A strasbourgi bíróságnak az észt ügyben két alapvető jog között kellett döntenie, azt kellett mérlegelnie, hogy ebben az esetben a Delfi szólásszabadsághoz való joga vagy Leedo jó hírnévhez és magánélethez való joga fontosabb-e. A bíróság olyan szempontokat is figyelembe vett, mint hogy a Delfi honlapján hogyan lehetett kommentelni. A Delfi egy automata szűrőt működtetett, ami nem engedett trágár szavakat megjeleníteni, de ezt nagyon egyszerű volt kijátszani. Ezenkívül ha valaki szólt, hogy egy komment őt sérti, a honlap azonnal eltávolította ezt a hozzászólást. Leedo esetében is ugyanígy járt el, de Leedo nem a honlapon keresztül üzent a szerkesztőségnek, hanem postai levélben, hat héttel később.
Helyi újságírók egy olyan cégre bukkantak Szentpéterváron, amely fiataloknak fizetett azért, hogy az orosz kormányt dicsérő, illetve az ellenzéki jelölteket és az amerikai politikát és kultúrát becsmérlő kommenteket posztoljanak az interneten.
Egyre több online cenzor szűri ki a közösségi médiában megjelenő kritikus bejegyzéseket Kínában. Kulcsszavak alapján keresnek, és ijesztően gyorsan törlik a kritikus hangvételű, vagy ártalmasnak ítélt hozzászólásokat.
Kiadta szokásos éves internetértékelőjét a Freedom House, nem meglepő, hogy nincs benne semmi meglepő. Netszabadság tekintetében Izland vezet, mögötte szorosan a tavalyi győztes, a Skype hazája, Észtország sorakozik. Az utolsók Kína, Kuba és Irán.
Az FBI lezárta a Silk Roadot, azt az internetes oldalt, ahol különböző kábítószereket lehetett rendelni, ráadásul a számlát nem igazi pénzzel, vagyis visszakövethető banki átutalással, hanem Bitcoinnal, a vitatott értékű virtuális fizetőeszközzel kiegyenlítve.
13 évig tartó tilalom után Kínában újra engedélyezték a játékkonzolok kereskedelmi forgalomba hozását. A tiltásról szóló törvényt még 2000-ben, a Playstation 2 debütálásának évében, és az első Xbox premierje előtt hozta a kínai állam. Az indoklás az volt, hogy a videojátékok káros hatással vannak a gyerekek és a fiatalok lelki fejlődésére. A konzolok a feketepiacon azért megtalálták a maguk útját a jómódúbb kínai családokhoz, és a tiltás következtében virágzott fel a pécés online játékok, és az ezekre specializálódott, netkávézó-szerű számítógépes játéktermek kora az országban. Az utóbbi pár évben azonban, az olcsó okostelefonok elterjedése miatt (amelyek gyakorlatilag zsebben hordható játékkonzolként is működnek) nem sok értelme maradt a tiltásnak.
A Google megváltoztatja a hozzászólások rendszerét a YouTube videomegosztó portálon, és ennek köszönhetően a videók feltöltői könnyebben tudják kezelni a nem odavaló hozzászólásokat.
Spanyolországban hétfőn elfogadtak egy új kalózellenes törvényt, így mostantól akár 6 évre is börtönbe zárhatják a fájlcserélő portálok üzemeltetőit. A brutális büntetést azokra szabják ki, akik profitálnak a lopott tartalmak terjesztéséből.
Véget érhet Izraelben az ultraortodoxok okostelefonokkal szembeni bojkottja, miután meghatároztak egy számukra is elfogadható kóser készüléket, írta az izraeli Háárec című napilap.
Az NSA megfigyelési botránya Brazíliában is nagy port kavart. Dilma Rousseff elnök elrendelte, hogy a szakértők tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy függetlenebbek legyenek az Amerika-központú internettől.
Egy nappal azután, hogy az iráni internethasználókat meglepetésként érte, hogy elérik a Facebookot és a Twittert, megint blokkolják a két szolgáltatást. Az iráni hatóságok szerint csak technikai problémák miatt volt elérhető egy rövid ideig a két oldal.
A Kommunista Párt uralta, szigorúan ellenőrzött Kínának is megvannak a maga online felületei, ahol az ország lakói hangot adhatnak véleményüknek - legalábbis egy bizonyos szintig. Arról, hogy ezt a szintet senki ne lépje át, cenzorok serege gondoskodik.
Alulfizetett frissdiplomás fiatalok cenzúrázzák Kína Twitterét, a Weibót – derül ki a Reuters összeállításából.
Kína hétfőn komoly intézkedéseket jelentett be, hogy elejét vegye a kormány által felelőtlennek tartott online pletykáknak. A széles körben elterjedt, hamisnak bizonyult pletykák terjesztőit három év börtönnel fenyegetik.
Az augusztus elején hivatalba lépett, centristák és reformisták által támogatott Haszan Róháni elnök is saját oldalt nyitott, amelyet a kabinet minden tagja lájkolt. Elemzők szerint mindez része Róháni politikai és kommunikációs stratégiájának.
Kiengedték a börtönből azt a kínai újságírót, akt a Yahoo segítségével ítéltek el 2005-ben, írja a theguardian.com. Si Taó bűne az volt, hogy emailben tájékoztatott a sajtószabadság Kínában tapasztalható korlátozásáról.
Miután a Guardian és a Washington Post segítségével Edward Snowden korábbi NSA-nak bedolgozó technikus kiszivárogtatta, hogy az amerikai titkosszolgálatok együttműködtek az olyan techóriásokkal, mint a Microsoft, Google, Facebook vagy a Yahoo, hogy megfigyeljék a teljes amerikai elektronikus kommunikációt, a cégek sokáig védekeztek. Szerintük a kormány titkos jogszabályai lehetetlenné tették, hogy részleteket közöljenek arról, milyen adatokat kérnek ki tőlük az amerikai titkosszoglálatok.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése