keresés

2024. május 26., vasárnap

SZEMLE 2024. TAVASZ/NYÁR


TARTALOM


MESTERSÉGES INTELLIGENCIA
VESZÉLYEK ÉS MELLÉKHATÁSOK
STREAM
NAGY CÉGEK
KÖNYVTÁR

FEJLESZTÉSEK



SZEMLÉZETT HÍREK 2023 tavaszán:

2024. május 14., kedd

Kína szociális kreditrendszere és hatásai

Kínában az emberek szinte minden lépését megfigyelik. Ez az információ talán nem is újdonság. Mindannyian láthattunk olyan felvételt, amelyen például utcán történő arcfelismerés látható. Vagy néhányan találkoztak olyan könyvekkel, amelyek kínai titkosított oldalakról származó fordítás. Ezek csak kis részletei annak, mi mindent tartanak számon és mi minden befolyásolja a szociális kreditet, valamint különböző adatok feljegyzése hogy befolyásolhatja a mindennapi életet az ott élők számára.

Leszálló ágban a ChatGPT


2023 második fele óta a ChatGPT egyre több problémával szembesül. Ezek közül azok a szerzői jogi perek emelkednek ki a legjelentősebbnen, ahol számos jogalany lép fel jogilag műveik jogosulatlan haszonszerzési célú felhasználása ellen. Ha még ez nem lenne elég nagy kihívás, a ChatGPT most egy Claude nevű félelmetes ellenféllel is szembenéz, ami minden eddiginél komolyabb fenyegetést jelent. rá E kombinált kihívások eredményeként az OpenAI a közelmúltban jelentős nehézségekkel szembesül. Cikkem megvilágítja a perben érintett feleket, és összehasonlítja Claude teljesítményét a ChatGPT-vel.

Schrödinger AI-a, avagy nyisd ki és megtudod, él-e még

Ha a nyelvészeket kérdezzük, bizonyára az év leggyakrabban használt szava lenne a "mesterséges intelligencia". Ha egy tech-újságírónál érdeklődünk, szinte kötelező eleme a cikkeknek. Van, akinek segítség a házi feladatban, van aki fenyegetésnek érzi. S bizonyára akad olyan is, aki gondolkodás nélkül oszt meg a beszélgetőprogramokkal minden személyes információt anélkül, hogy a legkisebb aggályai is felmerülnének. De voltaképp mi is ez az egész "MI"-mizéria? Újabb társadalmi-technológiai szappanbuborék, vagy csakugyan hasznos is lehet, és ha igen, mire?

2024. május 13., hétfő

Egészségünkre! - A Google kínálatából

A kiegyensúlyozott mindennapi élet elengedhetetlen része az egészséges életmódra való törekvés. Az ehhez kapcsolódó információkhoz a mai fejlett technológia segítségével akár pillanatok alatt hozzájuthatunk. Az interneten egyetlen szóra rákeresve megannyi találati eredményt kapunk, noha ezeket az információkat óvatosabban kell kezelnünk. Nem minden forrás megbízható, ezért meg kell győződnünk a kapott válaszok hitelességéről. Hogy minél pontosabb eredményt találjunk, a Google az AI-t hívja segítségül. A nehezen körülírható bőrelváltozásokat a Google Lens vizuálisan veti össze más hasonló képekkel, így kiszűrve a legrelevánsabb találatokat. A mesterséges intelligencia ma már számos tudományterület alkalmazásában áll. Az éves Google Health eseményen, a Google Check Up-on bemutatták, hogy hogyan használják fel az AI-t a cégnél az egészségügy érdekében.

2024. május 12., vasárnap

A könyves közösségi oldalak hatása a könyvekre és olvasóikra

A könyves közösségi oldalak és az ezeken tevékenykedő könyves influenszerek vitathatatlanul hatást gyakorolnak a nézőikre. A követőik az általuk bemutatott könyvek közül választják a következő olvasmányaikat, döntik el, hogy melyik felkapott könyv éri meg az idejüket, és értesülnek az aktuális drámákról, amik kimásztak egy-egy könyv lapjairól a valóságba. A nézők, olvasók, lehetséges könyvvásárlók által felállított kereslet pedig az egyének ízléséből összeadódva befolyásolja a könyvesboltok, könyvtárak kínálatát, ami miatt egy vállalkozás vagy intézmény sem hagyhatja figyelmen kívül az internet történéseit, ha minél nagyobb profitra és forgalomra törekszik. A könyves közösségi oldalak közül a TikTok könyves szeglete, a BookTok az, ami a platform sajátosságaiból adódóan a legnagyobb ütemben növekszik és változik, a kifejtett hatásokat pedig leegyszerűsítve kétfelé lehet osztani: a könyvekre és az olvasóikra.

2024. május 7., kedd

Az Online TV és jövője


 A televíziózás életünk egyik elengedhetetlen tevékenysége. Kedvenc műsorainkon át az egyik legfontosabb és meghatározó területe az információátadásnak és befogadásának az internet után. Mint minden, ez a tevékenység is átalakulóban van a streaming platformok megjelenésével és az Online TV-ként emlegetett jelenség feltűnésével. Micsoda ez és milyen jövője lesz ennek?


A felhasználói adatok hasznosításának veszélyei

Ha valaki közzétett vagy keresett valamit az interneten, akkor igencsak valószínű, hogy adatait már vizsgálták, összegyűjtötték és felhasználták. A felhasználói adatok gyűjtése sokszor teljesen ártalmatlan folyamat: egy-egy weboldal a használói élmény és a honlap fejlesztése érdekében ellenőriz bizonyos adatokat. Azonban jelenleg számos adatbiztonsági probléma merül fel a használói adatok alkalmazása folyamán. Megkérdőjelezhető egyes alkalmazások adatgyűjtési technikája, továbbá félelmetesen élethű hamisított videó- és hangfelvételek generálhatók pár valós felvétel felhasználásával.

2024. május 6., hétfő

Mikor borul a mézesbödön: hogyan fejlődnek az AI által a romantikus csalások és mit tehetünk ellenük

A ma már általános jelenséggé vált internetes átverések jelentős veszélyeket hordozhatnak nemcsak a tapasztalatlan, de bármely internetes felhasználó körében. A romantikus csalás (honeytrap scam) nem egy újkeletű dolog, az AI technológia alapján működő alkalmazások terjedése miatt azonban egyre népszerűbb eszköz a bűnözők körében. A hatóságok a romantikus csalások új hullámára figyelmezteti az embereket, a mesterséges intelligenciával generált képek, hangfelvételek és videók ugyanis egyre nehezebben felismerhetők.

Madárlesen telefonnal

Aki gyakran jár a természetben, vagy nem a belvárosban él, bizonyára többször megállt már meghallgatni egy-egy madár különlegesebb énekét. Ha még a gondolat is felmerült benne, milyen jó lenne tudni, milyen faj hangja az, annak most itt a kiváló alkalom, hogy megállapítsa. Ehhez pedig még
Schmidt Egonnak sem kell lennie.

A gépi tanulás "arcai"

Bizonyára a legtöbben már találkoztak a legtöbb videómegosztó felületen egyre inkább elburjánzó generált kép háttérre rávágott gépi felolvasású szöveg
shorttal. Akiket már ez az igénytelenség is zavart, nem lesznek elragadtatva az új, immár egyszerű emberi arcot is generáló avatar-programtól.

Nem mindennapi módon ünnepelte születésnapját az AMD

 Az AMD (Advanced Micro Devices), alapításának 55. évfordulóját ünnepelte minap. Egy ilyen évfordulóról pedig mindenképp érdemes megemlékezni, s ez a vállalatnál nem akárhogyan sikerült – számolt be a Tom’s Hardware.

A vállalat történetének szempontjából fontos fotókat skáláztak fel a Ryzen processzorokba integrált mesterséges intelligencia (Ryzen AI) segítségével. Az első egy archív fotó volt az AMD tizenkettedik alkalmazottjáról, Rich Previte-ról. Previte 30 évig dolgozott az AMD-nél különböző beosztásokban, sőt egy ideig az AMD pénzügyi igazgatója és elnöke is volt. Miután 2000-ben nyugdíjba vonult, tanácsadó volt az AMD nem felejtő memória üzletágának kiválásánál, amelyből végül Global Foundries lett.

AMD

Az 1980-as évek végén az AMD egyesült a Monolithic Memoriesszal, és a világ akkori legnagyobb integrált áramkör-gyártójává vált. Az összeolvadásról készült képen az AMD vezérigazgatója, Jerry Sanders és a Monolithic vezérigazgatója, Irwin Federman látható, az üzletkötés pillanatában.

AMD

Feljavítottak egy olyan képet is, amelyik a vállalat dolgozóit örökítette meg 1969-ben.

AMD

Az AMD egy, a cég 40. évfordulója alkalmából készült videót is feltuningolt mesterséges intelligenciával (Topaz Video AI). A 4K-sra növelt videón az AMD több korábbi alkalmazottja látható, amint gratulálnak a cégnek. Ami érdekes: a videó végén az Nvidia társalapítója, jelenlegi elnök-vezérigazgatója, Jensen Huang is látható. Elmondja, hogy hálás az AMD-nek, hogy első állását adta az iparágban.



Mélytengeri robotika

Sokunk számára ismerősek lehetnek a Mi Micsoda? sorozat érdekes ismeretterjesztő kötetei színes fotóikkal, változatos témáival. Talán még arra is emlékszünk, milyen izgalommal töltött el a felfedezésekről szóló kötet elsüllyedt hajóival, felderítetlen régészeti helyeivel. A titkok, ismeretlen helyek, dolgok, állatok, felfedezésre váró kincsek nem csak a gyerekek fantáziáját ragadják magukkal. Talán nem is gondolunk bele, mennyire nem ismerjük még ma sem otthonunk, a Kék Bolygó titkait.
Vajon élvezetes a felfedezés akkor is, ha nem Attenborough-ként vagy Durrellként járjuk be a világot, hogy testközelből lessünk bele a legkülönbözőbb fajok életébe, hanem a legmodernebb számítógépek képernyőjén követhetjük figyelemmel, mit vesz föl a kameránk? És mekkora levegőt kell venni, hogy lefotózhassunk egy mélytengeri varangyot? Míg az első kérdésre az olvasónak kell megtalálnia a választ, a másodikat elolvashatja a továbbiakban.

Mesterséges információháló: az MI múltja, jelene és jövője

A mesterséges intelligenciák szünet nélkül változnak. Meglehet, nem tűnik szembe a különbség, azonban ezeket a mély és komplex információhálókat nem csupán adataik, de felhasználási módjaik is meghatározzák. Értékelésük függ a fejlesztőtől és a felhasználótól, de legfőképpen a világ alakulásától. Háromszáz évvel ezelőtt Galilei csillagászati valóságmodelljei áttörőnek számítottak. Meglehet, életében a közvélemény nem értékelte eléggé munkáját és emiatt támadták, azonban tagadhatatlan, hogy végeredményében meghatározta az elkövetkezendő korok tudományos fejlődését. 

Napjainkra Galilei mesterséges intelligenciái talán nincsenek már akkora hatással ránk, mint elődeinkre, hiszen több évszázad elteltével belénk ivódott mindaz, ami felépíti, így a továbbiakban nincs szükségünk arra, hogy a hálózatot készen megkapjuk: az adatok szabad áramlásával mi magunk is elkészíthetjük. A mesterséges intelligencia klasszikus formájában apránként nagy eséllyel válik természetes tudássá - legalábbis így volt ez, mielőtt fel nem virradt a digitalizáció hajnala és el nem kezdtek megszületni azon hálózatok, melyek teljes mértékben tőlünk és környezetünktől függetlenül létezhetnek.

2024. május 5., vasárnap

A bolygó jövője a tét-az elektronikus szemét problémája

 A "Z"- és az "Alfa" generációknak már szinte lételemük a számítástechnikai eszközök használata. Ezek az eszközök idővel tönkre mennek, és használhatatlanná válnak. Néhány alkatrészt meg lehet menteni, de az összeset nem, és az újra nem hasznosítható alkatrészekből elektronikai hulladék lesz. A bolygó a túlnépesedés miatt így is küzd a sok ember-által generált szeméttel, és ezt a problémát ráadásul még jobban felerősíti ez a fajta hulladék.

A hadviselés jövője: AI fegyverek az Izrael–Hamász-háborúban

 


A 2023.10.07-én kezdődött Izrael–Hamász-háborúban, Izrael 2 mesterséges intelligencia által vezérelt fegyvert alkalmazott sikeresen a Gázai övezetben, a "Gospel" és a "Lavender" néven. De mik is ezek és mire képesek?

AI vs emberi agy; A mesterséges intelligencia meghökkentő képességei

Mai digitális világunkban rohamos fejlődés tapasztalható a mesterséges intelligenciák körében, melyek újabb változásokat hoztak a felhasználók számára. Az újabb technológia rohamosan terjed a vállalatokban, cégekben, de akár már az otthonunkban lévő okos háztartási eszközök, önvezető autók is nagy számban előfordulnak. A generatív mesterséges intelligencia alkalmazások, programok képesek a szövegek befogadására és azokra reagálni, esetleg újabb információkkal szolgálni a kérdezők számára (lásd ChatGPT). További kiegészítő funkciókként jelentek meg a képek és videók generálása is. Azonban ennek használata, alkalmazása rendkívül kérdéses: sok esetben nem megfelelő az általa generált információ, más esetben a képek, videók kapcsán probléma adódott a szerzői jogokkal. Egyes kutatókban felmerült a kérdés: Mik lehetnek a mesterséges intelligencia határai az emberi aggyal szemben? Erről indított egy sorozatot a BBC (AI vs the mind), mely szembe állítja, továbbá feltárja mikre képes még az MI az emberi aggyal szemben. Cikkemben ezen kívül további érdekes képességeket is olvashatnak, melyekről szintén a BBC számolt be.

A fizetős jelszómegosztás


2023-ban a Netflix drasztikus lépést tett, amikor is a jelszómegosztás ellen fellépett a streaming szolgáltató. Azóta több ilyen platform is, köztük a Disney+ is, a megosztás megfékezése felé vette az irányt. Ezt követően a Netflix felhasználóinak számai megugrottak, mely bevételi szempontból kedvezőnek számított a cég számára. Ez viszont mégsem jelenti a jelszómegosztás végét, csupán a térítésmentes oldalát.


Beeső eladások, furcsán viselkedő Apple ID-k. A legújabb hírek az Appletől

Beeső eladások

2024 első három hónapjában az Apple eladásai 4 százalékkal, 90,8 milliárd dollárra estek vissza az előző év azonos időszakához képest, írja a BBC. A beesést az iPhone-ok iránti kereslet meredek visszaesése is generálta. Ilyen bezuhanást több mint egy éve nem tapasztalt a techvállalat.

A cég vezetői szerint az eredményeket torzították a Covidhoz kapcsolódó ellátási zavarok, amelyek szokatlanul erős eladásokhoz vezettek a tavalyi év azonos időszakában. Azt jósolták, hogy az eladások az elkövetkező hónapokban ismét megindulnak majd, figyelembe véve a közelgő termékbevezetéseket és a beruházásokat a mesterséges intelligenciába.

Az iPhone-ok negyedéves értékesítése több mint 10 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest, és az eladások Európát kivéve minden földrajzi régióban csökkentek. A cég kínai piacán eddig 8 százalékos visszaesés volt tapasztalható.

Az Apple-nek az eladási statisztikákon kívül is akad gondja: monopóliumellenes per zajlik éppen az Egyesült Államokban a Google ellen, ami fenyegeti azokat a kifizetéseket, amelyeket az Apple kap a keresőóriástól azért, hogy a Google legyen az alapértelmezett keresőmotor a Safariban. A bírósági beadványok szerint ezek a kifizetések körülbelül 20 milliárd dollárt tettek ki 2022-ben.

Luca Maestri pénzügyi igazgató elmondta, hogy az Apple eladásai várhatóan alacsony, egyszámjegyű növekedést mutatnak majd a júniusig tartó három hónapban.

A mesterséges intelligenciába folyik a pénz

Az Apple keveset mondott a mesterséges intelligenciával kapcsolatos termékterveiről, azzal a technológiával kapcsolatban, amelyre a riválisok, a Microsoft és az Alphabet Google hatalmas téteket tesznek. A vállalat tavaly kezdte meg a kutatás-fejlesztési kiadások növelését, és Cook szerint a vállalat az elmúlt öt évben több mint 100 milliárd dollárt költött kutatás-fejlesztésre. 

„Továbbra is nagyon erősnek érezzük a generatív MI-ben rejlő lehetőségeinket, és jelentős beruházásokat hajtunk végre. Alig várjuk, hogy néhány nagyon izgalmas dolgot megoszthassunk ügyfeleinkkel az év későbbi eseményein”mondta Cook.

Miközben az Apple igyekszik a mesterséges intelligenciát a termékeibe építeni, a hatalmas visszavásárlási programja megnyugtathatja a befektetőket.

Bosszantó hiba az Apple ID-kban 

Habár az Európai Unió által életbe léptetett új szabályozás számos szempontból nyitásra kényszerítette az Apple-t, a cupertinóiak eszközei alapvetően továbbra is egy szorosan összetartozó ökoszisztéma részét képezik, melyek középpontjában egyetlen digitális azonosító, a pletykák szerint hamarosan átnevezésre kerülő Apple ID áll.

E fiók nélkül az almás cég gyakorlatilag egyetlen szolgáltatását sem tudjuk igénybe venni, ahogyan minden mentett adat és jelszó is ehhez van kötve, így rendkívül kellemetlen, ha valaki kívül találja magát a rendszeren. Márpedig most úgy néz ki, hogy ez bárkivel megtörténhet.

A 9to5Mac ugyanis több közösségi médiás poszt és a saját szerkesztőségi tapasztalatai alapján a napokban arról számolt be, hogy az Apple rengeteg felhasználót kiléptetett az Apple ID-fiókjából azok összes eszközén, az érintettek pedig csak egy új jelszó létrehozását követően tudtak ismét bejelentkezni. A cég semmilyen magyarázatot nem adott a dologra, és a portálnak sincs ötlete, mi lehet a probléma oka.

Az Apple Sytstem Status weboldal mindenesetre a cikk publikálásakor és e sorok írásakor sem jelezte, hogy bármilyen hiba állna fenn az almás online szolgáltatásokban, így végképp rejtély, mi zajlik a háttérben. Ha az elmúlt napokban téged is kiléptetett a rendszer, vagy később történne meg veled a dolog, érdemes emlékezni rá, hogy a jelek szerint ez most egy kiterjedt jelenség.

A legtöbbek számára persze csak egy apró kellemetlenséget jelent, ha új jelszót kell készíteni, azzal viszont nem árt tisztában lennünk, hogy az ellopott eszközök védelme funkció miatt ez akadályokba ütközhet, ha egy idegen helyen próbálkozunk vele, illetve a jelszó átállításával az Apple ID-ben megadható alkalmazásspecifikus bejelentkezési kódot is újra kell konfigurálni.

Nem ébresztenek egyes készülékek

Az ügy nemrégiben kifejezetten nagy port kavart a különböző közösségi oldalakon és fórumokon, ahol a felhasználók eleinte azt sejtették, hogy álmukban valahogy kinyomhatták az ébresztőt, és ezért nem keltek fel – az esetek azonban kezdtek egyre gyakoribbak lenni, ami miatt nyilvánvalóvá vált, hogy nem egyedi helyzetekről, hanem egy központi problémáról van szó.

A jó hír, hogy az ügy eljutott az Apple-höz is, akik megerősítették, hogy valóban gond lehet bizonyos iPhone-ok ébresztő funkciójával, amit megpróbálnak minél hamarabb kijavítani. A rossz hír, hogy hivatalos megoldás még mindig nem érkezett, ez azonban nem jelenti azt, hogy egy kis ügyeskedéssel ne lehetne orvosolni a problémát – az internet népe ugyanis rájött, hogy mi okozhatja a problémát, amit néhány koppintással ön is megszüntethet; mutatjuk, hogy hogyan.

Mivel a felhasználóknak feltűnt, hogy a probléma tulajdonképpen csak olyan iPhone-okat érint, amelyek Face ID-val és TrueDepth kamerarendszerrel rendelkeznek, ezért hamar egyértelművé vált, hogy vélhetően a készülékek ezen része lesz a ludas. Mint ismeretes, a Face ID-s iPhone-ok rendelkeznek egy olyan funkcióval, amelynek köszönhetően a telefon képes érzékelni, hogy éppen figyeli-e a kijelzőt. Amennyiben ez így van, a hangjelzéseket automatikusan lehalkítja vagy bizonyos esetekben le is némítja a mobil – hiszen úgy véli, azok fölöslegesek, úgyis látja őket.

"MOST ÚGY NÉZ KI, HOGY AZ ELMARADÓ ÉBRESZTÉSEK IS EBBŐL A FUNKCIÓBÓL FAKADNAK, AZ IPHONE-OK VÉLHETŐEN HAMISAN ÚGY ÉRZÉKELIK, HOGY ÉPPEN A KIJELZŐT NÉZI, EZÉRT NEM SZÓLALNAK MEG."

Szerencsére azonban van megoldás, az Attention Awareness funkciót ugyanis teljesen ki lehet kapcsolni. Ehhez az iPhone-ján be kell lépnie a Beállításokba, majd le kell görgetnie egészen a Face ID és Jelkód menüpontig. Koppintson az opcióra, írja be jelkódját, majd suhintson lefelé egészen addig, míg meg nem látja a Figyelemérzékelő funkciók menüpontot – ha megvan, húzza el a mellette található kapcsolót. A figyelemérzékelés akkor lesz kikapcsolva, ha a kapcsoló a bal oldali irányba mutat, és szürke színű.

A visszajelzések alapján ez több felhasználónál is orvosolta a problémát, hátrány azonban, hogy csak néhány intelligens funkció kikapcsolásának árán. Ahogy írtuk, az Apple már dolgozik a hivatalos megoldáson, ami vélhetően egy jövőbeli iOS-frissítéssel fog megérkezni, azt azonban, hogy erre mikor kerülhet sor, egyelőre nem tudni.

Nem csak emiatt van zűrzavar a vállalatnál

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, manapság nem áll túl jól az Apple szénája, a vállalatot ugyanis sorra érik a csapások – tulajdonképpen minden irányból. Már eleve az is elég rossz lenne, hogy az almás vállalat minden korábbinál rosszabb viszonyt ápol az Európai Unióval – erről ide kattintva olvashat részletesebben –, de ezenfelül még házon belül is gondjaik vannak. Az Apple Vision Pro ugyanis egyáltalán nem úgy teljesít az eladások tekintetében, mint ahogy azt várták, ami miatt nemrégiben a felére csökkentették az éves eladási tervezetüket. Ugyancsak rossz hír, hogy több mint 30 év után otthagyta a vállalatot az Apple Vision Prón dolgozó egyik vezető is, helyére pedig egyelőre még nem tudják, hogy kit állítsanak.

AI fejlesztés

Az Apple által végzett nagyszabású AI (mesterséges intelligencia) fejlesztésről szóló pletykák már hónapok óta keringtek a levegőben. Most végre betekintést nyerhetünk abba, hogy mire számíthatunk az Apple AI alkalmazásokban való felhasználását illetően.

Egy részletes szivárgásnak köszönhetően az Apple Insider kiszivárogtatta az Apple által tervezett AI-alapú frissítések kulcsfontosságú részleteit, melyek a Safari, a Spotlight Search, a Siri, a Mail és a Messages funkcióit érintik. Ezek a frissítések azt ígérik, hogy fokozzák a felhasználói élményt, miközben megőrzik a magánéletet - ami az Apple AI stratégiájának egyik kulcsfontosságú eleme.

A jelentés szerint az Apple AI fejlesztésének egyik fő jellemzője egy villámgyors, eszközönként történő teljes mondatos válaszok generálása. Az ‘Ajax’ LLM állítólag hihetetlen sebességgel elemzi a szöveges bemenetet, több potenciális választ kínálva pontosság és relevancia szerint rangsorolva.

A szöveg elemzés alapvető jellemző lesz, az integrált LLM azonosítja a kulcsszavakat és kifejezéseket, hogy tömör szöveges összefoglalókat készítsen mind a Safari, mind a Messages alkalmazásokban. Az Apple közelgő Safari 18 frissítése új 'Intelligens Keresés' funkciót vezethet be, amely lehetővé teszi a felhasználók számára a weboldalak tömör összefoglalóinak létrehozását.

Az Apple AI modellje jelentős integrációt mutat az eszközzel és alkalmazásaival, az üzenetekben említett kapcsolatok azonosítása és releváns információk kinyerése a Naptár alkalmazásból a helyzetnek megfelelő válaszok kidolgozása érdekében. A Siri valószínűleg hasznot húz majd ebből, mivel képes lesz elemző üzenet tartalmat és potenciálisan egyszerűsített összefoglalókat vagy válaszokat kínálni. Természetesen a kreatív szöveg generálás vagy az alapos szöveg elemzéshez hasonló összetettebb feladatok esetén továbbra is számíthatunk némi felhő alapú feldolgozásra, ami összhangban van az előző jelentésekkel, miszerint az Apple partnerkapcsolatokat keres az OpenAI és a Google cégekkel ezen területen.

Az Apple Insider továbbá arról számol be, hogy még a tesztelési környezetekben is egyértelmű a szoftver iránti elkötelezettség a felhasználói magánélet védelme érdekében. A cég arra törekszik, hogy minimalizálja a felhő alapú feldolgozást, biztosítva, hogy az érzékeny adatok védettek maradjanak.

Várható, hogy az Apple hivatalosan bemutatja ezeket az AI által hajtott funkciókat az idei év későbbi részében megrendezésre kerülő Világfejlesztők Konferenciáján (WWDC).




Források:

Beestek az Apple eladási számai

Az Apple részvényvisszavásárlásba kezdett a negyedéves eredmények hatására

Ne lepődj meg, ha furcsán viselkedik az Apple-fiókod

Nem ön bolondult meg, ha úgy hiszi, nem szólalt meg reggel az iPhone ébresztője

APPLE AI: MIT VÁRHATUNK AZ IPHONE 16 SOROZATTÓL ÉS AZ IOS 18-TÓL?


2024. május 4., szombat

Az AI-generált képek árnyoldala: spammerek és csalók

Ahogy az utóbbi időben egyre jobb minőségű, valósághűbb képeket lett lehetséges létrehozni az AI segítségével, sajnos várható fordulatként következett be, hogy a közösségi oldalakon egyes felhasználók rossz célokra fordítják őket. A hatásvadász tartalmakkal szerzett nézettségnöveléstől kezdve a súlyos anyagi kárt okozó átverésekig szinte bármi lehetséges lett a generált képek által. A helyzet komolyságát már egy friss kutatás is alátámasztja, illetve több cég is felismerte problémát. A Meta bejelentése alapján közösségi oldalaikon hamarosan címkézésre kerülnek az AI képek, de mi magunk is leleplezhetjük a megtévesztő tartalmakat. 

2024. május 2., csütörtök

Kiszivárogtak a hackerek adatai: kik, hogyan és mennyiért végeznek kémkedési tevékenységet Kínában?


 A hacker szó hallatán a legtöbb embernek olyan személy vagy csoport ugrik be, aki vagy akik általában különböző intézmények, kormányzatok rendszereit törik fel adatok, információk megszerzése miatt, amelyekkel később zsarolhatják áldozataikat. Működnek azonban ún. etikus hackerek is, akik nem rossz szándékkal végeznek hasonló tevékenységet. Világuk viszont rejtélyes marad az átlagemberek számára, mivel főleg a háttérben tevékenykednek. Az elmúlt években azonban többek között Kína kapcsán is egyre gyakrabban számolnak be hackertámadásokról, célpontjaik között kiemelt helyen a nagyobb amerikai cégek, valamint kormányzati intézmények álltak. Egy dokumentum szivárogtatás viszont lehetővé tette, hogy a világ megismerje az egyébként sok szempontból meglehetősen zárt országban működő hackerek titkos világát.

Mesterséges művészet

A mesterséges intelligencia számos iparágat forradalmasított, és ez alól a művészeti világ sem kivétel. Az MI által generált digitális művészet egyre népszerűbb, és néhány alkotó és intézmény felkarolja ezt az új digitális formát. Mások azonban szkeptikusak a művészeti világban betöltött szerepével kapcsolatban. A mesterséges intelligencia (MI) lenyűgözte a felhasználókat azzal a képességével, hogy másodpercek alatt képes részletes képet készíteni, amelyek lehetnek színesek, dekoratívak. Ezek a képek olyan algoritmusok segítségével jönnek létre, melyeket úgy terveztek, hogy utánozzák azt, ahogyan az emberek alkotnak. Az algoritmusok festményeket, szobrokat, zenét, sőt, akár költészetet is létrehozhatnak. A mesterséges intelligenciát már számos más iparágban is használják, az egészségügytől a pénzügyekig, és csak idő kérdése, hogy a művészeti világban is mainstream eszközzé váljon.

2024. május 1., szerda

Nem számít többé a feliratkozószám a Netflixnek


A nagyobb streamingszolgáltatók befolyásukat és sikerességüket korábban a feliratkozók számából állapították meg, amelyet évente többször is közöltek a nyilvánosság számára. Ebből az adatból indultak ki az elemzőcégek, levonva a következtetéseket, hogy mennyire számított egy bizonyos időszak sikeresnek az érintett médiacégnek. Azonban ez most megváltozhat.


A Netflix, a korábban bevett módszernek ellentmondva bejelentette, hogy a 2025-ös évtől kezdve többé már nem fogja közzé tenni előfizetőinek számát és annak későbbi alakulását.  Az adatokkal foglalkozó elemzők szerint a változtatás aggodalomra ad okot a streamingágazatban, ugyanis csak növekedési problémákra lehet ebből következtetni. Emellett, a legnagyobb feliratkozó táborral rendelkező Netflixet minden bizonnyal követni fogják a más rivális szolgáltatócégek.

Kína és az emberi jogok - a digitális technológia tükrében

Megjegyzés: mivel a témát már az órai feldolgozás alatt is igyekeztem a frissen megjelent híreknél kicsit tágabb kontextusban értelmezni, néhány esetben a linkelt források régebbiek, vagy általánosak. A regisztráló táblázatban a friss cikkeket tüntettem fel.

Hogy a Kínai Népköztársaság a mai napig totalitárius diktatúra, ahol az alapvető emberi jogok megközelítőleg sem érvényesülnek, nem különösebb újdonság. A történelmi tapasztalatok mellett az időről időre kiszivárgó esetek (például a kellemetlen igazságokat terjesztő állampolgárok "eltűnése"), vagy a hong-kongi demokrácia néhány évvel ezelőtti, nemzetközi szerződéseket sértő bedarálása egyaránt bizonyítja ezt. A részben kapitalista módszerekre áttérő (noha államilag kézivezérelt) gazdasági átalakulás nem járt együtt a demokrácia átvételével. Az sem meglepő hír, hogy Kína rohamléptekkel igyekszik különféle csúcstechnológiákban, így a digitális vívmányokban is utolérni a nyugati országokat, sőt a mindennapokban való alkalmazással jócskán tovább is lépett.

Az igazán ijesztő fejlemény a két terület egyre szorosabb összefonódása. Amennyire tudni lehet, legalább a 2020-as évtized kezdetétől a kínai állam mindinkább technológiai eszközökkel: arcfelismerő kamerák tömegével, mesterséges intelligenciára épülő algoritmusokkal, elképesztően széles körű adatgyűjtéssel az állampolgárok olyan teljes körű ellenőrzését képes megvalósítani, ami a korábbi diktatúrák számára elképzelhetetlen volt.