Hallgatni vagy olvasni?
A cím hallatán sokak azt mondják: Ugyan én még soha nem hallgattam hangoskönyvet, vagy, hogy a hangoskönyvek csak gyermekek számára készültek, ahol a mesélő hangjára és a zenei aláfestés hatására álomba ringatják az ágyban fekvő kicsiket. Olyan ítélkező hangokról is hallhatunk, akik szerint a felolvasó hangja elvonja a figyelmet a tartalomtól, sőt egyenesen megnyirbálják a szövegeket azáltal, hogy a regény csonkított verzióját adják közre. Talán még a legnyitottabb olvasókban is fölmerült,hogy a hangoskönyv hallgatása nem igényel olyan szellemi befektetést, mintha papírról vagy elektronikus felületről olvasnánk. Mára bebizonyosodott, hogy egy történet meghallgatása szellemileg hasonló módon veszi igénybe az agyat, mint a szövegolvasás. MRI vizsgálatok megmutatták, hogy a hallott információ ugyanazon részeit mozgósítja az agyunknak, mint az olvasott, tehát nem kell mindig vaskos kötetekkel útra keljünk ahhoz, hogy legkedvesebb olvasmányainkat élvezhessük.
Egyre népszerűbb a hangoskönyv
Érvek a hangoskönyv mellett:
Az egyik legnagyobb előnye, hogy nem kell magunkkal hurcolásszuk amúgy is féltve őrzött olvasmányainkat. Idegen nyelvű szövegek hallgatása esetén pedig elsajátíthatjuk a legnehezebb szavak kiejtését is. Hangoskönyvet akár csukott szemmel is élvezhetünk, leszámítva az autóvezetést! Ráadásul igazi élményt nyújthat, ha a felolvasó karakterében hozzásimul a regényhősökhöz. A hangoskonyv.hu-n számos elismert előadó közül választhatunk.
Idén márciusban a kicsik sem maradhattak mese nélkül, hiszen az interaktív hangoskönyvekkel foglalkozó BOOKR Kids több mint 400 mesét tett elérhetővé a családok számára. Bár a legtöbb jó minőségű dokumentum előfizetés útján érhető el, egyre nő azoknak a színvonalas előadásoknak a száma, amik ingyen tölthetők le.
Források:
Íme itt vannak! Ismert színészek hangján szólalnak meg az otthontanulást segítő hangoskönyvek
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése