Az olvasás és a tanulás új dimenziója: Nonstop könyvtárak
A mai felgyorsult világban a nonstop nyitva tartó könyvtárak új lehetőségeket teremtenek az emberek számára, különösen azoknak, akik olyan életritmusban élnek, amely nem felel meg a hagyományos nyitvatartási időknek. Ezek az intézmények segítenek megküzdeni a modern élet kihívásaival, lehetővé téve az emberek számára, hogy rugalmasan alakítsák az olvasás és a tanulás időbeosztását.
Libraries Unlocked
Ez egy program, aminek segítségével próbálnak olyan lehetőségeket kialakítani, melyek lehetővé teszik a könyvtárhasználatot akkor is, amikor a személyzet már nem tartózkodik az épületben.
Jelenleg az angliai Worcestershire megyében található 12 könyvtár vesz részt a programban: Great Malvern, valamint az Evesham, Redditch, Kidderminster, Wythall, Pershore, Bromsgrove, Hagley, Alvechurch, Rubery, valamint a worcesteri Warndon és St John's könyvtárak.
A szolgáltatási idő még nem teljesen 0-24 órában elérhető, de közel van hozzá 8:00-tól 20:00-ig tartózkodhatnak az épületben az olvasók, ami jelentősen több, mint az eddigi gyakorlat.
Működése
Ezen rendszer még kiforratlan és sok kérdést is felvet, vannak olyanok például, akik attól tartanak, hogy költségoptimalizálás címén fokozatosan növekedni fog a személyzet nélküli időszak, de a jövőben a felsőoktatásban résztvevő személyek számára bizonyára így is nagyban megkönnyítheti az életet az információhoz való sokkalta rugalmasabb hozzáférés.
A mesterséges intelligencia betörhet a könyvtárakba?
2024 február 26-án a mobil iparág legmeghatározóbb rendezvényére került sor Barcelonában a Mobile World Congress. Többek között a Deutsche Telekom is bemutatta legújabb törekvését és elméletét, mely azt taglalja, hogy az applikációkat hamarosan felválthatja a mesterséges intelligencia. A cég véleménye szerint a sok applikáció zavaró a felhasználók számára, az AI viszont rendezettebb és összeszedettebé teszi az emberek munkáját.
Jelenleg ugyan még sok az ellenérv az applikációk teljes kiiktatása ellen, az egyik legmeghatározóbb és kézzelfoghatóbb például az applikációból befolyó összegek kérdése. Egy másik pedig a manapság egyre nagyobb hangsúlyt kapó adatvédelem.
Könyvtár és az AI
Egy ilyen elgondolást beépíteni a könyvtári életebe igazán meghatározó lenne. Hosszútávon akár teljesen felválthatná az Országos Dokumentum-ellátási Rendszert. Egységesíteni és egy adatbázissá lehetne gyúrni az összes szak-, közművelődései-, felsőoktatási stb. könyvtárakat. Ez természetesen az olvasók és könyvtári szakemberek munkáját egyaránt nagyságrendekkel meggyorsíthatná.
Ezek a legmodernebb technológiák ráadásul nem csak a jövő könyvtárait formálhatják át, de akár többezer éves gyűjtemények kincseit is segíthetnek új megvilágításba helyezni.
AI segítségével értek el áttörést a herculaneumi tekercsek megfejtésében:
Új fejezet a Római Kultúra megértésében
Az áttörés
A felfedezést professzor Brent Seales computer scientist, a University of Kentucky kutatója jelentette be, aki másokkal elindította a Vesuvius kihívást annak érdekében, hogy felgyorsítsa a szövegek megértését. A kihívást több Szilikonvölgyi befektető is támogatja és jelentős pénzjutalmat kínál bárkinek, aki értelmes szavakat képes kivenni az elszenesedett tekercsekből.
Két diák, Luke Farritor Nebraszkából és Youssef Nader Berlinből egymástól függetlenül képesek voltak fejleszteni a keresési folyamatot és az alkalmazott MI algoritmusokkal felismerni és dekódolni a szövegben található betűket és szavakat, még azokat is, amelyek a tekercsek rossz állapotú részein voltak. Mind ketten rátaláltak a “πορφύραc” kifejezésre melyet bíbornak fordíthatunk.
Az így kapott információk új fényt vethetnek az ókori római mindennapi életére, vallási gyakorlataira és irodalmi kultúrájára egyaránt. Robert Fowler a Bristoli Egyetem ókori görög tudományokkal foglalkozó professzor emirátusa szerint erős a gyanú, hogy a könyvtár nem filozófiai része vár még felfedezésre, és itt igazán elszabadulhat a képzelet, akár Sophocles új színműveit, Sappho ismeretlen verseit, Ennius naplóit, Livy elveszett könyveit vagy más eddig felfedezettlen műveket is rejthetik a tekercsek. „Az is nagyszerű lenne, ha úgynevezett dokumentarista papiruszokat találnánk: leveleket, üzleti papírokat stb; ez igazi kincs lenne a történészek számára.”
Az MI által nyert adatok nemcsak a tekercsek tartalmára vonatkoznak, hanem segíthetnek a tekercsek fizikai állapotának megőrzésében és konzerválásában is. Az algoritmusok képesek az eredeti szöveget rekonstruálni még akkor is, ha az fizikailag nem olvasható. Ez hosszú távon lehetővé teszi, hogy még több információt nyerjünk ki ezekből a fontos történelmi dokumentumokból.
A jövő…
Az MI által olvasott Herculaneumi tekercsek nem csak új fejezetet nyitnak az ókori római kultúra és történelem megértésében, hanem az itt alkalmazott technológiák jelentős mértékben hozzá fognak járulni más régészeti és történeti kutatásokhoz, hiszen egyéb súlyosan sérült dokumentumokat is képesek leszünk segítségükkel rekonstruálni. Ez pedig lehetővé teszi számunkra, hogy mélyebben megismerjük a múltat és annak hatását a jelenre. A további kutatások és technológiai fejlesztések révén még több információt nyerhetünk ki ezekből az értékes forrásokból, és bővíthetjük tudásunkat a régmúlt korokról.
Ezekből a példákból is jól látszik, hogy milyen rohamléptekben történik a fejlődés, és milyen nagy hatással van ez a mindennapi életünkre és az információhoz való viszonyunkra. Sajnos azt is be kell látnunk azonban, hogy ezeknek a technológiáknak az implementációja nem zajlik mindig zökkenőmentesen és sok egyéb faktor mellett, mint amilyen a különböző etikai vagy jogi szabályozások kérdése, az egyik legtipikusabb problémát az jelenti, hogy a technológiák működtetésére szolgáló eszközök és infrastruktúrák nem képesek lépést tartani a fejlődés tempójával.
Az 5G a megoldás...
Probléma
Az egyik gyakran hallott magyarázat a gyors akkumulátor merülésre, hogy az ú technológiák, mint például a 5G, jelentősen fogyasztják az energiát. Bár ez igaz is lehet, azonban érdemes megvizsgálni azt is, hogy vajon van-e más oka is ennek a jelenségnek.
A 5G hálózat valóban nagyobb sávszélességet és gyorsabb adatátvitelt kínál, de ennek ára van: nagyobb energiabefektetést igényel a működéshez. Az okostelefonoknak folyamatosan kapcsolatban kell lenniük a 5G hálózattal, hogy kihasználhassák az előnyöket, ez pedig jelentős terhelést jelent az akkumulátorra nézve.
Megoldás
Persze, a több adótornyot telepíteni nem olcsó mulatság, és nem is mindig egyszerű. Azonban hosszú távon ez lehet az egyik legjobb megoldás a gyorsan merülő akkumulátorok problémájának kezelésére.
- HWSH - Az AI tényleg elveszi az appok munkáját?
- QUIBIT - Mesterséges intelligencia segítségével olvasták ki egy herculaneumi tekercs szövegének részletét
- The guardian - Researchers use AI to read word on ancient scroll burned by Vesuvius
- BBC - Technology to allow library to be open
- QUIBIT - Sokkal tovább bírná az okostelefonunk akkumulátora, ha a szolgáltatók több 5G adótornyot telepítenének
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése