keresés

2024. október 21., hétfő

A Digitális Bölcsészet tudománya

 Az alábbi blog még szerkesztés alatt áll. 


Hasznos linkek az oldal témájához:

https://ojs.elte.hu/digitalisbolcseszet

https://hu.wikipedia.org/wiki/Digit%C3%A1lis_b%C3%B6lcs%C3%A9szet




2024. október 15., kedd

Big Data a terrorizmus eszközeként

A Big Data, mint a terrorizmus eszköze


Legelőször 2008. november 26. és 29-e között volt példa arra, hogy terrorista csoportok támadásuk kiterveléséhez a big data-t használták segítségül. A támadás során a Lashkar-e Taiban névre hallgató kasmír szeparatista szervezet 164 embert ölt meg Mumbaiban, amihez nagy segítséget nyújtott a nagy közösségi hálózatok, illetve a Google által is használt adat-analizáló rendszerek, melyeket használva a pakisztáni műveleti központban az akció során sikeresen tudtak adatokat bányászni az indiai rendfenntartó szervek tevékenységéről, lévén nagy adatbankból tudtak dolgozni. A műholdas kommunikációnak és az internetből történő nagy mennyiségű adatbányászatnak köszönhetően a terroristák percre pontosan naprakészek voltak az indiai kormány döntéseivel és cselekedeteivel, valamint a támadás helyszínén, a Taj Mahal hotelben tartott túszok személyes adatairól.

Hogyan vált ez lehetségessé?

A Big Data rendszer létreötte az információ társadalom kialakuláshoz és annak mindennapjaihoz szervesen köthető. Az általunk használt elektronikus eszközök, valamint az interneten végzett tevékenységünk is minden cselekedet nyomaként adatot generál. Adat keletkezik egy keresés után, egy üzenet után, csináljunk bármit is az adott eszközön bármilyen programmal. Mindez hasznos a fejlesztők, a felhasználók és a tudomány számára is. Számos problémára jelent megoldást nagy mennyiségű adat feldolgozása, majd elemezése szakemberek által, így lehet felhasználói élményt javítani, egy adott intézmény működését finomhangolni, vagy új kutatási eredményeket elérni. A folyamat során a különböző programok által létrehozott adatokat eltárolják, majd feldolgozzák egy framework program segítségével (pl. cassandra,  Hadoop), majd egy szakember segítségével adatokat elemezve tudnak konklúziót levonni a begyűjtött adatok alapján. A folyamatot megértve már nem is olyan nehéz elképzelni, hogy a megfelelő szakmai háttérrel, de ártó szándékkal is rendelkező emberek könnyedén vissza tudnak élni az általunk szolgáltatott információkkal.

Az online ügyintézés kulcsfontosságú forrásként szolgál.

A közhasznú intézmények, így a rendőrség és a kórházak informatikai rendszerei is, adatokat generálnak működésük során. Ezeknek a rendszereknek a használata azonban elkerülhetetlen a társadalmi igény miatt. Napjainkban, mikor egy átlagos polgár is hozzáférhet egy multifunkciós elektronikai eszközhöz, ott elvárás a jól kiépült elektronikai hálózat megléte a felhasználók részéről is. Tehát a big data-t létrehozó rendszerek megléte alapvető eleme és szükséglete is a mai társadalmunk működésének, viszont a kétségkívül létező gyengepontjai könnyen adhatnak lehetőségeket visszaélésre is (ezek a rendszerek azért is kiváltképp kényesek, mert ezekre "bízza" a felhasználó a vele kapcsolatos legkényesebb információkat). 

Használható ez a tudás a terrorizmus ellen is?

Mindezek után könnyen merülhet fel a kérdés, hogy képesek lehetünk e a terrorizmussal és a bűnözéssel megküzdeni ezeknek a rendszereknek a segítségével? A válasz az, hogy igen, a big data rendszerek segíteni tudnak a terrorizmus és a bűnözés ellen folytatott harcban is. Az egyik módszer erre ugyan az, ami a fentiekben fel lett vázolva. A rendőrság által működtetett informatikai rendszerek és weboldalak nemcsak a munkavégzést teszik hatékonyabbá azzal, hogy a használatuk kényelmesebb, hanem az adatbázisokban rögzített adatok alapján, azokat vizsgálva tudnak tendenciákat megfigyelni és aszerint intézkedni. A terrorizmus kapcsán hasonló a helyzet, egy kutatás (ami elsősorban nem a terrorizmus elleni küzdelemről, inkább a big data hasznosítási módjainak feltérképezéséről szólt) során összegyűjtötték és feldolgozták egy adott időperiódusban elkövetett összes terrortámadást, majd csoportosították őket hely, ideológia és a támadás módja szerint is.


Mit tudunk tenni ellene?

Források:
https://www.cambridge.org/core/journals/ethics-and-international-affairs/article/big-data-and-international-relations/BEFC907D1A5BFD9539D439261A6B71AB


2024. október 8., kedd

Játék vagy üzlet? Az e-sport több tízmilliárdos piaca

Az úgynevezett e-sport, vagyis a videójátékokkal a játékosok, vagy ha úgy tetszik, „sportolók” egymással történő viaskodása minden bizonnyal hasonlóképpen nem mentes az adrenalintól és a virtustól, miként a klasszikusabbnak tekinthető sportok sem. Van azonban az e-sportban valami, ami olyan ijesztő egyszerűséggel tárja elénk a vonzónak talán nem minden szempontból tekinthető jövőt, amilyen jóstehetséggel az olümposzi sportok nem jeleskedhetnek. Ennek az egyediségnek a Kierkegaard-i mélységgel szöges ellentétben álló iránya tehát mindenképpen figyelemre méltó valami, még akkor is, ha nem tudjuk vagy akarjuk azt megállapítani, hogy mi. Nem vonnék párhuzamot, de az e-sportról egy bizonyos, nem éppen egészséges tartalmú és árulkodó nevű energiaital is az eszembe jut. Aminek most nem írom ide a nevét, mert nem dobnám fel a labdát, legfeljebb virtuálisan. Pumpkin heads.

Torzsás "torzsi" Ádám
Fenti két angol szó magyar jelentésének semmi köze a videójátékosok világához vagy magukhoz a videójátékokhoz. Sőt, az energiaitalok milliárdos gyártóihoz sincs köze. Miért van akkor a két szó ott ahol van? Azért, mert a művészi kifejezés eszköze. Sok ilyen szó, kifejezés vagy mondat van. Ideírok egyet magyarul is. A következő lesz, Aki még tanult az általános iskolában oroszul, az megtanult a sorok között olvasni.

Fenti kis felütéshez azért mégiscsak több tényező vezetett. Az egyik például a hír, hogy szülői felügyeleti eszközt kapott a Fortnite. Aki nem tudná, a Fortnite az Epic Games által fejlesztett és 2017-ben kiadott videójáték, azóta már több verziója is van.

MÉG NINCS KÉSZ! FOLYT. KÖV.

 





Adware és malvertising

1994, október 27-ét írunk és az interneten megjelenik az első reklám, a Hotwired.com oldalán. Ettől a pillanattól kezdve gyökeresen változik meg a reklámozás azon formája, amelyet addig ismertek.

 - ide valami szép átvezető a malvertisingba -




Az internetes reklám története

Az internetes, azaz online reklámok a promóció olyan eszközei, amelyek a világháló adottságait kihasználva juttatják el a marketinges üzeneteket a vevőkör felé. Ide tartoznak a banner reklámok (grafikai reklámok), a közösségi médiában megjelenő reklámok, a csoportosított reklámok, az e-mailes marketing és azon káros formája, a spam is.

Az első reklámok még csak emailekre és banner reklámokra korlátozódtak (amely már akkor sem volt sikeres), azonban ahogy egyre népszerűbb és széleskörben elterjedté vált, a cégek felismerték az internetben rejlő potenciált, amely további fejlődéséhez vezetett, így születtek meg például a pop-up, azaz felugró reklámok. Mivel mérhetetlenül bosszantó volt, hogy a felugró reklámok a legtöbb esetben eltakarták a böngészett oldalt/ információt, az "evolúció" következő pontja a pop-up adblocker-ek kifejlesztése, amelyek megakadályozták ezen fajta reklámok megjelenését.  A reklámozás e formája a mai napig használatos, kontroverzális jellege ellenére is.

Talán az egyik, ha nem a legnagyobb mérföldkő a reklámozás történetében a közösségi média platformok egyre szélesebb elterjedése. A Myspace, a LinkedIn megjelenése nagyjából végtelen felületet, és újabb lehetőségeket biztosított a cégeknek, hogy new wyas for companies to connect with customers. A mára már óriásira nőtt Youtube 2005-ös indulása óta pedig megteremtette a Video-ads műfaját, a cégek a videósközösséggel mutatta be termékeit (Bár ennek a morális része igen megkérdőjelezhető, hisz gyerekközönség számár is bármiféle szűrő nélkül reklámozhatnak a videósók a szponzorokon keresztül). 2010 óta pedig a mesterséges intelligencia is megjelenik az online reklámozásban, mint eszköz, ezzel növelve hatékonyságát.

Az OpenRTB protokoll megjelenése- ..... Adatink védelme gdpr megnövekedett ai használat


Az Adware és a Malvertising

Ha a reklámokat érintő problémákra gondolunk, legtöbbünknek elsőre csak a felszínes dolgok jutnak eszébe, pl.: a reklámok káros hatása az emberekre, a közszolgálati közlemények felkavaró mivolta, stb. Az átlagos internet felhasználó mit sem sejt a reklámokban rejlő vírusokról, amelyek jobb esetben csak egy idegesítő Chrome-bővítményt telepít a keresőmotorunkba, rosszabb esetben az egész számítógépünket is tönkre teheti. Ebben az esetekben beszélhetünk a Malvertising és az Adware fogalmáról.

Adware

Másnéven advertisement-supported software (reklám által futatott szoftver, talán így lehetne a legjobban megfogalmazni), amely automatikusan generál reklámokat, általában webböngészőben. Ezek a sokszor nemkívánatos (és irritáló) pop-up reklámok kétféleképpen kerülhetnek eszközeinkbe:
Leggyakrabban egy-egy ingyenes, internetes program letöltése során kerülnek a rendszerbe, a fő szoftver mellett kisebb "ajándék" szoftverek tartalmaz, pl.: adware-t. Ezáltal a fejlesztő pénzt keres, DE, a felhasználó ebbe nem egyezik bele!! Ritkábban pedig magában a szoftverben, operációs rendszerben találnak sérülékeny részeket akár hackerek, akik ezeket a réseket kihasználva más típusú (rosszindulatú) szoftvereket illeszthetnek ezekbe a programokba, ezzel megfertőzve a rendszert.

Mint sok minden más, az adware is csak a pénz miatt létezik, ennek terjesztői és fejlesztői többféleképpen keresnek pénzt a gyanútlan harmadik feleken, például: 
  • Pay-Per-Click: a kattintás száma alapján 
  • Pay-Per-View: a felbukkanó reklámok száma alapján
  • Pay-Per-Install: letöltések száma alapján
Az adware programok vissza tudják követni a keresési és böngészési előzményeket, illetve a tartózkodási helyet, ezeket eladva egy harmadik félnek, így még több pénzre tehet szert a fejlesztő, tehát összességében nagyon jól jár vele mindenki, kivéve a felhasználó. ... spektrum egyik vége csak idegesítő és kellemetlen, másik vége kiberbiztonságra nézve veszélyes

még az adware fajztáiról pár szó

Malware




https://adtechbook.clearcode.cc/history-advertising-technology/

https://itmunch.com/online-ads-a-history/

https://en.wikipedia.org/wiki/Adware

https://www.kaspersky.com/resource-center/threats/adware

https://www.crowdstrike.com/cybersecurity-101/malware/malvertising/

https://www.avast.com/c-what-is-malvertising-how-to-stop-it

https://www.crowdstrike.com/cybersecurity-101/adware/

https://www.theatlantic.com/technology/archive/2017/04/the-first-ever-banner-ad-on-the-web/523728/

https://www.researchgate.net/publication/373252965_ONLINE_ADVERTISING_ _HISTORY_EVOLUTION_AND_CHALLENGES

https://www.techtarget.com/searchsecurity/definition/adware#:~:text=Adware%20is%20any%20software%20application,on%20the%20program's%20user%20interface.

https://adtechbook.clearcode.cc/history-advertising-technology/

https://www.reddit.com/r/Anticonsumption/comments/12kj9xl/i_absolutely_hate_how_the_internet_is_now_covered/

()

2024. október 3., csütörtök

Linux Fejlődése és Jelentősége napjainkban - (template)

 Linux Története:

1991 - ben Linus Towalds úgy határozott, hogy egy saját oprendszert próbál létrehozni, mivel túl sokat kellett várni a GNU legúljabb fejlesztésére... így augusztus 25. - én létrejött a linux. egy nyílt forráskódú operációs rendszer. 

 

"Linux day:" 1999 - ben sok laptop / asztali gép már a windows - al együtt érkezett a felhasználókhoz, azonban ez egyes embereknek nem tetszett, ezért vissza vitték a gépeket az eladóhoz, és vissza kérhették a windows árát a gép árából...


Linux Sajátosságai:

- Open Source:
Linux nyílt forráskódja révén sokkal jobban testre szabható, mint a Windows,
vagy a Macos.

- Distributions:
Linux a Window - al ellentétben nem csupán 1 nagy verzióból áll, hanem több ezer
kisseb-nagyobb verzió létezik belőle, amiből nagyjából 100 aktív fejlesztés alatt áll...

- Protection:
mivel a linux egy közösség álltal vezetett distro, az updatek elsősorban a UX - et tartják szem előtt, a haszonhúzás helyett... éppen ezért sokan mondják, hogy a linux tűzfala a leghatékonyabb a 3 nagy rendszer közül...

 

Tévhitek a Linuxal:

- Terminál:
gyakori tévhit az, hogy a linux kezeléséhez meg kell tanulni kezelni a TERMINÁLT...
egy modern distro - ban mindent meg lehet oldani normál grafikai interfacel...

- Idő Igényes:
sokan mondják, hogy a linux egy teljesen új rendszer, és sok idő mire megtanulja az ember használlni...
nem. egy linux csak annyira bonyolult, amennyire a felhasználó akarja...
testreszabhatóságának köszönhetően tud úgy kinézni, mint egy Windows, vagy Macos.

- No Programs:
gyakori tévhit, hogy linuxra nincsenek programok, azonban ez csupán féligazság...
az igaz, hogy linuxra kevés programot portolnak, azonban linuxon vannak olyan alkalmazások, amikkel tudjuk futtatni a legtöbb windows / macos programot.


- Unreliable:
ez csak szimplán hazugság. nem véletlen terjedt el a linux elsősorban a szererek körében.
a linux ha jól lett felállítva, a legstabilabb rendszer tud lenni...

Linux napjainkban:

manapság egyre több videós javasolja, hogy Windows helyett használjunk Linuxot.
de miért lehet ez ?

- Macos / Windows túlzottan lekorlátoz.

- Windows rossz döntései (copilot ai, blue screen day)

- Windows - al ellentétben a Linux INGYENES,

 

https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

https://www.youtube.com/watch?v=a9ZSLNbgF14

További Ritka Operációs rendszerek:

- Solaris

- Free BSD

- Temple OS

2024. október 1., kedd

Napjaink televíziója - Nő a streaming szolgáltatások befolyása

Napjainkban népszerű streaming szolgáltatésai:

Egyre kevésbé van használatban a televízió, helyét a streaming szolgáltatások veszik át, amik nagyobb kényelmet és rugalmasságot biztosítanak.
Legnépszerűbbek közé tartozik a Netflix, Max (korábbi nevén HBOGO), Disney+. Ezek mellett nagy népszerűségnek örvend az RTL és a TV2 csatornák online felületei melyeken visszanézhetőek a tévéműsorok. A YouTube-on is nézhetünk videókat vagy akár filmeket/sorozatokat is. 

A top hármas lista élén a Netflix áll, ezt követi az Amazon Prime Video, majd a Max.  

A Netflix 1997-ben jött létre és számos országban elérhető. Kezdetekben DVD-kel foglalkozott, majd ezt abbahagyta és 2010-től streaming szolgáltatás vált belőle. Csak előfizetéssel vehető igénybe, de cserébe rengeteg sorozatot és filmet biztosít, közük saját gyártásúakat is.

Az Amazon Prime Video szintén egy előfizetéses szolgáltatás ez alól kivétel néhány ország, ahol díjmentesen elérhető és használható. 2006-ban indult el az Egyesült Államokban Amazon Unbox néven, majd 2016-ra világszintűvé nőtte ki magát.

A Max 2018-ban jött létre Amerikában HBO Max néven, Magyarországon 2022-ben jelent meg. 2023-ban változott a neve Max-ra, ez már tartalmazza a Discovery+ tartalmait is. Csakúgy, mint a Netflix ez is csak előfizetéssel vehető igénybe.

A Disney+-ról is essen párszó, hiszen a lista negyedik helyezettje épphogy lecsúszott a dobogóról. 2019-ben indult Észak-Amerikában és Hollandiában. Sajátgyártású sorozatai és filmei nézhetők rajta. 2022-re jelent meg Magyarországon. A szolgáltatás a 2000-es évek sorozatait is nézhetővé tette jobb minőségben ezzel visszahozva ennek a generációnak gyerekkorát.

 



RTL+ és TV2 Play:

Az RTL+ és TV2 Play azok közé a streaming szolgáltatások közé tartozik, ami előfizetés nélkül is használható, bár korlátozásokkal. Az RTl+ engedi, hogy visszanézzük az adásokat, de csak korlátozott ideig, az előfizetők pedig bármikor visszatudnak nézni régebbi adásokat is. A TV2 Play engedi a műsorok visszanézését hosszabb időtávlatban is, az előfizetés a reklámmentességet biztosítja.

Bár ezeken a szolgáltatásokon a reklámok jelen vannak, ha nem vagyunk előfizető használók, de így is rugalmasságot adnak az adások visszanézéséhez ezzel megadva azt a kényelmet, amit a TV nem minden esetben tud biztosítani.

YouTube:

A YouTube is a streaming szolgálattások közé tartozik, amit 2005-ben hoztak létre. A szolgáltatás nem csak a zenehallgatást biztosítja, hanem nézhetünk rajta videókat és filmeket/sorozatokat is. A YouTube-nak is van egy Premium vagyis előfizetős változata, ami a reklámmentességet biztosítja és alvó képernyővel is tovább működik a lejátszás.

 

A streaming jövője:

A folyamatosan növekedő statisztikák pozitív jövőt ígérnek a streaming szolgáltatásoknak. Egyre nagyobb rugalmasságot és gyorsaságot tudnak biztosítani az 5G hálózatok terjedése miatt.

Nagy pluszt ad a streaming szolgálatásoknak, hogy reklámok nélkül, saját időbeosztás szerint lehet tartalmakat nézni. Mivel egyre több ilyen szolgáltatás jelenik meg így fel kell venni a cégeknek a versenyt a konkurenciával és folyamatosan fejlődniük kell, hogy használóikat meg tudják tartani.


Zenei streaming







A befektetők negatív vélekedését elsősorban a gyenge kínai adatok erősítették, ami önmagában is érdekes történet. Mint Pletser Tamás mondja, Kína elég erős az elektromosautó-piacon, így a kisebb személyautóknál az elektromos hajtás hódít, míg a kamionoknál az LNG, vagyis a cseppfolyósított földgáz mint hajtás. Kína ezt részben pont az OPEC miatt támogatja.
 Kínának ugyanis elege van abból, hogy kiszolgáltatott az exportáló országok szervezetének, amely amint gyengébb az ár, visszafogja a termelést, és így megint megpróbál áremelkedést kikényszeríteni. Az LNG-piacon nincs ilyen kartell, ráadásul Katar, Ausztrália, az Egyesült Államok és Mozambik is akkora fejlesztéseket jelentett be, hogy nagyon megnőhet a közeljövőben a kínálat.

'Letöltenél egy kocsit?' - A fájlmegosztás története

A fájlmegosztó szolgáltatások közel egyidejűleg fejlődik az internettel, és ahogy egyre több felhasználói igényt elégítenek ki, annál több problémába ütköznek ezeket a szervereket üzemeltető cégek és személyek. Egy rövid összefoglaló során megtudhatjuk az első fájlmegosztó oldalakat, a működésüknek az alapjait, és hogy milyen módon próbáltak harcolni ezen szolgáltatások ellen.


P2p és a Torrent

Peer-to-peer
Szerver
Torrent

Az első fájlmegosztó oldalakat 

A Napster 1999-ben kezdte üzemeltetését Shawn Fanning amerikai hallgató által, ami elérhetővé tette, hogy MP3 fájlokokat lehessen megosztani a felhasználók között. Az oldal gyorsan népszerűvé vált, de végül 2001-ben szerzői jogok megsértése és perei miatt leállították az üzemeltetését.

Gnutella
Bitcoin
BitTorrent - 'felszeletelni', Bram Cohen
KaZaa 

'Lopás az bűn'

Copyright (Napster)
Piracy

Anti-piracy

You wouldn't steal a car reklám & backfires
KaZaa elleni kampány & eMule



for later:
https://www.diigo.com/profile/fodorjanos/p2p
https://www.diigo.com/profile/fodorjanos/copyright
https://www.britannica.com/technology/P2P
https://www.engadget.com/2008-03-14-verizon-gloms-onto-p4p-doubles-up-on-the-competition.html
https://m.sg.hu/#gsc.tab=0

“A világ legrészletesebb földgömbje” (Geolokáció és térképalkalmazások)

Vázlat:

1. Mi az a geolokáció?

2. Hogyan jött létre és hol jelenik meg? 

3. Mitől félnek sokan?

4. A Google térképről

5. GPS működése, hogyan határozza meg az aktuális helyet a térkép?

6. Google Earth

7. Egyéb térkép típusok ismertetése

virtuális utazás?

 1. Mi az a geolokáció:

A geolokáció meghatározza a hollétünket és hozzájárul az utazásunkhoz. Segítségünkre van, ha ismeretlen helyen járunk és valamit keresünk. A geolokációt szokták másnéven “hely alapú szolgáltatásnak” is nevezni. Ez a szolgáltatás rendkívül hasznos, főleg ha olyan helyen járunk, ahol nem ismerjük a környezetünket. 

2. Hogyan jött létre és hol jelenik meg? 

A geolokáció alapja a GPS ezért a létrejöttét








A GPS elsőnek Amerikában jelent meg az 1970-es években, majd tíz évvel később elterjedt a világ többi részén is. 

A térképeket már nagyon régóta használják az emberek a tájékozódáshoz, a digitalizálás fejlődésével a térképek használata is fejlődött. 


Sokak szerint ugyanakkor vannak hátulütői. 2012-ben kutatók megkérdeztek 1000 embert, hogy mitől tartanak és a legtöbben attól féltek, hogy a hirdetők illetéktelenül juthatnak hozzá az adatainkhoz és hogy a földrajzi helyzetük információja veszélyes helyzetbe sodorja őket.

A geolokációt felhasználják különböző adatok kiszűrésére. Az online marketingesek felhasználják ezt a lehetőséget. Ha rákeresünk valamire, például múzeum, vagy könyvtár, akkor a hozzánk legközelebb eső helyet fogja bedobni.

A GPS működéséhez szükség van műholdra, monitor állomásra és vevőberendezésre. Működik földön, vízben és levegőben is, ami lehetővé teszi a különböző közlekedési eszközök helyzetét. Hely, idő és sebesség mérés az alapja. 

A Google térkép segít a navigálásban, útvonalterveket készít és az aktuális információkat felhasználva a leggyorsabb utat jelöli ki. Be lehet állítani a hangos navigálást, amely vezetésnél úgy segít, hogy szól mikor melyik irányba kell menni. Viszont ez nem elérhető minden nyelven és országban. Használatához szükséges a GPS bekapcsolása.

A Google Earth úgy nevezi önmagát, hogy “a világ legrészletesebb földgömbje”. 

Ki lehet választani, hogy mit mutasson…

Nagyon jó lehetőség az oktatásra

Összegzés: Tehát a térkép képes az oktatásra, a tájékoztatásra, iránymutatásra és felfedezni új területeket, éttermeket és látnivalókat.


https://support.microsoft.com/hu-hu/office/egy%C3%A9ni-t%C3%A9rk%C3%A9p-l%C3%A9trehoz%C3%A1sa-a-power-mapben-e4b00d30-c8c0-4a14-ba2b-ac3316a2eb94

e-book

 

A kép forrása
  Valójában az e-book fogalmát sokféleképpen lehet meghatározni. 
Legáltalánosabb megfelelője az elektronikus könyvek, amelyek a nyomtatott könyveket digitalizált és letölthető formátumai melyeket szoftver segítségével mobilon, számítógépen és e-book olvasón is lehet olvasni. Ezen tartalmak elérhetőek ingyenesen is, de többségükért fizetni kell. (Léteznek előfizetéses, illetve kölcsönzési megoldások is.) 


    Az e-könyvek megjelenése legfőképp az internet létrejöttéhez köthető. Amint kialakult egy könnyen rendezett és letölthető formája a nyomtatott könyveknek, a folyamat csak előre fejlődött. 
Már a középkor óta folyamatos megoldásokkal álltak elő különböző pionírok, hogy hogyan lehetne a temérdeknyi információtöbbletet rendszerezni és ebben miképpen lehetne egyszerűen eligazodni. Az ehhez alkotott szerkezetek és gépek, valamint a valóra nem vált prototípusok, projektek a mai internet és Windows első generációjának felelnek meg (olvasókerék, Index Thomisticus, Xanadu, FRESS, Dynabook stb.). Ezek a próbálkozások a nyomtatott könyvek tárolására és hordozhatóságára voltak alkalmasak. 
A legnagyobb változást 1971-re tehetjük, amikor is Michael Hart elkezdte a Gutenberg projektet, aminek célja az volt, hogy a világirodalmak elektronikus kiadásai ingyenesen elérhetőek legyenek. 
Mostanra viszont magunk is készíthetünk e-bookokat szoftverek segítségével és ezeket az olvasmányokat ki is adhatjuk fizikális nyomtatvány nélkül is.

    Az e-olvasók felbukkanásával kezdett szélesebb körökben elterjedni a digitális olvasás. 
A Sony készülékei voltak az elsők, azonban se a Japánban, se az USA-ban megjelentek nem dobta őket a globális piacra. Ellenben az Amazon Kindle első verziójával, amely az USA-ban berobbant a köztudatba és egy nap alatt piacvezető termék lett. 
Az első generációs készülék az elektronikus papír kijelzőjével, bővíthető tárhelyével, beépített hangszórójával és viszonylag kedvező árával nyerte el az emberek tetszését. Az eszköz közel 30 verziójával és folyamatos fejlesztésével továbbá különböző funkciók hozzáadásával mai napig az e-olvasók élén maradt. Népszerűségéhez hozzá tesz, hogy az olvasó készüléke össze van kötve az amazon fiókjával és a Kindle Store felülettel is, ahonnan könnyedén beszerezhet a felhasználó kedvezményezett könyveket és audio fájlokat is. Ezzel a termékkel pedig az e-könyvet olvasók száma kevesebb mint öt év alatt a 20-szorosára emelkedett. (vmi kép)
A 2010-es évekre az Amazon Kindle-k mellett több különbző modellek is jelentek meg más-más cégektől (Barnes&Noble Nooks, PocketBook International stb), (popularitásuk azonban még mindig nem érte utol a nagysikerű terméket.)
E-book-ot azonban nem csak erre fejlesztett termékeken lehet olvasni, az okostelefonok, táblagépek és számítógépek kézenfekvőbb és pénztárcabarátabb megoldások....

    Amerikában az eladott e-könyvek száma az olvasó eszközök mindennapossága után lecsökkent. Mára a lakosságuk közel 15%-a olvas, vásárol illetve hallgat csak digitális és audio könyveket, míg több mint 45%-a teszi ugyanezt nyomtatott könyvekkel és kevesebb, mint 40%-a mindkét formáját használja a publicitásnak. 
Könyvtípusok közt is <70% a nyomtatott könyv (kemény kötéses, papír borítós), a maradék 30% eloszlik audio és e-book-ok között... +számok +jelenlegi helyzet, trendek, közösségi média befolyása

+ Európa (pár szó)

Magyarországon
hazai adatok (számok), fórumok, csoportok, legális vagy másodkézről szedett publikációk stb

(vmi kép)

Hivatkozások:

A Microsoft a gaming világában, napjainkban

A Series-család (balról a Series S, jobbról pedig a Series X): ismét elmaradt az áttörés.
(Forrás: SimpleGamer)
A redmondi techóriás mára megkerülhetetlen a mindennapjainkban. Számos számítógépen és laptopon fut világszerte a Windows különböző operációs rendszerei. Azonban a technikai nagyhatalom erősen jelen van a gaming piacon is. És itt nem csupán a különböző Xbox konzolokra és a Game Pass szolgáltatásra kell gondolni, hanem a számos, általuk birtokolt videójáték franchise-okra is (Halo, Minecraft, Call of Duty, Age of Empires stb.). Jelen blogbejegyzés, a teljesség mellőzése mellett, csupán a Microsoft gaming szféráját érintő néhány fejleményt ismertet röviden, ami az elmúlt időkben történt.

Egy újabb elveszett konzolgenerációs háború

A jelenlegi, azaz a 9. konzolgeneráció 2020-tól kezdődött, amikor mint a Microsoft, és mint a Sony egy-egy új termékcsaládot dobott a piacra. A generációnál már nem volt kérdés a natív 4K felbontás, de számos újítást hozott a konzol gamingbe (mint például a ray tracing-et). A redmondiak az Xbox Series-családdal próbálta megnyerni a videójátékok szerelmeseinek a szívét, ami, ellentétben a konkurens cég Playstation 5-jével, két, grafikailag teljesen eltérő teljesítményű konzolt takar: az erősebbik (azaz a generációs standard-nak megfelelő) Series X-et és a gyengébb (1440p felbontásra optimalizált), de jóval olcsóbb Series S-et. Ez utóbbi abban is eltér a "nagy testvértől", hogy nem rendelkezik lemezmeghajtóval (bár a PS5-nél is van ilyen típus, de erejükben nem térnek el egymástól).

A Playstation 5 Pro: a rivális teljesítménye most jó "erőben" van.
(Forrás: IGN Hungary)

Azonban mára egyértelművé vált, hogy a Microsoft ebben a konzolgenerációban is alulmarad a Sonyval szemben. Ezt nemcsak a negatív jóslatok is jelzik, hanem az eladások is. 2024 júniusáig 28,3 millió Series-konzol fogyott el a megjelenése óta, szemben a PS5 61,7 milliójával. A 2024-es üzleti évet a Microsoft videójáték részlege pedig úgy zárta le, hogy a hardvereladások az ezelőtti üzleti év utolsó negyedévéhez képest 42%-al kevesebb forgalmat teremtettek. A 2025-ös pénzügyi év első negyedévben pedig 29%-al csökkent a hadvereladások. A Series-család helyzete annyira rossz lehet most, hogy állítólag már Európában is visszafogják forgalmazásukat. Ennek ellenére a redmondiak nem akarnak lemondani a konzolgyártásról. Az év folyamán a jelenlegi Xbox-ok újabb változatai érkeznek, de ezek (ha nem számítjuk bele a kisebb változtatásokat) vagy színben, vagy a meghajtó meglétében, vagy a tárhelyben fognak eltérni az alapmodellektől (eközben a Sony nemrég bejelentette a jobb teljesítményű PS5 Prót). Manapság pedig hírek keringenek arról, hogy készülőben van egy hordozható Xbox-konzol is, amit tekinthetünk egy válasznak a manapság egyre előretörő handheld gaming PC-kre is.


Az évszázad (nem problémamentes) üzlete

Habár a Microsoft rendelkezik saját videójáték franchise-okkal (Halo, Forza, Age of Empires stb.), az évek folyamán számos céget vásárolt fel, amely tovább szélesítette a redmondiak portfólióját (mint például a Mojang-ot /Minecraft/ és a Bethesdát /The Elder Scrolls, Fallout stb./). Ám a legutóbbi "zsákmányuk" nem hogy óriási volt, hanem komoly félelmet is előidézet. Ez volt az Activision Blizzard felvásárlása.

Az akvizíciót 2022. január 18-án jelentették be, amelynek köszönhetően a techóriás olyan jelentős franchise-okhoz juthat így, mint a Call of Duty (amelynek jövője a későbbiekben központi kérdéssé vált az ezutáni vitákban) és a Warcraft. De a gaming nagyhatalom révén szerettek volna erőteljesen részt venni a mobiltelefonok nyújtotta piacon is (pl. a Candy Crush-al). Az üzletet 2023. június 30-ig szerették volna lezárni ugyan, de ennek megvalósulását egyes helyi hatóságok, valamint fő riválisuk, a Sony késleltették. A trösztellenes szervek inkább a gaming piac egyensúlyát érintő esetleges negatív hatásai miatt aggódtak. A japán konkurens eleinte, többek közt az Activision játékok multiplatformságát várta el a Microsofttól. De később a Sony komoly aggódalommal nézte az akvizícióval kapcsolatos híreket, és mindent megtett annak érdekében, hogy meghiúsoljon a rivális ezirányú terve. A redmondiak se hagyták magukat a japán óriás vádjaival szemben, aminek köszönhetően egy kisebb "konzolháború" alakult ki a két fél között.

Az üzlet egyik nagy (és hazai) ellenzője az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (a későbbiekben FTC) volt, ami 2022 végén pert indított ellenük (részben egy hamis érv nyomán), akik később is igen kritikusan állt a nagy üzlet nyélbe ütésével szemben. Júliusban egy másik pert veszítettek az akvizícióval kapcsolatban, aminél sikertelenül lebbeztek fel. A Microsoft egy július 18-ai beadványával végül sikerült elérnie, hogy az augusztus 2-ára tervezett első meghallgatását, ami az akkor még érvénybe lévő trösztellenes perhez kapcsolódott, leállítsák. Így hazai pályán is szabad lett az út az egyesüléshez, aminek az FTC továbbra sem örül.

Szintén komoly akadályként mutatkozott az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyeleti Hatósága (a későbbiekben CMA) is. A britek 2023. április 26-án, akik egy kicsit korábban enyhítettek álláspontjukon, nemet mondtak az akvizícióra, mivel féltették a felhős játékpiacot a Microsoft megerősödésének a negatív hatásaitól. Ennek talaján még az Európai Bizottság későbbi döntését is kritizálták (lépésükre brüsszeli részről is jött kritika). Végül október 13-án a CMA is rábólintott a redmondiak grandiózus tervére.

Az üggyel az Európai Bizottság is foglalkozott, ami szintén aggodalommal tekintett az akvizícióra. Az Unió ezért 2023 elején trösztellenes figyelmeztetést küldött a Microsoftnak. De az EB végül május 15-én rábólintott az óriási üzletre.

A félelem elkerülése és az üzlet megvalósulásának az érdekében többször is kijelentették, hogy az Activision Blizzard tartalmai továbbra is elérhető lesz más platformon is. Ennek keretében megegyezett a gaming piac más szereplőjével is. Például a Nintendo részére 10 évre biztosították, hogy konzoljaikon is megjelenhessen a Call of Duty játékai. Sorsdöntőnek viszonyult a Ubisofttal kötött megállapodás, melynek értelmében a francia fél 15 évre megkapta az Activision streaming jogait. Ezeknek is köszönhető volt, hogy végül 2023. október 13-án hivatalosan is tulajdonukba kerülhessen az Activision Blizzard (az üzlet 75,4 milliárd dollárjába került a redmondiaknak). Az akvizíció meghozta a hatását: a 2024-es üzleti év második negyedévében, többek közt, a Microsoft gaming részlege, a cég történetében először, több bevételt hozott (7,11 milliárd dollár) a Windowsnál (5, 26 milliárd dollár). A következő negyedévben pedig 17%-al emelkedett a bevétele a  Microsoft Gaming-nek (15,6 milliárd dolláros bevétel), amely szintén a "zsákmánynak" köszönhető. Az akvizíció nyújtotta pozitív hatás továbbra sem maradt el a 2025-ös pénzügyi év első negyedévben se.


"Play More Games, No Console Needed", avagy az Xbox Game Pass napjainkban

A Microsoft gaming portfóliójának egyik húzóága kétségtelen, hogy maga az Xbox Game Pass, amely révén számos játékot tölthetünk le ingyen Xbox konzolokon és számítógépeken. Hasonlóan a Netflixhez és más filmes streaming szolgáltatásokhoz, itt is egy állandóan frissülő, de tartalmas portfóliót biztosít az előfizetők számára. A techóriás évente egy milliárd dollárt költ el évente annak érdekében, hogy külsős fejlesztőák játékai is jelenhessenek meg rajta. Egy 2024-es jóslat szerint, 10 év múlva elérhetik a 200 millió előfizetőt. Maga a szolgáltatás számos eltérő tartalmú és árazású csomagot foglal magában (a fejezetben feltüntetett árak a blogbejegyzés írásának napjának a viszonyait mutatja be). Xbox tulajdonosoknak két "konzol-exkluzív" lehetőség is van: a Core és a Standard. Az előbbiért 2500 forintos havidíjat kell fizetnünk, amellyel mintegy 25 címmel tudunk ingyen letölteni, és online is játszhatunk az ezzel lehetőséggel rendelkező, általunk megvásárolt játékainkkal (a free to play kategóriásokkal persze előfizetés nélkül is ingyenesen). Utóbbi tulajdonság a modern konzolok nagy hátránya. Emellett exkluzív akciók és ajánlatok is járnak az előfizetők számára. A drágábbik csomag, a Standard szinte ugyanazt kínálja, mint az olcsóbbik, de elérhetővé teszi a Game Pass szinte egész játékkönyvtárát. Mindezért cserében havi 4090 forintot kell fizetnünk. A számítógépes gaming közösségnek is biztosítva van egy, az utóbbihoz hasonló csomag, de jóval több tartalommal. Azonnal játszhatnak az Xbox Game Pass-en a megjelenés napján megjelenő játékokkal (ezen fejlemény ebben az év újdonsága), és hozzáférést kapnak egy másik gaming szolgáltatáshoz, az EA Play-hez. Ez nekünk csupán 3600 forintba kerülne havonta. A legdrágább elérhető csomaghoz mindkét tábor hozzá juthat: az Ultimate-hez. Ez az 5490 forintnyi havidíjas "nehézfiú" már megadja azokat a plusz tartalmakat a konzolosoknak, amitke a Standard nem biztosított: az azonnali hozzáférést az új játékokhoz (2024 óta nem tartalmazza) és az EA Play-t. Ezek mellett exkluzív előnyöket, valamint felhős alapú játékot biztosít. Utóbbi esetében különböző eszközökön streamelhetünk játékokat, amelyhez elegendő egy kontrollert (esetleg billentyűzete és egeret) beszerezni. Azonban olyan hír is felröppent ez év folyamán, amely újabb lehetséges Game Pass-csomagokról szólt. Az egyik kizárólag felhős szolgáltatást tartalmaz, de a játékok felett digitális tulajdonjogot is gyakorlhatunk. De szóba kerültek itt a reklámok bevezetéséről is. De nemsokára akár az Xbox-on vásárolt játékainkkat is streamelhetjük, az Ultimate csomagnak köszönhetően.



Mint ahogy korábban is szó volt róla, a szolgáltatás nem csupán Xbox-konzolokon és számítógépen érhető el. A legdrágább csomagnak köszönhetően akár mobiltelefonokon és tableteken is streammelhetünk játékokkat. De elérhetővé vált a Samsung televíziójain és a Meta Quest VR készülékeken is. Azonban 2024 júniusában egy újabb eszköznél is bejelentették az Xbox Game Pass Ultimate elérhetőségét: az Amazon Amazon Fire TV Stick TV okosító eszközénél (pontosabban a 4K Max és a 4K változatoknál). De elérhető a multinak egy másik eszközén, a Fire TV Cube-on is. Már jól párszor jelezték a Microsoft részéről, hogy szolgáltatásukat minél több platformon szeretnék elérhetővé tenni. Talán nem véletlen hogy az utóbbi bejelentés címében is ez szerepel: "Play More Games, No Console Needed".


Lesz-e Halo Playstation-ön?

Ha belecsöppenünk egy olyan vitába, amely arról szól, hogy vajon melyik konzol a jobb, akkor biztos elhangzik pro-kontra érvként az általuk kínált játékportfólió. Egy játék megjelenhet kizárólag egy, vagy több helyen is, de előbbi esetben számos oka lehet. Ez lehet az adott platform saját alkotása, és megeshet, hogy egy másik cég terméke, ideiglenesen vagy végleg, válik konzol-exkluzívvá. Habár az Xbox esetén is fennállhatnak ezek, a Microsoft ezen most változtathat.

Az a tény, hogy a techóriás gaming franchise-ainak egy adott terméke nem csak PC-n vagy az Xboxon jelenik meg, nem újkeletű dolog (az Age of Empires 2 például megjelent Playstation 2-n is). Egyesek (mint a Minecraft) továbbra is megmaradtak multiplatformúnak. Akkor valóban jogos a kérdés, hogy a mostani fejlemény mitől lenne olyam különleges?

Már a bejegyzés megírásának évének az elejétől kezdve lehet olvasni olyan híreket, amelyek arról szólnak, hogy a redmondiak akár saját játékaikat is elérhetővé teszik a konkurens konzolokon. Köztük olyan ikonikusan az Xbox-hoz köthető franchise-al egyetemben, mint a Gears of Wars. A híresztelés annyira rendkívüli volt, hogy egyes felhasználók emiatt elkezdtek elfordulni a Microsoft konzoljától. A pletykák végül igaznak bizonyultak, és négy játék (Grounded, Pentiment, Hi-Fi Rush, Sea of Thieves) valóban elvesztették exkluzívitásukat. Eközben a legújabb Doom (melyet szintént a redmondiak birtokolnak) is teljesen multiplatform címként jelenik meg 2025-ben; és még a Bethesda közelegő Indiana Jones-játéka sem fog xboxos és PC-s játékként piacra kerülni. Újonnan pedig már az Age of Empires II: Definitive Edition playstation-ös portjáról olvashatunk.

A Sony-nak nem ismeretlen a Microsoft játékai.
(Forrás: Amazon.de)

Még az év folyamán kiderült, hogy a Microsoft radikálisnak tűnő lépéseinek hátterében a bevételek növelése áll. De meg kell jegyezni, hogy már korábban is megjelentek a részükről olyan kijelentések, amelyek kritikusan viszonyultak a konzol-exkluzívitással szemben. És mint már korábban is említésre került, hasonló szellemű megnyílvánulással és együttműködésekkel próbálták (sikerrel) elérni az Activision Blizzard akvizícióját. De szeretnék elérhetővé tenni az Xbox Game Pass-t a konkurens konzolokon is.

Még nem tudni, hogy vajon játszhatunk-e olyan Xbox-exkluzív játékokkal is majd Playstation-ön és a Nintendo konzoljaival, mint a Halo, de ezen tendenciák egy érdekes képet fognak mutatni a Microsoft ezirányú tevékenységének a jövőjéről. Márcsak az a kérdés, hogy ezek pozitív vagy negatív irányba viszik-e a redmondiak törekvéseit (elég gondolni a konzolgyártásuk válságos helyzetére is).

Segítség, meghackelték a hűtőmet!

 


Internet of things - a dolgok internete

A dolgok internete az úgynevezett "okos otthonok" velejárója - az okos háztartartási eszközök összekapcsolt hálózata.
Ezek a modern eszközök az internethez kapcsolódnak, szoftverfrissítéseket töltenek le,

Tényleg meghackelhetik a hűtőmet? - Avagy az IoT veszélyei
A kibiztosítatlan eszközök veszélyei (link)

Közösségi alkalmazások könyvmolyoknak

Manapság a könyvek világában való bolyongás már nem csak a papírlapok lapozgatására korlátozódik. Az internetnek hála a könyves élmények egyre csak kiterjednek, nem csak olvasmányokat találunk magunknak, hanem részesei lehetünk közösségeknek is, ahol megoszthatjuk egymással tapasztalatainkat, élményeinket a könyvekkel kapcsolatban. Blogbejegyzésemben bemutatok néhány népszerű könyves közösséget és alkalmazást, amit kár lenne kihagynod!

LibraryThing

A LibraryThing egy több mint 50 nyelven elérhető online és ingyenes könyvnyilvántartó oldal és közösségi platform. Lehetővé teszi az felhasználók számára, hogy rendszerezzék könyveiket. Az oldal lehetőséget ad arra, hogy nyomon kövessük, mit olvasunk, mit olvastunk már és mások mit olvastak, katalogizáljuk, értékeljük könyveinket, és megosszuk véleményeinket. Mindezek mellett közösségi funkciókat is biztosít a felhasználóknak, kapcsolatba léphetünk más felhasználókkal.


Csak egy felhasználónévre és egy jelszóra lesz szükséged, hogy taggá válhass, ezután a könyveidet egyszerűen hozzáadhatod saját kis online könyvtáradhoz. Alapvetően ingyenes, de van fizetős verziója is, ami korlátlan könyv hozzáadást jelent a könyvtárhoz. Minden könyvhöz automatikus információ kapcsolódik, de saját megjegyzéseket is írhatsz hozzájuk. Nemcsak könyveket, hanem zenét, filmet és más médiát is hozzáadhatsz könyvtáradhoz. Tudsz létrehozni különböző gyűjteményeket, statisztikákat lehet nézni. Bármilyen regisztrált tag hozhat létre csoportot.

A LibraryThing azok számára ideális, akik rendszerezni szeretnék gyűjteményüket és kapcsolatba szeretnének lépni más könyvmolyokkal.

Goodreads

A magyarok által talán a legismertebb külföldi könyves alkalmazás a Goodreads. A LibraryThing-hez hasonlóan az alkalmazás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy könyveket értékeljenek, véleményt cseréljenek és kapcsolatba lépjenek másokkal.

Magyarul nem, csak angol nyelven érhető el. Megtudjuk keresni a barátainkat és lehetőségünk van látni az ő kedvenc könyveiket. Itt is cím, szerző vagy ISBN szám alapján lehet keresni. Létrehozhatunk úgynevezett polcokat, amelyek gyűjteményekként is szolgálhatnak számunkra. Szintén csak egy regisztrációra van szükség ahhoz, hogy használni tudjuk. Egy 1-től 5-ig terjedő skálán lehet értékelni a könyveket. Az ajánlások és a közösségi funkciók pedig lehetővé teszik, hogy aktívan részt vegyünk egy könyves közösség életében.

A Goodreads minden könyvrajongó számára hasznos eszközként szolgál, legyen szó hobbiolvasókról, könyvmolyokról vagy azok számára, akik szeretnék rendszerezni a könyvgyűjteményüket. Különösen vonzó lehet azok számára, akik szívesen cserélnek véleményt más olvasókkal.

Moly.hu


A Microsoft története és jelentősége napjainkban


 

A Microsoft 2024-ben ünnepli fennállásának 49. évfordulóját, tehát hamarosan fél évszázados múltra tekinthet vissza ez a multinacionális óriáscég, amelyet piaci kapitalizációja révén a világ legnagyobb vállalataként tartanak számon, az Apple mellett. Az Egyesült Államok nyugati partján található Washington állam Redmond városában lévő vállalati központi irodákkal rendelkező Microsoft-ot 1975-ben alapította Bill Gates és Paul Allen. A cég elsősorban BASIC fordítóprogramok kifejlesztésére és azok értékesítésére jött létre, de rövid idő után, az 1980-as évekre már a személyi számítógépek (PC) operációs rendszerei piacán lett meghatározó és domináns szereplő az általa kifejlesztett MS-DOS révén, amelyet a Windows követett 1983-ban.

Az elmúlt közel 50 év során a PC olyan csodálatos és hatalmas tudású eszközzé fejlődött, amely számtalan területen nélkülözhetetlenné vált napjainkra, legyen akár szó a kommunikációról, a szórakozásról, vagy a munkavégzés hatékonyságának javításáról. A Microsoft a közel fél évszázad alatt egy programozási eszközöket előállító kis cégből a szoftverek kiemelkedően széles palettáját fejlesztő globális nagyvállalattá fejlődött. Ha rövid történeti áttekintésként felsoroljuk a Microsoft által fejlesztett és előállított termék- és szolgáltatás márkaneveket, akkor a következő impozáns listát kapjuk (időrendben, a teljesség igénye nélkül): MS-DOS 1.0, Office, Windows 3.0, Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Office XP, Windows XP, Xbox, Windows Server 2003, Microsoft Office System, Xbox 360, Windows Vista, Windows Server 2008, SQL Server 2008, Visual Studio 2008, Bing, Windows 7, Office 2010, Windows Phone 7, Microsoft Lync, Office 365, Skype (felvásárlás), Yammer (felvásárlás), Windows 8, Microsoft Surface, Outlook.com, Xbox One, Office for iPad, Nokia (felvásárlás), Office for Android, Windows 10, Edge, Office 2016, Lumia, Microsoft Cloud, Microsoft Dynamics 365, Surface Studio, Surface Dial, Surface Book, LinkedIn (felvásárlás), Microsoft Teams, GitHub (felvásárlás), HoloLens, Azure Space, Microsoft Viva, Microsoft Mesh, Windows 11, Windows 365, Nuance (felvásárlás), OpenAI (együttműködés), Microsoft Copilot, Activision Blizzard (felvásárlás).


Napjainkban a Microsoft alapvetően a mesterséges intelligencia (AI), a felhő (cloud), a hatékonyság- és termelékenység-növelés (productivity), a számítástechnika (computing), a játékok (gaming), és az applikációk (apps) fő területein kínál termékeket és szolgáltatásokat mind a magánfelhasználók, mind az üzleti felhasználók számára.

A hatékonyság-javítás témára aktuálisan jó példák azok a 2024-es fejlesztések a Microsoft 365-ben, amelyek az oktatásban, a tanulók és a tanárok számára egyaránt segítséget jelenthetnek a tanulás és a tanítás során. A Clipchamp révén a videó-készítés gyerekjátékká vált: az AI-támogatott automatikus videós tartalomkészítés, amely minden eszközön (mobil, asztali, webes) elérhető, új lehetőségeket nyit az iskolai projektmunkák terén. A Microsoft Teams is új funkciókkal bővült, amelyek fő motorja a generatív mesterséges intelligencia beépítése. Szintén az AI-integráció révén váltak még jobban használhatóvá a Teams-ben a személyre szabott tanulást elősegítő Reading Coach (szövegértés) és Progress in Maths (matematikai példák) funkciók. A Minecraft oktatási változata játékos tanulás révén és az AI alkalmazásával tanítja a tanulókat többek között a kiberbiztonságra és az AI etikus felhasználására. A Copilot pedig a tanárok munkáját tudja nagy mértékben megkönnyíteni: a GPT-4 alapú generatív AI funkciók jelentős terheket tudnak levenni a tanárokról mind az adminisztratív munkában, mind az előadások vagy vizsgafeladatok létrehozásában.


A mesterséges intelligencia nem csak az oktatásban, hanem az élet számos területén beépült mindennapjainkba. A munkahelyi felhasználás is jelentősen megemelkedett: a Microsoft és a LinkedIn által publikált 2024-es tanulmány szerint az emberek háromnegyede már használja az AI-t a munkahelyén, tehát 4 munkavállalóból 3 aktívan használ AI-alapú alkalmazásokat. A tanulmány szerint a jövőre nézve fontos új irányok bontakoznak ki, például a munkavállalók egyre nagyobb mértékben igényt tartanak az AI-ra, mert növeli kreativitásukat és időt és energiát tudnak vele megtakarítani, illetve az AI-hoz értő szakemberekre nagy igény mutatkozik a munkaerő-piacon, így új karrier-lehetőségek is nyílnak az AI révén. A Microsoft-hoz tartozó LinkedIn Learning több mint 600 AI-vonatkozású tanfolyamot kínál a felhasználóknak, illetve a LinkedIn az előfizetők számára AI-alapú támogatást biztosít a munkahely-kereséshez és a karrierépítéshez.

A Microsoft számára napjaink egyik kiemelkedő kihívása a kiberbiztonság kérdése, különös tekintettel az AI segítségével, illetve a felhőalapú rendszerek megtámadásával létrejövő csalásokra és visszaélésekre. A Microsoft legújabb kiberbiztonsági jelentése szerint az Egyesült Államokban például jelentősen elharapózott a bolti ajándékkártyák segítségével elkövetett csalások száma, amelyeket a csalók az ajándékkártya-rendszereket üzemeltető felhőalapú környezet megtámadása révén követnek el. A Microsoft a közelmúltban állított fel egy Red Team nevű csoportot, amelyben kiberbiztonsági szakemberek mellett neurológusok, nyelvészek, pszichológusok és nemzetbiztonsági szakértők is elemzik a csalók módszereit, és amely csoport az AI-t alkalmazó kiberbűnözői tevékenységek megfékezésére szakosodott.


Az Amazon fejlődéstörténete - Mit kínál ma az Amazon?



Kép forrása

Amazon története

Az amazon mai felhasználói közül sokan nem is tudják már, hogy a világhírű cég online könyvesboltként kezdte meg működését 1994-ben. Az ötlet megálmodója az Új-Mexikói származású Jeff Bezos mindössze 30 évesen hozta létre cégét. Az amazon nevet 2 okból adta vállalkozásának. Mindenképpen "A" betűvel kezdődő nevet szeretett volna választani, hogy a vállalta "abc" sorrendes találati listák élén tűnjön fel. A cég végül az Amazon folyóról kapta a nevét, abban a reményben, hogy nagyméretűvé és változatossá fogja kinőni magát. Ez meg is valósult, ugyanis az elsődleges termékkínálata kiszélesedett. A logóban szereplő nyíl pedig nem véletlenül mutat a "a" betűtől a "z" betűig, A-Z-ig terjedő változatos termékkínálatukat szimbolizálja.

Termékei, szolgáltatásai

1998 végére szélesítette ki a megvásárolható termékek listáját zenei, audiovizuális és egyéb termékekkel. Bezos azóta is minden érdekeltségeb tartozó területen igen szorosan követi a trendeket, és alkalmazkodik is azokhoz.

Amazon originals

Amazon Kindle
Amazon Kindle

Az amazon Kindle e-könyv olvasó termékcsalád az amazon által tervezett olyan hálózati képességekkel ellátott eszköz, mely szoftverének segítségével e-könyvek és más digitális adatik megjelenítésére használható. A cég igazi áttörését is a Kindle hozta meg 2007-ben.

Hardverje az úgynevezett "e-tinta" elektronikus papíron alapszik, ez a szürke 16 árnyalatát képes megjeleníteni. Az elektronikus papír előnye a klasszikus TFT monitorokkal szemben, ugyanaz mind a könyvé, szemkímélő hatású. Némelyik Kindle-típusok hangszórót és fülhallgató-csatlakozót is tartalmaznak, és MP3 formátumú zenét képesek lejátszani.  Ugyanezen  típusok plusz funkciói, hogy kísérleti szövegolvasó szoftverrel is rendelkeznek, amelyek angol nyelvű szöveget képesek felolvasni női és férfi hangon. Az eszközökben Wi-Fi is található, mellyel csatlakozhat helyi hálózatokra. Az interneten keresztül újságokat, könyveket, magazinokat lehet vásárolni. Ezeken kívül a Kindle egy egyszerű internetböngészőt is tartalma.

Előnyös funkciója még, hogy az éppen olvasott szövegből kijelölhetünk egy szót, a beépített szótár segítségével pedig megtudhatjuk annak jelentését. Két Oxford szótár található meg az olvasókban. 

Prime video

Amazon Prime Video 

Az amazon prime video egy reklámmentes streaming szolgáltatás, amely több ezer filmet és sorozatot kínál, köztük számos olyat amelyek kifejezetten a Prime Videora készülnek és más platformokon nem is érhetőek el. A szolgáltatás az Amazon Prime teljes körű tagsággal együtt jár, de önálló előfizetésként is elérhető. Korábban az olcsóbb streaming szolgáltatók közé tartozott a prime video. 2024. szeptemberétől azonban havi 899Ft-ról 1900Ft-ra emelték a havidíjat.

Amazon Go és Amazon Fresh

Amazon felhasználói számára megalkotott kasszás hagyományos és önkiszolgáló kassza nélküli üzletei. A boltba való belépéskor az amazon alkalmazásban a felhasználó számára egyedileg generált QR kódot kell beolvasni, távozáskor pedig a kiválasztott termékek árainak végösszege kerül levonásra kártyánkról. Mindez sorban állás nélkül, ezt hívja az amazon "Just Walk Out" technológiának.  

Az amazon go egy kisbolt-lánc, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban nyíltak eddig meg üzletek. Az első amazon go-t Seattleben  meg, nagyjából 170 négyzetméter alapterületű boltként. Kínálatukban megtalálható frissen főzött kávé, reggelinek és ebédnek valók, valamint nassolni valók és helyi pékáruk is. Továbbá lehetőség van csomag visszaküldésre is. 

Ügyfél azonosítás legérdekesebb módja a biotermikus azonosítás, ami Amazon ID létrehozása után alkalmazható az üzletekben, ekkortól elegendő a tenyerünket az olvasó fölé helyeznünk, és már be is enged a kapu.

Amazon fresh
Amazon Go

Az amazon fresh pedig fizikai üzletként és online üzletként is üzemel. Az amazon go-nál nagyobb alapterületű és tágabb termékkínálatú bolt, készételeket és háztartási termékeket is árusítanak. 2007-ben élelmiszerbolti kiszállítási szolgáltatásként működött, együttműködve egyes élelmiszerboltokkal. 2017 márciusában az amazon bejelentette az amazon fresh pickup béta verziójának  elindítását. Ez az amazon prime előfizetők számára elérhető szolgáltatás volt. Olyan üzleteket nyitottak, ahova a felhasználók online rendelés után, a kiválasztott időpontban mehettek el átvenni a megvásárolt termékeket. Az üzletlánc az amazon go-hoz hasonlóan az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban található meg. 

Youtuberek körében közkedvelt vlog videó ötlet az amazon go és amazon fresh üzletek tesztelése, összehasonlítása más kisboltokkal. 





Amazon drón futárok

Az amazon 2022-ben jelentette be, hogy az évek óta tartó ígérgetés után végre drónokkal is fognak szállítani. A kaliforniai Lockeford megrendelői lesznek, akik elsőként élvezhetik a Prime Air szolgáltatást. Jeff Bezos még 2015-ben vetette fel a drónos kiszállítás ötletét, de az FAA (Szövetségi Légi közlekedési Hivatal) azonban csak 2020-ban adta meg az engedélyt. A Today Show-ban a vállalat azt nyilatkozta, hogy az 5 fontnál olcsóbb csomagokat tervezik drónnal kézbesíteni, ami egy órán belül a megrendelőnél lesz. A drónok nagyjából egy 24 kilométerre lévő gyárból fognak szállítani. A tervek szerint a a drónok - amelyek képesek azonosítani és kikerülni a a repülési útvonalukba eső dolgokat - a megrendelők hátsó udvarában fogják biztonságos magasságból leengedni a csomagokat. A cégalapító álma, miszerint öt éven belül amazon drónok fogják uralni a csomagszállítási piacot nem valósult meg, ugyanis 2023 márciusában mindössze két kisebb helyszínen volt jelen a szolgáltatás a texasi College Stationben és a korábban említett Lockefordban. Az üzletág vezetője, David Carbon szerint ennek elsősorban az FAA szigorú szabályozása az oka, miszerint a drónok nem repülhetnek tömeg és utak felett, ezzel megnehezítették az útvonalak kialakítását. Az amazon előállt új fejlesztésű drónokkal,de a hatóságokat továbbra sem sikerült megnyerniük.

Hogyan értékesítsünk az amazonon?

Az amazon világszerte piacvezető az online értékesítésben és több mint százmillió aktív felhasználóval rendelkezik, és ma már szinte minden megtalálható a kínálatukban. A hatalmas felhasználó kör óriási lehetőséget jelent azok számára, akik saját termékeiket akár világszerte is értékesítenék. Az amazonon való értékesítés még induló vállalkozásoknak is alkalmas, hiszen egy már jól bevált, kiépített, megbízható webáruházon történik az eladás. Ezáltal csökken a kockázatok száma. 

5 lépésben válhatunk eladókká az amzonon. Saját vásárlói fiókunk mellett létrehozhatunk egy eladói fiókot, ehhez szükséges egy új e-mail cím, ami kizárólag a vállalkozásunkhoz fog tartozni. Szükségünk lesz még egy nemzetközileg terhelhető bankkártyára, bankszámlára, adóinformációkra, személyiigazolványunkra valamint egy telefonszámra. Ezt követően meg kell adnunk, hogy milyen terméket szeretnénk árusítani, ehhez pedig minél pontosabb és részletesebb leírást érdemes megadni. Mindenek előtt azonban át kell tekintenünk, a szabályozott termékek listáját. Valamint a versenytársak számát, termékeik minőségét, népszerűségét is érdemes áttekinteni. Következő lépésben be kell áraznunk termékeinket, figyelembe véve a platform különböző felszámolt díjait, amelyek a következőek. Csomagok díjai: Két lehetőségünk van, attól függően, hogy menyi terméket szeretnénk eladni. Az Individual előfizetés az eladások után számol fel egy 0,99$-os díjat. A Professional pedig egy havi előfizetést ajánl 39,99$-ért. Egyénfüggő, hogy melyik lesz számunkra a jó választás. Az eladott termékek után járó összeget közvetlenül a bankszámlánkra kaphatjuk meg. Közvetítői díj: Az amazon a csomagárakon felül egy százalékos jutalékot is felszámol eladásaink után. Kategóriánként eltér, hogy mennyi jutalékot kér a cég. Az összes közvetítői díjról előre tájékozódhatunk. Logisztikai díjak: attól függenek, hogy saját magunk tervezzük-e kiszállítani a termékeinket, vagy a Fullfillment by amazon szolgáltatást vesszük igénybe. Köztes megoldás, ha csak a kiszállítást bízzuk amazonra, a raktározást és az ügyfélszolgálat ellátását magunk intézzük. Ennek díjai eltérnek termékkategóriánként és célországtól függően. Továbbá magánszemélyként és cégként is különböző összegre számíthatunk. Az FBA szolgáltatás díjai, pedig a termék nagyságától és súlyától függ. Az amazon teljesítési díjairól érdemes előre tájékozódni. Egyéb díjak: Vannak olyan különleges esetek, amikor egyedi díjakkal kell számolnunk. Ilyen plusz költség például, ha termékünket több 12 hónapja nem vásárolták, 0,005$ havidíjat számítanak fel utána, vagy ha valaki visszaküldi a terméket, az amazon visszatéríti az árat, tőlünk pedig levon egy adminisztrációs díjat. Az amazon díjkalkulátorával egy konkrét termékre vonatkozóan magunknak is kiszámíthatjuk a díjakat. 

Mit kínál ma az amazon?

Amazon best sellers


Furcsaságok, érdekességek az amazonról (influenszer tesztelések)