Az AI alkalmazása az egészségügyben folyamatosan növekszik, és alkalmazhatóságának köre egyre tágul. Ezt is igazolja a korábban gyűjtött négy cikk, melyek mindegyike a gyógyítás más-más területét járta körbe, s ebben az írásban is igyekeztem még több példát összegyűjteni a korábbi témakörökön belül, hogy láthatóvá váljon, milyen szerteágazó lehetőségek rejlenek az AI-ban a gyógyászat területén. Egyesek szerint a mesterséges intelligencia egyre nagyobb bevonása az egészségügybe a jövőben enyhíthet a szakemberhiány okozta terhelésen, és az olykor végeláthatatlan várólisták csökkenését eredményezheti.
Az AI szerepe a diagnosztikában
A technológia fejlődésével
egyre újabb lehetőségek állnak a mesterséges intelligencia használata
előtt. Az AI-t egyre többször integrálják már régebb óta használatban
lévő eljárásokba, kiterjesztve azok hatáskörét, ezáltal akár a
sürgősségi betegellátásban, s a közvetlen életmentésben is szerepet
kaphat.
Például a sürgősségi ellátás során már bevált módszer a transztelefonikus EKG, egy olyan EKG eszköz, ami megtalálható minden mentőautóban, s gyors állapotfelmérést végez a betegnél az adatokat továbbítva egy kardiológus szakorvosnak, ezáltal lehetővé téve a gyors reagálást. A mesterséges intelligencia bevonásával azonban hatékonysága jelentősen növelhető, ugyanis a legapróbb eltérések alapján is tudná diagnosztizálni a legritkább és legsúlyosabb szívbetegségeket is.
Mindezek mellett az AI számos szakterületen használható a diagnosztikus tevékenység támogatására. A második cikkben arról lehetett olvasni, miként könnyíti meg a rákkal kapcsolatos diagnosztikus munkát a mesterséges intelligencia használata. A cikk az úgynevezett nem-kissejtes tüdőrák esetén előforduló áttétképződés bejóslására összpontosított, mivel a tüdőrák sajnos a rákos halálozások vezető oka, és az ezzel diagnosztizált esetek felében előfordul az agyi áttétek képződése. A kísérletek során a mesterséges intelligencia a patológus szakemberekkel összehasonlítva a pontosság magasabb fokát érte el, és majdnem 87% - os pontossággal volt képes előre jelezni az áttétképződést a vizsgált mintákban.
Persze kezdetben minden új módszer bevezetésének megvannak a maga nehézségei. A diagnosztikus munkában használt mesterséges intelligencia esetén például a tanulási folyamathoz szükséges képanyaggal, mintákkal kapcsolatban tapasztaltak nehézségeket a szakemberek. Ahhoz, hogy a gép majd megfelelő diagnózist tudjon felállítani, megfelelő adatok szükségesek a betanításához, és ezeket az adatokat mindig három, egymástól független orvosnak kell megerősítenie, ami nem túl idő- és költséghatékony folyamat. Azonban a technológia folyamatos fejlődésének köszönhetően már generatív mesterséges intelligenciát alkalmaznak, mely a valós adatokból származó információkat felhasználva hoz létre szintetikus képeket, vagyis tulajdonképpen a tanulási folyamatához nem szükséges a folyamatos emberi felügyelet.
Az AI szerepe az orvosi adminisztrációban
Az adminisztrációs nehézségek csökkentése egy páciensközpontú ellátásban rendkívül fontos, mert a hosszadalmas adatkezelés a páciensekkel való közvetlen munka, interakció terhére történik, és megnehezíti a hatékony orvos-beteg kapcsolatot.
A szakemberek, bár motivációjuk megvan rá, mégis sok esetben szolgálati idejük kevesebb mint felét fordítják ténylegesen a páciensekkel való interakcióra. A legutóbbi cikkben a probléma forrásaként az EHR-ek, vagyis az elektronikus egészségügyi nyilvántartások lettek megnevezve, mert ezek az adatok bevitelére, tárolására lettek tervezve, nem pedig a hatékony információkeresésre.
Megoldásként pedig kiemelendők a különféle LLM technológiák, vagyis olyan mesterséges intelligencia alapú rendszerek, amelyek mesterséges tanulás segítségével képessé válnak a természetes nyelven kapott feladatok megoldására. Ezáltal az LLM technológiák elektronikus egészségügyi nyilvántartásokba ágyazásával lehetővé tehetik a természetes nyelvű, és olyan összetett, többszempontú lekérdezések indítását, melyek eredményeképpen a páciens állapotáról sokkal rövidebb idő alatt lehet átfogó képet kapni.
Tehát a technológia nem csak idő-, és a könnyű integrálhatóság miatt költséghatékony, hanem még a konkrét gyógyítási folyamat hatékonyságát is növelheti, ráadásul a szakemberek energiáját is megspórolja például azáltal, hogy lehetőség van az információk hang alapú bevitelére. Mindezek mellett a szakemberek azt is kiemelik, hogy a kezelések, terápiás eljárások kiválasztását, megtervezését is megkönnyíti, felgyorsítja a mesterséges intelligencia használata.
Az AI szerepe a gyógyászati segédeszközök készítésében
A harmadik cikkben került említésre, hogy a mesterséges intelligencia jelentősen lerövidítheti a különféle sérült vagy hiányzó testrészek, szervek funkcióit helyettesítő, és a páciensek egyéni adottságaihoz igazodó belső implantátumok elkészítésének idejét.
Azonban nem csak a különböző ízületek pótlása esetén támogathatja meg az AI a szakemberek munkáját, hanem más segédeszközök, protézisek készítése kapcsán is. Például nagy a kereslet a szemprotézisekre. Manapság már mesterséges intelligencia által vezérelt 3D nyomtatással is készülhetnek műszemek, melyek rendkívül élethűek, tökéletesen igazodnak a páciensekhez, ráadásul az AI használatával 80%-kal csökken az elkészítési idő, sőt kevesebb munka szükségeltetik a szakemberek részéről. A fejlesztők célja pedig, hogy ezek az élethű szemprotézisek mindenki számára elérhetővé váljanak.
Emiatt nem meglepő, hogy a rászorultak más, alternatív utakon próbálnak a segítséghez hozzájutni. A legelső cikk szólt a ChatGPT-hez hasonló módon működő Character.ai virtuális pszichológusa kapcsán a mesterséges intelligencia felhasználásáról a pszichológia terén.
Úgy gondolom, minden hibája ellenére azonban még mindig több hasznot csinál, mint kárt, és a folyamatos fejlesztés miatt egyre jobban igyekeznek kiküszöbölni ezeket a nehézségeket. Biztatónak tartom, hogy a szakemberek nem zárkóznak el az új technológiáktól a pszichológia terén sem, sőt támogatják az ilyen rendszerek fejlesztését. Még csak egy kifejezetten mentálhigiénével foglalkozó chatbotról hallottam, mely hivatalosan is orvosi eszköznek minősül, azonban úgy gondolom a technikai fejlődéssel ezek száma és hatékonysága is növekedni fog, és talán eljutunk odáig, hogy minden segítségre szoruló szabadon hozzáférhet majd a minőségi ellátáshoz.
Források:
Új cikkek:
I Want a Chatbot and a Therapist: A clinician-client's perspective on AI in therapy
AI may Save Hungarian Healthcare, Says Leading Doctor
Orvosok munkáját segíti a magyar mesterséges intelligencia
Mesterséges intelligencia segíthet a magyar betegellátásban
Mintha csak valódi lenne: emberi szemet nyomtattak
Prosthetic arms uses AI for more accurate and realistic movement
Bojnár K. (2014).A gyermekek védelme Az Internet veszélyeivel szemben
Korábban felhasznált cikkek:
Character.ai: Young people turning to AI therapist bots
ChatGPT's potential impact on preventative care and emergency visits
AI Outperforms Pathologists in Predicting Cancer Spread to Brain
AI-Powered 3D Printing Redefines Implant Surgery
Hallgató: Kurucz Ágnes
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése