Átalakulóban vannak az emberek filmes tartalomfogyasztási szokásai. A folyamat már jó ideje elkezdődött a Netflix, az HBO GO, az Amazon Prime és a hasonló on-demand jellegű online szolgáltatások térnyerésével, de a 2020-ban kialakult vírushelyzet jelentősen felgyorsította azt. Ahogy a korábbi médiapiaci átalakulások, ez is később érezteti hatását Magyarországon, ugyanakkor mindenképp érdemes figyelni a nemzetközi trendeket, melyek közül a legjelentősebb a Disney éles irányváltása.
keresés
2020. október 31., szombat
Irányt mutat a Disney az online streaming világában
Átalakulóban vannak az emberek filmes tartalomfogyasztási szokásai. A folyamat már jó ideje elkezdődött a Netflix, az HBO GO, az Amazon Prime és a hasonló on-demand jellegű online szolgáltatások térnyerésével, de a 2020-ban kialakult vírushelyzet jelentősen felgyorsította azt. Ahogy a korábbi médiapiaci átalakulások, ez is később érezteti hatását Magyarországon, ugyanakkor mindenképp érdemes figyelni a nemzetközi trendeket, melyek közül a legjelentősebb a Disney éles irányváltása.
"Nem tudunk azonosítani"
Egy feltört gmail fiók története
Az okosvárosok szociotechnikai fejlődése
Valóban fejlődést jelent a technológiai újítások bevezetése?
2020. október 22., csütörtök
Magyarországon is eljárás indult a TikTok ellen
Haladék a TikToknak
Előzmény: Az amerikai kereskedelmi minisztérium 2020.09.18 -ai rendeléteben közölte, hogy 09.27- étól betiltanák a We Chatet és részben a TikTokot is az Egyesült Államokban. Ez azt jelenti, hogy letöltenise lehetne majd az alkalmazásokat, a tiltás csak az USA-ra vonatkozik. A TikTokot lehet majd használni, ha már letöltésre került, frissíteni azonban nem lehet majd.
A kínai videómegosztó nemzetbiztonsági fenyegetést jelent
Trump és az amerikai kormányzat álláspontja szerint a kínai videómegosztó nemzetbiztonsági fenyegetést jelent az Egyesült Államok számára, mert amerikaiak millióinak adataihoz jut hozzá. Az amerikai haderőnél már be is tiltották az alkalmazást. Trump állítása szerint nem bánja, sőt jóvá is hagyná, ha a Microsoft amerikai szoftvergyártó óriásvállalat felvásárolná a TikTok kínai videómegosztót. Hozzáfűzte azonban, hogy az üzleti megállapodásnak
jövedelmezőnek kell lennie az amerikai pénzügyminisztérium számára is.
2020. október 16., péntek
A közösségi média személyiségformáló hatása
A közösségi média és az önbecsülés viszonya
Okostelefon - az elfogadott drog
Az okostelefonok korát éljük, és ha nem is ismerjük be, ezek a készülékek komoly függőséget okoznak. A technológiai addikció korunk betegsége, a függőség olyan formája, mely nem kelt visszatetszést, a társadalom elfogadja, szinte természetesnek veszi. Erről a problémáról kérdezi cikkében Nagy Nikoletta Körmendi Attilát, és Dávid Balázst, a Debreceni Egyetem Pszichiátriai Klinikájának munkatársait.
"A folyamatos online jelenlét zavarja meg az embereket"
A kínai adatipar - kémkedés, kiberháború, kontroll, kripto
Szeptemberben bomba robbant: egy kínai cégtől kiszivárgott adatbázis ismét megmutatta, hogy a kínai kommunista párt világhatalmi státuszra törekszik, és ehhez a belföldön már kipróbált adatfeldolgozási módszereket sem rest alkalmazni.
Az elemzők szerint hírszerzési és befolyásolási céllal létrehozott, világszerte 2,4 millió emberről és 650 ezer szervezetről épített adatbázis befolyásos közéleti szereplőről, politikusokról, döntéshozókról és véleményformálókról is tartalmaz olyan érzékeny információkat, mint politikai és családi kapcsolatok, büntetett előéletre és katonai előmenetelre vonatkozó információk, valamint pénzügyi adatok. Magyarországról 710 személy szerepel az adatbázisban. A begyűjtött adatok mintegy 80 százaléka származik a nyílt internetről, bárki által hozzáférhető cikkekből és közösségimédia-profilokból, így mutatva rá az adatkezelésről való gondolkozásunk hiányosságaira, többek között azon felismerés hiányára, hogy a nyilvános adatokkal is vissza lehet élni, többek között hibrid háborús célokra is.
Digitalizált térképek-Terítékre került a Földabrosz
A folyamatosan bővülő oldal számos tematikus térképet kínál az érdeklődők felé. Legyen szó várostérképekről, vagy éppen haditérképről. Ezen kívül földrajzi elhelyezkedés alapján is kutakodhatunk a Világtérképek, de akár korabeli európai, magyarországi térképek között.
Források:
https://blog.oszk.hu/foldabrosz/terkepkatalogusok
https://nemzetikonyvtar.blog.hu/2020/08/26/bemutatjuk_foldabrosz_nevu_uj_digitalis_tartalomszolgaltatasunkat
https://itcafe.hu/hir/oszk_terkepek_foldabrosz.html
https://foldabrosz.oszk.hu/
A digitális lábnyom veszélyei
A digitális lábnyom minden olyan akaratlanul vagy szándékosan hagyott lenyomat a neten, mely alkalmas arra, hogy információval szolgáljon rólunk. Online vásárlásaink, a használt weboldalak sütijei, keresési eredményeink ugyanúgy árulkodnak rólunk, ahogyan kommentjeink, blogunk, saját weboldalunk vagy közösségi média aktivitásunk. - írja a Computerworld.hu
Földabrosz: megterített az Országos Széchényi Könyvtár
A YouTube lesz az új Tik Tok?
"A TikTok egy kínai videomegosztó közösségi hálózati szolgáltatás, amit 2012-ben alapított a pekingi székhelyű ByteDance cég. Rövid tánc-, szinkron-, komédia- és tehetségvideók készítésére szolgál. Az alkalmazást 2017-ben indították iOS és Android platformokra Kínán kívüli piacokon."
A Tik Tok rendkívül népszerű a felhasználók körében. Olyannyira, hogy 2019-ben az applikációt 738 millió alkalommal töltötték le, amivel a Facebookot és a Messengert is megelőzve a második helyre lépett elő az éves összesítésben.
Miért nem kérünk a Facebookból?
A mai világban szokatlannak számít, ha valaki nem használja a Facebookot és más közösségi oldalakat. Dömös Zsuzsa cikkében annak kívánt utánajárni, miért döntenek úgy mind többen, hogy törlik Facebook-profiljukat – vagy akár eleve nem is regisztrálnak a közösségi oldalon.
A távolmaradás oka különböző ugyan, de van néhány indok, amely sűrűn előfordul.
A válaszadók nagy részét zavarják a Facebookkal kapcsolatos – annak üzletpolitikájából eredő - adatvédelmi problémák, a különböző böngészőkön, oldalakon átívelő követés, a helymeghatározás, a célzott reklámok.
Szintén jelentős problémát jelent a közösségi oldal addiktivitása, a "céltalan görgetés", a felület értelmetlen használata, amely érdekesebb, fontosabb tevékenységektől - adott esetben a családtól, munkától - vonja el az időt. Ehhez kapcsolódóan megemlítették a munka és a magánélet összefonódását, amely a folyamatos elérhetőség miatt óhatatlanul kialakul – sokan hajlamosak arra, hogy ne tartsák tiszteletben mások magánéletét.
Chipet mindenkinek (?)
Helyi sajtó vs. Google és Facebook
Szilícium-völgy: emblematikus információs technológiai központ (USA). Kép innen. |
Kibertámadás érte Magyarországot
Mostantól e-sport meccsekre is fogadhatunk
A Cambridge-i Egyetem könyvtárának kincseit mostantól saját fotelünkből is megcsodálhatjuk
Kamatozó digitális megtakarítást kínál az INLOCK
A digitális pénzügyek (FinTech – Financial Technology) legújabb generációjához tartozó INLOCK megoldása, akár évi 10%-ot is meghaladó hozamot ígér. „Az INLOCK főleg azoknak nyújt megoldást, akik a banki betétek és kötvények tőkegaranciája mellett lényegesen magasabb kamatokra kívánnak szert tenni anélkül, hogy a részvény vagy deviza piacok kockázatait kellene felvállalniuk” – írja a fintechzone.hu
Hogyan juthatott a belarusz kormány egy amerikai technológiához?
2020. október 13., kedd
Digitális gyűjtemények Magyarországon
A digitalizálás, mint tevékenység szerves részét képezi a digitális gyűjtemények kialakításának.
A digitalizálás egy olyan folyamat,
amelyben az anyagokat a nyomtatott példányokból elektronikus másolatokká
alakítják át, ez magában foglalja a dokumentumok és műalkotások digitális
képekké történő átalakítását. A digitális képek ilyen esetben az anyagok elektronikus másolatait jelentik. Ennek a tevékenységnek legfőbb célja a
bemásolt dokumentumok hozzáférhetőségének és megőrzésének javítása.