keresés

2016. október 31., hétfő

A virtuális valóság a zeneipart sem hagyja változatlanul


A közeljövőben már úgy is eljuthatunk klubokba, partikra, hogy nem is kell kitennünk a lábunkat otthonról. Ez nemcsak kényelmi megoldás lehet, hanem meg lehet spórolni az utazás költségeit, hisz a világ bármely pontján épp folyó koncertre képesek leszünk bekapcsolódni egy VR-szemüveg segítségével.
Továbbá kilátásba helyezték, hogy az ABBA együttes, miután 1982-ben feloszlott, ismét fel fog lépni, és fel akarják használni a legfrissebb technológiákat is, köztük a virtuális valóság nyújtotta előnyöket is.

2016. október 30., vasárnap

Zenészek és az amerikai minimálbér

Az Egyesült Államokban a havi minimálbér 1160 dollár (260 ezer forint). Mennyi zenét kell "eladnia" valakinek ennek elérése érdekében? Ez leginkább attól függ, hogy hol és hogyan teszi.

2016. október 28., péntek

Hogyan működik a Bitcoin? Technikai részletek III. - A bitcoin bányászat és összefoglaló

A Bitcoin Rendzser belső működésének technikai összefoglalója, azoknak akiket mélyebben érdekel a rendszer felépítése és működése. I. és II. rész

Mi az a Bitcoin bányászat

Hogyan működik a Bitcoin? Technikai részletek II. - A Double Spending probléma, és a Blockchain megoldás

A Bitcoin Rendzser belső működésének technikai összefoglalója, azoknak akiket mélyebben érdekel a rendszer felépítése és működése. I. és III. rész

"Double Spending" avagy a digitális valuta mumusa, melyre a Bitcoin talált megoldást

Hogyan működik a Bitcoin? Technikai részletek I. - A tranzakciós lánc

A Bitcoin Rendzser belső működésének technikai összefoglalója, azoknak akiket mélyebben érdekel a rendszer felépítése és működése. II. és III. rész

Hogyan működik a pénzküldés a Bitcoin rendszerében

Hogyan működik a Bitcoin? - Egyszerűen, technikai részletek nélkül


Már tudod mi az a Bitcoin, de nem érted hogyan működik? Ne keress tovább, itt megtalálod a fontos tudnivalókat, egyszerűen megfogalmazva.

2016. október 25., kedd

2016 amerikai elnökválasztás és a Wikileaks



A 2016-os amerikai elnökválasztást az egész világ figyelemmel kíséri. Amerika első emberének a megválasztását hosszú kampányidőszak, előválasztások és választási viták előzik meg. A kampány rengeteg pénzt felemésztő marketingtevékenység. A választási viták is nagyban befolyásolják a választókat. Nyilván sokat árul el valakiről, hogy különböző rágalmakra, különböző helyzetekben hogyan reagál. Az információs társadalomban más megvilágításba került a kampánytevékenység és a választási vita. Ma már mindenről kép- és hangfelvétel készül. A levelezéseket követhetik, a telefonhívásokat lehallgathatják. Ezeket az információkat pedig fel lehet használni a választottak besározására. Ezeket az információkat legtöbbször a Wikileaks nevű oldalon keresztül szivárogtatják ki. A Wikileaks egy nemzetközi nonprofit szervezet, ami kormányzati dokumentumokat tesz közzé a világhálón, miközben a szivárogtatónak anonimitást biztosít. November 8-án kerül sor a választásokra, mely során az amerikai állampolgárok a demokrata Hillary Clintonra és a republikánus Donald Trumpra szavazhatnak.

2016. október 24., hétfő

Kié a felelősség?


Rengeteg tragédia elősegítője, okozója a közösségi háló. Egymás sértése, bántása sok esetben nehezen vagy egyáltalán nem leállítható. Tiltásokkal ugyan átmenetileg orvosolni tudjuk, de hosszú távon képtelenek vagyunk kivédeni a rosszindulatú támadásokat. 

Újabb területekre merészkednek a nagyok

Úgy tűnik, az IT óriásai már nem elégszenek meg a különféle számítástechnológiai eszközök fejlesztésének területén kivívott pozícióikkal, hanem egyre újabb szférák meghódításában kezdenek gondolkodni. A három nagy óriás, az Apple, a Facebook és a Google is egészen szokatlan irányból próbálja befolyása alá vonni életünket. Hogy ki fog-e valamelyikük emelkedni a háromból és sikerül-e a világ urává válnia, az a jövő meglepetése.

2016. október 23., vasárnap

2015-ben tovább csökkentek az e-olvasók és az e-könyvek eladásai. Talán ez a vég kezdete?

Sokunk kíváncsi lehet, hogy a tavalyi évben mennyire fogytak az e-olvasók és az e-könyvek. Most itt a lehetőség bepillantást nyerni az adatokba. Minden évben nagy verseny zajlik a különböző gyártóknál, hogy kinek a készülékét viszik a vásárlók a legjobban, illetve a könyvkiadóknál, hogy mennyi fogynak az e-könyvek. Ezek a számok évről évre változnak, az eladások csökkenek. Az Amazon jelenleg is szilárd talpakon áll. Nézzük mi a helyzet a nagyvilágban és az Egyesült Államokban.

2016. október 22., szombat

Instagram- a közösségkedvenc


Instagram az a fotó megosztó alkalmazás, amit a legtöbben ismernek és használnak. Ma már nem csak egy fotó megosztásra alkalmas applikáció, hanem közösségi térnek is nevezhetjük. Fontos szempont minden használónak, hogy könnyen kezelhető, ingyenes, átlátható és biztos rendszerű legyen. Az Instagram pont ilyen. Akkora népszerűsége lett, hogy 2012-ben Mark Zuckerberg fel is vásárolta, de nem olvadt be a Facebookba, megmaradt a különálló alkalmazásként. 

Mi az a Bitcoin?

Rövid összefoglaló azoknak akik semmit, vagy nagyon keveset tudnak arról mi az a bitcoin és miért korunk egyik legérdekesebb jelensége.

Könyvtár a kikötőnél – a dániai Dokk1 könyvtár

Ha szeretünk szép panoráma mellett könyvet olvasni, érdemes ellátogatni a dániai Aarhus városban található Dokk1 elnevezésű könyvtárba. A dán Schmidt Hammer Lassen építésziroda tervezte meg az épületet rengeteg tágas térrel; s talán a leglátványosabb érdekessége, hogy az üvegfalak lehetőséget adnak a kikötő vizét csodálni a könyvtár termeiből. Az épületben a könyvtári rész és egyéb szolgáltatások mellett megtalálható a helyi vasút állomása, illetve egy parkoló is.

2016. október 19., szerda

Az elérhető VR élmény


‎Ma már bárki kipróbálhatja a virtuális valóságot, különböző rendezvények, mint például a PlayIT keretében.
De az ilyen helyeken általában tömeg van, végig kell állni egy hosszú sort, utána meg használhatod 10 percet a készüléket és már szólnak is, hogy jön a következő. Szerencsére pénztárcánktól függően több lehetőség is rendelkezésünkre áll, hogy beszerezzünk magunknak egy VR eszközt. 

Haldoklik a fotós szakma?


Egyre többet lehet hallani, hogy az amatőr fotósok veszélyeztetik a fotós szakmát. Míg a profik rendes fizetésért csinálnak meg egy-egy képet, addig az amatőrök kisebb összegért is rendelkezésre bocsájtják a képeiket az újságoknak, korlátozva ezzel a profik lehetőségeit. Ma az internet korában, amikor bárki fényképeket készíthet, gyökeresen megváltozott a szakma.


Egy évtizede még más volt a helyzet

Holly Stuart Hughes szerint nem nagyon van olyan fotóriporter, akit ne sújtanának ezek a változások. A PIB kereskedelmi szervezet adatai szerint míg 2000-ben 286.932 oldal volt a számon tartott magazinok összesített terjedelme, 2009-ben már csak 169.218 oldal volt. Ez 41 százalékos zuhanást jelent. Régebben a szerkesztőségek vonakodtak attól, hogy archív képeket közöljenek a magazinjaikban, amik eltértek az adott témától, ám a szerkesztőségek rendelkezésére álló költségkeret csökkenése változtatott ezen. Jonathan Klein, a Getty Images vezérigazgatója azt mondta, hogy amikor az ügynökséget létrehozták "még egyetlen valamit magára adó művészeti vagy kreatív igazgató sem tett közzé archív képet, mert az nem volt eredeti, nem ök rendelték, vagy nem az ő kreativitásukat fejezte ki."


Digitális fényképezés

Ráadásul pár évvel ezelőtt megjelent a digitális fényképezés. Az internetnek köszönhetően a szerkesztőknek sokkal egyszerűbb kikeresni és megrendelni a számukra megfelelő felvételeket a fotótárak anyagából.  Sokan azt hiszik, hogy ők már profi fotósokká váltak, csupán attól, hogy megvesznek egy drága fényképezőgépet. Keith Marlowe - a Spin és a Rolling Stones fotósa - azt mondta erről, hogy: " A múltban igazán érteni kellett a fényképezőgép használatához. Ha az ember elrontott egy tekercset, a hangversenyről készült elvesztett fotókat nem lehetett pótolni. Most viszont bármely fotós azonnal láthatja, sikerült-e a felvétel, és mit kell változtatni mondjuk a világításon."
Eric Kim, egy profi fotográfus, írt egy 100 pontos parancsolatot arról, hogy mi tesz valakit profi fotóssá.


Amatőr kontra profi fotósok


Az amatőrök szórakozásból fényképeznek. Hol saját magukat, hol azt hogy éppen hol járnak vagy mit esznek, és előszeretettel rakják fel ezeket a közösségi média honlapjaira. Az sem ritka, hogy egy családi rendezvényre vagy éppenséggel egy esküvőre inkább őt kérik meg, hogy legyen a fényképész, mintsem egy profit hívjanak meg, akinek ráadásul még fizetni is kell. Persze, ez nem azt jelenti, hogy a hobbifotósok képei rosszabbak lennének a profiéktól. Sőt, ők akár zseniális képeket is készíthetnek, hiszen nincs nyomás rajtuk, hogy mi lesz ha egy-egy képet elrontanak. Bármennyiszer hibázhatnak, azt senki nem fogja számon kérni tőlük. Ők bármennyit kísérletezhetnek, amikből persze sok jó kép is készülhet. Az utóbbinak csak szimplán jó képeket kell készítenie. Pont. Ő ezt a megélhetésért csinálja, nem azért, hogy egy kis plusz pénzhez jusson.

Ha a felszerelésről van szó, akkor a profik könnyebb helyzetben vannak, hiszen tudják már, hogy milyen gépeket kell megvenniük a tökéletes fotó érdekében. Egy kezdő sokkal nehezebb helyzetben van, hiszen gazdasági szempontból neki az kidobott pénz, amit a fényképezésre költ. Nekik elsősorban olyan gépeket kell venniük, amiket mindenképp használni fognak. Sok kezdő esik abba a hibába, hogy megvesz olyan kamerákat, amikről azt hallotta, hogy nagyon jó képeket lehet vele készíteni, csak éppenséggel még nem tudja használni.

A rossz hír az, hogy csak fotósként nehéz megélni. Akik tényleg ezzel akarnak foglalkozni, nem csak amatőr szinten, azoknak a marketinggel is kell foglalkozniuk. El kell hitetni a potenciális megrendelőkkel, hogy nekik rád van szükségük. Hirdetni kell magadat mindenhol, akár papíron, akár elektronikus formában.


Források:
Az amatőr fotósok veszélyeztetik a fotós szakmát
A profi fotóssá válás rögös útja
Mi a különbség a profi és a hobbifotós között?
kép1 kép2

2016. október 18., kedd

Modern tanulási módszerek- Miféle új eszközök segítik a gyerekeket

Élet hosszig tartó hálózatos tevékenység

Manapság egyre nagyobb szerepe van a  modern technológiának a tanulásban, a gyerekek tanításában. A modern táblák, interaktív tanítási módszerek, elektronikus eszközökkel történő információ csere egy teljesen más tanulási folyamatot eredményez, mint az klasszikus kézzel írás és tankönyvekből való tanulás. Természetesen előnyökkel és hátrányokkal is számolnunk kell. Vajon mi a jobb a klasszikus értelemben vett tanítási módszerek vagy a modernizálódott interaktív módszerek? Ami biztos jelenleg végbemenő folyamatokban a tanári feladatok és a diákok tanuláshoz való hozzáállása is változásokon mennek keresztül.

Szerzői jogi reformok születőben...

Az Európai Bizottság idén elkezdett dolgozni a szerzői jogi szabályok megújításán, aminek eljött az ideje, 2001 óta nem történt új szabályozás ebben a témában. Az eddigi célkitűzésük, hogy a nagyobb webhelyek automatikus szűrőt vezessenek be, ezzel biztosítva a szerzői jogok megtartását. Ez viszont elég problematikus, elsősorban azért, mert nehéz lenne határt húzni, melyik weboldal minősül nagynak vagy kicsinek. Valamint problémát okoz a dolog anyagi és technikai megvalósítása is. Ráadásul az automatikusan működő szabályzó rendszer is megbízhatatlan lenne, működése túl következetes, így túl szigorú lenne a szűrés.


A másik negatív visszhangot keltő javaslatuk a jogdíj fizetéssel áll kapcsolatban, melyet az online használat esetén rónának ki. Ezeket sok honlap, például a hírportálok nagyon megsínylenék, hiszen csak az eredeti forrást lehetne megtekinteni, így nem is lenne szükség (vagyis inkább engedély) külön cikkek írására. A lapkiadók és egyéb sajtótermékek kiadói viszont jól járnának ezzel, mert ők dönthetnék el, milyen híreket tegyenek közzé és milyen formában, így talán színvonalasabb és megbízhatóbb lenne az újságírás.
Spanyolországban és Németországban viszont már tiltakoztak az ötlet ellen, mivel a kiadók már meg is próbáltak pénzt "beszedni" a Google Hírektől - persze sikertelenül.

A geoblocking problémájára is vannak ötleteik, hiszen az internethasználók számára ennek a megoldása nagyon sokat számítana. Tudniillik az Európai Unión belül rengeteg online tartalom (pl. zene-,videó- és képtartalmak) nem érhető el bizonyos országokban, pedig nagy lenne rá az igény. Csakhogy a tartalom szolgáltatói jogi nehézségekbe ütköznek, mikor terjeszteni szeretnék a tartalmat külföldi országokba is. Az EB egyik fontos célkitűzése a választék bővítése és a kulturális tartalmak kiterjesztése, és ehhez szükséges ezzel a problémával is foglalkozniuk. Az eddigi terveik között szerepel olyan tárgyalószervezetek létrehozása, akik az adott tartalomszolgáltató állammal licenszszerződéseket kötnének , valamint egy Kreatív Európa MEDIA nevezetű program keretében megkísérelnék támogatni az online kreatív tartalmak országokon való átívelését is.

Amit a Facebook-hirdetésekről tudni kell...

A közösségi média nem csak az ismerősök közti kapcsolattartás kialakítását és a posztolásokat tette lehetővé -vagyis azt, hogy minden számunkra fontos dolgot egyfajta mikroblogként nyilvánosságra hozunk-, hanem az online marketing létrejöttének elősegítését is.  Vajon hogyan is érdemes hirdetni a közösségi médiában? A következőkben erről olvashatunk.


Cybersecurity Index: felmérés az online könnyelműségről

Az internet mára életünk magától értetődő és kikerülhetetlen részévé vált. Napról napra születnek új alkalmazások és kezdeményezések az életünk megkönnyítésére, s miközben a fotel kényelméből vásárolunk, számlákat fizetünk és a barátainkkal kommunikálunk, egyre könnyelműbben osztjuk meg adatainkat, holott fokozottabb védelemre lenne szükség. A Cybersecurity Index azért jött létre, hogy felmérje, mennyire biztonságos az internet, s hogy hányan válhatnak kibertámadás áldozataivá.

2016. október 17., hétfő

Android vagy iOS: Melyik a jobb?


Az elmúlt évek során népszerűek és egyre elterjedtebbek lettek az okostelefonok, emiatt lehetőség nyílt arra, hogy a felhasználók jobban személyre szabhassák készüléküket. A Google tulajdonában lévő Android és az Apple iOS mobil operációs rendszere mindig is vetélkedett egymással a fogyasztók kegyeiért. Többféle vélemény alakult ki a két operációs rendszer előnyei és hátrányai kapcsán. Ennek a tökéletesítésére folyamatosan fejleszti a lehetőségeket a két cég. Az Android 6.0 rendszere a legújabb, míg az Apple az iOS 10-et mutatta be legutoljára  Az alábbiakban többet is megtudhatunk a két mobil operációs rendszerről.

A tudományos publikálás válsága - Sci-Hub kontra kiadók

Nem könnyű ma már a tudományos életben publikálni. De talán még nehezebb később ezekhez a publikációkhoz akárki másnak hozzájutni. Nagyobb, világszerte ismert kiadók csak nagyon drágán tesznek hozzáférhetővé olyan tanulmányokat, melyekre nemcsak például az egyetemistáknak, de az oktatóknak is szüksége lenne.

Könyvtárak helyzete az elektronikus világban

  A könyvtáraknak nehéz felzárkóznia a digitális tartalmakhoz. Az e-könyvek kérdése mindig megosztó ezért először szeretnék általánosságban írni róla.

2016. október 16., vasárnap

A VR segítheti a háborús bűnök bizonyítását

A bajorországi tartományi bűnügyi hivatalnál (Bayerische Landeskriminalamt) képalkotó szakértőként dolgozó Ralf Breker rendkívül precíz, szinte tökéletes másolatot készített az auschwitzi haláltáborról, mely digitális 3D-s modell, azaz virtuálisvalóság-szemüveggel bejárható. Ennek segítségével az ítélethozásnál a bíróság könnyebben dönthet a még életben lévő náci háborús bűnösöket illetően olyan kérdésekben, melyek magára a helyszínre vonatkoznak. A jövőben szélesebb körű felhasználást is kilátásba helyeztek: bejárható lehet ez a modell mindenki által.

2016. október 12., szerda

Az intelligens háztartás körképe

A technológia rohamos fejlődésével nemsokára egy teljesen átalakult otthonban találhatjuk magunkat.  Ismerkedjünk meg -  ha eddig nem tettük -  a dolgok internete kifejezéssel, amit bár már 2004-ben megfogalmaztak, de jelentősége az utóbbi években nőtt meg. A fogalom elhozza nekünk az összekapcsolódó és egymással kommunikáló háztartási berendezéseket. Lakásunk fűtésének, világításának, távfelügyeletének irányítását megoldhatjuk akár kilométerekről is, egyszerűen az okos telefonunkkal. Több cég is innovatív ötletekkel állt elő az elmúlt időszakban, hogy megteremtsék a kényelmes és költséghatékony intelligens otthont (smart home).

A hálózatiság társadalmi-kulturális hatásai: gyerekek, tanulás, kapcsolatok

                               
Digitális fejlődés. Előny vagy hátrány?

A digitalizáció és a modernizáció kettős hatást gyakorolnak társadalmunkra. Az emberi kapcsolatok, a gyermekek közötti kapcsolattartás, a tanulás és a szabadidő eltöltése mind változásokon mennek keresztül. A digitális fejlődés, újabbnál újabb felfedezéseket tesz lehetővé. Ezek a felfedezések folyamatosan változó és bővülő információ készletet tárnak elénk. A kérdés az, vajon előnye származik e a társadalomnak attól, hogy minduntalan bővülő tudáskészlettel rendelkezünk, esetlegesen csak nő a különböző generációk közötti elhatárolódás. Vajon az x, az y, és a z generáció megérti még egymást? Mindenkinek egyenlő esélye van az az új információk feldolgozására, használására? A bejegyzéseim a gyerekek fejlődésével és oktatásukkal kapcsolatos kérdésekre fognak orientálódni, ebben a hatalmas, kérdésekkel teli témakörben.

Mobil OS körkép: Statisztikák, aktualitások

Mióta 2007-ben Steve Jobs bemutatta az iPhone-t, sokat változott a világ. Az akkor még csak ritkaságszámba menő - de már az Apple áttörése előtt is jelen lévő - okostelefonok azóta sokunk életének szerves részévé váltak, ahogy az új évtized eleje óta maguknak tért nyerő további okos-eszközök is, mint a táblagépek, vagy az elmúlt évek feltörekvő várományosa, nagy slágere, az okosórák. Na, de vajon mi hajtja ezeket az eszközöket, és milyen párhuzamok, átfedések fedezhetők fel az asztali operációs rendszerekkel? A továbbiakban erről lesz szó, ahogy röviden ismertetni fogom a mobil operációs rendszereket, és most, majd a későbbiekben is friss statisztikákkal, aktuális hírekkel bemutatom a mobil OS-ek világának jelenlegi helyzetét.

2016. október 11., kedd

A Snowden botrány

Napjainkban nagy figyelmet kapnak a különböző szivárogtatási botrányok. Rengetegen használnak facebook-ot, twitter-t, ezekre rengeteg információt töltenek fel magukról és személyes beszélgetéseiket is itt folytatják. Az okostelefonok világában pedig még gép mögé sem kell ülnünk, azonnal megoszthatjuk éppen mit csinálunk. Mindenkinek saját szívügye mit szeretne megosztani magáról a nagyvilággal, gond csak akkor van, ha nem az ismerőseink kísérnek figyelemmel minket, hanem állami szervek. Nemrég kezdték vetíteni a mozikban a Snowden című filmet, amely Edward Snowden NSA dokumentum szivárogtatását dolgozza fel a nagyközönségnek.

2016. október 9., vasárnap

Amazon.com: az oldal, amiről mindenkinek a könyvek jutnak az eszébe.

Amerikában rengetegen használják, itthon kevésbé ismert. Sokan nem is tudják, hogy mit forgalmaz az amazon.com. Ha az Amazonról beszélünk, akkor rögtön az ebook-ok jutnak az eszünkbe, pedig a cég nem csak ezzel foglalkozik. Sokan nem is tudják, hogy már nem csak online vásárolhatunk tőlük, hanem könyvesboltot is nyitottak. A független könyvesboltokra nézve ez egy újabb nehéz helyzetet generált. Az Amazonnal nehezen tudják felvenni a versenyt a boltok, megoldást jelentene, ha a termékeket más boltokban is kedvezményesen lehetne megvásárolni. 

Netflix, video on demand


A 2016-os év elején Magyarországon is elérhetővé vált a világ egyik legnagyobb online tartalomszolgáltató vállalatának szolgáltatása. A Netflix konyhanyelven fogalmazva egy éjjel-nappal elérhető videokölcsönző minden reklám nélkül. Szolgáltatásuk havi díjas, bármikor lemondható. 3 különböző csomag válaszható, mely nem tartalomban korlátozott csupán minőségben és a párhuzamosan használt képernyők számát. Különböző platformokon elérhető, ráadásként használata az első hónapban ingyenes.

2016. október 8., szombat

Letöltés versus streaming: melyik a jobb?


Nyilván mindenkinek az a jobb amit ő használ, de nézzük meg a kérdést elfogultság nélkül.

Mindkettőnek megvannak a maga előnyei és hátrányai. 

2016. október 7., péntek

Tervezd meg a saját könyvtáradat! – Helsinki Központi Könyvtár 2018


Helsinki lakosai lehetőséget kaptak rá, hogy valóban részt vegyenek a két év múlva felépülő Központi Könyvtár tervezésében. A legtöbb épület felépítésekor nem szokás megkérdezni a helyi lakosok véleményét, ám e project célja valóban a felhasználók igényeinek kielégítése, így a tervezéskor figyelembe vették az ott élők elképzeléseit és ötleteit.

2016. október 5., szerda

Miért épül fel a Kínai Nagy Tűzfal?

Annak megértéséhez, hogy a Kínai Népköztársaság miként korlátozza polgárainak szabad internetes tevékenységét, érdemes előbb röviden a kínai nép 20. századi történetét áttekinteni. Miért mondhatjuk, hogy a korlátozásoknak a Kínában megvalósított módjai egy modern diktatúra alapvető eszköztárához tartoznak? Ha megismerjük a teljes képet, akkor reményeim szerint látni fogjuk, hogy többről van szó, mint csupán arról hogy Kínában napjainkban is egy kommunista diktatúra valósul meg, amely nagyban korlátozza az internethasználatot. Ez a kijelentés így önmagában túlságosan is leegyszerűsítené a valóságot, ráadásul még pontatlan is lenne.

   

A 20. század eleji, a világháborúk által fémjelzett, zűrzavaros politikai időszak a Távol-Keletet sem kímélte. A végeredmény az lett, hogy egy, a kínai nemzet túlnyomó részét magába tömörítő államban kommunista hatalomátvétel történt és az egyeduralkodóvá váló párt Kínai Népköztársaság néven az egyetlen Kínának kiáltotta ki országát. Lényegében mind a mai napig ugyanaz a párt van uralmon és a politikai berendezkedésben sem történt lényegi változás.
A világ azonban sokat változott Kína körül. Az, hogy egy kommunista hatalom miként tudott életben maradni a közvetlen környezetét is intenzíven érintő, de világszinten is megfigyelhető nagy fokú kapitalizálódás mellett, az egészen rendkívüli. Nem véletlenül kerül újra és újra gazdasági és pénzügyi elemzők érdeklődésének a középpontjába.

 A Kuomintang székháza
A Kínai Kommunista Párt ellenpárja, a Kuomintang nagyjából egy idős a kommunista Kínát kormányzó testvérével. Alapvetően a kezdetektől fogva jobb oldali beállítottságú és nem éppen a történelem leg demokratább pártjának tekinthető, de a hetvenes évektől kezdve - talán az ENSZ-ben elfoglalt helyük elvesztésének a következményeként - lazult a párt szélsőjobboldali jellege. A kínai nép összeségének kormányzására irányuló politikájuk ugyanakkor az 1949-es kommunista fordulat óta nemváltozott. Ekkor a teljes pártkivonultakontinentális Kína területéről Tajvan szigetére és ott a sokkal kevésbé szervezett őslakosság véleményét nem kérdezve egy másik kínai államot hozott létre, amely hivatalosan mind a mai napig igényt tart a Kínai Népköztársaság feletti hatalom gyakorlására. Érdekes, hogy 1971-ig az ENSZ hivatalosan a "kisebb Kínát" ismerte el Kínának. A Kínai Kommunista Pártnak, ahhoz, hogy a látszólagos legitimitását fenntartsa, minden a Tajvan szigetéről érkező internetes forrást elérhetetlenné kell tennie polgárai számára.

A Kínai Népköztársaság nem sokkal létrejötte után katonailag megszállta és az uralma alá hajtotta az egyébként a történelem során azelőtt többször is hozzá csatolt, de mindaddig az autonómiáját többé-kevésbé megőrizni képes Tibetet. A kibontakozó felkelést villámgyorsan leverték és ennek során több ezer embert öltek meg. A Tibet politikai vezetőjének tekinthető dalai láma ezek után még visszatért Tibetbe azt remélve, hogy az álláspontjaikat közelíteni lesznek képesek. Kína hivatalos ideológiája több mint érdekes: tulajdonképpen azt állítják, hogy "békésen felszabadították" Tibetet. 1959-ben valószínűleg azt tervezték, hogy tőrbe csalják a Lámát (letartóztatják, kivégzik... talán sosem derül ki mi lehetett az eredeti szándékuk). Egy színházi előadásra invitálták meg egy kaszárnyába és arra kérték, hogy az egyébként őt állandóan kísérő testőrei nélkül tegye tiszteletét a rendezvényen. A mind a mai napig a tisztségét betöltő Tendzin Gyaco ekkor szökött végleg Indiába. A máig meg nem oldott, a világsajtóban gyakran felmerülő konfliktusról a kínaiak nem értesülhetnek. Az eset nem képezheti közbeszéd tárgyát és a dalai láma semmilyen nyilatkozata nem jelenhet meg a kínai interneten.

Az eddig tárgyalt kérdéskörök inkább Kína külpolitikájához tartoznak. A világ összes országa számára külön megítélés kérdése, miként ítéli meg Kína konfliktusát Tibettel, vagy hogy egyáltalán melyik Kínát tekinti legitimnek. Az 1989-es események felett azonban semelyik önmagát valamennyire is demokratikusnak valló államalakulatnak nem szabadna szemet hunynia. Sajnos diplomáciai szinten ez mégis megtörténik. Az interneten is sugárzott műsorokban azonban újra és újra napirendre kerülnek a Tienanmen téren lezajlott véres események. Ha egy műsorról tudni lehet, hogy jelenleg vagy akár a múltban tárgyalta az ott lezajlott eseményeket, akkor a kínai hatóságoktól teljes bizonyossággal számíthat az egész csatorna állandó blokkolására a kínai internetező közönség körében. Kevés olyan esemény van a világtörténelemben, amelyről egyértelmű ítéletet alkothat az utókor. Sajnos a Tienanmen tér közéjük tartozik. Egyszerűen képtelenség az elítélőtől eltérő véleménnyel értékelni azt a terrort, amivel a kínai kormány a szó szoros értelmében a földbe döngölte a tüntetést. Pontos adatokkal nem lehet szolgálni, de körülbelül 5000 ember halhatott meg a téren.   

A már évek óta tartó általános elégedetlenségi hullám 1989. májusára érte el tetőpontját, mikor Gorbacsov Kínába látogatott. A tüntetők az ő politikáját éltették. Azelőtt tömeges letartóztatásokkal válaszolt a kormány, de június elejére úgy döntöttek, hogy katonai erővel vetnek véget annak, hogy napról napra egy több százezres tömeg fejezte ki elégedetlenségét Peking fő terén. A hatóságok más vidéki városokban is hasonlóan jártak el. Akkor is és most is sok újságíró próbál információkat kiszivárogtatni a történtekről. Előfordult, hogy a kínai kormány felkért egy nagyobb e-mail szolgáltatót, hogy adja ki egy ilyen "lázadó" felhasználója levelezését, hogy felelőséggre vonhassák. A szomorú az, hogy ezt a cég meg is tette. 

A történelmi áttekintést egy jelenkori példával zárom. Létezik egy ősi kínai meditációs technika, a Falun Gong, melynek tanításai egészen 1992-ig titkosak voltak. Ekkor jelent meg a Csuan Falun című könyv, melynek olvasásával immár bárki megismerkedhet a tanokkal. Kínában 70 000 000 ember kezdett a leírtakat alapul véve meditálni. Mindössze néhány évvel később, 1999 áprilisában a kínai állam betiltotta a módszert. A technikát terjesztő szervezet honlapján részletes adatokkal szolgálnak azon személyekről, akik azért haltak meg, mert kitartottak a Falun Gong mellett. Bár az adatbázis 2009 óta nem frissült, eddig 3305 halottat tart számon. Szimbóluma sokkal régebbi eredetű mint a német nemzeti szocialista párt. A meditáció semmilyen látható ellenállási erővel nem rendelkezik a Kínai Népköztársaság ellen. A betiltásának egyik oka az lehet, hogy nagyon sok ember tevékenységét fogta össze és ugyanakkor a párt semmilyen nyomást nem tudott rá kifejteni. A másik feltételezhető ok, hogy a mögötte álló szervezetet a dalai lámával hozta összefüggésbe az akkori pártvezetés.

Láthattuk, hogy mik a fő sarokpontjai a kínai internet cenzúrának. A továbbiakban a konkrét megvalósítással fogok foglalkozni.        




  

2016. október 4., kedd

Internetes átverések, avagy hogyan csaljunk az internet korában?

Az internetes átverések igen népszerűek manapság.Végrehajtásuk egyszerű és könnyű. Hogy miért? Először is mert ismeretlenségbe burkolózva, egy monitor előtt, nem érintkezve személyesen a másik féllel lehet üzletelni, ismerkedni.Másodszor a felhasználók tapasztalatlansága, könnyelműsége és jóhiszeműségének jóvoltából. Az átverések igen sokszínűek lehetnek. Lehet pénzszerzésre irányuló, lehet kacsa híreket terjesztő, lehet rosszindulatú vagy akár pánikkeltő is. És kik esnek bele a csalók csapdájába? Igazából bárki. Nincs nemhez/korhoz kötve. Bár tény, hogy az időseket és a gyerekeket, vagyis a tapasztalatlan felhasználókat könnyebb átverni, beugratni.

A kínai mobilgyártók térnyerése



Néhány évvel ezelőtt még a nyomógombos telefonok uralták a mobilpiacot. Aztán 2007-ben változás törént: az Apple bemutatta első generációs iPhone-ját, amely gyökeresen megváltoztatta a trendeket. A következő években egyre több cég jelentkezett érintőképernyős okostelefonokkal, amelyek rövid időn belül az eladási listák élére repítették a gyártókat, köztük az utóbbi 4-5 évben számos ázsiai és azon belül kínai gyártót is.

2016. október 3., hétfő

Snapchat- az új őrület

Mi is az a Snapchat? Egy olyan ingyenes letölthető alkalmazás, Android és iOS rendszerű telefonokra, ami fényképpel osztja meg ismerőseinkkel, hogy éppen mi történik velünk, hol is vagyunk az adott pillanatban. Előnye, hogy sokkal gyorsabban készíthetünk vele képet, amire egyedi,saját szöveget is írhatunk. A különbség a Snapchatben az (a többi fényképmegosztó alkalmazáson kívül) , hogy csak 10 másodpercig jeleníti meg a kapott képet, utána törlődik a rendszerből de persze van lehetőség menteni is a kapott képet, ahhoz viszont a felhasználónak nincs sok ideje körülbelül 10 másodperce. Pont ezért lett nagy népszerűsége, főleg a tinik körében, hogy bármilyen " kellemetlen" képet is küldhetnek egymásnak, hiszen törlődik a rendszerből.

2016. október 2., vasárnap

A szórakoztatóipar jövője a virtuális valóság

Többek között a Microsoft, a Facebook, a Google és a Sony óriáscégek is azon dolgoznak, hogy a virtuális valóság minél népszerűbbé váljon, és egyre több háztartásban megtalálható legyen egy eszköz, mellyel kiléphetünk a mi valóságunkból, és egy másik világ vendégei lehessünk egy időre - például egy  játék keretében. Ezen segíthet a feltörekvő WebVR is, melyhez nem kell sok illesztőprogramot, alkalmazást telepíteni, egy böngésző már elegendő lehet.

Reklám és a Z-generáció: hogyan tovább?

A webről jövő impulzusok nagy részét a különböző oldalakon megjelenő reklámok teszik ki. Ezek legtöbbször vásárlásra, olykor egy másik honlap 'lájkolására' vagy megtekintésére ösztönöznek.
(Ki nem vette már észre magán azt, hogy csak egyvalamit keresett a neten de már egész másol jár a kiinduláshoz képest.) Hogyan is viszonyul a reklámhoz a mai 18-25 éves korosztály? Ebbe nyerünk betekintést a következőkben.