A kifejezés önmagában a digitális média megosztásának vagy elérésének gyakorlata. Erre különböző közvetítőkkel, mint a multimédia (kép, hang és videó), a számítógépes programok, dokumentumok és elektronikus könyvek módján is van lehetőség manapság. Közvetítőből is van számos opció. Manuális módszer valamilyen fizikailag mozgatható adattárolóval (floppy<cd<dvd<pendrive +many more), szerver által felépített hálózati protokollon keresztül vagy lehetnek virtuálisak és csak onnan elérhetőek.
Eredetileg a kutatók az információ-megosztásának céljával alakították ki, s ezáltal egyidős magával a web történetével. Először egy szimplább kapcsolat alapján épült fel a rendszer: szerverek, ahol az adatokat tárolták és kliensek, amik elérhették ezeket. A különböző oldalakat pedig maga az internetes hálózat köti össze. A kezdetekkor ez a még elég szűk körű opció a kilencvenes évek folyamán rohamosan szélesebbé vált, ahogy az átlagos háztartásba is bekerült az internet.
FTP (File Transfer Protocol)
Hálózatokon történő állományátvitelre szolgáló szabvány. Gyakorlatilag a célja, hogy különböző operációs rendszerű gépek között lehetőséget biztosítson az információcserére. A létrehozott kapcsolat hozzáférési joghoz köthetően biztosíthat elérést nyilvánosan (azaz bármilyen állományból bárhova), illetve korlátozottan (amikor azonosítóra van szükség).
A kapcsolat szerver-kliens típusú hálózatok közé tartozik, s pontosan emiatt manapság már kevésbé használt a központ nélküli (P2P) hálózatokhoz képest.
P2P (peer-to-peer)
A lényege az, hogy egy központi kitüntetett csomópont nélküli informatikai hálózat alakul ki, ahol a végpontjai közvetlenül egymással kommunikálnak. Ezáltal ahelyett, hogy az összes felhasználó egy szerverről töltené az adatokat, helyette egymás számítógépeiről megy a folyamat. Ez a kapcsolat egy másik elég egyértelmű, de mégis említésre méltó problémát is megold a sebesség kérdésén kívül, ami nem más mint az, hogy ezzel a módszerrel már nincsen aggodalom amiatt, ha egy szerver elérhetetlenné válik, mivel amíg van másik gép a hálózatban, ahol az adat megtalálható, akkor a letöltés szabadon folytatódhat.
(Bit)Torrent
Az egyik legelterjedtebb formája a P2P féle adatforgalomnak, s modern egyszerűsége miatt világszerte kedvelt. Használatához szükség van egy telepített kliensre, s egy Internet kapcsolattal rendelkező számítógépre. Az eredeti protokoll 2001 áprilisában lett megtervezve, s sok fejlesztés után 2020 szeptemberére kijött a BitTorrent v2 protokoll is.
Az egésznek az igazi szépsége a megosztott folyamat ami végbemegy egy-egy fájl letöltésekor. A felhasználó elindítja a folyamatot, majd a számítógép összekapcsolja a kliens használatával az elérhető feltöltőkkel, s ezáltal akárhány forrásból érkezhetnek meg a kívánt adatok, akár részletekben is és a letöltés befejeztével dönthet úgy, hogy becsatlakozik a feltöltők sorában, ezáltal gyorsítva a folyamatot a következő letöltő számára.
Ugyanakkor minden találmány lehet jó és rossz is a használótól függően. A protokoll nem rendelkezik semmilyen nyomon követési, illetve kategorizálási rendszerrel a torrent fájlokat illetően (habár számos weboldal és egyéb külső program pótolja ezt a problémát). Ezáltal a megosztás teljességgel irányíthatatlan és korlátlan, ami könnyedén szerzői jogok megsértéséhez vezethet, amikor engedély nélküli fájlok vannak megosztva.
(Kidolgozás alatt... Legfrissebb téma BitTorrent v2)
Források:
- https://sg.hu/cikkek/it-tech/35160/a-fajlcsere-fejlodese
- http://sonicx.inter-crosse.hu/up/Egyetem/ARON/Bevezetes97nov5.doc
- https://www.computerhope.com/jargon/f/fileshar.htm
- https://en.wikipedia.org/wiki/File_sharing
- https://internetszemle.blogspot.com/2020/04/a-fajlmegosztas-tortenete-p2p-torrent.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése