A digitalizálás, mint tevékenység szerves részét képezi a digitális gyűjtemények kialakításának.
A digitalizálás egy olyan folyamat,
amelyben az anyagokat a nyomtatott példányokból elektronikus másolatokká
alakítják át, ez magában foglalja a dokumentumok és műalkotások digitális
képekké történő átalakítását. A digitális képek ilyen esetben az anyagok elektronikus másolatait jelentik. Ennek a tevékenységnek legfőbb célja a
bemásolt dokumentumok hozzáférhetőségének és megőrzésének javítása.
A felhasználók gyorsabb tájékoztatása érdekében a katalógusépítés automatizálása – mondhatni – mára kötelező feladattá vált. A kulturális örökség digitalizálása azonban ennél is nagyobb feladatot jelent, ebből adódóan több korszerű és a felhasználókat igényesen segítő projektel lehet találkozni. Lehetnek ezek akár dokumentumtárak, e-könyvtárak, virtuális kiállítások, webarchívumok vagy periodikaarchívumok is.
Fontosabb gyűjtemények Magyarországon
Arcanum
A cég Magyarországon úttörőként sorban kezdte el használni a legújabb digitalizáshoz kapcsolódó technológiákat. Elsőként kezdték el publikáláshoz használni a kétrétegű PDF formátumot, Magyarország első tömeges digitalizálásra alkalmas robot könyvszkennerét is az Arcanum helyezte üzembe először.
Néhány az Arcanum saját fenntartású adatbázisából:
Arcanum Digitális Tudománytár: A teljesség igényével teszi hozzáférhetővé és kereshetővé múltunk legfontosabb nyomtatott forrásait, legyen szó újságokról, tudományos folyóiratokról, lexikonokról vagy éppen könyvekről. 2020-as adatok szerint közel 27 millió oldaltartalommal rendelkezik
Arcanum Kézikönyvtár: A kiadó korábbi lemezes kiadványait szerepelteti, mely tartalmakban bárki szabadon böngészhet vagy kereshet.
MAPIRE – Történelmi térképek online: A történelmi térképsorozatokat ebbe a mindenki számára szabadon elérhető portálba szervezték be. A szolgáltatás tartalmát a hazai közgyűjteményekben fellelhető térképsorozatok mellett elsősorban az Osztrák Állami Levéltár térképtárának egyedülállóan gazdag gyűjteménye adja.
Hungaricana Közgyűjteményi Portál: A Nemzeti Kulturális Alap által megrendelt és az Országgyűlési Könyvtár által fenntartott portál 2018-as adatok szerint majdnem 200 intézmény közel 30 millió digitális tartalmát szolgáltatja ingyenes módon. A Hungaricana a szöveges tartalmak mellett jelentős mennyiségű képi, térképi és levéltári dokumentummal rendelkezik, és szolgáltatásai magukba olvasztják az Arcanum szinte összes eddigi fejlesztését
Arcanum a vírushelyzetben
OSZK - Országos Széchényi Könyvtár
Az Országos Széchényi Könyvtár, mint Magyarország nemzeti könyvtára feladatának tudja a magyar és magyar vonatkozású írott kultúrális örökség gyűjtését, megőrzését és hozzáférhető tételét. Ezekhez a feladatok megfelelő ellátása érdekében természetesen több digitális gyűjteményt is üzemeltet.
Országos Széchényi Könyvtár néhány fontosabb gyűjteményei:
MEK - Magyar Elektronikus könyvtár: A Magyar Elektronikus Könyvtár az ország legrégebbi digitális könyvtára. Magát a koncepciót 1994 tavaszán találta ki néhány lelkes könyvtáros, majd a tervezési és kutatási folyamatok után a web felület kifejlesztése 1996-ban megtörtént a web felület kifejlesztése. A felületen csak magyar nyelvű vagy magyar ill. közép-európai vonatkozású, tudományos, oktatási vagy kulturális célokra használható dokumentumok kapnak helyet
EPA - Elektronikus Periodika Archívum: Az Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázis a Magyar Elektronikus Könyvtár kezdeményezése, mely a magyar vonatkozású elektronikus időszaki kiadványok könyvtári igényű nyilvántartására, illetve egyes folyóiratok archiválására irányul.
Digitális Képarchívum: A Digitális Képarchívum anyaga többféle forrásból származik. Egyrészt feldolgozzákk benne a MEK és az EPA egyes kiadványaiban található képeknek egy válogatott halmazát. Másrészt pedig gyűjtiük, katalogizálják és hosszú távon megőrzik az Interneten (pl. képmegosztó oldalakon), továbbá a CD illetve DVD kiadványokon megjelenő digitális képeket, amennyiben a gyűjtőkörnek megfelelnek.
Az Országos Széchényi Könyvtár digitális gyűjteményei a vírushelyzetben:
Országos Széchényi Könyvtár is hozzájárul a digitális oktatáshoz, a nemzeti bibliotéka a kötelező irodalmi olvasmányokból készült 358 hangoskönyvével, az ország egyik legnagyobb digitális folyóirat-adatbázisával és tematikus oldalakkal is segíti az új koronavírus-járvány miatt bevezetett internetes oktatást Fontos még megemlíteni, hogy a Könyvtári Figyelő, a Könyv, Könyvtár és Könyvtáros folyóiratokhoz az OSZK és a Könyvtári Intézet a járvány ideje alatt teljes körű elektronikus hozzáférést biztosít. A könyvtárak pontos szolgáltatásairól pedig interaktív térkép segítségével lehet tájékozódni.
Források:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése