A 112-es egységes európai segélyhívó szám 2013. év óta Magyarországon is hívható a már ismert 104, 105 vagy 107 nemzeti segélyhívó számokkal párhuzamosan. A Miskolcon és Szombathelyen kialakított hívásfogadó központok a nap 24 órájában elérhetőek és szükség esetén ők továbbítják a bejelentést a készenléti szerveknek. A 112-es segélyhívó szám minden nyilvánosan elérhető telefonszámról ingyenesen hívható, a legtöbb esetben a billentyűzár feloldása nélkül. Ezen felül a rendszer SMS üzenetet is tud fogadni, illetve a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság oldaláról a hallássérültek számára egy mobilapplikáció is letölthető.
Az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex 2020. december 21-ig adott határidőt az uniós tagállamoknak annak biztosítására, hogy a segélyhívás helyére vonatkozó információk az illetékes segélyszolgálati állomás számára elérhetőek legyenek. Ennek a kötelezettségnek Magyarország is eleget tett. Az Európai Unióban 2022. óta pedig minden új mobiltelefonnak biztosítania kell a segélyhívó szolgáltatásokhoz való hozzáférést biztosító funkciókat.
De mi is az az AML?
Az Advanced Mobile Location (AML - speciális mobil helymeghatározás) vagy androidos változatként ELS funkció abban segíti a hívást fogadó operátort, hogy gyorsabban és pontosabban be tudja azonosítani a segélyhívás helyét, akár 5 méteres pontossággal. Az ehhez szükséges helymeghatározó rendszer az iPhone-ok esetében minimum az iOS 13.4-es, Androidos telefonoknál 4.1-es vagy annál magasabb verziójú telefonoknál már adott. Az ezekről az újabb operációs rendszerű telefonokról indított hívások automatikusan aktiválják az AML funkciót és a helyszín-adatokat a hívásfogadó központba továbbítják SMS formájában (tehát SIM-kártya nélkül nem működik). Sajnos külföldön (pontosabban roaming közben) még általában nem lehet számítani az AML-re.
A témával kapcsolatos további érdekességek olvashatók az Európai Segélyhívó Számok Szövetsége (European Emergency Number Association - EENA) honlapján.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése