de a munkáltató ellenőrizheti a távmunkát végző munkavállalót, hogy az teljesíti-e munkavégzési kötelezettségét, de nem tekinthet bele annak a munkavégzéshez használt informatikai eszközén tárolt kötelezettségeivel nem összefüggő adataiba.


Home office
Home office a gyakorlatban
Hazánkban a home office a világjárvány idején vált széleskörben ismertté és használttá. Jogi értelemben korábban ez a fogalom nem létezett, a távmunkára vonatkozó rendelkezések voltak mérvadóak hozzá. Lényegében a távmunka rendszeresen fennáll, míg a home office sajátossága, hogy ideiglenes és időben behatárolt munkavégzést jelent.
A home office-ról és távmunkáról sok negatív prekoncepció van, és bár a home office is elméletben szabályozza, milyen munkakörnyezet kell, hogy rendelkezésre álljon, a valóságban ha az irodai jelenléttől eltérő helyen dolgozunk, sokkal lazábban vesszük a munkakörnyezet és munkaeszközök rendelkezésre állását.



Home office előnyök és hátrányok
Mivel nagymértékben hasonlít az imént taglalt távmunkához, így itt taglalnám a két munkavégzési forma előnyeit és hátrányait. Sokszor ami előny, az hátrány is lehet egyben, és nem lehet egyértelműen kimondani, hogy melyik munkavégzési forma ideálisabb, ez ember és munkamorál függő.

Előnyök:
  • Csökkenti az ingázási időt, ami talán az egyik legnagyobb nehézséget jelenti a munkavállalóknak annak ellenére is, ha napjainkban az utazási lehetőség megsokszorozódott, a busz és vonatmenetrendek igyekeznek a munkaidőhöz alkalmazkodni, és akinek kocsija van, még hamarabb is a célállomásra érhet.
  • A munkavégzés koncentráltabbá válthat, hiszen nem kell minden zavaró tényező miatt megállni benne: például ha egy-egy kolléga megszakítja koncentrációnkat egy-egy kérdéssel, csevegési szándékkal.
  • Egészségesebb étkezések
    Rugalmasság: a munka-magánélet egyensúlyának összehangolása, több alvás, a kisebb pihenőidőkkel a hatékonyság növelése.
  • Csökkent stressz: a reggeli rohanás elhagyásával az ember sokkal derűsebben kezdheti a napot, és online még a munkahelyi konfliktusok sem tűnnek olyan vészesnek.
  • Egészség: az egészséges táplálkozást, egészséges tápanyagok bevitelét sokkal könnyebb otthon megoldani, mintha minden nap rohanni, intézni kellene a megfelelő ételeket, étkezéseket.

Hátrányok:
  • Magasabb költségek: a munkavállaló maga kell biztosítsa a munkavégzéséhez szükséges körülményeket: a megfelelő hőmérsékletet, fényt, ami a téli hónapokban megemelheti a rezsiköltségeket.
  • Figyelem hiánya: Bár lehet koncentrált a munka, az is előfordulhat, hogy könnyebben elvonódik az ember figyelme: "csak egy percre megy ki a konyhába enni", "csak beteszi a húst sülni a sütőbe", "csak felporszívózik gyorsan".
  • Halogatás: Az előző ponthoz kapcsolódóan a motiváció is csökkenhet, az ember elkezdhet halogatni, hiszen nincs meg az a kontroll-érzet otthon, mint a munkahelyen, ahol az ember folyamatosan azon aggódhat, hogy mikor ellenőrzik a munkáját, kap-e újat, ha látják, hogy az előző végén jár.
  • Elmagányosodás
    Társaság hiánya: bár a csit-cset nem feltétlenül a legjobb társasági kommunikációs forma, de ha az ember sok időt tölt egyedül otthon, látva, hogy a munkatársai aktívan járnak a munkahelyi találkozókra, jobb kapcsolatban vannak - ami az egymás közötti segítségnyújtást is jobban ösztökéli, egy idő után az ember kívülállónak érezheti magát ott, ahol dolgozik.
  • Kevesebb mozgás: az elkényelmesedés, mint a COVID hozadéka, akadályozza a hagyományos munkába való visszatérést és mozgásszervi problémákat okozhat.


Források:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése