What the Internet Looked Like Pre-Drupal, WordPress & Joomla thenextweb.com
Putting together a recent comparison infographic of WordPress, Drupal and Joomla! got me thinking about what the Internet looked like before open source content management systems (CMS) came along. It’s been a decade or so since open source CMS began reshaping our experience of the Internet. At its core, a CMS structures the experience of developing, managing and consuming a website. Chances are good that a big chunk of the content you’ll read on the web today (including this article) is being delivered through an open source CMS. FedEx and The Washington Post are using Drupal. Coca-Cola France and Sony Music are using WordPress. Harvard and IHOP use Joomla. This is not to say some of these organizations and brands aren’t also using licensed enterprise web content management systems, but the continued evolution—and relevance—of systems like WordPress, Drupal and Joomla is testimony to the power of worldwide developer collaboration. They continue to hold their own. And then some.
Pontosan 45 évvel ezelőtt, 1969. október 29-n indultak el az első adatcsomagok az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma által létrehozott ARPANET rendszerén keresztül, ami akkor mindössze 4 darab számítógépet jelentett. A gépek azonosítása ekkor még nem tartománynevek segítségével történt, az első hivatalos domain regisztrációig 1985. március 25-ig kellett várni
I will be working on a Rubik’s cube so that you can identify me. Approach me and ask if I know the hours of the restaurant. I’ll respond by stating that I’m not sure and suggest you try the lounge instead. I’ll offer to show you where it is, and at that point we’re good. You simply need to follow naturally.
Nokia: Itt a vég? - SocialDaily Magyarország socialdaily.com
A brit felhasználók a Nokia honlapjára látogatva átirányítást kapnak a Microsoft oldalára; ide kerültek át ugyanis a mobiltelefonokkal kapcsolatos tartalmak. Habár ezek csak apróságoknak tűnhetnek, az irányvonal mégis tisztán kirajzolódik. Hamarosan búcsút mondhatunk a sokak által imádott, és sok ideig piacvezető Nokia márkának.
Az akkori számítógépeken a világűrt volt a legegyszerűbb megjeleníteni: az egész csak sötét háttérből és a csillagokat jelző világító pontokból áll, és ehhez tényleg nem kell nagy számítási teljesítmény. Másodszor, folytatja Crawford, az űrrel kapcsolatban az embereknek nincsenek prekoncepciói, így gyakorlatilag bármivel kitölthető, mert a játékos úgyis el fogja hinni, amit lát. És ez vezet a harmadik ponthoz: ha egy játékot az űrbe helyeznek, az jót tesz a suspension of disbeliefnek: annak az állapotnak, amikor a befogadó átlényegül, és elhiszi Csubakkát, a hétfejű sárkányt vagy a golyókat fél kézzel megállító Neót. Ismeretlen környezetben könnyebben történik meg a bármi.
kedden 3,1 milliárd keresést végeztek a Google program segítségével. Huszonnégy óra alatt közel 170 milliárd e-mail üzenetet küldtek el a világban. Az internetezők száma a statisztika szerint már 3 milliárdnál is több. A föld lakossága hétmilliárd fő. 1993-ban 130 honlap működött. A százezret 1996-ban, az egymilliót 1997-ben lépte át a világháló. 2000-ben már minden magyarra jutott volna honlap.
Két érdekes dolog is történt a múlt héten, amely az egész zeneiparra hatással van és mindkettő az Apple-höz köthető. Az egyik, hogy új Iphone-ok bemutatásával egyidőben az Itunes nagyjából 500 millió felhasználójának egyszerre jelent meg U2 legújabb, Songs of Innocence című albuma a korábban megvásárolt zenéi között. A másik, hogy ezzel egyidőben véget ért korszakos jelentőségű MP3 lejátszó, az Ipod Classic gyártása és forgalmazása. Míg ez utóbbi termékről könnyes nekrológok és nosztalgikus posztok, publiszictikák sokasága született, addig az előbbi miatt rengetegen felháborodtak, és inkább nem kérnek Bonóék zenéjéből és tettetett nagylelkűségükből.
Katasztrofális bukásnak gondolták az Apple-felhasználók az iPodot a bemutatáskor - Appleblog blog.hu
Hát ez aztán őrülten forradalmi. Ahelyett, hogy ócska játékokat fejlesztetek, nem lehetne inkább, hogy rendbe tegyétek a drága és ócska szerverkínálatotokat? Vagy szerintetek tényleg az a jó irány, ha hülye fogyasztói termékeket dobtok piacra? - El sem hiszem! Ennyi hype egy nevetséges kis kütyüért? Kit érdekelnek az mp3-lejátszók? Miért kellett ez? Ez annyira rossz irány! Annyira ostoba! - Megnéztem a boltban. 399 dollárt akarnak ezért? Uh! - 400 dollár egy mp3-lejátszóért! A kutya nem fogja vásárolni és valószínűleg elég hamar leállítják a gyártását! - Mindez egy zenelejátszóért? Forradalmi eszköz? Jobs valóságtorzító mezeje elkezdte felfalni az agyát, ha egy másodpercig is elhiszi, hogy ebből sikeres termék lehet.
Miközben a világ az iPhone 6 és az Apple-okosóra bejelentésén ámult, a cég levette az online boltjának oldalairól, és azzal nem hivatalosan eltemette az iPod Classic zenelejátszót. Ez volt az a kütyü, ami annak idején menővé tette az mp3-zenék hallgatását, ami elindította az iTunes zeneboltot, és ami fenekestül forgatta fel az egész zeneipart, beindítva a digitális terjesztés égszakadás-földindulását. Az Apple több százmilliót adott el belőle, hogy aztán az okostelefonok elterjedésével lassan értelmét veszítse az, hogy egy külön kütyüt tartsunk zenelejátszásra.
Az MSN Messenger még 1999-ben indult, akkor az amerikai internetszolgáltató, az AOL AIM nevű programjának riválisaként. A Microsoft programozói visszafejtették a konkurens protokollját, hogy az AIM-be is be lehessen jelentkezni a Messengerből, ezzel lenyomták az AOL-t. Az évek alatt egyre több funkciót adtak az MSN-hez, szmájlikat, játékokat, vibrálást, a végén már annyi mindent, hogy elég idegesítő volt. A bezárás előtt már viszonylag halott volt a hálózat, mindenki GTalkra, Skype-ra vagy Facebookra tért át.
Bezárja az Orkutot a Google – jelentette be az óriáscég. A végleges megszűnés szeptember 30-án jön el, de hétfőtől már nem lehet regisztrálni a közösségi hálón, amely főként Brazíliában és Indiában hódított. Három éve ezekben az országokban még nagyobb volt, mint a Facebook.
Ami a kutatásból egyértelműen látszik: nem elég, ha valakinek rengeteg felhasználója van, arra is szükség van, hogy ezek szoros kapcsolatban legyenek egymással. Az iWiW több mint másfél millió felhasználója és a közöttük lévő több tízmillió kapcsolat sem volt elég arra, hogy az oldal állja a Facebook ostromát.
A dokumentumokat, képeket és más adatokat tároló egykori formátumokat a legújabb szoftverek már nem képesek olvasni. Ez jelenleg talán még csak kis bosszúságot okoz, az évek múlásával azonban irgalmatlan mennyiségű információt tartalmazó archívumok válhatnak hozzáférhetetlenné. Cerf szavait a szakértők is megerősítik. A digitális memória kétélű kard, amely bár könnyebbé tette számunkra az információk tárolását és megosztását, a megfelelő hardver nélkül ugyanakkor tökéletesen hozzáférhetetlen.
Gyásznap ez a magyar lakosságnak: 12 év után bezár az iWiW, az első magyar közösségi oldal, ami – az indulásával legalábbis – megelőzte a Facebookot is. A mai tinik már egyből a Facebookra regisztrálnak, és talán nem is mond nekik semmit az iWiW neve, de huszonéves kortól felfelé szinte mindenki jelen volt valamikor a magyar közösségi oldalon, még akkor is, ha ma már régóta csak a régi képeinket nézegetjük rajta, évente egyszer.
Tizenkét év után bezár az iWiW origo.hu
Az iWiW sikereinek csúcsán 4,7 millióan voltak az oldal tagjai, és mintegy félmilliárd ismeretséget jelöltek be egymás között. A Várady Zsolt ötletéből kialakított iWiW (amit ekkor még WiW-nek hívtak) a Facebooknál egy évvel korábban, 2002-ben indult, 2005 és 2010 között pedig Magyarország leglátogatottabb portálja volt. 2010 végére az iWiW-re és a Facebookra napi szinten már nagyjából ugyanannyi magyar felhasználó jelentkezett be. Ezt követően azonban a jóval nagyobb tőkével bíró rivális elhúzott a magyar hálózattól.
25 ves a World Wide Web - HWSW hwsw.hu
Éppen 25 évvel ezelőtt egy kissé zavart, már-már őrültnek tűnő tudós, a svájci CERN korábbi számítástechnikával foglalkozó alkalmazottja Tim Berners-Lee látszólag a semmiből előhúzott egy indítványt, amiben a web alapjait rakta le.
Az iPad volt az Apple utolsó nagy dobása, és a cég rajongói évek óta várják a következő forradalmi újítást. Sokan arra számítanak, hogy a kaliforniai gyártó egy tévékészülékkel áll elő, de egy újságíró a legújabb könyvében lehűti a kedélyeket: azt írja, hogy Steve Jobs nem akart beszállni a tévébizniszbe, mert az nem hoz elég profitot.
Gyakran téma nálunk a Windows XP piaci kivezetése, nem véletlenül. A még mindig rendkívül népszerű operációs rendszertől már nagyon szeretne megszabadulni a Microsoft, azonban a piaci részesedése már második hónapja nő.
A Sony a VAIO-üzletág eladásának bejelentésekor már jelezte, hogy tévégyártásában is jelentős változtatásokra kell számítani, a vállalat termékportfóliójának újrapozícionálásáról és a részleg kiszervezéséről beszélt.
Az akkori piaci erőviszonyok miatt Andy Rubin először a Samsungot kereste meg, hiszen a dél-koreai cég egyre nagyobb volt, de még nem tudta legyőzni a toronymagasan piacvezető Nokiát. Az Android projekt mind a nyolc mérnöke Szöulba utazott, hogy meggyőzzék a Samsung igazgatóit, érdemes pénzt fektetni az új operációs rendszer fejlesztésébe. Legnagyobb meglepetésükre a 20 fős vezetői zsűri egyáltalán nem lelekesedett, nem is tettek fel kérdéseket. Végül a kínos csöndet egy még kínosabb kérdéssel törték meg: „Milyen hadsereg fogja ezt elkészíteni? Hat embered van. Talán be vagy állva?” – idézte fel a történteket Rubin, hozzátéve, hogy gyakorlatilag kiröhögték a tárgyalóból. Két hét múlva felvásárolta őket a Google 50 millió dollárért, a folytatást pedig mindenki ismeri.
Csökkent az egy év alatt elküldött sms-ek száma az Egyesült Királyságban, pedig ilyenre még sosem volt példa a szolgáltatás történetében. A jelenségről természetesen az okostelefonok és az ingyenes üzenetküldő szoftverek elterjedése tehet.
Tavaly év végén az IT café is beszámolt arról, hogy a tulajdonos amerikai szolgáltató, az AOL bejelentette, hogy december 20-án leállítják a winamp.
A korábbi előrejelzésnek megfelelően tavaly is jelentősen, 10 százalékkal csökkent a PC-piac forgalma, éves szinten ez a legnagyobb visszaesés a szegmens teljesítményének mérése óta.
Bill Gates az az ember, akit a legjobban csodálnak a világon. Legalábbis ez derült ki a The Times által közölt közvéleménykutatásból. Barack Obama amerikai elnök pedig a második, míg Lionel Messi, az FC Barcelona argentin futballcsillaga a tizenötödik.
Az Intel vezetője, Brian Krzanich tegnap, a Las Vegas-i CES (International Consumer Electronics Show) szakkiállításon jelentette be, hogy a 2010 óta a tulajdonukban lévő, közel nyolc milliárd dollárért megvásárolt biztonsági cég szoftvereinek márkanevét megváltoztatják, és a jö
Az Internet Archive rendszerezi, megőrzi és böngészőben játszható formában nyilvánossá is teszi a múlt század utolsó harmadának híres játékait. Öt konzollal indítanak, de gyors bővítést ígérnek. A nonprofit projektet a legtöbben a régi weboldalak őrzőjeként ismerik, de valójában sokkal szélesebb körű tevékenységet folytatnak, mindenféle digitálisan rögzített tartalom megőrzésére és nyilvánossá tételére vállalkoztak: a weboldalak mellett képek, mozgóképek, zenék, könyvek, szoftverek kerülnek az archívumba. A már csak petabájtokban mérhető adatbázis karácsonykor újabb elemmel bővült, mellyel nagy örömöt szerezhetnek a retró játékok kedvelőinek: elérhetővé vált az 1970-es, 1980-as évek klasszikus videójátékainak gyűjteménye a Console Living Room nevű aloldalon, ahol az eredeti konzolok alapján csoportosították a böngészőben játszhatóra átalakított játékokat.
Több dolog szerencsés együttállása kellett ahhoz, hogy a ma húszéves Doom ekkora siker legyen. A huszonéves John Romero remekül játszott, és kiváló programozó volt.
A Federal Register, az Amerikai Egyesült Államok kormányának hivatalos napilapja még mindig flopit használ a fontos feladatok kiosztására, például a végrehajtási utasítások, a javasolt szabálymódosítások és az elnöki kiáltványok szövegének mozgatására.
Ha nem tetszik a rendszer... Sikerek és kudarcok sorából áll az IT történelem, a hullámvasúton csak kevesek éltek meg több felemelkedést, a legtöbbeknek csak egyetlen menet jutott.
Az AOL múlt héten jelentette be, hogy egy hónap múlva bezárja a 16 éves Winampot, az egyik legnépszerűbb médialejátszót. A programot eredetileg a Nullsoft fejlesztette, a szoftvert 1999-ben vásárolta fel az AOL 80 millió dollárért.
Háziasszonyok tízezrei háborogtak a Facebookon és a Twitteren, amikor november 10-én estétől három napra elérhetetlenné vált a közösségi webszakács oldal, a NoSalty. Senki nem találta kedvenc sütőtöklevesének vagy almás pitéjének receptjét, a webszakácsok rettegtek, hogy eltűnnek feltöltött menüsoraik, de végül mindenki megnyugodhatott, az oldal nem halt meg, csak átalakult. De hogy lett az otthoni blogból piacvezető receptoldal? És meddig tart még a gasztroőrület Magyarországon?
Úgy tűnik, nem adja könnyen magát a legendás zenelejátszó, a Winamp. Az AOL a héten még azt jelentette be, hogy december közepén lelövi a Winampot, nem lehet majd letölteni az oldalról.
2013. december 20. után megszűnik a winamp.com, és a netkorszak meghatározó médialejátszója, a Winamp sem lesz többé letölthető az oldalról, áll abban az üzenetben, ami szerdán jelent meg az oldal tetején.
Csúsztatás, hogy az Atom processzorral kiválóan lehet dolgozni, az Androiddal sok a gond, a Nokia pedig arra kell a Microsoftnak, hogy biztosítsa a Windows Phone platform létét. Chris Caposselával beszélgettünk, aki több mint húsz éve van a Microsoftnál, most a kütyük értékesítését felügyeli, és azzal lett híres, hogy a kezei között omlott össze a Windows 98 egy nemzetközi demón. Beszélgetésünk előtt megnéztük a Windows 8.1-es gépeket, majd leragadtunk a Microsoft saját tabletje, a Surface Pro 2 mellett.
Az események egy másik, mára még nyilvánvalóbb jelenségre is felhívják a figyelmünket, nevezetesen arra, hogy a tömegmédia korában az emberek egyre több információt kapnak, de egyre kevesebb időt szánnak azokra, miközben egyre kevésbé is hajlandóak értelmezni a látottakat-hallottakat. A pánik kitörésére azért kerülhetett sor, mert a rivális NBC egy népszerű komédiája később végződött, mint ahogy Wellesék elkezdték a műsort. A hallgatók többsége így nem hallhatta, ahogy a Világok harca elején egyértelműen figyelmeztetik őket: fiktív történetet fognak hallani.
Grafikus felületet a népnek! 1992 áprilisában indult a PC-s világ meghódítására a Windows sok tekintetben úttörő 3.1-es kiadása, melyet egészen 2001-ig támogatott a Microsoft. Szerény tizedesjegynyi verziószám előrelépéssel követte a Windows 3.
Az épület ma is áll a 37. utcán, Queensben, egy pizzéria és egy autóbérlő üzemel benne.
Bezár a több mint egy évtizede alapított torrentkereső, az Isohunt. A kanadai Gary Fung által alapított cég elfogadta a bírósági ítéletet, mely szerint 110 millió dollárt kell fizetnie az oldalt perlő filmstúdióknak.
A volt vezérigazgató az amerikai hálózati szolgáltatókat is megvádolta, hogy keresztbe tettek a Nokiának, mert túl nagynak tartották a finnek 20 százalékos piaci részesedését. Olilla szerint nekik azt mondták, hogy nincs kereslet 300 dollárnál drágább okostelefonokra, pedig közben az Apple egy 600 dolláros telefon fejlesztésén dolgozott.
Bármilyen hihetetlen, a postán még most is több levelet adunk fel, mint például a kilencvenes évek elején-közepén. A levélvolumen akkor még jóval kevesebb volt, mint a kilencvenes évek végén (ld. a grafikon). Ennek az oka, hogy az évtized végére nőtt a háztartások száma, a jövedelme, egyre több cég alakult meg és jobban állt a gazdaság, mint a rendszerváltás utáni években. Csakhogy 2006-ban fordult a trend: a szélessávú internet-hozzáférés növekedési üteme, az email széles körű elterjedése és a 2009-től érezhető gazdasági válság miatt az ún. „címzett levelezési piaci szektor” folyamatosan csökkent.
Egy igazán érdekes írást közölt hétvégén a New York Times Fred Vogelstein tollából arról, hogyan született meg az első iPhone: mekkora nehézséget jelentett a projekten dolgozó mérnököknek az, hogy még soha nem dolgoztak ehhez hasonló eszközön; hogy a kevés memória miatt á
Az IT és a szórakoztatóelektronika története tele van sikerekkel, de ezek a gyors fejlődés miatt csak időlegesek. Az utóbbi 30 évben kevesen voltak képesek tartósan meglovagolni a hullámokat, a leggyakoribb mutatvány mindmáig a rövid szárnyalást követő erőteljes zuhanás.
Az egy órás beszédet a Microsoft-vezér többször zenés betétekkel szakította meg, ilyen közjáték volt például Michael Jackson Wanna Be Startin' Somethinja, amit Ballmer 1983-ban az első nagy céges beszédekor is használt. A szám alatt Ballmer szokásához híven összevissza ugrált és rohangált a színpadon, énekelt és azt kiabálta, "ez a Microsoft hangja". A beszédet a Dirty Dancing betétdalaként híressé vált I've had The Time of My Life zárta, amire Ballmer újra táncra perdült, miközben a közönség vastapssal búcsúztatta.
Csütörtök reggel 85 éves korában meghalt Jamaucsi Hirosi, a Nintendo korábbi elnöke. Jamaucsinak köszönhető, hogy a hetvenes-nyolcvanas évek táján az elektronikus videojátékok felé terelte a korábban játékkártya-gyártással foglalkozó céget, világhírt szerezve neki.
A Oracle bemutatta a legnagyobb tárolóhellyel rendelkező kazettát: a StorageTek T10000D 8,5 terabájt tárolására képes. Ezzel együtt az egyik leggyorsabb is, tömörítetlen adatokat 252 MB/sec sebességgel, a 3:1 arányban tömörítettet pedig 756 MB/sec sebességgel írja a szalagra.
Meghalt Ray Dolby, a zajcsökkentés és a térhatású hang úttörője.
10 éves a Steam, a játékvilág pillanatnyilag vezetőnek mondható digitális terjesztési platformja. Tízmilliók használják rendszeresen, a cikk írásának pillanatában például 3 815 957-et mutat a bejelentkezett felhasználók számát mérő kijelző.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése