Szeretnél egy meggyőző motivációs
levelet írni, álláshirdetésre jelentkezni, vagy hivatalos választ megfogalmazni
egy ügyintézés kapcsán?
Az ilyen feladatokhoz – és még
sok más esetben is – remek segítséget nyújthatnak a szöveggenerátorok, például
az OpenAI ChatGPT-je vagy a Google Gemini chatbotja.
Nem véletlen, hogy a legfrissebb statisztikák
szerint a ChatGPT-t hetente körülbelül 400 millióan használják világszerte,
miközben egyre nagyobb teret nyer a kínai DeepSeek is, amely gyors ütemben
csábítja magához a felhasználókat.
Összességében a generatív
AI-eszközöket eddig közel hárommilliárdszor próbálták ki.
A nyelvi sokszínűség eltűnhet a mesterséges intelligencia miatt
A Dél-kaliforniai Egyetem kutatói szerint a ChatGPT, a Gemini és más nagy nyelvi modellek fokozatosan uniformizálják a nyelvet, csökkentve a személyes stílust, egyediséget és a kulturális sokféleséget. „A szövegek egyre kevésbé tükrözik vissza az egyéni jegyeket, ami hatással lehet az identitásra és a társadalomra” – figyelmeztet
Zhivar Sourati, a kutatás vezető szerzője.
A kutatók négy vizsgálat során kimutatták, hogy az MI-eszközök nemcsak a nyelvi változatosságot csökkentik, hanem nehezítik a személyiségjegyek felismerését az írott szövegekben. Reddit-posztok, helyi hírek és tudományos tanulmányok elemzése alapján arra jutottak, hogy az MI térnyerése egyre inkább egységesíti a nyelvhasználatot.
Bár ezek az eszközök hasznosak lehetnek a szövegalkotásban, túlzott alkalmazásuk hosszú távon károsíthatja a nyelvi sokszínűséget, ami mélyreható társadalmi és kulturális következményekkel járhat.
Miért probléma a nyelvi sokszínűség csökkenése?
A nyelvhasználat rengeteg információt hordoz az egyénről és közösségéről – utalhat származásra, társadalmi státuszra, iskolázottságra vagy kulturális hovatartozásra. Ha a nagy nyelvi modellek egységesítik az írásokat, ezek a jellegzetességek elmosódhatnak, megnehezítve a személyiségjegyek felismerését.
Ez több területen is problémát okozhat. Például a
depresszió felismerésére fejlesztett algoritmusok, amelyek szövegelemzés alapján működnek, pontosságukat veszíthetik, ha a mesterséges intelligencia uniformizálja a nyelvezetet. Hasonlóan, a személyre szabott marketing is háttérbe szorulhat, ha az AI által generált szövegek egyformává válnak.
Mindez azonban eltörpül a legnagyobb veszély mellett: a kulturális és nyelvi örökség eltűnése. A gondolkodás sokfélesége az emberiség fejlődésének alapja, amelyet a nyelvi standardizálás hosszú távon komolyan fenyegethet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése