http://photogrammar.yale.edu/map/ a Yale egyetem Photogrammar projektjének keretében az amerikai Kongresszus könyvtárának 1935 és 1945 között készült fényképei közül 170.000 képet (köztük 17.000 színes képet) tettek közzé.
Magyar Nemzeti Digitális Archívum • Több száz év milliónyi könyvillusztrációja érhető el az interneten mandarchiv.hu
https://www.flickr.com/photos/internetarchivebookimages/ Kalev Leetaru 12 millió képből álló archívumot tervez létrehozni, ebből 2,6 milliót már fel is töltött a Flickr online fotómegosztóra. A képek 1500-tól 1922-ig megjelent könyvekből származnak; utóbbi évszám az a határ, amelytől kezdve a szerzői jogi megszorítások életbe léptek. A gyűjtemény óriási előnye, hogy kereshető, hiszen minden kép tartalmi címkékkel van ellátva. Leetaru, a washingtoni Georgetown Egyetem kutatója, az Internet Archive által digitalizált mintegy 600 millió könyvet tekintett át egy általa kifejlesztett képkereső szoftver segítségével, mely a képaláírást, valamint a közvetlenül a kép előtt és után található szövegrészt is kimásolta a könyvből, így kontextusba helyezve az illusztrációt.
Jóformán illegálisan működünk ebből a szempontból. Talán az legitimizál bennünket valamilyen módon, hogy válogatjuk a képeket. A válogatás egy határozott szempontja, hogy olyan képszereplőket tegyünk fel az oldalara, akik ott magukat látván (talán) nem háborodnának fel. Ezrével tehetnénk fel olyan képeket, amely sértő lehet a rajtuk szereplők számára, de egyáltalán nem ez a célunk. A felkerült fotók inkább pozitív tartalmúak. Szóval talán ez az egyik amivel védhetjük magunkat. A másik pedig az, hogy mi nem kérünk pénzt senkitől ezekért a fotókért. Nem más emberek arcával adunk el valamit, a fotójukból bevételünk nem származik. Szerencsére egyetlen olyan eset sem volt még, hogy valaki a szereplést sérelmezte volna. Kétségkívül valahol a jogi lehetőségek határán egyensúlyozik a gyűjtemény, de talán a megismerés és megismertetés igénye és vágya felülírja a potenciális tiltakozóktól való félelmünket.
Fortepan Iowa Launches | PhotographyBLOG photographyblog.com
Inspired by the Hungarian Fortepan project, the University of Northern Iowa has announced the establishment of a new public digital photo archive featuring curated photos made by ordinary Iowans over the 20th century. Taking its name from a panchromatic black-and-white film stock manufactured in Hungary right up to the closure of the Forte plant in 2007, the original Fortepan archive started out as a private project of collectors Ákos Szepessy and Miklós Tamási, borne out of a desire to demonstrate that photos - even "artistically worthless" snapshots - taken by ordinary people can help us better understand the history of the 20th century. Thanks to donations, the collection has grown to include over forty thousand digitised black-and-white and colour photographs, from a pseudo-bucolic idyll dating back to 1900 to a 1990 photograph of a still-standing section of the Berlin wall. Based on this project, the new Fortepan Iowa archive will display thousands of photographs along a sliding interactive timeline and invite visitors to horizontally scroll through highly curated, well-documented photographs digitised at "tremendously high resolution," the university says. The open-source platform will inspire visitors to engage digitally with the high-quality images — a rare opportunity in a heavily copyrighted age. Fortepan Iowa will launch in March 2015 with at least 2,000 photos in the archive.
Sok szempontból a közgyűjtemények saját lehetőségeik alatt teljesítenek, és ha ez így marad, akkor a teljes közgyűjteményi szféra hatalmas lehetőséget szalaszt el, sőt annak is fennáll a veszélye, hogy szép lassan és csöndben eljelentéktelenedik. Amikor a közgyűjtemények elkezdtek fotókat is gyűjteni, kiderült, hogy azok nem csak információhordozók, de műtárgyak is egyben, és ennek megfelelő bánásmód illeti meg őket. Az idő múltával egyre nagyobb igény jelentkezett a fotókra: a sajtó is fotókat akart közölni, kiállítások, könyvek, esetenként még éttermek is jelezték, hogy szükségük van fényképekre, illusztrációként vagy csak díszítőelemként. Az igény mindmáig nagy, de természetesen a helyzet némileg megváltozott az internet kínálta fotódömping óta; ma már azt mondhatjuk, az emberek szó szerint fogyasztják a fotókat.
Egyre több olyan hír van, ami arról szól, milyen ügyesen és hatékonyan ismerik fel a számítógépes rendszerek és programok, mi szerepel egy adott képen. Sok erre alapozó algoritmus működik már a weben is, és a kutatók folyamatosan dolgoznak az olyan fejlesztéseken, amik nem csak formákat, de tevékenységeket és összefüggéseket is felismernek az általuk vizsgált képeken. Az ember ezeket olvasva hajlamos azt hinni, hogy a számítógépek sokkal kevésbé hajlamosak a tévedésre, mint az emberi szem és agy, amit már a legalapvetőbb optikai illúziókkal is át lehet verni. A Wyoming Egyetem egy csoportja most különleges kísérlettel bizonyította, hogy még a legfejlettebbnek mondott rendszerek is pont olyan könnyen átverhetők, mint az ember.
a Facebookonnak egyetlen olyan riválisa maradt, amely legalább 1 százalékot tudhat magáénak az internetes forgalomból. Ez pedig a Pinterest, amelynek valamivel több mint 5 százalékos adata fantasztikus, hiszen a képmegosztó szolgáltatást sokan nem is ismerik. De akkor hogyan lehet ez? A válasz egyszerű: aki használja, rengeteg időt töt el rajta, a nők körében különösen népszerű. Míg a Facebook több mint egy milliárdos felhasználói bázissal érte el a 20 százalkot, ennek a negyedéhez a Pinterestnek elég volt 70 millió aktív felhasználó, ami azért nem kis teljesítmény.
Néhány Snapchat-felhasználó nem kívánt meglepetésre ébredt: nagyjából 13 gigabájtnyi privát Snapchat-fotó kering a 4chanen, a jelenségnek már neve is van, a fappening után szabadon a Snappening. A Snapchatnek már korábban is voltak biztonsági problémái, akkor kiderült, hogy az elvileg eltűnő képek igazából megmaradtak. Most viszont nem ők a hibásak, hanem másik alkalmazás, ami katalógusba gyűjtötte a fotókat, amik egyébként törlődtek volna. A felhasználók azt hitték, hogy a megmaradó képeket csak ez az alkalmazás és a Snapchat-programozók láthatják, azok most kiszivárogtak a webre. Egyelőre nem tudni, pontosan hogyan, de az biztos, hogy a Snapsaved.com most már nem működik.
A hírességeknek talán még jól is jött a botrány, hiszen velük foglalkozik a sajtó. Ám azok a nagy IT cégek, akik a felhők működtetésében érdekeltek, nehéz napok elé néznek.
Az Apple hétfő hajnal óta dolgozott azon, hogy kiderítse, egy hacker hogyan juthatott hozzá több híresség privát képeihez, melyeket az ő rendszerükben tároltak. A cég több mint negyvenórás vizsgálata után arra jutott, hogy a felhasználónevekre, jelszavakra és emlékeztető kérdésekre irányult egy nagyon kifinomult támadás, és nem az iCloud szolgáltatásban volt biztonsági rés. A hacker a szükséges adatok ismeretében tudott belépni a hírességek fiókjaiba. A cég szerint manapság nagyon gyakoriak az ilyen támadások, és már hétfőn is lehetett sejteni , hogy valami hasonló történt. Az Apple most arra kéri a felhasználókat, használjanak bonyolult jelszavakat és kétlépéses azonosítási rendszert
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése