A közelmúltban felerősödött terrorhelyzet érdekes kérdést váltott ki a kibertérben. Az egyik oldal szerint fokozottan ügyelni kell most az adatvédelemre, mert egyre képzettebb bűnözőkkel állunk szemben, akik bárhová beférkőznek. A másik oldal álláspontja szerint épp a titkosítások kedveznek a terrortámadásoknak.
A britek szerint
A másik oldal
Az Egyesült Államokban kiemelt figyelmet kap a téma, hogy elsősorban a digitális kommunikációs szolgáltatásokat biztosító vállalatok hagyjanak fel a titkosítással, vagy legalább valamilyen mértékben szolgáltassanak adatokat a nemzetbiztonsági ügynökségeknek. A borzalmas események után biztos nő ennek a tábornak a támogatottsága, ugyanis egyre többen látják be, hogy a terroristák és a bűnözők kihasználják ezt a védettséget, a titkosítást. Ezáltal sokkal nehezebb a felderítésük, és csökken az esélye az esetleges támadások megakadályozásának. A párizsi események után még többen kezdeményezték a titkosítások eltörlését, többek között nemzetvédelmi szakertők, politikusok, rendőrök, és a CIA igazgatója is, a washingtoni think-tank (Center for Strategic International Studies) biztonságpolitikai tanácskozásán. A probléma viszont maradt a régi: a vállalatok nem szívesen egyeznének bele az adatok szabadon bocsátásába, félve attól, hogy elvesztik ügyfeleik bizalmát.
Az FBI sem titkosítana
Az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda szerint a titkosítás kifejezetten a terror szervezeteknek kedvez. Azzal, hogy a nagy technológiai cégek titkosítanak szinte minden ki és be áramló adatot, akadályozzák a hatékony felderítést és nyomozást, tehát egyenesen a bűnözők, pedofilok, vagy épp az Iszlám Állam malmára hajtják a vizet. Azzal is érveltek, hogy a magánérdek nem élvezhet abszolút elsőbbséget a közérdekkel, tehát ha az szükséges, akkor minden adathoz hozzá kell férniük. A Snowden ügy óta aktívak a titkosításról szóló viták, de a Szilícium-völgy vállalatai is félnek a bizalom elvesztésétől, így a terror helyzet sem bizonyul elég meggyőzőnek számukra.
James Comey, az FBI igazgatója nyilatkozta: "A titkosítás nem lehet fontosabb, mint a megfigyelés. " Hangsúlyozta ellenben, hogy nem kívánnak illegális intézkedéseket hozni, de arra is rámutatott, hogy most különösen veszélyes lépés a titkosítás mellett dönteni. Mivel az Iszlám Állam az interneten keresztül toborozza tagjait, saját magunk dolgát nehezítjük meg azzal, hogy az adatvédelem miatt nem jutunk információhoz róluk.Forrás: IT Café
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése