Az okostelefonok korát éljük, és ha nem is ismerjük be, ezek a készülékek komoly függőséget okoznak. A technológiai addikció korunk betegsége, a függőség olyan formája, mely nem kelt visszatetszést, a társadalom elfogadja, szinte természetesnek veszi. Erről a problémáról kérdezi cikkében Nagy Nikoletta Körmendi Attilát, és Dávid Balázst, a Debreceni Egyetem Pszichiátriai Klinikájának munkatársait.
"A folyamatos online jelenlét zavarja meg az embereket"
Mindemellett a telefonok annyira "hozzánőttek" a ma emberéhez, hogy természetes a folyamatos használat. Főként a fiatalok körében el sem képzelhető az élet telefon nélkül: "A fiatalabb generációk az okostelefonra elhagyhatatlan létszükségletként tekintenek". A londoni King's College kutatóinak tanulmánya szerint, mely korábbi 41 kutatás elemzése volt, a fiatalok komoly pánikkal és stresszel, sőt akár depresszióval reagálnak arra, ha megfosztják őket telefonjuktól (forrás: 24.hu).
A Debreceni Egyetem témával kapcsolatos kutatása szerint a megkérdezett fiatalok átlagos telefonhasználati ideje csaknem 7 óra naponta, és szinte minden kérdésben a lányok járnak élen.
Dávid Balázs a közösségi média függőséget okozó hatására illetve az ezzel kapcsolatos kutatásokra hívja fel a figyelmet – valamint azt is jelzi, mennyire nem képesek a kutatások követni az ezzel kapcsolatos villámgyors változásokat.
A technológiai addikció kifejezés egyébként nem csak az okostelefonokat érinti, ide sorolható az internet, a közösségi média, a párkereső és online szerencsejáték oldalak. Nem is lehet ezeket különválasztani: a telefon használata összefonódik az internet, a közösségi média használatával. A jelen és a közeljövő sürgető feladata ennek a függőségnek a vizsgálata és valamilyen megoldása.
Forrás:
24.hu: Ugyanolyan függőség, mint az alkoholizmus, a társadalom mégis elfogadja
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése