Ma már nem elég néhány kulcsszó a weboldaladra. Fontos, hogy a köréjük készített tartalom valóban utaljon, illetve kapcsolódjon azokhoz a kulcsszavakhoz, amelyekre építed a weboldaladat. A Google ma már sokkal jobban figyelembe tudja venni („ki tudja találni”) az emberek keresési szándékát az általuk megadott kulcsszavak segítségével. Fontos tehát az elsődleges, illetve a másodlagos kulcsszavak kapcsolata. Figyelj a szöveg hosszára! Régebben az a statisztika járta a webet, hogy minél hosszabbak a szövegek egy weboldalon, annál rosszabban szerepel majd a találati listán. Mára ez szinte pont az ellenkezője. A Searchmetrics erre vonatkozó, 2014-es kutatása alapján a legjobb eredményeket azok a weboldalak érték el, amelyeknek a tartalma átlagosan 975 szó/8313 karakter.
Valószínűleg nem ez volt az utolsó sötétadat-gyűjtemény (dark data), amit találtak; ez a gyűjtőneve a potenciálisan értékes, de csak elzárva, ismeretlen formátumban létező adatoknak. Ezek között vannak olyanok, amiket még soha nem látott senki. A képek elkészítése mai árfolyamon több milliárd dollárjába kerülhetett az amerikai adófizetőknek. Azért, hogy évtizedeken át egy raktárban rohadjanak. Gallaher épp ezt szeretné elkerülni; szerinte néhány százezer dollárból megoldható lenne, hogy a régi kutatási anyagokat is nyilvánossá tegyék.
Hogyhogy nem találja meg a maradék 99 százalékot a Google? Úgy, hogy az információ túlnyomó része elavult, már nem használatos fájlformátumokban található meg a neten, vagy nincs hozzá olyan, az adatokat leíró metaadat, amit a hagyományos keresők fel tudnának dolgozni (az előbbi jelenségre külön szakkifejezés is született, digital obsolescence, digitális feledés – hiába van meg neked nagyflopin az örök élet titka, ha nincs hová dugnod, sose tudod meg). Amerikában szerencsére létezik egy jó nevű intézet, a National Center for Supercomputing Applications (NCSA), ami az Illinois-i Egyetem kebelén belül működik, kormányzati támogatással. Az NCSA-nak pedig van egy elemző alosztálya, ami éppen olyan eszközöket fejleszt, amikkel a maradék 99 százaléknak legalább egy részét elő lehet bányászni.
The hardest part of navigating the Deep Web is simply knowing where to start. The sites hosted on the Tor network, which anonymizes both users’ traffic and websites’ location, cannot be accessed through the regular Internet and aren’t directly indexed by Google. However, there are a number of search engines and directories to help you crawl your way through the dark. As with Google and Bing, each comes with distinct pros and cons.
Google Responds to News Corp's EU Antitrust Case Criticisms thenextweb.com
Today, Google responded with a ‘Dear Rupert’ blog post: “With the Internet, people enjoy greater choice than ever before — and because the competition is just one click away online, barriers to switching are very, very low. Google is of course very popular in Europe, but we are not the gatekeeper to the web.”
A megoldás lényege, hogy a képes kirakatot, amit a Google Shopping jelent, két részre bontják: lesz három kép a Google Shopping partnereinek, másik három pedig a külsős ajánlatoknak. A külsős ajánlatokat adóknak azonban ez nem tetszik, méghozzá több okból sem.
A Google orosz megfelelője, a Yandex amerikai párjához hasonlóan folyamatosan lép be újabb és újabb piacokra, a keresés és a webes szolgáltatások bázisáról elindulva mára több tucatnyi különböző asztali webes és okostelefonos szolgáltatása létezik.
A vége felé közeledik egy indiai trösztellenes vizsgálat, melyet két éve indított a helyi versenyügyi hatóság a Google ellen, mivel azt feltételezték, hogy az amerikai cég visszaélt piaci erőfölényével az internetes keresés, illetve hirdetés területein.
A Twitter egyik társalapítója egy újabb eszközt kreált a mobilos, közösségi webes horizontra Jelly néven. Az eszköz nem más, mint a Gyakorikérdések.hu, a Snapchat, az Ask.
Amikor Scherer rákérdezett, hogy élő emberrel vagy egy robottal beszél, Samantha azt felelte, hogy természetesen igazi. De más teszteken elbukott. Amikor az újságíró megkérdezte, hogy milyen zöldség van a paradicsomlevesben, nem értette kérdést.
Napjainkban a nyelvtechnológia, a gépi tanulás és pszichológia megpróbálja hasznosítani az érzelmekről szóló elméleteket olyan gyakorlatias területeken, mint a marketing vagy éppen a pénzügyek.
A perszonalizáció egyrészt nélkülözhetetlen, hiszen nélküle elvesznénk az adatok tengerében. Másrészt a szűrők alkalmazása elvezet az ún. filter bubble kialakulásához. Graells-Garrido és tsai Data Portraits: Connecting People of Opposing Views tanulmányukban egy olyan módszert mutatnak be, mely segíti a közösségi média felhasználóit abban, hogy nézeteikkel ellentétes véleményeket is elolvassanak. De kell-e ezt erőltetni, vagy inkább bízzuk az emberekre, hogy jó-e nekik a saját kis burájuk?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése