Szüleink és nagyszülőink óvatosságra való intése, nap mint nap terítéken van. Pedig a mai világban, ők sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve mint mi! Az internetre rácsodálkozó idős családtagjaink nincsenek tisztában a hálózatiság veszélyeivel, mert az erre vonatkozó információjuk elég csekély. A közösségi oldalak, a hírportálok az egyén véleményét formálják, addig míg a delikvens saját véleményét és tapasztalatát maga mögött hagyva, a véleményformálók csapdájába esve, beáll az ominózus vélemény mögé!
Nyugdíjas hölgy
Az Index portál egyik szerkesztője, Hanula Zsolt egy hónapon keresztül játszotta a naivan hiszékeny idős nyugdíjas hölgy virtuális szerepét. Az alábbiakat írta az eset kapcsán a 2015. 09. 10-i publikációjában:
"Mindenkit visszaigazoltam, aki engem bejelölt, minden csoportba beléptem, ahová hívtak. A cukiság és a giccs mellett a harmadik erő, ami ezt a világot mozgatja, a hiszékenység. Nincs az a halálosan gagyi, Photoshoppal preparált fotó, buta álhír vagy hoax, aminek ezek a drága naiv emberek ne dőlnének be. A minden gyógyít minden betegséget, kivéve az orvosok mottójú oldalaktól csak egy kis ugrás a különféle ezoterikus gyógyító csoportok világa.
Ezek az emberek nem hülyék, nem beteges gyűlölködő pszichopaták. Annyira hiányzik az életükből a közösségi élmény, hogy valaki törődjön velük, hozzájuk szóljon, hogy ha bárki megadja ezt nekik, a mögé vakon beállnak. Pontosan, mint egy szekta."
A veszély szekciói
Az internet veszélyei egyre nagyobb méreteket öltenek, az idősek körében, mert sajnos gyümölcsöző iparággá alakult az erre fókuszáló haszonlesők tábora. A nyugdíjasok nagy része szeret meghatódni valamint csodákban bízni. A könyvtár mint az információk áramlásáért felelős intézmény sokat tehetne a fent említett meglévő problémák megelőzése érdekében. A könyvtár szociális funkcióját kilehetne terjeszteni erre az irányban is. Véleményem szerint a nyugdíjas olvasóknak, segítségükre lenne a hatékony teljeskörű felvilágosítás, amit szakértők bevonásával érdekes előadások keretében biztosítani tudna a könyvtár. A megelőzés másik ága lehetne a nyugdíjasok családi háttere! Tartalmas és valódi beszélgetésekkel mi is sokat tehetünk idősebb rokonainkért, vagy éppenséggel mi is tájékoztathatjuk őket a hálózatiság veszélyeiről. Sajnos az elszemélytelenedett világ hatásait használják ki, a véleményformálók és a haszonlesők, amit legaktívabban a hiszékeny nyugdíjasoknál tudnak leghatékonyabban véghez vinni.
Forrás: index.hu/tech/2015/09/10/
Képek forrása: Google
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése