keresés

2024. október 1., kedd

Zenei streaming az évek során: A Last.fm és a mai trendek

Az online zenei platformokat a CD-k és a vinyl lemezek előzték meg. Húsz éve törte be magát a világunkba a digitális zenelejátszás, azóta az életünk része. A streamelési platformok megváltoztatták a zeneipart, ezzel együtt a zenei előadók bevételeit is. A “CD korszak„ az 1980-as évektől a 2000-es évek elejéig tartott. Ebben az időszakban a zenészek együttesek, előadók legfőbb bevételi forrása a fizikai album eladásából származott. Az előadók és kiadók bevétele ebben az időszakban jelentősen eltért ahhoz képest ami napjainkban jelenti a bevételi forrást, hiszen már a nem a CD gyártása és eladása a elsődleges bevételi forrása. A bevételi forrást ma már a koncertek és turnék után eladott jegyek, illetve a művészhez,művészekhez kapcsolódó ajándéktárgyak vagy rajongói termékek eladásából származik. Végül de nem utolsó sorban pedig a streaming és a zene felhasználása után kapott bevétel.

A zenei váltásnak pozitív és negatív hatása is van. Pozitív hatások egyike az előadók részéről az, hogy könnyed elérhetőség tud nyújtani új zenészek számára, míg a hallgatók oldaláról pedig sokkal egyszerűbben és gyorsabban lehet felfedezni a zenei világot és kevesebbet kell várakozni hiszen mindenki számára könnyen elérhető. A művészeknek sokkal egyszerűbb lett abból a szempontból, hogy már nem kell CD és más eszközökre költeni ahhoz hogy hallgassák őt. Többi előnye hogy az előadók zenéi szélesebb körben elérhetővé váltak, ami megkönnyítette a ismeretségük növekedését. Negatív következményei közé tartozik hogy a streaming bevétele nagyon alacsony. Magyarországon ahhoz hogy bevételhez jussanak az előadók ezeken a platformokon keresztül több milliós nézettségre van szükségük. Ehhez az is közrejátszik hogy a zenelejátszó platformok olcsóbbak a hazánkban mint például nyugaton. A CD vásárlás egyszeri, drágább beruházás mint a folyamatos zenei platformok.




Bemutatom a legismertebb felhasználói szolgáltatásokat:


Last fm

A Last.fm egy online rádióállomás és zeneajánló platform, amely 2005 augusztusában egyesült az Audioscrobbler-rel, amely hasonló funkciókat kínált. A szolgáltatás adatokat gyűjt a felhasználók zenei preferenciáiról, beleértve a rádióban hallgatott számokat, amelyeket egy kollaboratív szűrő válogat össze. A felhasználók ezeket az adatokat egy testreszabható webes felületen tekinthetik meg, amely néhány közösségi funkcióval is rendelkezik. Ezen keresztül új zenéket fedezhetnek fel, illetve olyan előadókra találhatnak, akik hasonlítanak a már hallgatott kedvenceinkre.A „love” és a „ban” gomb lehetővé tette a felhasználóknak, hogy egyesítsék a profiljukat. A rendszer elmenti a lejátszott dalokat és előadókat, majd ezek alapján különböző lejátszási listákat állít össze. Ezt az automatikus zene feljegyzést scrobbingnak nevezték el. Albumok között megtalálhatók a “leggyakrabban játszott dalok,, , illetve más listák is.


Deezer

A Deezer Franciaországban alapított zenei streaming platform, amely több mint 90 millió zeneszámot kínál. Jellemzői közé tartozik a “Flow” nevű személyre szabott zenei ajánlórendszer, offline lejátszás és a HiFi minőségű streaming. Elérhető világszerte, beleértve Magyarországot is.


Pandora

Pandora Amerikai zenei platform, amely főként az Egyesült Államokban érhető el. Egyedisége az Music Genome Project, amely algoritmus alapú, személyre szabott rádióállomásokat kínál az egyéni ízlés alapján. Elsősorban rádiószerű hallgatási élményt nyújt. Magyarországon nem elérhető.

Tidal

A Tidal egy olyan zenei platform amelynek az első célja, hogy a zenészeket és a rajongókat közelebb hozza. Norvégiai alapítású, de ma Jay-Z tulajdonában lévő zenei streaming platform, amely a HiFI és “Master Quality Audio” streamingre specializálódott. Több mint 100 millió zeneszámot kínál, és hangsúlyozza a művészek támogatását, az átlátható jogdíj-felosztással. Exkluzív tartalmakat, például interjúkat és videókat is kínál, és elsősorban az audiofilek és a prémium minőséget kereső hallgatók számára vonzó.

Amazon Music

Az Amazon a világ egyik legnagyobb online kiskereskedelmi vállalata, amely elektronikus kereskedelemmel, és más szolgáltatásokkal foglalkozik. Ilyen például a Prime Music avagy, az Amazon Music Unlimited. A Prime Music egy online zenei platform. A zenei katalogus változása a Pandora működésével egyezik: a felhasználók kiválasztanak egy dalt, és a rendszer automatikusan egy ahhoz hasonlo dalt játszik le a kiválasztott dal helyett. Amazon egy külön prémium előfizetéssel rendelkezik ez az Amazon Music Unlimited amely lehetővé teszi a felhasználóknak hogy bármennyi és bármilyen zenei és más lehetőségeket nyújtson. A Prime tagoknak kedvezőbb áron elérhető ez a funkció.


Apple Music vs Spotify

A legtöbb felhasználóval rendelkező zenei streaming szolgáltatás jelenleg a Spotify. A Spotify több mint 550 millió aktív felhasználóval rendelkezik világszerte, ebből több mint 220 millió előfizetővel. Szolgáltatásai közé tartozik a digitális zene, podcast, és videoszolgáltatás , amely a világ minden tájáról származó alkotók több 10 millió dalához ad hozzáférést. A szolgáltatás először 2008 októberében lett elérhető Svédországban. Négy év alatt a felhasználók száma 20 millióra növekedett. A spotify számos platformon elérhető már: Ios , microsoft windows, android , Google Chrome és Xbox Series és a Playstationon is elérhető már. A zenék böngészésére lehetőség van zeneszerző, album, lemezkiadó, műfaj és lejátszási lista alapján is.

Az Apple Music sokkal később jött létre mint a Spotify. 2015-ben az akkori legújabb Ios frissítéssel vált elérhetővé az Apple felhasználók számára. Elsősorban az applikáció az előadók segítségére, promóciózásra jött létre. Az app segít a megjelenésen, megtervez jelvényeket, és ikonok létrehozásával. A zenei profilokat összeköti a social média oldallal, ezzel elősegítve a nagyobb népszerűség elérését.

A két zenei szolgáltató nagyon hasonló árban, és funkcionalitásában is, de a Spotify-nak igy is több millió felhasználója és előfizetője van mint az Apple-nek.Az Apple Musicnak 2023-ban körülbelül 100 millió előfizetője volt. Mindkét applikáció elérhető android és ios rendszereken is.

Az Apple Music és az Amazon Music is népszerű szolgáltatások, de jóval kevesebb előfizetővel rendelkeznek a Spotify-hoz képest.

Youtube

A YouTube 2005-ben indított amerikai, videomegosztó platform, ahová a regisztrált felhasználók rövid filmeket, klipeket tölthetnek fel és nézhetnek meg. 2,6 milliárd felhasználóval rendelkezik, illetve 80 millió előfizetője van. Hazánkban 2019 óta elérhető a fizetős YouTube Music zenestreamelő szolgáltatás. A reklámmentesség a legnagyobb előny, az eddigi zene szolgáltatoktól eltér. A youtube nagy különbsége hogy videokat, videoklipeket nézel, hallgatsz. Emellett prioritás az előfizetők számára, hogy az okostelefonokon elsötétített képernyő mellett nem áll le a zenelejátszás, ami korábban sok bosszúságot okozott a felhasználóknak.


AI

A zenelejátszó platformok, mint a Spotify, Deezer vagya Last Fm , a mesterséges intelligenciát számos területen alkalmazzák, hogy javítsák a felhasználói élményt és hatékonyabbá tegyék a működésüket. Az AI legfőbb szerepe a “személyre szabott zenei ajánlórendszerekben„ van, amelyek a felhasználók zenehallgatási szokásait elemzik, hogy egyedi lejátszási listákat és új dalokat javasoljanak.

Az algoritmusok képesek a zeneszámok elemzésére is, például felismerik a tempót, hangulatot vagy műfajt, így segítik a tartalmak automatikus kategorizálását és címkézését. Emellett az AI technológiák lehetővé teszik a hangvezérelt keresést és vezérlést, például Alexa vagy Siri használatával, továbbá segítenek automatikus lejátszási listák létrehozásában hangulatok vagy tevékenységek alapján.
A mesterséges intelligencia a jogkezelésben és a plágium elleni védelemben is fontos szerepet játszik, valamint támogatja a zenészeket remixek és hangfeldolgozások készítésében.
Az AI az egyedi zenehallgatási élmény, a tartalomkezelés és az iparági innováció központi eszközévé vált.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése