A digitális forradalom egyik legizgalmasabb hatása, hogy a hagyományosnak számító irodai munkavégzés egyre kevésbé vonzó alternatíva az emberek számára, a munkavégzés formájának radikális megváltozása figyelhető meg. Olyan új fogalmak jelentek meg a munkapiacon, mint a neonomád, a távmunka vagy a home office, lehetőséget biztosítva az egyének számára a szabadabb munkavégzésre, a munka és magánélet hatékonyabb összehangolására. Habár úgy tűnhet, hogy elszigetelt és elnagyolt munkavállalói igényekről beszélünk, ezek valójában már globális trendek, amelyek újraírják a tér és idő fogalmát a munka világában, és a nagyobb és progresszívabb vállalatok igazodnak hozzá. A kérdés már csak az, hogy ezek a változások hogyan alakítják majd a munka világát? Hogyan lehet a professzionális munkavégzést egy tengerparti, kávéházi ejtőzéssel összehangolni? S hogyan hat ez a látszólagos elszigeteltség a munkahelyi kapcsolatokra?
Kik azok a neonomádok?
A neonomádok a középkori "nomádokhoz" hasonlóan nem helyhez kötött életmódot élnek, mobilitásra törekednek, távoli munkavégzésre építik életmódjukat. Olyan szakemberek ők, akik gyakran szabadúszóként, vállalkozóként dolgoznak kávézókból, az otthonuktól távol, akár a lakhelyüktől eltérő városokból, vagy a világ különböző részeiről is. Életmódjukból és munkarendjükből adódóan munkahelyük nem kötődik egy adott helyhez, rugalmasabban képesek kezelni időbeosztásukat, könnyebben képesek egyensúlyt teremteni a munka - magánélet - utazás és szórakozás között.
A neonomád életmód digitális eszközökre és platformokra, valamint digitális kompetenciákra támaszkodik támaszkodik, amely szükséges a feladatok távoli elvégzéséhez és a kapcsolattartáshoz is. Azonban mivel állandó mozgásban vannak, komoly problémát jelenthet számukra a stabilitás hiánya, a munkahelyi kapcsolatok gyengülése.
"Neonomádok" a történelemben
Úgy tűnhet, hogy a neonomád életmód viszonylag újkeletű, ám a történelem során már korábban megjelentek olyan hivatások, amelyek párhuzamba vonhatók vele. Legkorábbi képviselői a kereskedők voltak, akik hogy új piacot találjanak áruiknak, folyamatosan mozgásban kellett, hogy legyenek, újabb és újabb helyekre eljuttatva portékáikat, új kapcsolatok kialakítása útján. Sok középkori zarándok és kalandozó is hosszú utakat tett meg, felfedezve új kultúrákat és új munkalehetőségeket is. A cirkuszi életmód és vándorművészek ehhez hasonlóan városról városra utaztak, hogy előadásaikat megtartsák.
A mai neonomádokhoz hasonló emberek a 19. század hajnalán kezdtek megjelenni, amikor is a költők, írók a szellemi pezsgés színhelyére, kávéházakba gyűltek hivatásuk gyakorlására. Az utóbbi pár évben ez a gyakorlat újra felizzott, a helyhez kötöttségtől feszélyezett, a mobilitást kedvelő emberek újra felfedezték a munkaszabadság e sajátos formáját.
A középkori nomádok ugyan a természeti adottságokhoz igazodva, az életkörülmények javítás érdekében vándoroltak, a neonomádok ezt inkább a technológia infrastruktúra fejlettsége alapján döntenek. A nomádoktól eltérően - akik közösségben éltek, a neonomádok inkább egyénileg élnek, a digitális hálózaton keresztül kapcsolódnak emberekhez.
Home office iránti igény
Hazánkban az otthoni munkavégzés a világjárvány idején vált általánossá. A home office rengeteg előnnyel jár: csökkenti az ingázási időt, növeli a kényelmet, a rugalmasságot és a produktivitást. Hátránya ezzel szemben, hogy a munka és magánélet határai elmosódnak, a megfelelő időbeosztást megzavarhatja, a szociális interakciók hiánya miatt pedig elmagányosodásra ítéli az embert.
Jövő tendencái
A jövő munkavégzési trendjei a neonomád és homeworking köré épülnek. A cégek egyre inkább igyekeznek igazodni a munkavállalói elvárásokhoz, ugyanakkor az utóbbi 1 évben egyre több cég próbálja csökkenteni a home office-ban töltött napok számát.
Felhőalapú szoftverek, videokonferenciák
https://forumviesmobiles.org/en/node/1755/printable/print
https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/mar/07/homeworking-job-takes-over-life-office-grind-remote-working
https://geekbot.com/blog/10-reasons-to-work-from-home-and-improve-productivity/?k_id=&adgroup_id=&campaign_name_ad=21020883051&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwu-63BhC9ARIsAMMTLXQnKFp6d_35WCNJ7rmTQbbU_rF2x1vIhi7idS1CQEyvNh9_QnLyqTIaAolOEALw_wcB
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1162908805000794
https://meetandworkshop.com/kik-a-freelancerek-startupperek-neonomadok/
https://meetandworkshop.com/kik-a-freelancerek-startupperek-neonomadok/
https://real-eod.mtak.hu/9443/1/Kollar_Kollarne_Mak_2019_Deruterapia.pdf
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése