A RULING BY the Europe Union’s highest court today may create enormous headaches for US tech companies like Google and Facebook. But it could also provide more robust privacy protections for European citizens. And they all have Edward Snowden to thank—or blame. Up until now, these companies have been able to transfer data they collect from users in the European Union to servers in the US, a practice made possible by the EU’s executive branch’s so-called “Safe Harbor Decision” in 2000. Today, the Court of Justice of the European Union ruled that the Safe Harbor Decision was invalid. The ruling cannot be appealed. Now tech companies have to figure out what the ruling means.
Az interneten történő jogsértések terén a bírósági gyakorlat még igen kiforratlan Magyarországon, valami viszont nagyon tiszta: ha valaki letölt filmeket és visszaosztja – tehát torrentezik – fel kell készülni arra, hogy a jog nem nyújt védelmet neki a letöltés kapcsán, mivel a torrent technológia a szimultán visszaosztáson alapul, vagyis automatikus visszaosztást biztosít. A magyar jog alapján visszaosztani nem lehet engedély nélkül, ezért kijelenthető, hogy a fájlcserélés Magyarországon legalább szerzői jogsértést eredményez. Amennyiben a büntetőjog eszköztárával védett értékek is sérülnek, vagyis vagyoni kár is keletkezik, akkor könnyen bűncselekményt is elkövethetünk. Ennek bizonyítása elvileg nem bonyolult dolog, mivel a magyar jog alapján az engedélyi nélküli visszaosztáskor a licencszdíjat nem fizeti meg a felhasználó, így könnyedén beleeshetünk egy bűncselekményi kategóriába.
A brüsszeliták korábban arra panaszkodtak, hogy a Google minden problémás ügyben fölényesen, lekezelően viszonyult az Európai Unió képviselőihez, véleményüket minden alkalommal lesöpörte az asztalról. Néhány hónap alatt azonban nagyot változott a világ, főleg azt követően, hogy több ügyben is elkezdett szorulni a hurok a multi nyaka körül. Az aktuális ügyek már a cég üzleti modelljének alapvető elemeit is érinthetik, ezért elképesztő összegeket csoportosítottak át lobbizásra és PR-ra. Emellett a hozzáállásukon is próbálnak változtatni, és ma már hajlandók szóba állni az európai intézmények képviselőivel.
2015. június 16-án az Európai Parlament Jogi Bizottsága megszavazta a Reda-jelentés módosított verzióját. A dokumentumról várhatóan a 2015. július 9-ei vitanapon tárgyal majd a teljes parlamenti ülés. A határozat szövege ugyan még nem érhető el, ám a sajtóhírek szerint számos jelentős kérdés újragondolására tesz javaslatot a szöveg.
2015. május 6-án az Európai Bizottság hatáskörrel rendelkező biztosai, Andrus Ansip és Günther Oettinger és csapataik nyilvánosságra hozták az uniós "digitális egységes piac" megteremtésére vonatkozó elképzeléseiket, köztük a szerzői jogot is érintő ötleteikkel.
Az elmúlt évtizedek során az EU belső kereskedelmét akadályozó nemzeti szabályokat nagyrészt lebontották, ami jelentősen fellendítette a határon átnyúló kereskedelmet. De ebből a fellendülésből paradox módon éppen a határtalan online kereskedelem maradt ki. A teljes e-kereskedelem mindössze 15 százaléka irányul egy másik uniós tagállamba, a többi a hazai piacon zajlik. Jelenleg 10-ből 7 cég csak a saját piacán árul, és a teljes európai lakosságot lefedő online szolgáltatások aránya 1 százalék körül van.
Új fejezet nyílt a lehallgatási botrányok évek óta tartó sorozatában. Kiderült, hogy a német titkosszolgálat – együttműködve az amerikai NSA-vel – évekig figyelte a francia elnöki palota, az Európai Bizottság és néhány európai fegyvergyár telefonjait és levelezését. A botrány azért különösen kínos Berlinnek, mert nemrégiben még nagyon komolyan felháborodott a német kormány azon, hogy az amerikaiak lehallgatták őket is. Edward Snowden, az amerikai NSA nevű, lehallgatásokat intéző ügynökség egykori munkatársa 2013 nyarán juttatott el a sajtónak rengeteg bizonyítékot arról, hogy az USA lényegében minden e-mailhez és mobiltelefonhoz hozzáfér.
A Google elleni trösztellenes vádak mostanra toronyba halmozódtak az Európai Bizottság előtt. Hivatalos vizsgálat indult ellenük, aminek a végén a Google-t akár hatmilliárd dollárra is büntethetik. Kérdés, hogy a konkurencia megfojtására és a monopolhelyzet kiépítésére vonatkozó vádak megállják-e a helyüket, de tény, hogy a Google-ből időközben olyan dinoszaurusz lett, ami nem akar kihalni, és egy csomó kárt okoz, ha beszabadul a porcelánboltba. Európa történetének legnagyobb trösztellenes pere kezdődhet a Google ellen: több cég állítja, hogy a keresési találataik listázása befolyásolja a piaci versenyt. Az első panaszokat 2009-ben terjesztették az Európai Bizottság (EB) elé, de sokan már korábban is jelezték, hogy az üzletmenetükre kihat a Google algoritmusának működése. A hivatalos vizsgálatok 2010-ben kezdődtek meg.
Az Európai Bizottság Google-nak küldött levelében azt állítja, hogy a vállalat visszaélt az Európai Gazdasági Térségben (EGT) az általános internetes keresőszolgáltatások terén betöltött vezető pozíciójával, mivel az általános keresőoldalakon való listázás során módszeresen a saját ár-összehasonlító alkalmazását részesítette előnyben. A Bizottság előzetes álláspontja szerint ez a magatartás hátráltatja a piaci versenyt és sérti a fogyasztók érdekeit, ezért ellentétes az uniós antitrösztszabályokkal. A levél csupán jelzés, melytől a vizsgálat végkimenetele eltérhet. Egy másik antitrösztvizsgálatot is bejelentettek, mégpedig a társaság Android mobil operációs rendszer kapcsán tanúsított magatartásának vonatkozásában is. Ez a vizsgálat azt elemzi majd, hogy a Google versenyellenes megállapodásokat kötött-e, illetve visszaélt-e az intelligens mobileszközökhöz kapcsolódó operációs rendszerek, alkalmazások és szolgáltatások terén meglévő esetleges piaci erőfölényével.
A kormánytól indult kezdeményezéssel a gyerekeket szeretnék megóvni a nem nekik való tartalmaktól. A korhatárjelzés ötlete azt követően merült fel, hogy egy sor sztár, köztük Miley Cyrus, Robin Thicke és Rihanna szexuálisan túlfűtött videoklippekkel jelentkezett. A filmek korhatáros besorolását meghatározó brit testület (BBFC) dönt a korhatárról, de a folyamatban a három nagy lemezkiadó, a Sony, a Universal és a Warner is részt vesz. A kiadókkal kötött megállapodás értelmében a cégek benyújtják zenés videóikat elbírálásra a BBFC-nek.
a befektetők által felfedezett, tőkével támogatott startup vállalkozások nagyjából kétharmada tönkremegy, miközben a félelem a kudarctól, Amerikával ellentétben, nagyon jellemző volt Európára, ami sokáig hátráltatta az ötletek, üzleti modellek kibontakozását. Az utóbbi időszakban viszont javulás figyelhető meg, "a félelem csökken, az optimizmus erősödik"
Telefonálásnál a telefonszámokat, a hívás idejét és időtartamát rögzítik, mobiltelefon használata esetén a készülék földrajzi helyének adatait is. Ez utóbbiakat csak négy hétig. Az internetezésnél a számítógép azonosítására szolgáló IP-címet tárolják el. A terv szerint a brüsszeli bizottság javaslatánál enyhébb német készletezési szabályozás nem terjed ki az e-mailezésre, vagyis az e-mailek metaadatait egyáltalán nem tárolják majd.
Ha például repülőjegyet keresünk, nem a repülőjegy kereső oldalakra mutató link fog megjelenni a találati lista tetején, hanem a Google saját repülőjegy-keresőjének találatai. hamarosan ugyanilyen kiemelt ajánlatokat láthatunk, ha bizonyos termékekre (pl. laptop, fényképező, kávéfőző) keresünk rá. A Google a saját termékeit teszi előre, azokat a termékeket emeli ki, amelyek elhelyezéséért a versenytársak a legtöbbet fizették Az Európai Bizottság szerint ez ellenkezik a szabad verseny szabályaival, a Google ugyanis hatalmas piaci erőfölényt élvez az általános keresések terén, amit arra használ, hogy más területeken, így az elektronikus kereskedelemben, az online repülőjegy, vagy szállásfoglalások terén a saját termékeit, illetve szolgáltatásait részesítse előnyben. A Bizottság szerint tehát nem az a probléma, hogy a Google lényegében egyedül maradt a keresőpiacon, ugyanis ez a cég innovációinak és fejlesztéseinek köszönhető.
Leave Facebook if you don't want to be spied on, warns EU | Technology | The Guardian theguardian.com
The European Commission has warned EU citizens that they should close their Facebook accounts if they want to keep information private from US security services, finding that current Safe Harbour legislation does not protect citizen’s data. The comments were made by EC attorney Bernhard Schima in a case brought by privacy campaigner Maximilian Schrems, looking at whether the data of EU citizens should be considered safe if sent to the US in a post-Snowden revelation landscape.
Szerzői jog a XXI. században: Breaking News: Reda-jelentés az InfoSoc-irányelv reformjáról copyrightinthexxicentury.blogspot.com
Julia Reda, az Európai Parlament német képviselője 2015. január 14-ei dátummal közzétette jelentését, melyben az Információs társadalmi (InfoSoc) irányelv reformjával kapcsolatos megállapításait foglalta össze. Ha ebből a jelentésből valós program születik, komoly változások elé nézhet az uniós szerzői jog.
A spanyolországi lapkiadók erős lobbitevékenységgel elérték, hogy a hírkereső oldalakat üzemeltetők csak jogdíj ellenében mutathassanak pár mondatos kivonatokat. A Google válaszul bezárja a szolgáltatást, az online médiumok üzemeltetői viszont megijedtek, eszükbe jutott ugyanis, hogy így sokkal kevesebb látogatójuk lesz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése