az ikonikussá vált póz |
2000 júliusában, a német Fuckparade nevű undeground techno fesztiválon kitűnt a tömegből egy izmos, félmeztelen alak. Matthias Fritsch művész meg is örökítette a táncoló figurát térdkamerájával, majd 2006-ban felkerült a Youtube-ra, viszont csak 2007-ben kapta fel az internet népe. Fritsch 2013-ban elkezdett gyűjteni egy dokumentumfilm forgatására, mely nemrég jelent meg, bár nem egészen olyan formában, ahogy várnánk. A film érdekes kérdéseket vet fel az internet, a mémek és a jog tekintetében. Mennyire korlátozható egy mém terjesztése? Elavultak-e a személyi jogok védelméről szóló törvények a kortárs netkultúra kontextusában? Létezik-e a feledésbe merülés joga, esetleg létre kell hozni?
Ha esetleg bárki azt várta volna a filmtől, hogy szórakoztató lesz és megismerhetjük a technovikinget egy izgalmas interjú keretein belül, az nagyot csalódott. 2009-ben ugyanis megtörtént a filmet először felvevő Fritsch által áhított kapcsolatfelvétel és megkereste a viking. Igen ám, de nem éppen barátságos szándékai voltak. Ügyvédeket fogadott és beperelte a fiatal művészt a személyiségi jogainak megsértéséért, továbbá követelte, hogy tüntessék el a videókat az internetről. Az ilyesmi nem igazán szokott működni, sőt, a Strerisand-effektus elég gyakran életbe lépett már, pl. Beyoncé híres eltorzult grimasza esetében.
az internet népe nem felejt |
egy megengedett ábrázolásmód |
Összességében egy a témájában releváns, bár meglehetősen száraz film lett, melyen keresztül betekintést nyerhetünk egy sor művész és kultúrával, szociológiával és művészettel foglalkozó szakértő véleményébe és abba a konzervatív felfogásmódba, amely megálljt próbál parancsolni a 21. század művészeinek szabad tartalomfelhasználásának.
Források:
Matthias Fritsch interjú
A Technoviking film
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése