keresés

2025. március 31., hétfő

Átvette az internetet az AI?

Az egyszerű tartalom generálás


A generatív mesterséges intelligencia drasztikusan csökkentette a tartalom előállításának költségeit, ami hatalmas mennyiségű AI által generált online anyagot eredményezett. Ide tartoznak a hamis képek, az automatizált válaszok, a spam és a félretájékoztatás, amelyek rontják az információ minőségét, és kihívást jelentenek a hiteles tartalom és a szintetikus tartalom megkülönböztetésében. Az AI által generált tartalmak terjedése egyre nehezebbé teszi az online információkban való megbízhatóságot. A deepfake videók, AI generált cikkek és manipulált képek aláássák a hitelességet, és olyan digitális környezetet teremtenek, ahol a szkepticizmus az alapértelmezett hozzáállás.


Adatok engedély nélküli felhasználása


  Az AI nagymértékben támaszkodik az internetről származó, hatalmas mennyiségű képzési adatra. Ahogy a jó minőségű, ember által generált adatokhoz való hozzáférés korlátozottá válik, vagy szintetikus adatok váltják fel, a modellek kockáztatják, hogy belépnek egy "visszacsatolási hurokba", ahol saját kimeneteikre oktatnak. Ez a jelenség, amelyet "Model Autophagia Disorder"-nek nevezik, ez idővel a teljesítmény romlásához vezet.
  AI eszközöket egyre gyakrabban használják rossz szándékú célokra, köztük a terrorista szervezetek propaganda, dezinformáció és toborzás céljából. Ez a visszaélés felerősíti a társadalmi kockázatokat és destabilizálja az online ökoszisztémákat.
  A generatív AI-cégek gyakran engedély nélkül használnak ki adatokat az internetről, etikai és jogi aggályokat vetve fel a szellemi tulajdonjogokkal és az eredeti alkotók méltányos díjazásával kapcsolatban.


Regulációk


  A kormányok azon küzdenek, hogyan szabályozzák hatékonyan a generatív mesterséges intelligenciát az innováció elfojtása nélkül.
  Míg a mesterséges intelligencia átformáló potenciállal rendelkezik, ellenőrizetlen növekedése jelentős kockázatot jelent az internet integritására nézve. E kihívások kezelése összehangolt erőfeszítést igényel a technológiai fejlődés, az etikai felelősség és a szabályozási keretek egyensúlyának megteremtése érdekében.


Szemle cikk: Inside the war between genAI and the internet

Látványos AI-generált videók érkeznek az Instagramra 2025-től

Adam Mosseri, az Instagram vezetője bejelentette, hogy 2025-től elérhetővé válik az Instagramon a Meta AI-alapú videógeneráló eszköze, a Movie Gen.

A Meta egyik idei újdonsága a Movie Gen nevű modell, egy videógeneráló mesterséges intelligencia. A bemutatott videók alapján az eszköz rendkívül valósághű tartalmak előállítására képes, azonban a cég korábban jelezte, hogy egyelőre kísérleti projektként tekintenek rá, és nem tervezik a felhasználók számára elérhetővé tenni. Most viszont úgy tűnik, ez megváltozik.

2025. március 30., vasárnap

Mesterséges intelligenciával az iskolapadban

Eleinte az MI betörése az iskola padokba pozitív reakciókat váltott ki az emberekből. Persze már akkor is voltak sokan, akik nem jósoltak fényes jövőt egy olyan világban, ahol a mesterséges intelligencia átveszi az emberektől a gondolkodást. Azonban az idő elteltével, egyre több helyen merült fel a kérdés, hogy ilyen gyors szintű fejlődés többet árt-e, mint valami jót eredményezne? Mert ezzel nem csak a tanulóknak, hanem a tanároknak is lépést kéne tudni tartania. Viszont, mi lesz ha majd egyszer egyáltalán nem lehet majd megállapítani, hogy a feladatot a diákok saját kezűleg írt-e meg vagy csupán egy gép szüleményei? Érnek valamit akkor még a házi és beadandó feladatok?

Tovább javították a ChatGPT-vel történő beszélgetéseket

Március végén több frissítést hajtottak végre a ChatGPT beszédalapú funkcióján, hozzásegítve az élethűbb beszélgetések elérését a felhasználókkal. A fejlesztéseknek köszönhetően a chatbot ritkábban szakítja félbe a beszélgetés során a használót, így fokozva a természetesebb párbeszédet. Az új verziót gördülékenyebb használatot biztosít, ám felhívják a figyelmet, hogy ezen alkalmazás túlzott használata elmagányosodáshoz vezethet. Az elmúlt időszakban készült kutatás - az OpenAi a Massachusettsi Műszaki Egyetemmel közös projektje - is ezt támasztja alá.

2025. március 29., szombat

Hogyan tudjuk leellenőrizni, hogy egy hír, fotó vagy videó valódi-e?

Az Idea Alapítvány azzal a céllal hozta létre a detekto.hu weboldalt, hogy segítse a gyermekeket, fiatalokat megbízható információhoz jutni az online térben. Iskolai oktatásba illeszkedő projektjük a tudatos médiafogyasztást helyezi előtérbe. Online tananyag keretében segít megkülönböztetni a hiteles információkat az álhírektől, hazugságoktól és becsapásoktól.

Ismét támadás célkeresztjében a Google Chrome

A Google ingyenesen elérhető böngészője, a Chrome, a világon a legtöbbek által használt webböngésző. Számítógépeken, táblagépeken, okostelefonokon egyaránt alkalmazható, így méltán a legközkedveltebb. Ezzel a népszerűséggel azonban érthető módon a kiberbűnözők figyelmének is a középpontjába került, hiszen a támadásaikkal a felhasználók nagy tömegét érhetik el. A Google folyamatosan erőfeszítéseket tesz a termékei biztonsága érdekében. Március végén azonban biztonsági szakemberek a Chrome súlyos, korábbiaknál kiemelkedőbb nulladik napi (zero-day) sebezhetőségét fedezték fel, amelyről a Bleepnig Computer kiberbiztonsági platform is beszámolt. 

2025. március 28., péntek

A Facebook most tényleg rád figyel

Kép forrása

A Facebook ismét visszatér gyökereihez – legalábbis ezt ígéri legújabb fejlesztésével, a „Barátok” füllel. Az új funkció célja, hogy a felhasználók könnyebben hozzáférjenek ismerőseik posztjaihoz, elkerülve az algoritmusok által ajánlott, sokszor irreleváns tartalmakat. Mark Zuckerberg szerint a változtatás egy régi igényt elégít ki, hiszen sokan szeretnék, ha ismét a személyes kapcsolatok kerülnének előtérbe a közösségi hálón. De vajon tényleg sikerül ezzel visszahozni az „eredeti” Facebook-élményt?

Automatikus helymeghatározás vészhelyzet esetén

A mobiltelefonokba épített helymeghatározó rendszer már évek óta segít vészhelyzet esetén a segítségre szorulók megtalálásában. A hvg.hu cikke most ismét felhívja a figyelmet az AML helyalapú szolgáltatás jelentőségére, hiszen ha baj van, minden másodperc számíthat. A téma aktualitását az adja, hogy február 11-én van a 112-es egységes európai segélyhívó szám napja.

2025. március 27., csütörtök

Az Apple streaming bukása elkerülhetetlen?

 

Az Apple streaming szolgáltatását 2019-ben indította el. Indulástól kezdve éves szinten közel 5 milliárd dollárt költ a tartalomfejlesztésre. Jelenleg évi egymilliárd veszteséget termel és a szolgáltatás előfizetőnek száma drasztikus ütemben csökkent az elmúlt időszakban.  Az Apple TV+, Apple Music, Apple News+, Fitness+, Apple Arcade mind az Apple One előfizetéssel érhető el.


2025. március 26., szerda

Apple Tap to Pay - iPhone mint érintés nélküli fizetési terminál Magyarországon

 Az Apple 2025. március 18-án bejelentette, hogy Magyarországon is elérhetővé vált a Tap to Pay funkció, amely lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy iPhone készülékükkel érintés nélküli fizetéseket fogadjanak el további hardver nélkül.

2025. március 25., kedd

Dopamin hajhászat – a pornófüggő agya

Rengetegen úgy tekintenek a pornógráf tartalom fogyasztására, mint egy egyszerű és ártalmatlan szórakozás. Azonban több kutatás is azt bizonyítja, hogy átformálja az agyunk egyes területeit, megváltoztatja a működését. A hosszantartó expozíció ezen felül a viselkedésünkre is hatással lehet, amely általánosságba véve a negatív irányba viheti el az életünket.

Gyerekek életveszélyben a hálózatiságtól: Mit lehet tenni?

Manapság egyre több gyerek válik képernyőfüggővé, ami komoly problémákat okozhat. A túlzott okoseszköz-használat nemcsak depressziót és szorongást idézhet elő, hanem az online veszélyeknek is nagyobb arányban teszi ki a fiatalokat. Gondoljunk csak a TikTokon terjedő veszélyes kihívásokra, amelyek már több kiskorú életét követelték. Sajnos a szűrőprogramok sem nyújtanak teljes védelmet.
A cikk szól a szülők felelősségéről. A megelőzésről beszél Szűts Zoltán médiakutató, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem dékánja, valamint Hal Melinda klinikai szakpszichológus.

Automaták postahivatalok helyett Németországban


A postaautomaták látványa már Magyarországon is megszokott látvány, mint a legtöbb európai országban. Itt lehet csomagot vagy levelet feladni, átvenni, illetve bizonyos esetekben még bélyegeket is árusítanak. Azonban Németországban egy új törvénymódosítás következtében ezen automaták hivatalosan postahivatalnak minősülhetnek.

ChatGPT VS Grok AI rivalizálása


Az elmúlt években látványos fejlődésen ment át a mesterséges intelligencia világa, és most egy új játékos lépett a ringbe: Elon Musk Grok AI-ja. A Grok-3 modell, amelyet az xAI fejleszt, komoly kihívást jelent a ChatGPT-4-nek és más vezető AI-rendszereknek. De vajon mi teszi a Grok-ot különlegessé, és hogyan versenyezhet a GPT-vel?

 

47 perc néma csend

 A brit törvény elleni tiltakozás, néma albummal 

Az Európai Unióban 2024 tavaszán fogadták el az AI Actet, vagyis a mesterséges intelligenciáról szóló törvényt. Mivel az Egyesült Királyság már nem tagja az EU-nak, ezért a szabályozás nem vonatkozik automatikusan a britekre, ezért próbál a londoni kormány valahogy lépést tartani az uniós jogalkotással a mesterséges intelligencia alkalmazásának területén. A brit kormány olyan törvényre tenne javaslatot, amiben arról lenne szó, hogy a szerző engedélye nélkül is, felhasználható lenne a műve a mesterséges intelligencia tanításához. A baj ezzel az, hogy eddig is nehéz volt azt nyomon követni, hogy miket is használtak már fel az MI trenírozásához. Továbbá a zenészek nem érzik, azt, hogy ezzel ők lennének védve, inkább úgy gondolják a kormány a nagy cégeket védené ezzel. Ilyen nagy cég pl.: a Google vagy a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI.

  Az album címe: Is This What We Want?

     A tiltakozás jele: megjelentettek egy albumot, amin 12 zeneszám található és 47 perc 17 mp a lemez teljes hossza. Vagyis zeneszám nélküli 47 percnyi csend. A zeneszámok a következők:

  1. The
  2. British
  3. Government
  4. Must
  5. Not
  6. Legalise
  7. Music
  8. Theft
  9. To
  10. Benefit
  11. AI
  12. Companies
A dalok címét összeolvassuk, akkor ezt a mondatot kapjuk: A brit kormánynak nem szabad engedélyeznie a zenelopást, hogy abból a mesterségesintelligencia-cégek profitáljanak!

Minden egyes dal szerzőjeként annyi van csak feltüntetve, hogy 1000 brit művész. Pl.: Kate Bush, Damon Albarn, Tori Amos, Paul McCartney, Elton John. 

Kié a jogdíj?

    Érdekes kérdés az is, (bár igazából ez egy újabb probléma), hogy például népszerű lesz egy olyan dal, amelyet a mesterséges intelligenciával vagy annak segítségével hoztak össze, játszani kezdik a rádiók, és hát ugye minden dal után fizetni kell jogdíjat. De ilyen esetben kinek? 

A Wiz felvásárlásával erősít a Google a kiberbiztonság terén

A Google és a kiberbiztonság szorosan összefonódik - a világ egyik legnagyobb technológiai cégeként jelentős szerepet vállal a biztonsági fejlesztések terén. A Google többféleképpen járul hozzá a kiberbiztonság növeléséhez. Folyamatosan fejleszti a biztonsági eszközöket, így például a Google Safe Browsing-ot, amely figyelmezteti a felhasználókat a veszélyes weboldalakra, a Chrome pedig védelmet nyújt az adathalászat és rosszindulatú programok ellen. A Google ösztönzi a felhasználókat a kétlépcsős azonosítás (2FA) használatára, amely extra védelmet nyújt a fiókokhoz. A Google szolgáltatások titkosított adatkapcsolatokat (pl. HTTPS, end-to-end titkosítás) alkalmaznak az adatok védelme érdekében.

Hogyan alakulhat a robotika jövője?

Napjainkban a robotika elterjedése az élet és a munka több területén is jelentős változásokat okozott. A gépeket egyre több teendő elvégzésére tervezik és a mesterséges intelligencia fejlődésével már az egyre összetettebb, az egyre bonyolultabb képességeket igénylő feladatok végrehajtása sem jelent gondot számukra. Ezek az intelligens eszközök érzékelők segítségével tudják érzékelni a környezetüket, könnyen tudnak tanulni és alkalmazkodni. A robotikai piac a nagy potenciál ellenére is rengeteg kihívással és lehetőséggel néz szembe. Vajon hogyan alakulthat e tudományág jövője és jelenleg milyen változások vannak?

A robotika globális szereplői

A világ vezető robotcégei közül kiemelkedő szerepet tölt be a svájci ABB Ltd., a japánok közül a Yaskawa Electric Corporation, a Fanuc Corporation és a Denso Corporation, a németek közül pedig a Kuka AG. 2022-ben az ABB mutatta be a legkisebb ipari robotját, amely modern megoldást kínál hordozható eszközök gyártásához. A cég nemrégiben egy "RoboMasters" robotikai készségfejlesztő alkalmazást is indított, amely képzést nyújt a kezdő és a haladó felhasználók számára. Ez az új modulokra felosztott oktatóapp innovatív tanulást tesz lehetővé a gépek programozásának elsajátításához, ráadásul a tanulók a saját tempójukban haladhatnak. Európa szerepköre szintén kimagasló a robotikai piacon, a vállalatok közül például a német United Robotics Group (Softbank Robotics Europe korábban) említhető. Ez a vállalat leginkább a humanoid robotgyártás területén terjeszkedik, kiemelve a Pepper és NAO előállítását. Dél-Amerikában, például Mexicoban jelentős az automatizálás szerepe, főként a termelési hálózatokban. Az Association for Advancing Automation (A3) kereskedelmi szövetség mostanában jelentette be, hogy egy új digitális sorozatot indít Age of Automation címen, amelyet a BBC StoryWorks készít el. Három fő témára épül az összeállítás, amely az ipari átalakulás, a rugalmas jövő és az egészséges világ kérdéseit kutatja. A filmsorozat célja szemléltetni, hogy az automatizálásban milyen lehetőségek vannak egy pozitívabb jövő kialakítására. 

Milyen trendek várhatóak a robotikai piacon?

Összességében elmondható, hogy a növekvő automatizálás és a mesterséges intelligencia fejlődése mélyebb integrációt kíván, hiszen a robotok egyre inkább képesek az önálló tanulásra. A humanoid robotok is a technológiai fejlesztések által egyre valósághűbbé válnak és funkcionálisabb feladatok ellátására alkalmasak. A robotika piac hatalmas lehetőségeket kínál, de emellett számtalan kihívással néz szembe, ilyen például a szakképzettség hiánya és az etikai problémák. A vezető robotcégek mellett Európának is meg van a lehetősége arra, hogy a társadalmi értékek megtartása mellett előrehaladást mutasson és részt vegyen egy innovatív jövő kialakításában. Várjuk, hogy az elkövetkező években a robotika milyen lehetőségeket tartogat majd számunkra az automatizálásban.

Forrás:

🤖💡 Több, mint gyári munkások: Az intelligens robotok megváltoztatják az életünket – az orvostudománytól 🏥 a háztartásig 🏠✨

2025. március 24., hétfő

Győri nőtől csaltak ki pénzt az unokázós csalók

Az utóbbi időben újra elszaporodtak az unokázós csalások,  amelyek lényege, hogy az elkövetők próbálják rábírni az idős áldozatokat arra, hogy adják át nekik az ékszereiket, megtakarításukat. Mint a tapasztalatok mutatják, nem kímélnek sem nyugdíjasokat, sem jogászokat sem, és sok esetben akcióik sikerrel járnak. A növekvő digitális világban, melynek részei az idősek is, különösen fontos ezzel a problémával foglalkozni, hiszen az idősek (és a nagyon fiatalok) tartoznak abba a korosztályba, akiket a csalók könnyen meg tudnak téveszteni, és átveréssorozatukkal nemcsak lelki, hanem anyagi gondokat is okozni. Míg korábban a csalássorozat telefonhívásokra korlátozódott, ma már SMS-ben, e-mailen, a közösségi médián keresztül is próbálkoznak, sőt mesterséges intelligencia fejlődésével a deepfake technológia használata is felmerül, mint módszer, amely lehetővé teheti, hogy a csalók az ismert személy hangját utánozzák.

Hogyan zajlik az unokázós csalás?
A csalók telefonon felhívják az áldozatot, majd eljátsszák, hogy a hívott fél közeli rokonai, unokái. Sokszor sírva, zaklatott hangon beszélnek, hogy érzelmileg manipulálják az áldozatot, és ha az nem ismeri fel a hangjukat, és rákérdez, hogy "Te vagy az, Feri?", azonnal ráállnak a névre és megerősítik, hogy igen. Általában sürgős anyagi segítséget kérnek, mert balesetet szenvedtek, bajba kerültek a rendőrségen, hirtelen tartozásuk akadt, vagy kórházi ellátásra van szükségük. A rendelkezésükre álló pénzt egy "ismerős" vagy "ügyvéd" közbenjárásával kérik, nem pedig a hatósági szabályoknak megfelelően kérik a tartozás kiegyenlítését.
Az unokázós csalás megfélemlítésre, sürgetésre épül, s nemcsak pénz, ékszereket kérhetnek a csalók, hanem banki adatokat is megszerezhetnek, illetve pénzátutalásra is rávehetik áldozatukat. Bár korábban ezt a bűnelkövetési formát egyénileg követték el, ma már bűnbandákban dolgoznak, és sokszor célzottan keresik áldozataikat.

Egy győri nő esete
A Házipatika legújabb cikkében egy hasonló esetről számolt be. Március 10-én történt, hogy egy győri hölgyet  a magát fiaként azonosító hívó kereste fel, és azt állította, hogy bajba került, a rendőrségen van, és a nőnek óvadékot kellene fizetnie a szabadlábra helyezéséhez. A nő a megbeszéltek szerint elment a bankba, és több mint 3 millió forintnyi megtakarítását kivette. Ezután Rajkára utazott, mivel a telefonáló azt állította, hogy ott van fogva tartva. A nőnek egy bokorban kellett elhelyeznie a pénzt, majd várni a megbeszélt helyszínen. Végül gyanút fogott és telefonált a fiának, ekkor derült ki, hogy átverték, és csalás áldozata lett.
Egy hónappal korábban egy hasonló történettel Sopronban csaltak ki az idős hozzátartozóból mintegy 2,5 millió Ft-ot, valamint januárban egy másik idős nőtől ékszereket és készpénzt birtokoltak el ismeretlen tettesek 2 millió forint értékben. Az elkövetők új módszerekkel is próbálják az időseket átverni: újabban SMS-en keresztül ügyfélkapu csalást, és személyes kontaktust igénylő gondosóra csalást is végrehajtanak.

Mit tehetünk a csalások megelőzése ellen?
Mindig járjunk utána, hogy a telefonban említett hozzátartozó valóban bajban van-e, és ha gyanús hívást fogadunk, ne habozzunk letenni a telefont, majd felhívni a kérdéses rokont. Ezen kívül fontos, hogy soha ne adjunk meg személyes adatokat, bankkártya-információkat idegeneknek, és ha bármilyen gyanú felmerül, azonnal hívjuk a segélyhívót (112).
A hatóságok ezen kívül azt is hangsúlyozzák, hogy a rendőrök, mentők, tűzoltók soha nem kérnek pénzt, így ha valaki ilyen kérésre hivatkozik, érdemes azonnal gyanút fogni.


A szemlecikk forrása: Rendőrség: ismét felbukkantak az unokázós csalók, Házipatika, 2025.03.12.

A mémelésnek is van jogi oldala?

A mémek ma már online életünk szerves részévé váltak, egyeseknek mém görgetéssel kezdődik a nap. Az Instagram egy 2020-as felmérésben arról számolt be, hogy felhasználói naponta több mint 1 millió mémet osztanak meg egymással. A mémelés valóságos iparággá nőtte ki magát, és profi marketing szakemberek is részt vesznek bizonyos mémek elkészítésében. Viszont mint minden gyors pénzt ígérő helyen, a baj itt sem marad távol. A digitális világban perek formájában érkezik a probléma. A vicces képek/videók tulajdonosai a szerzői jog(ok) megsértése miatt kezdtek hatalmas perelő hadjáratokba. 2022 novemberében az iowai Sioux City bírósága megállapította Steve King politikus bűnösségét, mivel megsértette a Success kid mém szerzői jogait újraválasztási kampánya során.

Mesterséges intelligencia: az oktatás titkos eszköze vagy veszélye?

Egyre több iskolában vált a tanterv részévé a mesterséges intelligencia. Mivel ez az új technológia javában elkezdett terjedni fontos, hogy tisztában legyünk a megfelelő használatával, az előnyeivel és a veszélyeivel. Ezeknek az alapelveknek az átadása a gyermekek számára kulcsfontosságú, hiszen ők képezik a jövőt. Ebben a cikkben szó lesz arról, hogy miként alakul ez a tárgy a különböző országokban, hogy miért fontos ez a lépés az oktatásban és, hogy hogyan működik a gyakorlatban.

Xiaomi az Apple-el szemben

Manapság egyre több cég megpróbálkozik elektromos autók kifejlesztésével. Ide tartozik az Apple és a Xiaomi is, habár a végkimenetel nem azonos. Az Apple közel tíz évet foglalkozott ezzel az iránnyal és 10 milliárd dollárt fektetett bele, de végül mégis feladta. Ezzel szemben a Xiaomi rövidebb idő alatt (mindösszesen 3 év) kiadta első elektromos autóját, majd 135 000 járművet adott ki tavaly. Ez a szám magában igen eredményes, viszont erre az évre célul a dupláját tervezik.

Az internet veszélyei és az álhírek hatása a fiatalokra

Mint mindenki tudja, a web 2.0-es korszak beköszönte után, a digitális világ kialakulásával, az élet nem csak egyszerűbbé és gyorsabbá vált, de egyúttal új veszélyforrások is keletkeztek. Ezeknek az internetes veszélyeknek, félrevezetéseknek a világon minden ember potenciálisan a célpontja lehet. Szinte mindennapos témának számítanak az ezeket végrehajtó internetes csalók, akiknek egyetlen szándéka, hogy információt vagy pénzt csaljanak ki a célszemélyből. Egyúttal ezeknek az átveréseknek a felismerése, kivédési módjai is gyakran szóbajönnek. 
Az első Nagy Diák TudatosNet Teszt válaszaiból kiderült, hogy Magyarországon a fiatalokra ezek a veszélyek és emellett az álhírek is egyre nagyobb veszélyt jelenthetnek. 

Itt a Meta AI a Facebookon és a Messengeren

Kép forrása
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia rohamos fejlődése átalakította a digitális világot, és a nagy technológiai vállalatok sorra mutatják be saját MI-megoldásaikat. A Meta sem marad ki ebből a trendből: legújabb innovációja, a Meta AI, most Európába is megérkezik. Bár az új technológia számos izgalmas lehetőséget kínál, nem minden funkció lesz elérhető a régióban. Nézzük, mit érdemes tudni a Meta AI európai bevezetéséről!

A Sony Music harca a deepfake dalokkal

Az elmúlt években egyre elterjedtebb lett a deepfake használata a zene világában is. Ez eleinte csak ártatlan, szórakoztató tartalmakat eredményezett, amelyek egyik ága az AI cover címen lett ismert, azonban ezek a generált tartalmak hamar negatívvá váltak és több esetben is szerzői jogokat sértettek, illetve visszaélésszerűek lettek. A helytelen használat ellen több szervezet és vállalat is fellépett, ugyanakkor kiemelkedő lépéseket a Sony Music által láthattunk.

2025. március 23., vasárnap

Óvakodjon a deepfake-től

                                                                                                                                                                                

A deepfake technológia egyre fejlettebbé válik, lehetővé téve valósághű hamis videók, képek és hangfelvételek létrehozását. Steve története jól példázza ennek veszélyeit. A deepfake technológia nemcsak a filmiparban vagy reklámokban hasznos, hanem csalásokra is felhasználható. Képesek valakit olyan helyzetekben ábrázolni, amelyek soha nem történtek meg, vagy hangklónozással pénzt és információkat kicsalni. Az ilyen átverések ellen fontos a gyanakvás, az információk ellenőrzése és előre megbeszélt azonosítási módszerek használata.

Online átverések alapjai, ezekre kell figyelni



Az internetes vásárlások során nem lehetünk biztosak a forrásokban. Manapság egyre gyakoribbak az internetes átverések, ezért fontos, hogy megbizonyosodjunk a weboldalak hitelességéről. A csalók kifinomult módszerekkel dolgoznak, és gyakran megtévesztő ajánlatokkal csalogatják a vásárlókat. Egy rossz döntés nemcsak pénzveszteséget, hanem személyes adataink veszélyeztetését is jelentheti. 

2025. március 22., szombat

Évenkénti veszteség az "almás Netflixnél"

 Manapság számos cég foglalkozik streaming szolgáltatások üzemeltetésével, ami jól bizonyítja a filmipari termékek ezen módja szerinti fogyasztásának a népszerűségét. Már hazánkban is számos platform áll a rendelkezésünkre, legyen az nemzetközi (például Netflix vagy a Disney+), regionális vagy lokális platformok (ilyen a SkyShowtime, amely az európai piacot célozta meg; és az RTL+). A filmnézés ezen módja iránti érdeklődés még olyan nagy techóriást is bevonzott, mint az Apple-t, amely szintén rendelkezik egy ilyen szolgáltatással, Apple TV+ néven. De úgy tűnik, hogy ott is lehetnek problémáik, ami a "piszkos anyagiakat" illeti.

2025. március 20., csütörtök

A közösségi média negatív hatásai a fiatal generációra

Az internet térhódításával a közösségi média a mindennapi életünk részévé vált. Az információkhoz való gyors hozzáférés, a kapcsolattartás és a szórakozás mellett számos negatív aspektus társítható az online világhoz a fiatal generáció szempontjából nézve. Ilyen például az online bántalmazás, kontroll nélküli böngészés, idegenekkel történő kapcsolattartás, adathalászat. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság a fiatalok világnapja (augusztus 12.) alkalmából kísérletet tett arra vonatkozóan, hogy összegyűjtse azt az öt kihívást, amellyel szembenéznek a fiatalok az online térben. 

Mérföldkő a banki csalások elleni küzdelemben

Az utóbbi időben egyre gyakoribbá váltak az online piactereken elkövetett csalások. A vinted.hu felhasználói közül is sokan áldozatul estek ezeknek a támadásoknak: voltak, akiket 10 ezer forinttal károsítottak meg, míg mások akár több tízmilló forintot veszítettek el. 

Csökkenő banki csalások, növekvő adathalászat

A Bank360 legrissebb cikke szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint 2024 utolsó negyedévében csökkent a sikeres bankkártyás visszaélések száma és értéke, ugyanakkor az adathalászat és a személyes adatok lopásával elkövetett visszaélések aránya jelentősen növekedett. 2024 utolsó negyedévében összesen 47 225 sikeres bankkártyás visszaélést regisztráltak, amelyek döntő többsége vásárlási tranzakció volt. A vásárlások során keletkezett összes kár 2,36 milliárd forintot tett ki. Különösen az olyan gyanús webáruházak jelentenek veszélyt, amelyek irreálisan olcsó márkás termékeket kínálnak.
Korábban a bankok és kereskedők viselték a veszteségek 90%-át, az elmúlt időszakban ez megfordult: ma már az ügyfelek állják a károk 80%-át, mert gyakran ők maguk adják ki felelőtlenül adataikat csalóknak.

A Kúria korábbi döntése

A banki csalások elleni fellépés terén azonban jelentős jogi fordulatot hozhat a Kúria friss ítélete, amely hatályon kívül helyezett egy korábbi bírósági döntést. A megsemmisített ítéletben a csalási ügyben érintett ügyféllel szemben a bank mentesült a kártérítés alól. Az ítélet arra a gyakorlatra alapozódott, miszerint a banki csalások esetében mikor tekinthető hibásnak a bank és mikor az ügyfél.
Az áldozat panaszt tett a bankjánál, amely elutasította a kártérítési igényt arra hivatkozva, hogy az ügyfél súlyosan gondatlan volt. Az ügy a békéltető testülethez került, amely a bankot kártérítésre kötelezte. A bank azonban bíróságon támadta meg ezt a döntést, ahol a bíróság az ügyfél gondatlanságára hivatkozva a bank javára döntött.

A Kúria fordulata

Ezt követően a békéltető testület a Kúriához fordult felülvizsgálatért, amely kimondta, hogy a bíróság tévesen állapította meg a súlyos gondatlanságot. A Kúria szerint a bankok nem utasíthatják el automatikusan a visszatérítési igényeket pusztán arra hivatkozva, hogy az ügyfél biztonsági szabályokat szeghetett meg, ehelyett azt kell bizonyítaniuk, hogy tudatosan figyelmen kívül hagyták a veszélyeket.
A döntés következtében minden ügyet egyedi körülményei alapján kell majd megvizsgálni, beleértve ebbe a bankok felelősségét is a visszaélések megelőzésében. A Kúria ítélete jelentős precedenst teremthet, amely lehetőséget ad a károsultaknak arra, hogy visszaszerezzék elvesztett pénzüket, és arra kényszerítheti a bankokat, hogy szigorítsanak biztonsági protokolljaikon, csökkentve az adathalászatok sikerességét. Az ítélet segíthet abban is, hogy a jogi gyakorlat tisztázza: a felelősség nem hárítható kizárólag a fogyasztókra.

Mindezek megelőzésére az online világban való tudatos jelenlét, a kamu webshopok felismerése jelenthet valós védelmet, amivel elkerülhető, hogy az áldozatok lelki nehézségeket tapasztaljanak az átverés realizálásakor, valamint elkerüljék a veszteségeik okozta jogi procedúrákat.


A szemlecikk forrása: Lehúzták a csalók, majd az ügyfél csatát nyert a bank ellen – Ritka eset, az áldozatok 98 százaléka maga viselheti a kárt, Blikk.hu, 2025.03.18.

Romlik a teljesítményünk

 
Az adatok azt mutatják, hogy az emberek gondolkodási képességei – beleértve a verbális és numerikus készségeket – az utóbbi években romlottak. A PISA-felmérések eredményei alapján a 2010-es évek elején tetőzött a diákok teljesítménye, majd fokozatos csökkenés indult meg, amely a felnőtt lakosság körében is hasonló tendenciát mutat.

A hanyatlás egyik lehetséges magyarázata a digitális média elterjedése, amely gyökeresen megváltoztatta az információhoz való viszonyunkat. A szövegolvasás helyét egyre inkább a vizuális média veszi át, miközben a passzív, értesítésekkel teli fogyasztói magatartás eluralkodik az aktív, tudatos online böngészés felett. Ez a folyamat negatív hatással többek közt a koncentrációra, a figyelemre, a problémamegoldásra és az önszabályozásra.

A Google új módszere az adathalászok ellen: QR kódos hitelesítés

Már mindnyájan találkoztunk a Gmail levelező rendszer kétfaktoros hitelesítési folyamatával. Eddig ezt legtöbbünk teljesen biztonságosnak tartotta. Nem is gondoltunk arra, hogy veszélyes is lehet adatainkra nézve, hiszen pont azért lett kitalálva, hogy védje azokat, megakadályozza, hogy illetéktelen személyek férjenek hozzá Gmail fiókunkhoz. Ez a veszély azonban sajnos fennáll. Ennek megoldására a Google egy új QR kódos módszerrel állt elő. 

GPS újratervezés?

Az IT café nemrégiben arról adott hírt, hogy az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (Federal Communications Commission = FCC) tervei között szerepel, hogy megtalálják a GPS-rendszer kiegészítését vagy alternatíváját. Az új megoldások felkutatását elsősorban a csalók elleni fellépés és nemzetbiztonsági indokok alapozzák meg.

2025. március 19., szerda

A digitális világ hatás a gyermekekre

A mai fiatal generáció számára szinte egyértelműnek számít a minket körülvevő digitális világban rejlő előnyök és lehetőségek, viszont kevésbé tudatosak a rájuk leselkedő negatív hatásokkal kapcsolatban. Az utóbbi években, leginkább a COVID-19 világjárvány óta széles körben vált elterjedté az online oktatás, a digitális kultúra oktatása és a digitális eszközök használata. Gyakorlatilag szinte elkerülhetetlen a digitális technológia az életünkben, azonban figyelemmel kell kísérni a gyerekek korai szocializációját az online térben, ahol korlátlan mennyiségű információ áll rendelkezésükre. Nem tekinthető általános érvényűnek, ugyanis hazánkban is vannak szegregációban élők, ahol nem biztosított az internethez való hozzáférés. Számukra egy lehetőséget nyújt a könyvtár, ahol digitális tartalmakhoz és különféle szolgáltatásokhoz férhetnek hozzá, kölcsönözhetnek e-book-ot.

Bajban vannak az amerikai közgyűjteményi intézmények?

Az ALA (American Library Association) hírül adta 2025 márciusában, hogy az amerikai elnök megszünteti az IMLS (Institute of Museum and Library Services) szervezet működését, amely számos problémát is felvet. Az IMLS (vagyis: Múzeumi és Könyvtári Szolgáltatások Intézete) feladata és célkitűzése az, hogy az amerikai közgyűjtemények - könyvtárak és múzeumok - fejlesztéseit és kutatásait támogassa. Ezt a rendeletet annak fényében hozták, hogy az amerikai szövetségi költségvetés csupán 0,003%-át teszi ki a múzeumok és könyvtárak támogatási összege, cserébe óriási népszerűségnek örvendenek ezek az intézmények, hiszen évente több mint 1,2 milliárdnyi könyvtári látogatás vagy szolgáltatás-használat történik.

A támogatás megszüntetésével olyan szolgáltatások vannak veszélybe, mint a Braille-írás és beszélő könyvek látássérültek számára, a kutatási források oktatók és hallgatók számára, STEM programok, szimulációs berendezések, kezdő kisvállalkozók támogatása, olvasásnépszerűsítés, nyári olvasóprogramok gyermekeknek.

2025. március 18., kedd

Az Apple enged a brit kormánynak: gyengül a felhasználói adatvédelem


A technológiai cégek és a kormányzatok régóta vitáznak arról, hogy a titkosítás mennyire legyen erős. Most újabb fordulóponthoz érkezett ez a harc: az Apple úgy döntött, hogy Nagy-Britanniában megszünteti egyik legbiztonságosabb titkosítási funkcióját. A döntés oka, hogy a brit kormány hozzáférést követel a felhasználók adataihoz.

Ezrek tiltakoznak a Christie's AI-műveket árverező aukciója ellen

Közel négyezren írták alá a Christie's New York-i aukciósházhoz intézett nyílt levelet, amelyben az AI által létrehozott műalkotások árverésének törlését követelik. Az ellenzők szerint a generatív algoritmusokat jogvédett műveken képzik, ami szerintük a művészek kizsákmányolásához vezet.

A vezeték nélkül tölthető iPhone

 Az iPhone 17 Air nem csak azzal válik majd egyedivé, hogy a történelem legvékonyabb iPhone-ja lesz, hanem a cég úgy tervezi, hogy vezeték nélkül lehet majd csak tölteni.
Ha ez az ötletük beválik a vásárlói körökben akkor később várhatóan további készülékeknél is számíthatunk ilyen újításra.

Tréningezzük az AI-t, de ez jogilag is rendben van?

A szerzői jog védelmének megsértése okán egy írói csoport köztük Ta-Nehisi Coates és Sarah Silverman vádat emelt a Meta ellen. A vállalatot szerzői jog által védett könyvek kalózverzióinak használata miatt vették célba. A Meta erre azzal védekezett, hogy tisztességesen használták fel ezeket a műveket és nem cáfolták azt sem, hogy Zuckerberg is áldását adta e az AI ilyen módon történő fejlesztésére. Milyen végkimenete lesz vajon a pernek? Kinek adnak igazad? 

Kihívások, gamerkedés és Tiktok: hogyan hat a gyerekekre?


Forrás: www.pcwplus.hu
Manapság, amikor az online világban gyakorlatilag több időt töltünk, mint a való életben, a gyerekek online biztonságának kérdése minden szülő és fiatal számára központi témának kell, hogy legyen. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egy olyan podcast-sorozattal állt elő, amely kéthetente érkezik, és az online gyermekvédelem legfontosabb témáit járja körül. 

Minden epizód új, izgalmas kérdéseket feszeget, például az ötödik epizódban az "online kihívások" világába nyerünk betekintést, a hatodik rész a gamer életstílus sajátos vonásait elemzi, míg a hetedik részben a Tiktok népszerűségének titkait kutatják. A továbbiakban az említett témákról fog szó esni, s azok hatásairól, kfejezetten a gyermekekre összpontosítva. 

Kína új megfigyelési stratégiája: kamerák, szenzorok és szomszédok

Forrás: AP Photo
A kínai népi kongresszusnak tett márciusi jelentésben számoltak be róla, hogy Chongqing nagyvárosában közel 30.000 megfigyelő kamerát és közel 250 szkennert telepítettek, ezzel bővítve az országos szintű megfigyelő hálózatot. Hosszabb távon a helyi kormányzati szervek viszont költséghatékonyabb és tradicionálisabb megoldásokra kényszerülnek; a "besúgó-hálózatok" kiépítésére.

2025. március 16., vasárnap

AI-val a banki csalások ellen

 A banki csalások típusai

A biztonságos internethasználat és az internetes átverések között állandó szélmalomharc folyik. Az átverések egyik fő típusa a banki csalások, aminek számtalan módját ismerjük. A legelterjedtebbek ezek közül a hamis banki telefonhívások, sms-ek , adathalász banki e-mailek, meghamisított banki oldalak és a hamis banki tranzakciók is.

Központi Visszaélésszűrő Rendszer

A hamis banki tranzakciók kivédése érdekében a Magyar Telekom a GIRO-val összefogva 2025 júliusától tervez üzembe helyezni egy új fejlesztést, a Központi Visszaélésszűrő Rendszert. A rendszer bankoktól teljesen független, védvonalat visz az utalási folyamatba, ily módon meggátolva, hogy csalás áldozatává váljon az ügyfél. A bankoknak kötelező lesz csatlakozni, egyelőre csak a belföldi átutalásokat kell itt átfuttatni előírásszerűen. Tervezetten 2027-től a külföldre történő, deviza alapú utalásokat is  ezen a szűrőrendszeren keresztül lehet majd végerhajtani. 

Szaúd-Arábia megvásárolja a Pokemon GO-t

Szaúd-Arábia Állami Befektetési Alapja (PIF) a Savvy Games Group nevű leányvállalatán keresztül vásárolja meg a Pokemon Go készítéséért elhíresedett Niantic játékfejlesztő részlegét. A döntés egy nagyobb, a szaúdi kormány gazdasági diverzifikációra irányuló tervéhez tartozik, amelyben eddig is  szerepet kapott a játékipar: a PIF korábban olyan jelentős cégekbe fektetett be, mint a Nintendo, EA, vagy az Activision Blizzard. 

Bízza a Manusra!

Nem tudja, hova utazzon nyáron? A Manus megmondja önnek, sőt, ha felhatalmazza, átveszi az eszköze felett az irányítást, szállást foglal, repülőjegyet vesz, elkészíti az útitervet, még a levelező fiókjába is elhelyez egy házon kívül vagyok üzenetet. Kérésre tőzsdét elemez, potenciális vásárlókat keres a vállalkozása számára.

2025. március 15., szombat

Kémszoftver az alkalmazásboltokban

Te honnan töltöd le? 
A mobil appok rendkívül elterjedtek, népszerűségük folyamatosan növekszik. Alkalmazhatóságuk az élet minden területén megjelenik. Játékok, életmód-alkalmazások, streaming appok, közösségi média alkalmazások, hírekkel kapcsolatos, vásárlást szolgáló, banki és még számtalan alkalmazás érhető el. Internetes eszközeink  biztonságának alapvető feltétele, hogy ezeket az alkalmazásokat kizárólag hivatalos forrásból töltsük le. Sajnos a kiberbűnözők a storok elővigyázatossága ellenére is hozzáférhetnek az alkalmazásaikhoz. Ez történt napjainkban is.

A legnagyobb online átverések, amikre 2025-ben számítani lehet

Az online világ egyre növekvő térnyerésével és a felhasználók számának folyamatos bővülésével az internetes csalások is egyre mohóbbá és kifinomultabbá válnak. Azt hihetnénk, hogy mi könnyen elkerülhetjük őket, ám nagyon könnyű áldozattá válni. A vilagunk.hu cikke alapján 2025-ben az alábbi öt legveszélyesebb átverésre érdemes különös figyelmet fordítani.


1. Rejtett előfizetésekkel kapcsolatos csalások
A csalók kedvező áron kínálnak termékeket vagy szolgáltatásokat. A vásárlás során azonban a felhasználó tudtán kívül egy automatikusan megújuló előfizetéshez is hozzájárul, amelyről csak később szerez tudomást, amikor rendszeres levonásokat észlel a számláján, vagy fizetési felszólítást kap adóssága kiegyenlítésére.
Ahhoz, hogy elkerüljük a váratlan meglepetéseket, vásárlás során csak megbízható oldalról/webáruházból vásároljunk, illetve vásárlás során olvassuk el az apróbetűs részeket és a vásárlási feltételeket, különös tekintettel az előfizetésekre vonatkozó információkra, valamint rendszeresen ellenőrizzük bankszámlánk tranzakcióit, hogy időben észrevegyük a gyanús terheléseket.


2. Hamis adategyeztetés vagy ügyfél-elégedettségi felmérések
A csalók hivatalos szervek, például bankok nevében keresik meg az embereket telefonon vagy e-mailben, adategyeztetést vagy ügyfél-elégedettségi felmérést színlelve. A beszélgetés során megszerzik az áldozat személyes és banki adatait, majd ezek birtokában hozzáférnek a bankszámlájához és ellopják a pénzét.
A védekezéshez soha ne adjuk ki személyes vagy banki adatainkat telefonon vagy e-mailben, még akkor sem, ha a megkeresés hivatalosnak tűnik. Különösen óvatosnak kell lennünk azért is, mert manapság hívószám hamisítással is élhetnek a csalók, ami megnehezítheti a beazonosíthatóságuk!

 

3. Hamis befektetési platformok
A csalók vonzó befektetési lehetőségeket kínálnak, gyakran kriptovalutákra vagy más gyors megtérülést ígérő eszközökre hivatkozva. Miután a felhasználó pénzt utal ezekre a platformokra, a csalók eltűnnek a befektetett összeggel.
A védekezéshez csak ismert és megbízható befektetési szolgáltatókat válasszunk, és mindig ellenőrizzük a platform hitelességét. Legyünk óvatosak a túl szép ajánlatokkal; ha egy befektetés túl jó ahhoz, hogy igaz legyen, valószínűleg átverés.

 

4. Online piactéri csalások
Az online piactereken a csalók eladóként vagy vevőként lépnek fel. Eladóként előre kérik a fizetést, majd nem küldik el a terméket; vevőként pedig hamis fizetési igazolást küldenek, adatokat kérnek az eladótól (pl. e-mail címet) vagy adathalász linkeket osztanak meg vele.
A védekezéshez kerüljük az előre utalást, inkább válasszuk az utánvétes vagy biztonságos online fizetési lehetőségeket. Ellenőrizzük a felhasználó fiókját mennyire régi, a felhasználói értékeléseket, és nézzük meg az eladó vagy vevő korábbi tranzakcióit.


5. Hamis kuponok és nyereményjátékok
A csalók hamis kuponokat vagy nyereményjátékokat hirdetnek, amelyekkel személyes és banki adatokat próbálnak megszerezni. Kerüljük az ismeretlen forrásból származó kuponokat és nyereményjátékokat, és ne kattintsunk ismeretlen linkekre. Csak hivatalos csatornákon keresztül vegyünk részt promóciókban, és mindig ellenőrizzük a forrás hitelességét.
A fenti átverések elkerülése érdekében mindig legyünk éberek, és tartsuk szem előtt a biztonságos internetes magatartás alapelveit.


A cikk forrása: Az 5 legveszélyesebb új internetes átverés amire most figyelned kell, vilagunk.hu, 2025.03.10.

2025. március 14., péntek

Az Oodi könyvtár

Hírlapra került a világ egyik legkorszerűbb könyvtára, hihetetlen nagy sikert aratott az olvasók körében. A modern értelemben a könyvtár már nemcsak dokumentum tárolásáért  és az információ szolgáltatásért felel. A világ egyik legmodernebb könyvtárának választott Oodi elnevezésű intézmény különféle extra szolgáltatásokat tud nyújtani a felhasználók számára. Az említett könyvtár hagyományos funkciói mellett turista látványosságként is ismert.

Elképesztő összegek forognak a streaming szolgáltatóknál

      A streaming szolgáltatók hihetetlen összegek fordítanak egy-egy sorozatra platformjaikon. A szolgáltatók között kiélezett verseny folyik az előfizetői számok növelésért és ennek elengedhetetlen követelménye, hogy újabb és újabb sorozatokkal, filmekkel rukkoljanak elő. Az elkészítési díjak nagy százalékát a színészek fizetése teszi ki, de a látvány kivitelezések és a háttérköltségek is igen magasra rúghatnak a kezdeti tervektől függetlenül. 

A sorozatok fogadtatása nagy befolyásoló tényező hiszen ezeknek a számoknak a tükrében kerül berendelésre a következő évad, esetleg évadok. A sorozatra fordított összegek az évadok előrehaladtával tovább növekedhetnek, hiszen minél nagyobb siker annál több és több lehet egy-egy színészi fizetés vagy éppen a háttérmunkálatok költsége emelkedik. De az tény, hogy a streaming szolgáltatók csak úgy maradhatnak az élvonalban, ha a saját gyártású sorozataikkal, filmjeikkel fenn tudják tartani az érdeklődést. 
Nézzük a nagyobb szolgáltatók húzó sorozatainak költségvetését:

2025. március 11., kedd

2025 várható újításai az Apple-től

2024-ben sok új telefon és Apple Watch modelt készítettek és hoztak forgalomba. Ami a mai napig népszerű a felhasználói körökben. 

Ebben az évben nem csak az új telefon modellekkel készülnek, hanem többek között az intelligens asszisztens, AirPods és okosotthon fejlesztésekkel. 

AI: Elfelejtünk gondolkodni?

AI és a gondolkodás


A HTEC-cikk átfogóan megvizsgálja, hogy a mesterséges intelligencia eszközökre, például a ChatGPT-re és a képgenerátorokra való növekvő támaszkodásunk hogyan csökkentheti a kritikus gondolkodás és a problémák önálló megoldásának képességét. A cikk azzal érvel, hogy bár az AI hihetetlen kényelmet és hatékonyságot kínál, intellektuális hanyatláshoz is vezethet. Ha például olyan feladatokat ruházunk át az MI-re, mint az írás vagy az ötletgenerálás, azzal a kockázattal jár, hogy elveszítjük saját készségeink fejlesztésének lehetőségét ezeken a területeken. A cikk rámutat arra, hogy az AI-rendszerek gyakran tükrözik a képzési adataikban jelenlévő torzításokat, amelyek torz vagy akár káros kimenetekhez vezethetnek. Ez nemcsak a mesterséges intelligencia használatával hozott döntések minőségét befolyásolja, hanem a fejlesztők etikai felelősségét is hangsúlyozza az elfogultság mérséklése és a méltányosság biztosítása terén. A cikk azzal zár, hogy hangsúlyozza annak fontosságát, hogy egyensúlyba kerüljön a mesterséges intelligencia elfogadása az emberi kreativitás, a kritikus gondolkodás és az etikai felügyelet megőrzésére irányuló erőfeszítésekkel.

Microsoft tanulmány

A Futurism cikk a Carnegie Mellon Egyetem és a Microsoft által végzett tanulmányra összpontosít, amely azt vizsgálja, hogy a mesterséges intelligencia hogyan befolyásolja a kritikus gondolkodást. A tanulmány bebizonyította, hogy azok az egyének, akik bíztak a mesterséges intelligencia kimeneteiben, hajlamosak voltak kevésbé kritikusan elemezni ezeket a kimeneteket, míg azok, akik szkeptikusabbak voltak, nagyobb kritikai elkötelezettséget mutattak. Ez arra utal, hogy a mesterséges intelligencia iránti vak bizalom intellektuális passzivitáshoz vezethet, ahol az emberek kritikátlanul fogadják el az információkat pusztán azért, mert az egy "intelligens" rendszerből származik. Érdekes módon a tanulmány azt is megállapította, hogy az AI használata gátolja a kreativitást. Azok a résztvevők, akik kreatív feladatokat AI-ra hagyatkoztak, kisebb valószínűséggel produkáltak eredeti ötleteket, mint az önállóan dolgozók. Ez aggodalomra ad okot azzal kapcsolatban, hogy az AI-ra való túlzott támaszkodás hogyan fojthatja meg az innovációt azokon a területeken, ahol a kreativitás elengedhetetlen.


Összefoglalás

Mindkét cikk egybevág azzal a gondolattal, hogy bár az AI egy hatékony eszköz, jelentős kockázatokkal jár, ha megfelelő felügyelet nélkül használják. Az AI-ra való túlzott támaszkodás ronthatja a kritikus gondolkodásra, a problémák kreatív megoldására és az információk hatékony megkérdőjelezésére való képességünket.


A két szemlézett cikk:

HTEC