keresés

2025. március 29., szombat

Hogyan tudjuk leellenőrizni, hogy egy hír, fotó vagy videó valódi-e?

Az Idea Alapítvány azzal a céllal hozta létre a detekto.hu weboldalt, hogy segítse a gyermekeket, fiatalokat megbízható információhoz jutni az online térben. Iskolai oktatásba illeszkedő projektjük a tudatos médiafogyasztást helyezi előtérbe. Online tananyag keretében segít megkülönböztetni a hiteles információkat az álhírektől, hazugságoktól és becsapásoktól.


Miben segít a detekto.hu?

A detekto.hu weboldal az Idea Alapítvány és a HDMO (Magyar Digitális Média Obszervatórium) együttműködésében készült. Az ingyenes online kurzus 2023 novemberében indult. A korábbi tananyagok célja az volt, hogy a gyerekek önállóan, fokozott figyelemmel és kritikai tudatossággal tájékozódjanak az interneten. Feladatsorokban mutatták be a a hamis információk típusait, az álhírekre való fogékonyságunk okait, valamint a hamis képek és videók készítéséhez használt eszközöket, technikákat.

Az új tananyag 

A nemrég feltöltött új videók pedig útmutatást adnak ahhoz, hogy milyen lépésekkel ellenőrizhetőek a gyanús online tartalmak, hogyan lehet hatékonyan keresni a Google-ben, valamint mire jó és nem jó a ChatGPT. Segítséget ad a fotók eredetiségének ellenőrzésében is.

Hogyan FILTER-ezzük a tartalmakat?

A feladatsorok tartalmazzák a FILTER nevű tartalomellenőrzési útmutatót. A betűszó betűi a lépésekre hívják fel a figyelmet: a forrás (F), a tartalom keletkezésének időpontjának (I) ellenőrzése, a logikus (L) és részrehajló (R)-e a tartalom, foglalkoztak-e már vele tényellenőrzők (T), valamint kelt-e bennünk valamilyen érzést (E) a megtalált kép, szöveg vagy videó. 

A készítők az online kurzusok feldolgozását tanári útmutatás mellett is ajánlják, mivel több területe is kapcsolódik az iskolai oktatáshoz. Egy-egy tananyag feldolgozása kb. 60-90 percet vesz igénybe.

Forrás




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése