Eleinte leginkább papíron dolgozták ki a folyamatot, de ahogy könnyebbé tették a közös munkát az email megalkotásával, azzal egy időben nehezebbé tették az archiválást. A kezdeti levelezéshez ma már nem tudnak hozzáférni, fontos párbeszédek vesztek el. Így az az abszurd helyzet állt elő, hogy 1960 jobban látható lesz majd száz év távlatából, mint 1980 – mondja Cerf.
A határozat szerint a kormány terve az, hogy az összes papír alapú küldeményt, amit központi vagy vidéki közigazgatási szervnek címeztek, a Magyar Posta Orczy téri székházába futtatnak be. Itt nagy teljesítményű szkennerekkel – a határozat szóhasználatával – elektronizálják ezeket az iratokat, és az eredeti címzettekhez már csak neten jut el a dokumentum.
Május közepén adtunk hírt arról, hogy támogatókat keres a Budapest folyóirat szerkesztősége a lap digitalizálásához és közzétételéhez. Végül közel hatvanan küldtek kisebb-nagyobb összeget a nemes célra az adjukossze.hu oldalon, és egyéb csatornákon is érkeztek támogatások, tehát összejött a szükséges pénz. A napokban pedig felkerült az újság az internetre, itt böngészhető. Összesen 1,2 millió forint volt a digitalizálás teljes ára, ennek az összegnek az egy részét adták össze magánszemélyek
Valószínűleg nem ez volt az utolsó sötétadat-gyűjtemény (dark data), amit találtak; ez a gyűjtőneve a potenciálisan értékes, de csak elzárva, ismeretlen formátumban létező adatoknak. Ezek között vannak olyanok, amiket még soha nem látott senki. A képek elkészítése mai árfolyamon több milliárd dollárjába kerülhetett az amerikai adófizetőknek. Azért, hogy évtizedeken át egy raktárban rohadjanak. Gallaher épp ezt szeretné elkerülni; szerinte néhány százezer dollárból megoldható lenne, hogy a régi kutatási anyagokat is nyilvánossá tegyék.
Hogyhogy nem találja meg a maradék 99 százalékot a Google? Úgy, hogy az információ túlnyomó része elavult, már nem használatos fájlformátumokban található meg a neten, vagy nincs hozzá olyan, az adatokat leíró metaadat, amit a hagyományos keresők fel tudnának dolgozni (az előbbi jelenségre külön szakkifejezés is született, digital obsolescence, digitális feledés – hiába van meg neked nagyflopin az örök élet titka, ha nincs hová dugnod, sose tudod meg). Amerikában szerencsére létezik egy jó nevű intézet, a National Center for Supercomputing Applications (NCSA), ami az Illinois-i Egyetem kebelén belül működik, kormányzati támogatással. Az NCSA-nak pedig van egy elemző alosztálya, ami éppen olyan eszközöket fejleszt, amikkel a maradék 99 százaléknak legalább egy részét elő lehet bányászni.
KIT Hírlevél: Google-projektek a magyar örökségvédő intézményeknek -- virtuális kiálítás is kithirlevel.hu
A párizsi székhelyű Google Cultural Institute négy projektlehetőséget kínál a kulturális örökség magyar közintézményeinek az Art Project link keretében: - Megjelenés a Street View-ban (a kiállítótér bebarangolása), az intézmény által biztosított terekben (pl.: Google Street View készítése a Puskin Múzeumban: link könyvtárak: link - Virtuális galéria (pl. a Street View-t kiegészítheti műtárgyakról való egyedi fotókkal, szövegekkel. Pl. a Petőfi Irodalmi Múzeumé link - Gigapixeles fotó készítése (mely élményt senki nem kaphatja meg az ember a múzeumban, pl. Vénusz születése -- intézményenként 1 db) Pl. Chagall egy mennyezetfreskója: link - Micro riportok, pl. alkalmak megünneplésére (fotó, videó, szöveg) pl. XIV. Lajosról link
A Metropolitan honlapján a látogató nemcsak a művészekre kereshet rá, hanem korszakokra és helyszínekre is, majd le is töltheti a minimum 10 megabájtos képeket, kizárólag saját felhasználásra. A világ egyik legnagyobb művészeti gyűjteményével rendelkező Metropolitan honlapján több mint 500 Picasso-kép közül válogathatunk, de Van Gogh, Monet vagy Degas festményei mellett találunk fotókat görög szobrokról vagy éppen kínai kalligráfiáról is.
Moldován István tájékoztatójából kiderült, hogy a nemzeti könyvtár elektronikus, digitális kezdeményezései és kínálata nem kap elegendő nyilvánosságot. Az átlagos internetező mindenekelőtt a Magyar Elektronikus Könyvtárat ismeri-keresi, az OSZKDK-t, azaz az Országos Széchényi Könyvtár Digitális Könyvtárára már kevesebben kattintanak, és akkor még nem szóltunk a Magyar Digitális Képkönyvtárról (MDK), a Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázisról (EPA), a Digitális Képarchívumról (DKA).
A Vatikán újabb nagyszabású digitalizálási programot indított el március 20-án, amikor bejelentették, hogy a japán NTT Data cég közreműködésével körülbelül másfél millió oldalnyi kéziratot digitalizálnak a pápai könyvtár 82 ezer tételét, mintegy 41 millió oldalt tartalmazó gyűjteményéből, majd ezeket közzéteszik az interneten. Ez a mostani projekt négy évig tart, és később tárgyalnak az esetleges meghosszabbításáról.
A projekt résztvevői ma közölték, hogy szerdán, 2014. március 5-én a magyarországi történeti népszámlálások kiadványainak összesen 128 ezer oldala szabadon hozzáférhetővé válik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Könyvtár honlapján.
Közös ügyünk lehetne: Ózdon épülne meg a nagy magyar digitális archívum - IT café Mérleg hír itcafe.hu
A döntéshez képest jelentős késéssel, most kezdődő, 2,5 milliárd forintos ózdi beruházásról szólva a digitális archívum időkapszulájának elhelyezésében résztvevő magyar miniszterelnök azt mondta: a leendő digitális központ az egész országot szolgálja majd ki – tudós
HETI ATTILA ÉLŐ Digitális Könyvtárak tumblr.com
2014. január 1-jén azonban lejárt a P. Howard-regények szerzői jogi védelmi ideje is, ami Magyarországon a szerző halálát követő január elseje óta eltelt 70 évet jelenti. Azaz: közkincs lett Fülig Jimmyből, Piszkos Fredből, Potrien őrmesterből és a Török Szultánból. Ez persze nem jelenti azt, hogy mostantól bárk
A British Library több mint egymillió, ingyen elérhető és felhasználható képet töltött fel Flickr-oldalára. Ebben még nem lenne semmi szenzációs, de a képek bedigitalizált, 17-19. századi könyvekből származnak. Az ábrák 650 ezer kötetből valók, a digitalizálásért a Microsoftnak kell hálásnak lennünk. A feltöltött anyag között akadnak térképek, színes illusztrációk, levelek, falfestmények, és még rengeteg különlegesség. A képek mellett fel van tüntetve, hogy miből származnak, melyik évből és hányadik oldalról, és például származási év, könyv, vagy szerző szerint vannak kategorizálva, hogy megkönnyítsék a böngészést.Az adatokkal ellátott ábrák elérhetőek a Githubon is. Nagyon kevés ilyen nagyszabású gyűjtemény érhető el ingyen és online, a könyvtár reméli, hogy ez majd felkelti a kutatók érdeklődését az eddig nem vizsgált információmennyiség iránt.
Teljes gyűjteményét digitalizálni kívánja a Norvég Nemzeti Könyvtár, hogy a nemzet "memóriabankjaként" archiválja és mindenki számára, bármikor, bárhonnan elérhetővé tegye a lehető legtöbb digitális tartalmat - olvasható a könyvtár portálján.
Egy kiemelten nagyszabású digitalizálási projekt érkezett mérföldkőhöz kedden, amikor résztvevők bejelentették, hogy elérhetővé tették az interneten a vatikáni könyvtár (Biblioteca Apostolica Vaticana), illetve egy híres brit könyvtár kéziratairól és könyveiről készült
A Google Books perről számtalanszor tettem említést ennek a blognak a hasábjain. Ráadásul az ügy már 7 éve húzódik, tehát ideje volt előre lépni egyet. Nemrég az ügyben eljáró fellebbviteli bíróság egyenesen arra utasította Chin bírót, hogy döntsön érdemben a Google könyv digitalizációs projektjének a sorsáról. Nos, ez 2013. november 14-én megtörtént. Chin a Google-nek kedvezett. Google Books = Fair Use.
Nyolcéves jogi vita végére tett pontot Denny Chin amerikai szövetségi bíró, mikor kimondta, hogy bár a Google Books nevű szolgáltatása, amiben egyetemi jegyzeteket és bolti forgalomban lévő könyvek digitalizált változatát tette elérhetővé, sérti a szerzői jogok tulajdonosait, a szolgáltatás közérdek, ráadásul a fair use hatálya alá esik. A fair use az USA szerzői jogi törvényeiben megfogalmazott olyan különleges esetek összessége, amik lehetővé teszi a szerzői joggal védett anyagok engedély nélküli felhasználását. Chin szerint a jogtulajdonosokat nem érte kár, mert a Google-nek nem származott közvetlen bevétele a könyvek digitalizálásából és közzétételéből, sőt a Google keresőszolgáltatása a könyv egy szövegrészletének megtalálásakor nemcsak a részletet írja ki, de arra is javaslatot tesz, hol lehet megvenni az adott művet. A Bookson keresztül nem érhető el egyszerre a könyv teljes szövege, csak a keresés környezetét lehet elolvasni.
Holland tudósok megterveztek és meg is építettek egy adathordozót, ami több millió évig megőrzi a rábízott adatokat, ilyen sokáig lehet az emberiség sem húzza.
Az egyik legnépszerűbb e-book szolgáltató olvasójára lehet e-mail-ben elküldeni a kiválasztott könyveinket, amelyet az Amazon konvertálás után közvetlenül letölthetővé tesz a wifivel ellátott Kindle típusú e-könyv-olvasó tulajdonosok készülékére. A Magyar Elektronikus Könyvtár szolgáltatása a könyvek egységes borítójának alján a „Kindle-re küldés” gombra kattintva vehető igénybe. Az elektronikus dokumentum már e-k
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése