A magánszféra határai és a személyes adatok védelme az online térben - nagyon izgalmas téma, amely a könyvtárak életében elsősorban a digitális könyvek, az e-kölcsönzések, az adatbázis-használat, a mobiltechnológiák és egyéb, viselhető elektronikai eszközök könyvtári alkalmazása tekintetében, illetve ezek adatvédelmi és személyiségi jogi vonatkozásaiban merülnek fel. Az, hogy elolvasunk egy e-könyvet, számos dolgot elárul rólunk. Az adatok arról, hogy mennyi időbe telik egy fejezetet elolvasnunk, melyek voltak a kedvenc részeink, az olvasás sebessége és konzisztenciája vagy hogy mi volt a következő könyv, amit kölcsönöztünk az adott szolgáltatótól, hihetetlen értékkel bírnak egy kiadó, egy terjesztő vagy akár egy szerző számára. Az e-forrásokat kölcsönző és más digitális tartalmakhoz hozzáférést nyújtó könyvtárak nagyon értékes (személyes) adatokkal rendelkeznek, amelyek védelme komoly kihívások elé állítja az (adatok és a magánélet védelme mellett egyébként elkötelezett) intézményeket
Adobe’s e-book reader sends your reading logs back to Adobe—in plain text | Ars Technica arstechnica.com
Adobe’s Digital Editions e-book and PDF reader—an application used by thousands of libraries to give patrons access to electronic lending libraries—actively logs and reports every document readers add to their local “library” along with what users do with those files. Even worse, the logs are transmitted over the Internet in the clear, allowing anyone who can monitor network traffic (such as the National Security Agency, Internet service providers and cable companies, or others sharing a public Wi-Fi network) to follow along over readers’ shoulders.
A Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) EU-s pénzt kapott, és (most jön a hírérték) nem hülyeségekre költötték! A légifilmtárukban (ezt a szót ma hallottan, pontosabban láttam először életemben)1950 és 2007 között készült analóg légifelvételeket digitalizálnak. Magyarországon ugyanis 2007-ben tértek át a digitális légifotózásra. A mintegy 412 ezer légifotó 15 százalékát, 63 ezret digitalizáltak az idén nyáron lezárult projekt keretében.
KIT Hírlevél: Google-projektek a magyar örökségvédő intézményeknek -- virtuális kiálítás is kithirlevel.hu
A párizsi székhelyű Google Cultural Institute négy projektlehetőséget kínál a kulturális örökség magyar közintézményeinek az Art Project link keretében: - Megjelenés a Street View-ban (a kiállítótér bebarangolása), az intézmény által biztosított terekben (pl.: Google Street View készítése a Puskin Múzeumban: link könyvtárak: link - Virtuális galéria (pl. a Street View-t kiegészítheti műtárgyakról való egyedi fotókkal, szövegekkel. Pl. a Petőfi Irodalmi Múzeumé link - Gigapixeles fotó készítése (mely élményt senki nem kaphatja meg az ember a múzeumban, pl. Vénusz születése -- intézményenként 1 db) Pl. Chagall egy mennyezetfreskója: link - Micro riportok, pl. alkalmak megünneplésére (fotó, videó, szöveg) pl. XIV. Lajosról link
Új internetes fórumon igyekszik elérni az olvasókat a kaposvári Takáts Gyula Megyei és Városi Könyvtár. Legújabb kezdeményezésük, hogy megjelentek az ask.fm nevű közösségi oldalon. Ez egy négy éve indított, lettországi eredetű kezdeményezés, ahol a felhasználók kérdéseket tehetnek fel és válaszokat kaphatnak. Az érdeklődés anonim módon történik, a felelet csak regisztrációval lehetséges. A 37 nyelven elérhető közösségi oldalra egyetlen nap alatt 30 millió kérdés is felkerülhet. A megyei könyvtár nemrég regisztrált, azzal a nem titkolt céllal, hogy a névtelenség biztosításával olyan észrevételeket kapjanak az olvasóktól, melyeket esetleg nem osztanának meg személyesen a könyvtárosokkal, valamint igyekeznek elérni az oldalt elsősorban használó tizenéves korosztályt is.
Remélik, hogy az Unlimitedben olvasott könyveket megveszik a vásárlók. Fontosnak tartják a hangoskönyvek népszerűsítését. Szeretnék a mobil eszközöket használókat rászoktatni az Amazon e-könyv-áruházára; a szolgáltatás ugyanis ezeken is elérhető, nem csak a Kindle-n. Az Amazonnak már most is van egy hasonló szolgáltatása, a Prime, de ez a könyvolvasóknak nem egy főnyeremény: az előfizetők évi 99 dollárért félmillió könyv közül választhatnak, de ezek közül havonta csak egy jár ingyen. A Kindle Unlimited viszont azoknak szól, akiknek vonzóbb a havi előfizetési modell, és elsősorban az e-könyvek érdeklik őket.
A Metropolitan honlapján a látogató nemcsak a művészekre kereshet rá, hanem korszakokra és helyszínekre is, majd le is töltheti a minimum 10 megabájtos képeket, kizárólag saját felhasználásra. A világ egyik legnagyobb művészeti gyűjteményével rendelkező Metropolitan honlapján több mint 500 Picasso-kép közül válogathatunk, de Van Gogh, Monet vagy Degas festményei mellett találunk fotókat görög szobrokról vagy éppen kínai kalligráfiáról is.
Moldován István, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) E-Könyvtári Szolgáltatások Osztályának vezetője, a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK) kitalálója és egyik alapítója dublini útján csodálkozott rá egy kocsma könyvespolc-tapétájára, amelyen QR-kódok segítségével
A projekt résztvevői ma közölték, hogy szerdán, 2014. március 5-én a magyarországi történeti népszámlálások kiadványainak összesen 128 ezer oldala szabadon hozzáférhetővé válik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Könyvtár honlapján.
Közös ügyünk lehetne: Ózdon épülne meg a nagy magyar digitális archívum - IT café Mérleg hír itcafe.hu
A döntéshez képest jelentős késéssel, most kezdődő, 2,5 milliárd forintos ózdi beruházásról szólva a digitális archívum időkapszulájának elhelyezésében résztvevő magyar miniszterelnök azt mondta: a leendő digitális központ az egész országot szolgálja majd ki – tudós
HETI ATTILA ÉLŐ Digitális Könyvtárak tumblr.com
„Az első impulzust a forgalomból kivont telefonfülkék adták, kezdeni kellene velük valamit. Kezdetben kiállítási- vagy értékesítési területet képzeltünk el a kiszuperált készülékek belsejében. Csináljunk könyvesfülkét! – javasolta Pavel, a háromfős csoport egyik tagja, aki nemrég Nagy-Britanniában látott hasonló megoldást. A brit fővárosba New Yorkból érkezett az ötlet”
2014. január 1-jén azonban lejárt a P. Howard-regények szerzői jogi védelmi ideje is, ami Magyarországon a szerző halálát követő január elseje óta eltelt 70 évet jelenti. Azaz: közkincs lett Fülig Jimmyből, Piszkos Fredből, Potrien őrmesterből és a Török Szultánból. Ez persze nem jelenti azt, hogy mostantól bárk
Az Internet Archive rendszerezi, megőrzi és böngészőben játszható formában nyilvánossá is teszi a múlt század utolsó harmadának híres játékait. Öt konzollal indítanak, de gyors bővítést ígérnek. A nonprofit projektet a legtöbben a régi weboldalak őrzőjeként ismerik, de valójában sokkal szélesebb körű tevékenységet folytatnak, mindenféle digitálisan rögzített tartalom megőrzésére és nyilvánossá tételére vállalkoztak: a weboldalak mellett képek, mozgóképek, zenék, könyvek, szoftverek kerülnek az archívumba. A már csak petabájtokban mérhető adatbázis karácsonykor újabb elemmel bővült, mellyel nagy örömöt szerezhetnek a retró játékok kedvelőinek: elérhetővé vált az 1970-es, 1980-as évek klasszikus videójátékainak gyűjteménye a Console Living Room nevű aloldalon, ahol az eredeti konzolok alapján csoportosították a böngészőben játszhatóra átalakított játékokat.
A British Library több mint egymillió, ingyen elérhető és felhasználható képet töltött fel Flickr-oldalára. Ebben még nem lenne semmi szenzációs, de a képek bedigitalizált, 17-19. századi könyvekből származnak. Az ábrák 650 ezer kötetből valók, a digitalizálásért a Microsoftnak kell hálásnak lennünk. A feltöltött anyag között akadnak térképek, színes illusztrációk, levelek, falfestmények, és még rengeteg különlegesség. A képek mellett fel van tüntetve, hogy miből származnak, melyik évből és hányadik oldalról, és például származási év, könyv, vagy szerző szerint vannak kategorizálva, hogy megkönnyítsék a böngészést.Az adatokkal ellátott ábrák elérhetőek a Githubon is. Nagyon kevés ilyen nagyszabású gyűjtemény érhető el ingyen és online, a könyvtár reméli, hogy ez majd felkelti a kutatók érdeklődését az eddig nem vizsgált információmennyiség iránt.
Teljes gyűjteményét digitalizálni kívánja a Norvég Nemzeti Könyvtár, hogy a nemzet "memóriabankjaként" archiválja és mindenki számára, bármikor, bárhonnan elérhetővé tegye a lehető legtöbb digitális tartalmat - olvasható a könyvtár portálján.
Egy kiemelten nagyszabású digitalizálási projekt érkezett mérföldkőhöz kedden, amikor résztvevők bejelentették, hogy elérhetővé tették az interneten a vatikáni könyvtár (Biblioteca Apostolica Vaticana), illet
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése